reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 7 İlkİlk 1234 ... SonSon
Bulunan 16 den 30 - Toplam 94
Ağaç Şeklinde Aç10Beğeni

ÖYP'de Yanlış Beyan

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'de Yanlış Beyan Konusunu İncelemektesiniz

Selcuk universitesi, ASKERlikten muaf yada terhis belgesi istiyor,tecilli benim askerlik ne yapmam gerekiyor? ayrica tam ...

 1. #16
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  64
  Selcuk universitesi, ASKERlikten muaf yada terhis belgesi istiyor,tecilli benim askerlik ne yapmam gerekiyor? ayrica tam tesekkullu ozel bir hastanede alinan rapor oluyor mu? yardimci olursaniz .

 2. #17
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  15
  İlginiz için teşekkür ederim Hayırlısı artık. Kılavuzda olması gerekirdi bu bilginin. Daha detaylı ve açıklayıcı olması lazım kılavızların bence. ben Yök2ün sitesinde Öyp ile ilgili usul ve esasları da okumuştum başvurmadan önce. Orada da yok bu bilgi. Belki de yönetmeliklerde vardır, onları da okumadım. Başvurdum sistem aldı.
  Aslında alan olarak her ikisi aynı. Kabul etmezlerse ne yapalım? Devletin kestiği parmak acımazmış
  Peki son bir soru; böyle bir kural var madem sistemin kabul etmesi devletin suçu değil mi? sonuçta onlar belirliyor herşeyi?
  Ne dersiniz?

 3. #18
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  Öncelikle sidneh bey size şunu belirtmek isterimki ben edaedar'ın mesajına istinaden yazmamıştım ancak onunki de haklı bir durummuş. nedenini de şöyle açıklayayım bir kişinin "a" alanında lisans mezuniyeti istenmesine karşın bu kişi a lisans mezuniyeti olmayıpta yüksek lisans mezuniyeti var ise bu kişi o şartı sağlıyor demektir. Kaldı ki adı üstünde yüksek lisans mezuniyeti lisanstan daha üst bir derecedir. burada hukuki bir paradoks yaratmayalım. bu açık ve nettir ama uygulamada yapılmıyorsa hukuki süreçle üstesinden gelinir öncelikle bunu bir açıklamak istedim. Ha ama YÖK'ün de belirttiği gibi bu iş kurumu bağlar. senin lisans mezuniyet bu değil derse bence olay biter. Şunu özellikle belirtmek isterimki ben olsam böyle risk yaratacağını düşündüğüm kadroya başvurmazdım. yani a lisans mezuniyetim olmamasına rağmen a yüksek lisansım varsa başvuru yapmazdım. Çünkü ÖYP kurumları memurlar tarafından yönetiliyor ve malesef bu tür uyuşmazlıklarda direk eleme yapabiliyorlar. Ama cari usullerde çekinmeden başvurmakta fayda var.
  Gelelim benim demek istediğime Merve hanım "yüksek lisans yapıyor" olmak varsa yüksek lisans mezunu kişi başvuramaz demiş ben ona istinaden cevap verdim. Kusura bakmayın ama bana a alanında "lisans mezunu yada yüksek lisans yapıyor olmak" diyecekler bende a alanında yüksek lisans mezunu olacağım ve başvurmayacak mıyım kusura bakmayın böyle bir şey söz konusu olamaz. Eğer ki bu tür atamalar yapılmazsa sadece laf cambazlığı olur. Düşünün belki 1 sene belki 6 ay belki de 2 sene sonra aynı duruma siz geleceksiniz yüksek lisansınızı bitireceksiniz böyle bir ilana başvuru yapmayacak mısınız? lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve adaletli bir cevap verin.

  Kaldıki yanlış beyanlara belkide en çok sitem eden kişilerin başında geliyorumdur ama yanlış beyanı düzgün açıklamakta fayda var. Örneğin adam işletme ya da ingiizce (dil) mezunu ama turizm işletmeciliğine başvuruyor bu olmamalı Bunlar bariz yapılan yanlış beyanlardır. birde örneğin kamu yönetiminde hukuk bilimleri ya da yönetim bilimleri gibi farklı anabilim dalları var farklı mezunlar bu alanalra başvuruyor.bunlar ise ince çizgisi olan genellikle lisans mezunları tarafından bilinmeyen ama yüksek lisans eğitimine başlayan kişiler tarafından bile bile lades yapılan yanlış beyanlardır. Bunlara bizzat şahit oldum ve bu insanlara atama yapıldığı gördüm ve duydum. Bunun dışında Türkiye'deki aynı bölüm 3 4 farklı isimlerle çeşitli üniversitelerde açılmış olması da ayrı bir sıkıntı doğurmaktadır.

