reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 14 - Toplam 98 İlkİlk ... 412131415162464 ... SonSon
Bulunan 196 den 210 - Toplam 1463
Ağaç Şeklinde Aç45Beğeni

ÖYP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Forumunda ÖYP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Konusunu İncelemektesiniz

Hocam benim iki sorum olacak; 1)Ben şubat ayında erciyes üniversitesinde yüksek lisansa başladım ama askerde ...

 1. #196
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  59
  Hocam benim iki sorum olacak;
  1)Ben şubat ayında erciyes üniversitesinde yüksek lisansa başladım ama askerde olduğum için devam edemedim.Dil puanım 48 olduğu için ben erciyes üniversitesindeki yüksek lisasıma devam edemeyecek miyim?
  2)Yüksek lisansımı atandığım üniversitede yapma şansım var mı?(Yani elimde yüksek lisansım olduğu için erciyes üniversitesini tercih edebiliğr miyim yoksa başka bir üniversiteyi mi tercih etmem gerekiyor)

 2. #197
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  2
  merhabalar.kamu yönetimi mezunuyum öyp'ye başvuramıyorum çünkü ales eşit ağırlık puanım 68.758, sözel puanım ise 83.Kamu yönetimi bölümüne girerken eşit ağırlık puanıyla değerlendirildiğim için illa ki öyp'de de ales'in eşitağırlık puanıyla mı başvurmak zorundayım?acaba üniversiteler başvurularda puan türlerini önemsiyor mu?sözelle başvursam kabul edilmez mi? bilgisi olan cevap verirse çok sevinirim.şimdiden teşekkürler..

 3. #198
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  29
  Alıntı emir Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Öncelikle arkadaşlar biz 33/a kadrosuyla atandık/atanacaz 50/d kadrosuna geçişimiz gibi bi durum olmaz kesinlikle.İzmirdeki Üniversiteniz ÖYP kapsamında sizin bölümünüzden yüksek lisans öğrencisi aldımı bide KTÜ eski bir üniversite eğer yeterli akademik kadrosu varsa lisansüstü eğitimini kendileri verebilirler.Doktorayı bitirdikten sonra yrd.doç luk için yeterli şartları sağlarsanız açılan yrd.doç kadrolarında öncelikli atanırsız
  çok teşekkürler.sorulardan birisi cevaplanmış oluyor böylece.çok sağolun.

  arkadaşlar diğer soruların yanıtlarını bilen var mı ? şimdiden teşekkürler.

 4. #199
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  29
  Alıntı sindirac Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhaba.Öncelikle böyle bir site yaptığınız için emeği geçen herkese teşekkür ederim. gerçekten çok önemli bir konudaki açığı kapatmışsınız.teşekkürler.

  benim bir kaç sorum olacak.

  1- sitede bulunan yönetmelikte şöyle bir madde var (adresi:http://www.akademikpersonel.org/thre...sas-Ve-Usuller )
  Öğrenim Süresi
  MADDE 9 — (1) ÖYP öğrenim süresi yüksek lisans için 4, doktora programı için 8, bütünleştirilmiş doktora programı için 10 yarıyıldır. Tez çalışmalarını tamamlayamayan araştırma görevlilerine, tez izleme komitesinin gerekçeli kararı ve enstitü yönetim kurulu onayı ile yüksek lisans için 2; doktora veya bütünleştirilmiş doktora programı için en fazla 4 yarıyıl ek süre verilebilir. Kendilerine ek süre verilen araştırma görevlileri, ek süre boyunca, bu program kapsamında verilen desteklerden yararlanamazlar.

  (2) Ek süre de dâhil belirtilen süreler içinde çalışmalarını tamamlayamayan veya programa devam etmek istemeyen ÖYP araştırma görevlilerine mecburi hizmet sözleşmesi maddeleri uygulanır.


  Aynı maddeyi https://personel.yok.gov.tr/Akademik...yfa=yonetmelik sayfasında göremedim.Acaba bu madde değişikliğe mi uğradı????

  2- Diyelim ki doktora yada yüksek lisans sırasında ders yüzünden yada tez savunmasında başarısız olduk 2 defa atılma durumu oluyor eğer araştırma görevlisi olmasak. Peki öyp olduğunda ne oluyor? Bu hep bahsi geçen senetlerin geri ödenmesi mi oluyor???? Açıkçası en çok merak ettiğim soru bu.

