+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12
Bulunan 11 den 18 - Toplam 18
Ağaç Şeklinde Aç12Beğeni

Zorunlu Hizmetin Düşürülmesi

Araştırma Görevlisi Forumunda Zorunlu Hizmetin Düşürülmesi Konusunu İncelemektesiniz

Gorgias Demiş ki: daha sonra siz diyorsunuz ki ben hamdım, piştim, oldum hadi bana eyvallah, ...


 1. #11
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Alıntı Gorgias Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  daha sonra siz diyorsunuz ki ben hamdım, piştim, oldum hadi bana eyvallah, sizce bu ne kadar adil?
  ÖYP ile ilgili bu "lütfedip insan yetiştiriyor" yaklaşımında bir sıkıntı görüyorum ben. Bence ÖYP de gayet ÖSS gibi bir şey. Yüksek puan almak için çılgın gibi çalışıp istediğimiz yere yerleşiyoruz. Eh yerleştiğimiz yerde de yine lisansüstü programını kendi çabamızla bitiriyoruz.
  ÖYP iki şey yapıyor. Biri sıralama yapmak. Diğeri insanları lisansüstü programları henüz açılmamış-oturmamış üniversitelere yerleştirmesi ve üniversiteler arası böyle bir koordinasyon sağlaması güzel. Ama bu üniversiteler kaç tane? Kaç tane adama ihtiyaçları var? ÖYP bu durumdaki üniversitelere özel bir şey olsa gıkım çıkmayacak süper sistem diyeceğim. Ama atamaların çok ciddi bir yüzdesi ÖYP üzerinden dönmeye başlayınca olay "akademik personel için ÖSS" haline geliyor. O kadar çok araştırma görevlisi alınıyor ki üniversiteler cari alım yapmamaya başlıyor. Cari alım olmayınca bu sefer el mahkum herkes ÖYP'ye yığılmaya başlıyor. Bunun sıkıntısı ne derseniz birincisi ÖYP'nin tüm amacını mantığını kaybederek sıralama yöntemine dönüşmesi derim. İkincisi ise herkesi ÖYP'ye mecbur bırakmak herkesin atadığı her şehre gidebileceğini varsaymaktır. "Bilim yapmak için idealist olmak" çok güzel ama bakıma ihtiyacı olan akrabası olan insan ne yapacak? Çocuklu insanın çocuğunu annesinden ya da babasından uzak yetiştirmek istemesinde anlaşılmayacak bir durum var mı? Paraya çok ihtiyacı olan bir insan hali hazırda aile evinde yaşayabilecekken neden başka şehirde hayat kurmaya para harcamalı? Bilim bir idealse bu insanlar neden ideallerinden vaz geçmek durumunda kalıyor?

  Yanlış anlaşılmasın ÖYP'nin şartlarını kabul edip sonra "ama bu şartlar kötü dava açıcam" diyenleri savunmuyorum. Nitekim ben etmedim, yalnızca çalışmak istediğim şehri yazıp 84 puanla açıkta kaldım. ÖYP kötüdür de demiyorum. Yalnızca ÖYP'nin şu anki uygulanış biçiminin çok savunulacak bir yanı olmadığını söylemek istiyorum. Yalnızca yetişmiş elemana ihtiyacı olup o elemanı yetiştirebilecek kapasitede olmayan üniversiteleri kapsasın, bu üniversiteler ile yerleşik üniversiteler arasında koordinasyon kursun başımın üstünde yeri var. Ama alanının önde gelen üniversitelerini kapsayacak şekilde 4000 kişi atayıp herkesi ÖYP'li olmaya mecbur bırakırlarsa bu sistem yanlış derim yani.

 2. #12
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  100
  Alıntı sidneh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlarım zaten söylenecek her şeyi söylemiş, onlara ek olarak şunu da demek istiyorum ki benim sözlerim kesinlikle hastalık, ölüm vs. gibi nedenlerle veya okulunun ağır mobbing uygulaması nedeniyle veya eşiyle hiçbir şekilde bir araya gelemediği için bırakmak zorunda kalanlara değil. Geri dönmesi gereken üniversiteyi, şehri beğenmeyip ben orada yaşayamam, eğitim alamam diyenlere. ÖYP'nin de carideki 35'in de şartları belli, eğer sonuçlarını göze alamıyorsanız baştan başvurmayacaksınız. Bu kadar millet enayi mi de puanlarım yükselsin, iyi bir üniversite olsun, zorunlu hizmetim olmasın ya da dönebileceğim yerde olsun diye bekliyor. İşe girerken şartları kabul edip de sonradan caymaya çalışmak ne kadar etik?

  Ayrıca bu durum öyle ben ÖYP'nin ne ödeneğini ne başka şeyini talep ettim, benim üzerimde bir hakkınız yok demekle olmuyor. Siz bu programa girdiyseniz bu programın gerekliliklerini yerine getirmekle yükümlüsünüz. Gereklilikler size uymuyorsa baştan kabul etmezsiniz, ortasında yer değiştirmeye çalışmak yerine.
  yukarda da söylediğim gibi bu ve benzeri mazeretler dışında bende sizin gibi düşünüyorum. herkez dönsün zorunlu hizmetini yapsın. ancak bu mazeretlerden ötürüde kimse ayrı kalmaz. yani ne yapılır edilir bir araya gelinir...gelinmek zorunda da.. yoksa bu sistem sadece bekarlara, eşini seçerken ev hanımı olmasına, tayini açık bir mesleği olup eşinin yanına atanacaklara yönelik olur. evet kendi adıma söylüyorum yine, benim üzerimde kadromun olduğu üniversitenin zerre kadar hakkı yok. zaten girmişim doktora tez aşamasında bu kapsama. tezimi bile atandığım üniversitede yazıyorum sırf bu zorunlu hizmet olayı olmasın diye... şunuda söyleyeyim bulunduğum ortamıda okulumuda seviyorum (şuan için). ama zorunluluk baskısı, yapamazsın, edemezsin olayı insanı geriyor...