  Tabi biz burada ne kadar tartışsak boş, YÖK'ün ÖYP'ye ilişkin yayınlandığı yönetmelikte de belirtildiği gibi atamalar atamayı yapan kurumları bağlar. Bunları değerlendirme inisiyatifi üniversitedeki kurumlara bırakılmış. İşin özü risk yaratacağını düşündüğünüz kadrolara başvurmayın, özellikle lisans mezuniyetinize dikkat ediniz. eğer kazandıysanız da gidin başvurun ama yanlış beyan derlerse de bence fazla diretmeyin. Ne diyorlarsa o oluyor ..

  not: konusu geçen alan hakkında yeterince bilgim olmadığı için anabilim dallarını ya da lisans mezuniyet durumlarını "a" olarak nitelendirdim ki kimseye istinaden konuşmadığım netleşsin.

 4. #19
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  159
  hocam şartlarda mantık aramayın. bence şöyle olması gerek falan gibi yorumlarda bulunmaya gerek yok. şartlar neyse aday birebir karşılamak zorundadır. a bölümünden yüksek lisans yapmış olmanız, a bölümünde lisans mezunu veya yl yapıyor olmak şartını taşıdığınız anlamına gelmez.

  eda hanım; sistem başvurunuzu doğru olarak kabul eder çünkü sizin beyanınız esastır. ama bir yanlışlık varsa, editörlerin de dediği gibi, fakülteden ya da yök'ten dönecektir.
  mfg

 5. #20
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  aslında çok doğru bir noktaya değindiniz ÖYP'nin toplumca alımının üçüncü senesi sanırım bu. editörlerimiz daha bilgi sahibidir bu konuda. yalnız bizim en büyük hatamız ynalış beyanlara engel olabilecek bir sistem geliştirilmesine baskı yapmamamız olmuştur. Yani bakın adam kimya mezunu olup hukuka başvuru yapabiliyor mu? evet sistem uyarsa da yapabiliyor.
  Ya arkadaş sen Türkiye'nin en önemli kurumlarından birini yönetiyorsun, öncelikle şu aynı olmasına rağmen bir iki kelime farklarıyla değiştirilmiş bölüm isimlerini bir isim altında topla. bakın örnek veriyorum Turizm işletmeciliği ve otelcilik, turizm ve otel işletmeciliği buyur sistem buna uyarı veriyor. Bilgisayar sisteminin bunu düzeltebilmesi için bunların tek bir isim altında toplanması lazım üşenmeyi bırakıp bunları düzeltmeleri gerekir. bu sistemin düzeltilmesi için başlangıç olacaktır. ikinci olarak bilgisayara teknisyenleri ve yazılımcılar bu işin pek tabi üstesinden gelebilirler. nasıl mı bu sene başvurularda sistem uyarı vermedimi? verdi uyarı verdirmeyi başarabiliyorlarsa o alanın oraya seçilmesini de engelleyebilirler. Ama ne hikmettir ki şunu bir düzeltmediler.
  Ales'i hallettiler, KPDS,YDS, ÜDS'de çok güzel olmuş.
  Hatta Ganoları da bir sistem altında toplasalar TC numarasından direk çekse süper olur. Ee başka ne gibi bir yanlış beyan ortada kalır anca Toefl ya da Ielts gibi sınavların yanlış beyanı ortada kalır. Böylece ne kadrolar yanmış olur nede insanlar mağdur olmuş olur.

 6. #21
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Alıntı Öypsıkıntısı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Öncelikle sidneh bey size şunu belirtmek isterimki ben edaedar'ın mesajına istinaden yazmamıştım ancak onunki de haklı bir durummuş. nedenini de şöyle açıklayayım bir kişinin "a" alanında lisans mezuniyeti istenmesine karşın bu kişi a lisans mezuniyeti olmayıpta yüksek lisans mezuniyeti var ise bu kişi o şartı sağlıyor demektir. Kaldı ki adı üstünde yüksek lisans mezuniyeti lisanstan daha üst bir derecedir.
  ÖYP alımlarında bir üst derece veya bir alt derece diye bir şey yoktur. İlan şartı gayet açık ve nettir. Eğer lisans mezunu veya ilgili alanda yüksek lisans öğrencisi isteniyorsa o alanda lisans mezunu olmayan yüksek lisans mezunu bu şartı sağlamaz, dolayısıyla ilana başvuru yapamaz. Yaparsa sistem kabul eder, çünkü maalesef sistem içinde bir kontrol mekanizması yok ancak ataması yapılmaz ve kadroyu yakmış olur. Atamasının yapılmayacağını bilerek kadroya başvurmak da yakmaktır yani. Ve sorunuzun cevabı evet, ben öyle bir kadroya başvuru yapmam, çünkü atamamın yapılmayacağını biliyorum.

