reklam
Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12
Bulunan 16 den 20 - Toplam 20

Türk Akademisi Cinsiyet Eşitliğinde Birinci

Genel Güncel Olaylar Forumunda Türk Akademisi Cinsiyet Eşitliğinde Birinci Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar kesinlikle cinsiyet ayrımı yapmadım ama deneyimleri paylaşayım. 1) Neden daha fazla bayan akademisyen var? ...

 1. #16
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Arkadaşlar kesinlikle cinsiyet ayrımı yapmadım ama deneyimleri paylaşayım.
  1) Neden daha fazla bayan akademisyen var? Bence bayanların mezun olduktan sonra daha sabırlı olmaları ve toplumsal cinsiyet rolleri gereği evine ya da ''Baba Evine'' hemen para getirmek zorunda olmaması. Bence bayan mezunların yalnızca %10'u HEMEN işe girmek zorunda.

  2) Neden bayan akademisyenler için iyi idareci değil ve kişisel ihtirasları doğrultusunda kararlar verdiği kanısı hakim? Ben yine deneyimlerinden yola çıkarak yazıyorum: Bayanlar daha ihtiraslı ve en küçük olaya en büyük tepkiyi vermede ustalar. Bu tarz davranan bay yönetici-hoca yok mu? Yine bence bayanlara nazaran erkeklerin sadece %10'u bu tutumda. Ayrıca bayanlar detaycı ve daha kuralcı. Sadece trafiğe bakarak bile bu yorumumun doğruluğunu anlayabiliriz

  Ama bayan akademisyenlerin olması her ortamda olduğu gibi akademik camiada da bir yumuşama ve pozitif hava katıyor. Onlarsız hayatta hiçbir şeyin güzel olmayacağı kanısındayım. Ama yöneticilik konusunda BENCE biraz zayıflar
  Son düzenleyen aDNA, 06-05-2013 saat 20:38.
  Niënor bunu beğendi.

 2. #17
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2012
  Mesaj
  40
  Yüzde 47,5 rakamı, nazarımca iyi bir oran. Kadınlarımızın, günümüz dünyasında ''ev hanımı'' rolünü oynamaktan çıkıp ilim ve bilim'de faaliyet göstermeleri toplumumuz açısından bir hayli önemli. Umarım daha da artar bu oran.
  ''İlla edep illa edep''

 3. #18
  Niënor
  Misafir
  Ya benim bir hocam bayan, çok memnunum ondan, çok iyi biri. Hak ettiği yere de geldi. Yönetici olsa da güzel olur ama herkes yönetici olamıyor işte. Genellersek erkekler daha iyi hepsi bu.
  Bayanlar zaten yarı yarıya akademik sektörde daha ne olsun. Gerçekten büyük özveri. Aileniz, çocuğunuz olunca akademik hayat zorlaşıyor. Bu insanalr ya tek tarafı yani akademiyi tercih ediyor sadece ya da iki tarafla da ilgileniyor. Helal olsun onlara.

  Özel sektöre kayarsak eğer 4 ay evet kimse istemez. Adam iş yeri çalıştırıyor. 4 ay geçici işçi bulamaz, onun yükünü millete dağıtsa millet zorlanır. Onlar da haklı. Çift taraflı bakalım.
  Gamze bunu beğendi.

 4. #19
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Açıkçası konuyu dağıtmak istemiyorum ama biraz hayal kırıklığına uğradım, şaşırdım. Elbette herkes yönetici olmaz ama kadın olmak bunun değişkenlerinden biri değildir. Bu toplumsal cinsiyet kalıbıdır, kadına karşı ön yargıdır. Düşünün aynı tepkiyi gösteren erkeğe "adam manyak çıktı" diyoruz kadına "kadın işte duygularının esiri olmuş normal" diyoruz. Davranış aynı değişen bizim buna karşı tepkimiz. Sizin karşılaştığınız örneklerin ise temsil yeterliliği olduğunu düşünmüyorum zira benim karşılaştığım örnekler de tam tersini söylüyor. Kadının duygularının mantığının önüne geçmesinin hiç bir bilimsel dayanağı yok. Östrojen de bunlardan biri değil. Biz insanız ilkel dürtülerimizle yaşamıyoruz. Testesteron nasıl erkekleri saldırgan canavarlara çevirmiyorsa kadınları da duygusal zavallılara çevirmiyor. Akıl mantık içgüdülerin hormonların önüne geçmeli sağlıklı insanda ki biz de sağlıklı insandan bahsediyoruz.

  Bunun yalnız bir ön yargı olduğunu ve bilimsel dayanağı olmadığını gösteren bir sürü makale kitap bulabilirsiniz. İlgilenenler için özellikle toplumsal cinsiyet biyolojik cinsiyet ayrımı cam tavan sendromu hakkında okuma yapmalarını öneririm. Ön yargılara dayanarak toplumsal gruplar arasında ayrımcılık yapılamaz. Sırf kadın olduğu için birinin terfisi ya da işe alınması engellenemez. Bunu haklı bulmayı da bunu yapmaktan aşağı görmüyorum. Hele doğum izni yüzünden iş gücü kaybına gelince bunun haklı bulunmasını kesinlikle aklım almıyor. Bunun özel sektörü devleti yok, iş gücü kaybı her yerde aynı. O halde sizler de bir yerde kadro istediğiniz zaman "kusura bakmayın siz doğum izni kullanıyorsunuz önce sizin eşdeğeriniz olan erkekleri alalım ondan sonra kalan yerlere sizi yerleştirelim" deseler gerçekten haklı bulup itiraz etmeyecek misiniz? Ki ben çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum bile. Buna rağmen iş başvurularında "çocuk sahibi olmayı düşünüyor musunuz" diye sorulduğunu öğrenince çıldırıyorum, bana hiç bir şey kaybettirmeyecek olmasına rağmen. Konu iki taraf açısından bakmaksa bağışıklık sistemi zayıf, sıklıkla grip olan insanların işten atılması da meşru olsun o zaman. Her sene her sene proje ortasında olduk olmadık zamanda hasta olmasın insanlar iş gücü kaybı. Maksat kapitalist sistem işlesin insanın, insansı olanın ne önemi var ki paranın yanında. Ben hiç hasta olmuyorum bana iyi bana güzel.

  Demem o ki kadınları yöneticilik yeteneklerini sırf kadın olmaları dolayısı ile zayıf bulmak ayrımcılıktır çünkü bilimsel bilgiye değil ön yargıya dayanır. Kadın olmak da ayrımcılığa engel değil ne yazık ki.
  kaamos bunu beğendi.

 5. #20
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  49
  eş durumundan .zira bizde maşallah hep aynı soyisim . tüm ailesi aynı üniversitede olan var . gerisinden bahsetmek dahi istemiyorum .


       
Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12

Benzer Konular

 1. Polis Akademisi Başkanlığı GBE 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı Güz Yarıyılı Yüksek Lisans ve Doktora İlanı
  Süresi Dolmuş Yüksek Lisans ve Doktora İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-08-2012, 17:00
 2. birinci yuksek lisansla ilisik kesme ve ikinci yuksek lisans
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan superbadger
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 10-04-2012, 18:44
 3. MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ Özel Güvenlik ve Koruma Prog.- Polis akademisi, Fakülte,Yüksekokul mezunu olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-01-2012, 11:08
 4. Polis Akademisi Araştırma Görevlisi Alımı Mülakata Hak Kazananlar Listesi
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan gülinmerve
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 03-10-2011, 19:39
 5. Peyzaj Mimarlığı mezunu olmak ve Birinci derece kadroya atanacak niteliklere sahip olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-01-2011, 21:53

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git