reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 3 İlkİlk 123 SonSon
Bulunan 16 den 30 - Toplam 43

Yüksek Puan Alan arkadaşlardan Kitap önerileri..

ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Forumunda Yüksek Puan Alan arkadaşlardan Kitap önerileri.. Konusunu İncelemektesiniz

Sayısal puanı :90 Sınavdan bir hafta önce son 3 yılın soru tiplerine göz gezdirip,değişik gelen ...


 1. #16
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  96
  Sayısal puanı :90
  Sınavdan bir hafta önce son 3 yılın soru tiplerine göz gezdirip,değişik gelen yabancı olduğum soru tiplerini inceledim.Yaptığım sadece bu oldu. Çıkmış soruları ve çözümlerini incelemeniz yeterlidir. Soru çözümlerinden sözel mantık sorularına nasıl yaklaşacağınızı da zaten görüyorsunuz.
  Hilmi hoca bunu beğendi.

 2. #17
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  62
  84.5 aldım. biraz tavsiyede bulunuyum ki önceki iki sınavdır 81 küsürde kalıyordum. Bu sınavda sadece 1 mat yaptım ve 84.5 yaptım.
  Sözelciler için konuşuyorum.
  1. Sözel 1 ve Sözel 2 yi halletmeden asla mat yapmayın yani alın geçen alesi çözün en az sözellerden 6 yanlışınızdan fazla yanlıs varsa ise mat ile uğraşma!!!!
  2. yediiklimin konu anlatımlı kitabını tavsiye etmem mantıkda birsürü hata var ve aynı durum yargı içinde geçerli.
  3. deneme çözün ama hangi yayınevi? pagem kolay, yargı orta halli, güvender sınava en yakın olanlardan ama geçen alesde baskı yapmadılar hemen tükenmişti, tasarının kendi denemelerine katıldım orda ne aldıysam sınavdada onu aldım yani isabetli. data yayınlarının mantık hariç soruları kaliteli. not : tüm bu çıkarımlar ales sözel için geçerlidir.
  4. Ales sınavı sadece bilgi ölçme amaçlı değildir. kendinize dikkat testleri yapın internetten araştırın çıkar biraz okuma yapın ama roman filan değil bu şairli filan ağır metinler, bol bol kendinize dua edin bu sizin konsantrasyonunuzu artıracaktır.
  benden bu kadar.
  mavikupa ve paintbrush bunu beğendiler.

 3. #18
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  129
  Sözel: 93.96

  konu anlatımı için yedi iklim yayınlarını öneriyorum. deneme seti olarak da pegem yayınlarının sözel adaylar için olan setini alıp çözdüm. özellikle pegem yayınlarını öneriyorum. bir de son 5 yılın çıkmış sorularını iki kez süre tutarak çözdüm. sözelin yanı sıra matematik sorularına da mutlaka bakmanızı öneririm. ben sınavda 21 tane çözdüm ve nereden baksanız 4-5 puan gibi bir getirisi oldu bana.
  Serpiloz ve paintbrush bunu beğendiler.

 4. #19
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  498
  Sözel: 88

  Geçen sene son 5 yılın sorularını çözüp girmiştim, özel bir kaynaktan çalışmadım. Özellikle matematiğe çalıştım denemelerde say1den 30-40 net yapabiliyordum ama sınavda zaman yetmediğinden 7 tane yapabildim. Öypyi kazanamasaydım kesinlikle hızlı okuma kursuna gidecektim. Kaynaktan önce mutlaka halledilmesi gereken konu bu.

 5. #20
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  104
  podof benm dediğim site indirimi daha çok yüzde 45-50 civarı bayağı iyi pegemnet ayrıca 75-100 tl arası kargo yarı yarıya 100tl ve üzeri alşverşte ücretsiz..sizin dediğinz siteye girdim sınav hazırlık kitapları bölümü göremedm.. kitaplarım gelmiş sanırım yarın inceleyip yorumları paylaşırım inşallah..

  - - - Güncellendi - - -

  sidneh.. evet hocam soru külçesi iyi diyorlar.. ayrıca sözel mantık konusunda galiba netlik var isa güleç 1 numara sanırm..

  - - - Güncellendi - - -

  nathan.. yeddiklik genelde tavsiye ediliyor ama 2011 yorumlarına baktım eleştirenler de olmş 2013 basımları iyi herhalde..

  - - - Güncellendi - - -

  nathan.. yeddiklim sözel-1 iyi dediğiniz yani ösym standartlarında mıydı soru kalitesi?