 3. #13
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Sırf bu programa girmiş olmanız bile okulunuzun sizin üzerinizde hak sahibi olması için yeterli. ÖYP'den doğan haklarımı istemiyorum diyorsanız ÖYP'ye girmeyecektiniz o zaman. ÖYP'ye girerken tayin olayının olmadığını bilmiyor muydunuz? Eşinizle farklı üniversiteleri kazanırsanız bir araya gelemeyeceğinizi bilmiyor muydunuz? Bütün bunları bilerek, kabul ederek başladınız, şimdi de bir araya gelmek zorundayız diye bağırıyordunuz, kabul etmeseydiniz hocam o zaman. Aynı şehirde iş bulabilmek için evlenmeyi erteleyen ya da aynı şehire atanalım diye tercih yapmayı erteleyen herkes enayi de bir siz misiniz akıllı?

 4. #14
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  223
  Lütfen ''herkes enayi de bir siz misiniz akıllı'' gibi cümleler kurup da kimseyi üzmeyelim sayın Hocalarım. Kimse kimin ne sıkıntı çektiğini ya da çekeceğini bilemez. Burası hukuk devleti ise şartlar ne olursa olsun bazı değerleri devlet düşünmeli. Burada şimdiden herkesin empati yapması gerekiyor yalnızca. Baştan bilinen senet durumları sonradan hata olarak düşünülüp değiştirilebiliyor. Başta yazılan kural ve usuller eksik ya da hatalı olabiliyor. İnsanın hür ve bağımsız yaşama hakkını düşünemeyebiliyor. Bugün adı ''x'' olan usul yarın ''y'' olabiliyor. ÖYP veya Cari alım fark etmiyor. Eğer kişi samimiyse ''ben bu şehri sevmedim'' kavramı bile özele girebilir. Şehrin insanı etkilemediğini iddia etmek akademik kimliğe yakışmaz zaten. Her ne olursa olsun empati tek çözüm.

 5. #15
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  100
  Alıntı sidneh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sırf bu programa girmiş olmanız bile okulunuzun sizin üzerinizde hak sahibi olması için yeterli. ÖYP'den doğan haklarımı istemiyorum diyorsanız ÖYP'ye girmeyecektiniz o zaman. ÖYP'ye girerken tayin olayının olmadığını bilmiyor muydunuz? Eşinizle farklı üniversiteleri kazanırsanız bir araya gelemeyeceğinizi bilmiyor muydunuz? Bütün bunları bilerek, kabul ederek başladınız, şimdi de bir araya gelmek zorundayız diye bağırıyordunuz, kabul etmeseydiniz hocam o zaman. Aynı şehirde iş bulabilmek için evlenmeyi erteleyen ya da aynı şehire atanalım diye tercih yapmayı erteleyen herkes enayi de bir siz misiniz akıllı?
  sidneh hocam bakınız üslübunuza dikkat ediniz, benim yazdığım her bir satırı didik didik okuyunuz ben hiç bu şekilde SİZE YÖNELİK bir üslup kullanmışmıyım. birde editör olacaksınız sözüm ona.... ben hep "kendi adıma, bence", diyerek karşımdakileri suçlamadan konuşuyorum ancak siz son derece saldırkan bir uslup kullanıyorsunuz.. düşüncelerim beni bağlar ve ben kimsenin düşüncesine dil uzatmadığım gibi kimseninde benim düşünceme bu şekilde dil uzatmasını istemem...bu şekilde bir sistemi savunacağınıza, bence bu sistem daha nasıl iyi olur diye kafa yormalıyız... sistem böyle işinize gelirse vs...gibi yaklaşımlarla olaya yaklaşmak size ne kazandırıyor ki..... şuan böyle olabilir ama bu hep böyle olacak anlamına gelmez.....tekrar ediyorum lütven üslubunuza dikkat edin. bu mesleğin diğerlerinden en önemli farklarından biriside senden olmayanı yada senin gibi düşünmeyenleri bile anlamaya çalışmaktır... eğer bunu yapamıyorsanız gelecekte bir gün gelir sizinde bazı dinozorlaşmış şahsiyetlerden olma ihtimaliniz büyük olur...

  saygılarımla...

 6. 21-03-2013, 11:38

  Misafir


 7. #16
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Anlatmaya çalıştığım, koşulları bilerek bu işe girdikten sonra koşulları yok saymanın etik olmayacağı. Hükümler ve durumlar elbette değişebilir ama bunun yolu işin başında kabul ettiğiniz şartları yok saymakla olmaz, o şartları değiştirmeye çalışmakla olur. Senedin kalkmasını, toptan kalkmasa bile sadece verilen ödeneklerle sınırlandırılmasını (yani maaşların çıkarılmasını) elbette ben de istiyorum ancak açılan davalar senedin değil mecburi hizmetin iptaline yönelik. