reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 9 - Toplam 17 İlkİlk ... 7891011 ... SonSon
Bulunan 121 den 135 - Toplam 249

ÖYP Yüksek Lisans Azami Süresi

ÖYP 2014- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Forumunda ÖYP Yüksek Lisans Azami Süresi Konusunu İncelemektesiniz

henuz tebligi tebellug etmedim. bu süreci raporla atlatip tezi verirsem cozum olur mu?...

 1. #121
  Akademik Forum
  Misafir
  henuz tebligi tebellug etmedim. bu süreci raporla atlatip tezi verirsem cozum olur mu?

 2. #122
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2014
  Mesaj
  2
  Arkadaşlar burada yazılanları okuduktan sonra bende kendi durumumla ilgili yazma durumu hissettim.Birçok soruya cevap olabilir.Bende öyp ekim 2013 döneminde yüksek lisans yapıyor olmak şartlı bir kadroyu yüksek lisansımın 6. dönemindeyken kazandım. Tezimi 6. döneminde bitiremediğimden atamam iptal oldu. Bu durumda şunu söylemek istiyorum.İnsiyatif birazda üniversitede isterse iptal etmeyebilir.Benimkinde üniversite istemedi atama iptal edildi. Şu an mahkemede davam devam ediyor.Mahkeme yürütmeyi durdurma istemime red kararı verdi. Esas karar nasıl olacak bilmiyorum ama bu durumda olabilecek arkadaşlara şunu söyleyeyim yeni usul ve esaslarda bu durumda olanların durumu zor.Eğer tabii üniversite insiyatif kullanmazsa

 3. #123
  Akademik Forum
  Misafir
  Hocam Merhaba
  Doktora için 6 yıllık (12 dönemlik) maksimum süre hangi durumlarda uzatılabilir? YÖK araştırma bursu ile yurtdışına gidilen 1 yıllık süre 6 yıllık süreye ekleniyor mu? Enstitü, 1 yıl izinli olduğumuz için azami mezuniyet yılımızı 1 yıllık izin süresini ekleyerek 1 yıl uzatıyor? YÖK yada kadromuzun olduğu üniversitenin bu sürece müdahalesi olabilir mi?

 4. #124
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  43
  Sevgii arkadaşlar, sayın Hocalarım,

  Daha önce çeşitli konularda yazdım öyp süreci ile ilgili elinizden geldiğiniz kadar cevap verenler oldu. Lakin bu öyp ne menem bir süreçmiş bir sorun bitmeden başka bir sorun ile karşılaştım. Yine bir konu hakkında bir kaç sorum olacak, eğer cevap verebilen olursa ya da bir yol gösteren müteşkkir kalırım.


  Öncelikle durumu izah edeyim kısaca: 2013 temmuz öyp döneminde atandım, ancak o dönemde anabilimdalımda lisansüstü eğitim acılmadığı için hiç bir yerde mecburen ocak 2014 dönemindeki lisanustu tercihlerini bekledim, bu süre zarfında işe de başladım. Tabi askerlik tecil sürem bitti o dönem ve bakaya durumuna düştüm mecburen, neyse ocak döneminde ilanmlar acıld yüksek lisans için, tercih yaptımö kazandım ve askerlik belgesi oşlmadan bir şkilde kayıt da yaptırdım yüksek lisansa başladım, tabi bu durumda bakaya durumundayım, derslere başladım, bilimsel hazırlık koydular( kendi anabilim dalında bilimsel hazırlık okuyan nadir insanlardanım) o dersleri alırken dönem sonlarına doğru mecburen askere gitmek zorunda kaldım işimi ve çok iyi bir üniversitede yuksek lisans hakkımı kaybetmemk için, bu esnada 35. madde görevlendirmem henüz yapılmamıştı ve geçici görevlndirme (39) ile oradaydım. İşten üniversiteml ile görüşerek ücretsiz izne ayrıldım askerlik bitene kadar, dönem sonu olduğu için mecburen 2 dönem de yuksek lisansımı dondurmak için dilekçe yazdım ve kabul edildi. Bu esnada askere gitttim, hgeldim, işe başlamak için tekrar dilekçe yazdım ve başladım. Görevlendirme işlerine kaldığım yerden devam etmeye koyuldum. Ancak tam da bu esnada yüksek lisansa başlayıp dondurduğum üniversitemdeki bölüm baskanı ile görüştüm. Ben normla şartlar altında 2015 şubat döneminde derslere başlamam lazımdı, o zamana kadar dondurdum. Amsa bölüm baskanı tek kişi için ders acamayacaklarını, derslere baslamak için 2016 eylül dönemine kadar beklemm gerektiğini, bunun duışında baska yapacakları bir şey olmadığını söyledi. 2015 eylül ve 2016 şubat dönemlerinde de ise kendi lisans mezunu olduğum alandan bilimsel hazırlık vereceklermiş boş kalmamayım diye. Şimdi soru kısmına gelecek olursak?