  - - - Güncellendi - - -

  gemic.. tabiki en önemlisi çıkmış soruları çözmek ama bu bazıları için tek başına yeterli olmayabiliyor. mesela kitap okuma alşkanlığı fazla olan biri sadece çıkmş soruları çözse belki yeterli gelir ama alşkanlık yoksa bol bol soru çözmesi gerek hatta kitap okuma alşkanlığı bile varsa yine çok soru çözmede fayda var pratikleştirir çok zaman kaybını önler

  - - - Güncellendi - - -

  runha.. tavsiyeleriniz güzel işte görüyorsunuz yayınevleri çok farklılık gösterebiliyor sözelde iyi olan bile kendi içinde mantık kötü olabiliyor bayağı karmaşık bir durum olduğu için netleşmesi anlamnda bu başlığı açtık. dediğiniz gib i ilk önce sözelciler için tabiki sözel soruları önmli ama işte kimi var çok hızlı çözer sayısala vakt yettirir çok net yapar kimi de boğuşarak zar zor sadece sözeli yetiştirir işte adayların bu konuda hızlanması için tavsiyelere uymak gerekiyor yayınevlerini soruyoruz ki kaliteli yayından bol bol soru çözmeli pratik kazanmalı aksi takdirde sınav eziyete dönüşür.. ikincisi dediğinz gibi bol bol deneme çözmek lazım ama bence bu en son yapılacak iş yani önce konu eksikleri soru çözme yöntemleri iyice öğrenilmeli sonra yaprak test-soru bankası en son iki-üç ay da bol bol deneme.. ama tabi bence en güzeli zor deneme çözmek zoru çözen sınavda çok sıkıntı çekmez ilk başt basit bir kaç deneme çözülebilir ama sonra srekli zor deneme.

  - - - Güncellendi - - -

  translatör.. haklısn sayısal çok rahat çözülebiliyor yani biraz altyapısı olan bir sözelci 20 tane bile çok rht yapar ama işte esas sorun süre zaten bizim amacımız da sözel nasıl hızlı ve doğru çözeriz de zamanı artırıp sayısalı çözeriz.. çünkü ben sınavda sözeli zor bitrdim 2 sayısal çözdm sınavdan sonra sorulara baktım 20 üzeri soru çözdm. işte o sürede sınavda bunu halletmek için sözelde tam ustalaşmak hgerekiyor konu eksikliği giderilmeli acil sonra sürekli soru.. ama arada kitap da okunursa iyi gider sanırım..

  - - - Güncellendi - - -

  oldboy.. çok önemli bi konuya daha değindiniz: hızlı okuma. en önemli noktalardan biri yani iyi bir okuyucu olmak da yetmiyor hızlı okumak lazım.. ben bi set almştım bi ara çok faydası oluyor ama fazla çlşamamştım.. aslında hızlı okuma her alan için geçerli sonuçta sürekli okumak isteyen biri hızlı okumayı halletmeli sadece sınavlar için değil. hem çok kitap okumak için hem çok gazete, dergi, haber, ansiklopedi vs her türlü okuma eylemi için müthiş bir avantaj olşturur ayrıca insan hızlı okuyunca artık okuduklarından zevk de alıyor bıkmıyor. bununla ilgili net ten bir arştırma yptım bi site var ama reklama girer http://www.hizlioku.web.tr/ burda örnek videolar var ilgilenmek isteyenler bakabilir.. 28 günde okuma hııznda ciddi artş olduğu söyleniyor ben inanıyorum çünkü buna benzer göz alştırma programları denedm hissettm kendimde ama çok az çalşmştım pişman oldum alesten sonra..

 6. #21
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  104
  arkdşlar bazı kitaplar elime ulaştı ilkini sizinle paylaşayım uzman kariyerin stratejik soru seti var 3 kitap bence süper tam istediğim gibi her soru tipi öncesi bu tip sorular böyle çözülür diyor sonra soru örnekleri üstelik soru örnekleri de ösym standartlarında kaliteli şimdilik beğendim diyebilirm yargı ihtiyaç soru setine baktım kısmen iyi zamanla anlaşılır artık..

 7. #22
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  19
  2011 İlkbahar döneminde 4. sınıftayken ALES'te nasıl sorular bile sorulacağını bilmeden ilk kez girdiğimde 78.9 almıştım, geçenlerde ÖYP diye bir sistemin olduğunu duyduğumda bir daha zorlayayım dedim ve yeniden başvurdum, baştan söyleyeyim, ders çalışma konusunda hiç istekli değilimdir Bu yüzden kitapçıya girip en pahalı gördüğüm kitabı, Yediiklim'in Konu Anlatımlı Sözel ALES kitabını aldım, kitapçıya da sorduğumda onu gösterdi ama sanırım en pahalısı o diye göstermişti Neyse aldıktan sonra internette yorumlara baktım ve karamsarlığa düştüm, çoğu kişi iyi şeyler söylemiyordu, yine de açıp konu anlatımlara bakayım dedim, kitabın sadece %25'i sözele ayrılmış, geri kalanı ise Sayısal 1 için ayrılmıştı, Sözelde olan hatalarımı düzeltmeden Sayısal'ın hiçbir işe yaramayacağı düşündüğümden oturup Sözel bölüme çalıştım, aslında fazla da değil en fazla son 5 gün, günde 3'er saat çalışmışımdır ama büyük bir etkisi olduğunu hissettim. Sınavdan çıkarken ise canım biraz sıkkındı, çünkü bir önceki 78.9 aldığım sınavda sözelden çok hatam olmasına rağmen sayısal 1'den 21 doğru 1 yanlışım vardı, bu sefer ise sayısale neredeyse hiç vakit kalmamış, sadece 7 soru çözebilmiştim, ama sözele yüklenmem meyvesini verdi, işte sonuç
  Söz 1 47D/3Y
  Söz 2 49D/1Y
  Say 1 7D/0Y
  Sonuç: 90.89

  Aslında başka hiçbir ALES kitabına bakmadım, ama Yediiklim'in bende olumlu etki yaptığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Özellikle soru okuma ve çözme konusunda verdiği taktikler çok işime yaradı. Sözelcilere öneririm.