  3- Bazı yerlerde "öyp den çıkarsın" yazısı gördüm.yani normal araştırma görevliliği derken 33-a mı oluyor 50-d mi oluyor? doktora bitiminde bu kadrolar ne oluyor peki? öyp'den isteğimizle normal araştırma görevlisi kadrosuna geçebilir miyiz 33-a olarak?

  4- Şu anda izmir'de yüksek lisans yapıyorum ilk senemi bitirdim. karadeniz teknik üniversitesini öyp olarak düşünüyorum. Yüksek lisansımı burda görevlendirme ile bitirmem mümkün müdür? Artı yüksek lisans sonrasında ktü'ye doktora için dönebilir miyim? (doktora programı var ktü'nün içinde)

  5- Bir de bu senet olayı için bir sorum olacaktı.Dil puanım 75'in üzerinde yani bir dil eğitimi seçmeyeceğim. Kent dışında da görevlendirme ile sadece bir yıl isteyeceğim.Sonra doktorada ktü'ye geri dönersem eğer, mecburi hizmet 1 yıl mıdır? bunun için ne gibi bir senet imzalanır? yani 1 yılın ödemeleri için mi senet yapılır? yani kaba hesapla 40 bin lira gibi bir şey yapar. Doğru mudur?

  6-doktorayı bitirdiğimzde öğretim üyesi oluyoruz değil mi? ktü gibi eski bir okulda yar. doç luğu almam 3-4 seneyi bulur mu? yoksa daha önce olur mu? eğer bir önceki maddede sorduğum gibi zorunlu hizmet 1 sene ise yard. doç kadrosu olan başka bir okula geçebilir miyim?

  Çok uzun oldu özür dilerim ama 2-3 gündür açıkçası o kadar çok kişiden bir kalabalığı duydum ki belki de kafam karıştığı için komik sorular bile sormuş olabilirim.

  Şimdiden çok teşekkür ederim.umarım benim kafamdaki sorular da başka arkadaşlara yardımcı olur. İyi günler dilerim.
  özellikle şu 2. ve 5. sorular benim için gerçekten çok önemli. Eğer bilgisi olan hocalarımız varsa çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim. Hepinize kolaylıklar dilerim.

 5. #200
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  6
  mrblar eğitim fakültesi mezunlarından program geliştirme, eğitim yönetimi ve teftişi , ölçme değerlendirme gibi eğitim bilimleri anabilim dalları.. gibi bölümlere giden arkadaslardan bilgi alabilir miyim ? ingilizce öğretmenliği mezunuyum ve bu bölümelri tercih etmeyi düşünüyorum. yardımcı olursanız sevinirim

 6. #201
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  3
  Nazmi hocam ben bilgisayar sistemleri öğretmenliği mezunuyum. bizim alanın ismi çok geçmiyo tercihe dilecek yerler arasında ama bilişim teknolojileri öğretmenliği baya bir var. acaba Bilişim teknolojileri ile ilgili olanalandantercih yapabiliyormuyuz?
  birde teknik eğitim mezunları eğitim fakülteleri ileilgili alanları tercih edebiliyorlarmı ?

 7. #202
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.863
  Başvuracağınız üni.nin personel dairesi arayıp sormanız gerekir bkabul edenler vardır.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 8. #203
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  34
  nazmi hocam ben kafa takılan sorulardan biri diyelim öypyi kazandık ama bazı sebeblerden dolayı gidemedik insanoğlu başımıza bişey geldi bu dönemde Ek yerleştirme kasımda diyorsunuz ozaman tekrar öypye başvura biliyormuyuz böyle bir hakkımız varmı

 9. #204
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.863
  Şu anda kazanıpta gitmeyenler için engel yok.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 10. #205
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  6
  meraba arkadaşlar;
  benim sorum öyp'ye dahil olmak için dil şart mıdır_ benim ales im de okul puanımda yuksek ama dilim maalesef yok şansım yok mudur? toplamda bir 75 puanım var şansım nedir sizce? ayrıca programın sözleşme imzalama kısmı sıkıntı yaratacaga benziyor. Kesintisiz bir başarı talep ediliyor bunun karşılında ne kadar bir ücret veriliyor acaba?