  1- Ben zaten 2014 girişliyim, yani yüksek lisans kaydımın baslangıcı 2014, bahsettiğim üniversite beni 2016 eylül dönminde başlatacaklarını soyluyorlar, ayrıca bu universitede dersler dört dönemden erken bitmiyor, en erken dört dönem yani, we zaten bir sene de tez sürse 3 sene, bir de bilimsel hazırlık filan derken benim süre 3 değil beş sene filan oluyor. Kısaca 2014 bir sene askerlik 2015, bir sene bilimsel hazırlık 2016, 2016 eylülden 2018 eyl
  üle kadar dersler, 2018 eylülden sonra da 1 sene tez dersek 2019. Uzadıkça uzuyor .

  Şimdi bu bilimsel hazırlık, askerlik bu 3 sene ye dahil mi? Dahil değilse bile üniversite beni 2016 ya kadar derslere baslatmıyor ve bu sebepten yine uzuyor. Bu ileride sorun olur mu, zamanında bitirmemiş gibi mi değerlendirilirim?  2- Ayrıca üniversitenin böyle bir hkkı var mı, yani bu kladar gec baslatmak gibi?

  Daha çok soru var ama bunlara umarım yardımcı olacak birisi çıkar.
  2013 Model ÖYP Mağduru

 5. #125
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  43
  ÖYP de üniversite tarafından zorunlu olarak verilen bilimsel hazırlık (1 sene) yüksek lisansı tamamlamak için verilen 3 yıla dahil mi, yani bilimsel hazırlık süreden sayılıyor mu? Yönetmelikte bununla ilgili açık bir bilgi yok maalesef. Kaldı ki benim yüksek lisansa başladığım üniversitede dersler de 2 sene yani toplam 4 yarıyıl çoğu yerin aksine. Bu sebeplerden dolayı ek süre talebi edile bilir mi?
  2013 Model ÖYP Mağduru

 6. #126
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2014
  Mesaj
  1
  bu sorunun cevabını ben de merak etmekteyim. kendi anabilim dalımda yüksek lisans yapmama rağmen 3 adet bilimsel hazırlık dersi verildi. yüksek ve bilimsel hazırlık derslerini aynı süreçte alıcam ve bu 3 ders yarı dönem uzatıyor YLyi,ve anladığım kadarı ile bu ünide 3 sene de bitmesi çok güç, yökü aradım düzgün bir bilgilendirme sağlayamadılar. bilimsel hazırlık dersleri 3 seneye dahil mi? istifa aşamasındayım. cevap verilirse çok sevineceğim.
  fthikz bunu beğendi.

 7. #127
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.868
  Alıntı ftmgns Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  bu sorunun cevabını ben de merak etmekteyim. kendi anabilim dalımda yüksek lisans yapmama rağmen 3 adet bilimsel hazırlık dersi verildi. yüksek ve bilimsel hazırlık derslerini aynı süreçte alıcam ve bu 3 ders yarı dönem uzatıyor YLyi,ve anladığım kadarı ile bu ünide 3 sene de bitmesi çok güç, yökü aradım düzgün bir bilgilendirme sağlayamadılar. bilimsel hazırlık dersleri 3 seneye dahil mi? istifa aşamasındayım. cevap verilirse çok sevineceğim.
  Bilimsel hazırlık bu süreler içinde değerlendirilmez.
  fthikz bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 8. #128
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  43
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bilimsel hazırlık bu süreler içinde değerlendirilmez.
  Peki Hocam bunun belirli bir süresi var mı, yani bir yarıyıl ya da iki yarıyıl diye? Yani bunlara dair usul ve esaslarda hiç bir bilgi yok. Bu nedenlerden dolayı istifa aşamasındayım zamanında bitmeyecek diye. YÖK ten muhattap bulmak da imkansız, son çare gidip görüşeceğim önünde eylem yapacağım. O noktaya geldim artık.
  2013 Model ÖYP Mağduru

 9. #129
  Akademik Forum
  Misafir
  Nazmi hocam ve diğer arkadaşlar 2012 eylülde atanmıştım,eğer tezim bitmezse 2015 ağustos'da mı yoksa 2015 eylül'de mi ilişik kesiliyor lütfen cevap..

