reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12
Bulunan 16 den 22 - Toplam 22
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni

Doktora Programının Asgari Bitirme Süresi Nedir?

Doktora Eğitimi Forumunda Doktora Programının Asgari Bitirme Süresi Nedir? Konusunu İncelemektesiniz

Nazmi Demiş ki: Evet marmarada 3 yılda bitirebilirsiniz örnekleri var, ödenek kesintisi olmuyor 6 yıl ...


  1. #16
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    04-2014
    Mesaj
    30
    Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Evet marmarada 3 yılda bitirebilirsiniz örnekleri var, ödenek kesintisi olmuyor 6 yıl devam ediyor uzatmada kesilme kaldırıldı.
    Çok teşekkürler hocam, peki biz öyplilerde doktora yeterliliği iki seferde geçemezsek atılıyor muyuz? Yeterlilikte sınırımız var mıdır? burdaki cari üsulle gelen arkadaşlar atılma var bizde diyorda bizde de öyle mi?

  2. #17
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    04-2014
    Mesaj
    30
    Hocam yoğun sanırım, cevap verebilecek olan yok mu?

  3. #18
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    09-2014
    Mesaj
    37
    Alıntı celik58 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Doktoranın normal süresi sekiz yarıyıl (4 yıl) olarak değerlendiriliyor. Tez içinde 3 tez izleme komitesine girmek şart. Bu durumda 6 yarıyılda tezimi bitirebilirim. Peki İlla 8 yarıyıl beklemek şart mı? Doktora bu süreden önce bitirilemez mi? Böyle yapan hiç oldu mu acaba?
    Tez izleme, 6 aylık tez calısması neticesinde gerçekleştirilir. Bundan oturu mart 2015'te yeterliği geçerseniz, ilk tez izlemeniz Aralık 2015'te yapılır. Daha önce yapılması mümkün olamaz. Buna ilave olarak 2016 yılında iki tane daha tez izleme yapılır. Bir başka ifadeyle 2017 Ocak'tan itibaren tezinizi savunabilirsiniz. Fakat kaliteli bir tezin iki yılda bitmesi cok zor bir ihtimaldir.En iyi ihtimalle üç senenizi alacaktır. Zira bazı bölümlerin yeni baştan yazılması isteniyor.

  4. #19
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    04-2012
    Mesaj
    31
    Üstünden biraz zaman geçmiş ama bir kaç kelime de ben söylemek istiyorum. Ancak tek ricam bu nispeten uzun sayılan cevabımı sabırla sonuna dek okumanız. Zira sonunda bir süpriz var...

    Arkadaşlar ne 2547 sayılı YÖK Kanununda, ne çerçeve yönetmelikte ne de bunlarda değişiklik yapan 6111 sayılı yasada; yukarıda belirtilen süreler ile ilgili herhangi bir ifade yer almaz. Örneğin 3,5 yıl ifadesi mevzuatın hiç bir noktasında yoktur.

    Müsaadenizle durumu açıklayayım;

    Bildiğiniz üzere ülkemizde yüksek öğrenimin çerçevesi 2547 sayılı YÖK Kanunu ile belirlenmiştir.
    Bu Kanunun 65. maddesine dayanarak hazırlanan ve 01.07.1996 tarih ve 22683 sayılı Resmi Gazete nüshasında yayınlanarak yürürlüğe giren Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği'nin Doktora Programı bölümünde ki "Amaç ve Kapsam" başlıklı 18. maddesinin b fıkrası "Doktora programı, tezli yüksek lisans derecesi olan öğrenciler için toplam yirmibir krediden az olmamak koşuluyla en az yedi adet ders, yeterlik sınavı, tez önerisi ve tez çalışmasından oluşur. Lisans derecesi ile kabul edilmiş öğrenciler için de en az kırkiki kredilik ondört adet ders, yeterlik sınavı, tez önerisi ve tez çalışmasından oluşur." şeklinde doktorayı tanımlamıştır.

    Ayrıca süre başlıklı 19. maddenin a fıkrası ise "Doktora programını tamamlama süresi yüksek lisans derecesi ile kabul edilenler için azami altı yıl, lisans derecesi ile kabul edilenler için azami dokuz yıl olup, uygulamaya ilişkin düzenlemeler konusunda ilgili üniversite senatoları yetkilidir." şeklinde düzenlenmiştir.

    Bahsi geçen Yönetmelikte doktora eğitiminin süresi ve kredisine dair bu yazılanlar haricinde tek bir ifade dahi bulunmamaktadır. Çerçeve Yönetmelik olarak adlandırılan bu Yönetmeliğe göre mezuniyet şartı toplam 21 krediden az olmamak koşulu ile en az 7 ders, yeterlik sınavı, tez önerisi ve tez çalışmasıdır.

    Üniversiteler ise çerçeve yönetmeliği esas alarak kendi lisansüstü eğitim öğretim yönetmeliklerini hazırlamakla mükelleftirler.