  Kazandıysanız evraklarınızı vermeyin demiyoruz zaten, verseler de değişen bir durum yok çünkü. Biz en baştan tercih yapmayın diyoruz.

 7. #22
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  fatih bey biz olması gerekeni söylüyoruz hukuk bunu söyler lütfen araştıralım. YÖK'ün yaptığı yanlışı savunmak bir akademisyene yakışmaz. Sistem yanlışsa yanlışı belirteceğiz ve düzelmesini sağlayacağız.
  siz bir iş başvurusuna gittiğinizde "mimar mısınız" dediklerinde siz lisansınızı iç mimar olarak bitirmenize rağmen yüksek lisansınızı mimarlık alanında yaparsanız mimarsınız demektir.

 8. #23
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  15
  öypsıkıntısı çok güzel açıklamış ve yazmışsın Aslına bakarsan kafam karışmasın diye başvururken internette neymiş ne değilmiş hiç bakmadım, direkt Yök'ün sitesine girip usul ve esasları okudum sonra da başvurdum.
  Başvururken lisans eğitimine dair hiç bir bilgi yoktu ( yani şu okul mezunu olmalı felan diye) başvuru şartlarında. Sadece yüksek lisans eğitimi istemişlerdi. Kılavuzda da "atamalarda aynı alanda yüksek lisans yapmak esastır." yazınca başvurdum. Ne bileyim... Belki de farklı bir yerden kontrol etmem gerekiyordu. Hata mı demeli buna yoksa cahillik mi bilmiyorum
  Artık hayırlısı olsun. Bekleyip göreceğiz.
  Yine de herkese ilgisi ve cevapları için teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

 9. #24
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Keşke buraya tercih zamanı üye olmuş olsaydınız, ayrıntılı bir tercih kılavuzumuz mevcut.

 10. #25
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  cevabınız için teşekkür ederim. ancak atamanızın yapılmayacağını kesin olarak bilemezsiniz. bu sizin kendi yorumunuz. Ben riske atmam demenizi anlayışla karşılarım. çünkü bende riske atmam ama bu konuda atanları da çokda haksız bulmam. yani ben o alanda yüksek lisans mezunu olacağım ancak onlar yüksek lisans yapıyor olmayı isteyecekler, bilmiyorum bana garip geliyor. ilk ÖYP atamalarında bu durumlara bizzat şahit olduk. yüksek lisans yapıyor olmak şartına doktora yapan adam girdi buyur burdan yakın .. ama bana mantıksız gelmiyor. Bence orada belirtilen kriterler azami olanlardır. zaten bu seneki ilanların hepsi aynı şekilde yazılmış sanırım. bu bile beni şüphelendirmeye yetiyor.

 11. #26
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  15
  Evet, haklısınız. Keşke öyle yapsaydım ama ben devletime güvenmiştim
  Şimdi ben kadroyu yakmış, başkasının hakkını yemiş mi oluyorum ne kötü bir durum, başkasına yaptığı için kızdığım şeyi şimdi ben yapmış oldum
  Allah affetsin, ne diyeyim?

 12. #27
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  Alıntı edaedar Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Evet, haklısınız. Keşke öyle yapsaydım ama ben devletime güvenmiştim
  Şimdi ben kadroyu yakmış, başkasının hakkını yemiş mi oluyorum ne kötü bir durum, başkasına yaptığı için kızdığım şeyi şimdi ben yapmış oldum
  Allah affetsin, ne diyeyim?
  olan olmuş artık madem gidip deneyin .. Ama bile bile yanlış beyan yapanlar var ya bilmiyorum onlara ne demeli.