 10. #130
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2015
  Mesaj
  1
  hocam iyi günler.

  ben temmuz döneminde öyp ye başvuru yapmak istiyorum. aynı zamanda yüksek lisans 4. dönem öğrencisiyim. yüksek lisans için belirtilen azami 6 dönem sınırlaması öyp ye başladığım tarihemi yoksa yüksek lisansa kayıt tarihine göremi belirlenir?

  eğer yüksek lisansa başladığım tarih ise 6 . dönem bitiminde mezun olamamam durumunda öyp ile ilişiğim kesilirmi?

 11. #131
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  39
  Kusura bakmayın konuyu buraya da yazıyorum daha önce yanlış yere yazmışım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
  Arkadaşlar merhaba ben X üniversitesinde 10.09.2012'de yüksek lisansa başladım. 1 yıl ders aşamasını tamamladıktan sonra 2013 temmuz alımlarında Y üniversitesine atandım. Arş gör olarak Y üniversitesine resmi başlama tarihim 19.09.2013 . Dil eğitimi için Antalya'ya gittim ve eğitim sonunda 65 puan aldım. Kadromun bulunduğu yere gidip 35. maddeyle Yüksek Lisans yaptığım üniversiteye görevlendirmemi istedim. Dil eğitim evrak işleri falan derken 25.08.2014 tarihinde yani Yl nin 5. dönemine başlamış oldum. Şu anda 6. döneme girmiş bulunmaktayım. Bu gün bana enstitü işlerinden 2015 Haziran ayına kadar tezi bitirmem gerektiği söylendi. Ben de buraya başlama tarihimin 25.08.2014 olduğunu dolayısıyla zamanımın olduğunu söyledim. Ayrıca zaten kadromun bulunduğu yere 19.09.2013 te atandım onu mu göz önüne alacaksınız dedim. Hayır 2012 ilk Yl ye başladığın tarihi dediler. Arkadaşlar varsayalım benim tezim haziranda bitmedi veya bir 6 ayda dil eğitimi için uzattım yine bitiremiyorum şu an Yl yaptığım üniversite hangi tarihi dikkate alıyor. Eminim forumda bir çok kez sorulmuş bu tarz sorular vardır. Benim durumumu yaşamış ya da bilgi sahibi biri varsa yardımcı olabilir mi? Sonuçta benim arş. gör. olmadığım yani ilk yl ye başladığım tarih (2012) nasıl dikkate alınıyor. Böyle bir ilişik kesilmiş sonraki süreçte mahkeme kararıyla tekrar dönmüş olan var mı? Eğer ilişkimi keserlerse ben kadromun bulunduğu yere mi gidiyor tez çalışmalarıma orada mı devam ediyorum ya da kadromun bulunduğu yerden de atılıyor muyum? Yeni yönetmeliğe göre durum nedir? Tekrar teşekkürler

 12. #132
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.506
  Alıntı Vanchal Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Kusura bakmayın konuyu buraya da yazıyorum daha önce yanlış yere yazmışım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
  Arkadaşlar merhaba ben X üniversitesinde 10.09.2012'de yüksek lisansa başladım. 1 yıl ders aşamasını tamamladıktan sonra 2013 temmuz alımlarında Y üniversitesine atandım. Arş gör olarak Y üniversitesine resmi başlama tarihim 19.09.2013 . Dil eğitimi için Antalya'ya gittim ve eğitim sonunda 65 puan aldım. Kadromun bulunduğu yere gidip 35. maddeyle Yüksek Lisans yaptığım üniversiteye görevlendirmemi istedim. Dil eğitim evrak işleri falan derken 25.08.2014 tarihinde yani Yl nin 5. dönemine başlamış oldum. Şu anda 6. döneme girmiş bulunmaktayım. Bu gün bana enstitü işlerinden 2015 Haziran ayına kadar tezi bitirmem gerektiği söylendi. Ben de buraya başlama tarihimin 25.08.2014 olduğunu dolayısıyla zamanımın olduğunu söyledim. Ayrıca zaten kadromun bulunduğu yere 19.09.2013 te atandım onu mu göz önüne alacaksınız dedim. Hayır 2012 ilk Yl ye başladığın tarihi dediler. Arkadaşlar varsayalım benim tezim haziranda bitmedi veya bir 6 ayda dil eğitimi için uzattım yine bitiremiyorum şu an Yl yaptığım üniversite hangi tarihi dikkate alıyor. Eminim forumda bir çok kez sorulmuş bu tarz sorular vardır. Benim durumumu yaşamış ya da bilgi sahibi biri varsa yardımcı olabilir mi? Sonuçta benim arş. gör. olmadığım yani ilk yl ye başladığım tarih (2012) nasıl dikkate alınıyor. Böyle bir ilişik kesilmiş sonraki süreçte mahkeme kararıyla tekrar dönmüş olan var mı? Eğer ilişkimi keserlerse ben kadromun bulunduğu yere mi gidiyor tez çalışmalarıma orada mı devam ediyorum ya da kadromun bulunduğu yerden de atılıyor muyum? Yeni yönetmeliğe göre durum nedir? Tekrar teşekkürler
  Size söylenen doğru. Atandığınız değil yüksek lisansa kaydolduğunuz tarih önemli. Ancak bir eksik nokta var. Usul ve Esaslar'a göre dil eğitimine gittiğiniz için 6 ay ek süre veriliyor.