    Ancak sıkı durun şimdi size bu konu ile çok ilginç bir madde göstereceğim. Başta da belirttiğim gibi ülkemizde yüksek öğrenimin çerçevesi 2547 sayılı YÖK Kanunu ile belirlenmiştir.

    Bakalım 2547 Sayılı Kanun doktora hakkında ne demiş?

    Aynen yazıyorum;

    Tanımlar başlıklı 3. maddenin t fıkrası:

    " t) Lisans Üstü: Yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik eğitimini kapsar ve aşağıdaki kademelere ayrılır.
    (1) Yüksek Lisans: (Bilim uzmanlığı, yüksek mühendislik, yüksek mimarlık, master): Bir lisans öğretimine dayalı, eğitim - öğretim ve araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yükseköğretimdir.
    (2) Doktora: Lisansa dayalı en az altı veya yüksek lisans veya eczacılık veya fen fakültesi mezunlarınca Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından düzenlenen esaslara göre bir laboratuvar dalında kazanılan uzmanlığa dayalı en az dört yarı yıllık programı kapsayan ve orijinal bir araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlıyan bir yükseköğretimdir."

    Süprizzzzz... Bütün bu mevzuatın esas kaynağı olan 2547 sayılı YÖK Kanunu diyor ki yüksek lisansa dayalı doktora 4 (dört) EVET YANLIŞ OKUMADINIZ DÖRT YARIYILDA tamamlanabilir.

    Ha bu yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Ben sadece mevzuatta yer alan ifadeleri buraya aktarıyorum.

    Bilimsel olarak 4 yarıyılda doktora bitirilebilir mi, özgün bir eser çıkar mı veya etik olur mu sorularına cevap aramıyorum.
    Sadece durum bundan ibarettir... Yasada bahsedilen bir doktora eğitimi için verilmiş en kısa süredir. Üniversiteler çerçeve yönetmelik kapsamında kendi yönetmeliklerini hazırlayarak bu süreyi uzatabilir. Yeni şartlar getirebilir. Yanlış anlayıp Enstitünüzün kapısını zorlamayın lütfen

  5. #20
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2014
    Mesaj
    4
    Selamlar;

    Ben de yüksek lisans ve doktora sürelerinin en az kaç yarıyılda bitirilebileceğini araştırırken şu habere ulaştım: lütfen tıklayınız

    Bir içinde master
    İki içinde de doktora
    programlarını tamamlamış, ayrıca;
    25 yaşında doçent dr. ünvanını kazandıktan sonra, mecburen 5 yıl bekleyerek 30 yaşında profesör olmuş.

    Uzun lafın kısası, master doktora süreleri de eğer teziniz yeterli ise oldukça kısaltılabiliyor, keza doçentlik de, Türkiye'de sadece profesörlük için 5 yıl bekleme zorunluluğu var.

    Tabi bu çok üstün bir başarı ama yine de bu bilgiyi paylaşmak istedim, teşekkür ederim...

  6. #21
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    03-2011
    Mesaj
    483
    Alıntı simgelem Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Çok teşekkürler hocam, peki biz öyplilerde doktora yeterliliği iki seferde geçemezsek atılıyor muyuz? Yeterlilikte sınırımız var mıdır? burdaki cari üsulle gelen arkadaşlar atılma var bizde diyorda bizde de öyle mi?
    Yeterlikte sınır var. Ancak sınır her üniversitede aynı değil. Bazı üniversiteler 2 kez kalanı tekrar ders aşamasına yolluyor. Bazıları atıyor. Bazıları 3. seferde kalanı atıyor. Bulunduğunuz üniversitenin yönetmeliğine bakmanız lazım.
    Department of Mathematics Education
    Research Assistant

  7. #22
    Akademik Forum
    Misafir

    Akademik kariyer için. ..

    Merhaba ben Öğretim görevlisiyim biz doktora yi bitirip yardimci doçent olabiliyoruz hatta ve hatta doğudaki bir üniversitede görev yaparsanız UNIP diye üniversiteler arası bir anlaşma var haftada 2 gün doktora için izin veriliyor doktora yapmanız destekleniyor. Diğer türlü de dışarıdan bitirip yardimci doçentlik kadrosu na basvurabilirsiniz fakat bu kadronun size uygun olması lazım. ..





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. ÖYP'de Yüksek Lisansı Bitirme Süresi ve Başlagıcı
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bilgece
    Cevap: 45
    Son Mesaj: 29-11-2015, 00:56
  2. Öğretim Görevlisi Kadro Başvurusunda ÜDS ve ALES Geçerlilik Süresi Nedir?
    Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan montecristo
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 18-04-2014, 12:50
  3. Ales'in Geçerlilik Süresi Nedir?
    ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan meryem26
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 19-09-2013, 13:11
  4. 50/d li Araştırma Görevlisi Doktorayı Bitirme Süresi
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan godot1699
    Cevap: 5
    Son Mesaj: 02-02-2013, 16:22
  5. üDS'de geçerlilik süresi nedir? süre sınırı var mıdır?
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan symofb
    Cevap: 7
    Son Mesaj: 25-03-2012, 21:22

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git