 13. #28
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Alıntı Öypsıkıntısı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  cevabınız için teşekkür ederim. ancak atamanızın yapılmayacağını kesin olarak bilemezsiniz. bu sizin kendi yorumunuz. Ben riske atmam demenizi anlayışla karşılarım. çünkü bende riske atmam ama bu konuda atanları da çokda haksız bulmam. yani ben o alanda yüksek lisans mezunu olacağım ancak onlar yüksek lisans yapıyor olmayı isteyecekler, bilmiyorum bana garip geliyor. ilk ÖYP atamalarında bu durumlara bizzat şahit olduk. yüksek lisans yapıyor olmak şartına doktora yapan adam girdi buyur burdan yakın .. ama bana mantıksız gelmiyor. Bence orada belirtilen kriterler azami olanlardır. zaten bu seneki ilanların hepsi aynı şekilde yazılmış sanırım. bu bile beni şüphelendirmeye yetiyor.
  ÖYP konusunda bu sitede yazdığım hiçbir şey kendi yorumum değil hocam, hepsi 3 alım geçirmiş biri olarak yaşadıklarım, gördüklerim ve YÖK'ten söylenenler. Kendi yorumum olan, doğruluğundan emin olmadığım şeyleri buraya yazmam zaten.

  Bahsettiğiniz yüksek lisans yapıyor şartına doktora yapan kişi lisans mezuniyetini karşılayarak girmiş olabilir. Eğer öyle olmadığına eminseniz de şikayet edip o kadroyu iptal ettirebilirsiniz.

  Ve tekrar söylüyorum ilanlarda azami kriter diye bir şey yoktur. Kadro kriterleri açık ve nettir, birebir karşılanması gerekir.

 14. #29
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.040
  Alıntı Öypsıkıntısı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  cevabınız için teşekkür ederim. ancak atamanızın yapılmayacağını kesin olarak bilemezsiniz. bu sizin kendi yorumunuz. Ben riske atmam demenizi anlayışla karşılarım. çünkü bende riske atmam ama bu konuda atanları da çokda haksız bulmam. yani ben o alanda yüksek lisans mezunu olacağım ancak onlar yüksek lisans yapıyor olmayı isteyecekler, bilmiyorum bana garip geliyor. ilk ÖYP atamalarında bu durumlara bizzat şahit olduk. yüksek lisans yapıyor olmak şartına doktora yapan adam girdi buyur burdan yakın .. ama bana mantıksız gelmiyor. Bence orada belirtilen kriterler azami olanlardır. zaten bu seneki ilanların hepsi aynı şekilde yazılmış sanırım. bu bile beni şüphelendirmeye yetiyor.
  Hocam bulun torpilinizi önlisans mezunu olarak tıpa bile alabilirler sizi.
  Normal şartlar altında yanlış beyan veren insanların ataması yapılmaz.
  Ayrıca yüksek lisansta 8 ders alınır ve lisans mezuniyeti yerini asla ve asla tutamaz.
  --------------------------------------
  #akademikzam

 15. #30
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  bu arada bu yüksek lisans yapıyor olmak ya da mezunu olmak konusuna çok takıldım naçizane bir fikrimi belirtmek istiyorum.

  eğerki sidneh bey sizde akademia'nın içindeyseniz bilirsiniz ki, üniversiteler kendilerine hemen hizmet verecek personel ister. ÖYP kadroları açan üniversitelerin çoğu yüksek lisans ve doktora programına sahip değil. Neden bu üniversiteler açtıkları öyp kadrolarına yüksek lisans yapan birin yerine yüksek lisans mezunu birini tercih etmesinler ki? nede olsa kendilerine dönüş süresi bununla orantılı olacaktır. ve aklıma sonradan geldi öyp'yi kazanan kişiler ilk olarak direk kazandığı birime gidiyordu. Yani onayı ilk oradan alıyorlar. tabi daha sonra evraklar öyp birimine gidiyordu sıkıntı çıkartırlar mı bilemem ama pek sanmıyorum. Neyse sahur yaklaşıyor. hoş sohbetiniz için teşekkür ederim bu arada edaedar hayırlısı olsun olursa da olmazsa da kısmetmiş demek lazım.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. ÖYP Başvurularında Yanlış Beyan
  ÖYP Puanı forum içinde, yazan instructor
  Cevap: 94
  Son Mesaj: 15-02-2016, 22:19
 2. ÖYP Yanlış Beyan
  ÖYP 2014- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan abdullahbalci
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 05-08-2014, 12:10
 3. Yanlış Beyan ve Puan Kesintisi
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan maschinenbau
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 27-12-2012, 22:40
 4. yanlış beyan
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan SEMAP
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 27-07-2011, 10:27
 5. Yanlış Beyan Olasılığı
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan meyyal
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 23-07-2011, 16:46

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git