 11. #206
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.863
  Aslında tüm sorularınızın cevabını arayak bulabilirsiniz hemen üstte google özel arama yazıyor, bir tanesine cevap vermeden geçmiyim bari "dil şartı yok"
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 12. #207
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  6
  teşekkürler..

 13. #208
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  7
  İyi günler,
  ÖYP Başvurularındaki
  MADDE 12'de – (1) Sınav jürisi değerlendirmesinde; ALES notunun %30’unu (merkezi sınavdan muaf tutulacak adayların değerlendirilmesinde; son iki yıla ait merkezi sınav notunun bulunmaması halinde ALES puanı 70 olarak kabul edilir),lisans mezuniyet notunun %30’unu, yabancı dil puanının %10’unu ve giriş sınavı notunun %30’unu; meslek yüksekokullarında ise ALES notunun %35’ini (merkezi sınavdan muaf tutulacak adayların değerlendirilmesinde; son iki yıla ait merkezi sınav notunun bulunmaması halinde
  ALES puanı 70 olarak kabul edilir), lisans mezuniyet notunun %30’unu ve giriş sınavı notunun %35’ini hesaplayarak ilan edilen kadro sayısı kadar adayı başarı sırasına gore belirler maddesi yer alıyor
  Kafamı karıştıran şey şu, madem ales ve üds üzerinden bir seçim yapılacak, ÖYP puanının geçerliliği nedir?
  Kadro ilanına baktığımda bu madde tüm kadrolarda yazıyor
  cari üsul de de öyp usülünde de
  ÖYP puanı ile bir yere yerleştikten sonra mülakat dışında yeniden benim ales ve üds puanıma bakacaklar mı
  süreç nasıl işliyor?
  İyi çalışmalar

 14. #209
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  7
  Konudaki tüm yazıları okudum fakat merak ettiğim bi konu var onu sorma istiyorum;

  Ben İTÜ'de yüksek lisans yapıyorum.Şimdi öyp ye başvurdum ve diyelim ki muş üniversitesini kazandım. Şimdi kazandığım anabilimdalında muş üniversitesi y.lisans eğitimi veremiyor ve beni büyük bi üniversiteye yollayacak.Dışarıya göndereceği üniversiteler için açılan kontenjanlarda ilgili anabilimdalına bağlı olarak akdeniz,kayseri,itü,odtü..vs gibi büyük üniversiteler var. Ben itü'de devam etmek istemiyorum..antalya'da yapmak istiyorum diyelim ki..Peki bu seçimi ben yapabiliyor muyum yoksa muş üniversitesi mi bana "şu üniversiteye git" diyor.

  Uzun bi soru oldu kusurabakmayın..Cevaplayan olursa sevinirim.

 15. #210
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  87
  MGuveli hocam, ÖYP kontenjanları ilan edilecek siz kazandıktan sonra; o zaman o alanla ilgili lisansüstü eğitiminiz için kontenjanları belirlenen Üniversitelerden birine tercih yapacaksınız. Sistem esas olarak böyle işliyor ve olumlu tarafları da yok değil. Ancak misal, siz Akdeniz istiyorsunuz, o kadro orada çıkmazsa, Konya'ya da gidebilirsiniz. Dolayısıyla evdeki hesap ve çarşı arasında bir korelasyon kurma iradesi sistemin şekillenmesine etki eden kuralları belirleyen YÖK'te. Bu bakımdan ben, yanlış anlaşılmamak ricasıyla, şartları iyi tartın derim. Mesafe, gideceğiniz Üniversite, şehir, İTÜ vs... (Diğer türlü sizin ÖYP kapsamı dışındaki Üniversitelerden birine gitme durumunuz konusunda inisiyatif Üniversite ve YÖK'te görünüyor; denemek ve görmekten başka çare kalmıyor maalesef)...Sevgiler...


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. TOEIC Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
  ÖYP Dil Puanı forum içinde, yazan SEFER
  Cevap: 191
  Son Mesaj: 18-05-2016, 18:09
 2. ÖYP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular..
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1307
  Son Mesaj: 21-01-2016, 11:21
 3. 2012 ALES Sonbahar Sıkça Sorulan Sorular
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 03-10-2012, 10:13
 4. Makale: ÖYP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (ÖYP S.S.S. v2)
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 08-07-2011, 13:00

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git