 8. #23
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  kayseri
  Mesaj
  66
  son 10 yılın ales sorularını çözümlü soru bankası olarak alın, bundan daha iyi bir kaynak bulamazsınız!
  ismail-0707, kerem82 ve paintbrush bunu beğendiler.

 9. #24
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2012
  Mesaj
  23
  beyaz kalıem ıcın ıyı mı dıyorsunuz ?


  Alıntı freeline Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  inan bende kac kere sordum ama net bir seyler söyleyen yok yüksek puan alanlar kendilerine saklıyorlar bence.Sözel öğrencilere cok fazla kaynak yok zaten kısıtlı. Bana göre ihtiyaç yayınlarının konu anlatımı kesinlikle en iyisi ben faydasını çok gördüm. 83 aldım. Beyaz kalem yayınları konu anlatımı da soru bankası da denemeleri iyiydi baya. Sınav akademi yayınlarının denemeleri, tasarı yayınlarının denemeleri bence. YEDİİKLİM İREM PEGEM GÜVENDER YAYINLARI HEP AYNI SORULAR VE KOLAYLARDI COK BENCE ALINMAMALI ONLAR.
  - - - Güncellendi - - -

  genelde sözelciler yorum yapıyor .ea cılar için ne dersınız. benım mat temelım co zayıf onu konu anlatımla guclendırıp ,sözelden de netlerımı mı arttırmalıyım? sonbahar ıcın sımdıden hazırlanmak ıcın bıraz erken mı kpss zaten bu satten sonra gectiii
  bennu bunu beğendi.

 10. #25
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2012
  Mesaj
  23
  kımse bırsey yazmammışşş

 11. #26
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2013
  Mesaj
  4
  inanın sınava girmeden önce 1 tane soru çözmüşlüğüm yoktu. say 89,9 aldım . ea 85 aldım

  bence ales geçmişten kalan birikimlerinizdir. öyle çok aşırı çalışmadıktan sonra az bir çalışmayla falan o kadar yüksek puan alınamaz.

  özellikte saay-1 ve2 temel istiyor.

 12. #27
  Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  567

  --93--

  Alıntı translator Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sözel: 93.96

  konu anlatımı için yedi iklim yayınlarını öneriyorum. deneme seti olarak da pegem yayınlarının sözel adaylar için olan setini alıp çözdüm. özellikle pegem yayınlarını öneriyorum. bir de son 5 yılın çıkmış sorularını iki kez süre tutarak çözdüm. sözelin yanı sıra matematik sorularına da mutlaka bakmanızı öneririm. ben sınavda 21 tane çözdüm ve nereden baksanız 4-5 puan gibi bir getirisi oldu bana.
  Hocam doğrularınız nasıldı bölüm bölüm?

 13. #28
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  122
  Ben de 92 almıştım iki yıl önce. O zaman Güvender ve Yediiklim yayınlarının çözümlü deneme sınavlarını almıştım. Her denemeyi zaman tutarak çözüp sonrasında yapamadığım soruların çözümlerini iyice incelemiştim. Hem hız artıyor hem de soru tiplerine aşina olunuyor. Bu çalışma şeklini tavsiye ederim.

 14. #29
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2014
  Mesaj
  2
  Sayısalcıyım Konu anlatım da en kapsamlı anlatım şekline sahip olan yayın pegem mi yargı mı


  Sent from my iPhone using Tapatalk

 15. #30
  Akademik Forum
  Misafir

  soru bankalrı

  beyaz kalem, sınav,ihtiyaç,pegem ve yedi iklim yazmışsınız. deneme ve test çözme için en iyi soru bankası hangisi sizce yardmcı olursanız svnrm.

  - - - Güncellendi - - -

  mrb en iyi konu anlatımlı sayısal yayınlar hangileri sözelciyim

  - - - Güncellendi - - -

  herkes farklı bir düşünce yazmış ne önerirsiniz yüksek puanlılar ve saygıdeger hocalarım

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Ales Kitap Önerileri
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Ömür
  Cevap: 176
  Son Mesaj: 10-05-2016, 11:29
 2. Cevap: 5
  Son Mesaj: 21-07-2012, 11:02
 3. öyp de alan değiştirenlerin ales puan türü
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan hodja
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 19-04-2012, 17:19
 4. Ales kitap önerisi? özellikle mantık sorularının çözümünü gösteren önerebilceğiniz bir kitap var mı??
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan 34marmara
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 13-03-2012, 14:57
 5. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İlgili alan mezunu olmak ve alanında en az 10 yıl tecrübesi olmak. KPDS veya ÜDS den en az 70 puan almış olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-07-2011, 17:51

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git