  ÖYP Usul ve Esaslar; Madde 10/ (1) ÖYP araştırma görevlilerinin öğrenim süreleri Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde belirlenen azami öğrenim süreleridir. 9 uncu maddenin yedinci ve dokuzuncu fıkraları uyarınca ÖYP kapsamına alınan araştırma görevlilerinin yabancı dil puanlarının 65'in altında olması nedeniyle yabancı dil eğitimi almaları durumunda Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde belirlenen azami öğrenim sürelerine 6 ay eklenir.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  ÖYP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Tüm ÖYP Puanları

 13. #133
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  39
  Alıntı Gamze Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Size söylenen doğru. Atandığınız değil yüksek lisansa kaydolduğunuz tarih önemli. Ancak bir eksik nokta var. Usul ve Esaslar'a göre dil eğitimine gittiğiniz için 6 ay ek süre veriliyor.

  ÖYP Usul ve Esaslar; Madde 10/ (1) ÖYP araştırma görevlilerinin öğrenim süreleri Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde belirlenen azami öğrenim süreleridir. 9 uncu maddenin yedinci ve dokuzuncu fıkraları uyarınca ÖYP kapsamına alınan araştırma görevlilerinin yabancı dil puanlarının 65'in altında olması nedeniyle yabancı dil eğitimi almaları durumunda Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde belirlenen azami öğrenim sürelerine 6 ay eklenir.
  Konuyu bir kaç yerde açtığım için affedersiniz. İlk önce ilginiz için teşekkür ederim. 6 ay ek sürem olduğunu biliyorum diyelim ki bu ek sürede de bitiremedim ve üniversiteden ilişkim kesildi. Kadromun bulunduğu yere mi dönüyorum yoksa direk ilişkim mi kesiliyor yani kadromun bulundu yerden tezi yürütme imkanım var mı? Eğer geri dönersem benim direk ilişkimi kesmek kadromun bulunduğu yerin insiyatifinde mi? Buna benzer bir olay ile karşılaştınız mı kazanılmış örnek teşkil eden bir dava ya da süreç var mı? Bir kaç soru oldu ama yardım ederseniz çok sevinirim. Tekrar teşekkürler.

 14. #134
  Akademik Forum
  Misafir
  Hocalarim iyi akşamlar Bogazici öyp kapsaminda lisansüstü yerlestirmelerde yerlestirilen adaylardan yds kabul etmiyor mu dil puani olarak?

 15. #135
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.506
  Alıntı Vanchal Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Konuyu bir kaç yerde açtığım için affedersiniz. İlk önce ilginiz için teşekkür ederim. 6 ay ek sürem olduğunu biliyorum diyelim ki bu ek sürede de bitiremedim ve üniversiteden ilişkim kesildi. Kadromun bulunduğu yere mi dönüyorum yoksa direk ilişkim mi kesiliyor yani kadromun bulundu yerden tezi yürütme imkanım var mı? Eğer geri dönersem benim direk ilişkimi kesmek kadromun bulunduğu yerin insiyatifinde mi? Buna benzer bir olay ile karşılaştınız mı kazanılmış örnek teşkil eden bir dava ya da süreç var mı? Bir kaç soru oldu ama yardım ederseniz çok sevinirim. Tekrar teşekkürler.
  Azami sürede bitiremezseniz başarısızlık nedeniyle ilişiğiniz kesilir. Yönetmelikte lisansüstü eğitim süresinde bitmediğinde ilişik kesileceği belirtildiği için açılan bir dava olumlu sonuçlanmayacaktır. Başarısızlık nedeniyle ilişiği kesilenler olmuştu ancak dava yoluna gidip gitmediklerini bilmiyorum.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  ÖYP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Tüm ÖYP Puanları


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. ÖYP İçin Doktora Azami Süresi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan aykan
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 16-06-2013, 18:24
 2. doktora azami sure
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan aykan
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 14-06-2013, 14:00
 3. Yüksek Lisans Azami Süre Askerlik Tecili
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan netra
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 03-11-2012, 11:03
 4. Doktora da azami öğrencilik süresi ve doktora sonrası askerlik
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan must82
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 24-08-2012, 16:03
 5. Atanma süresi ve çağrılma süresi karmaşası !!!
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan realbabbitt
  Cevap: 56
  Son Mesaj: 05-08-2011, 11:15

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git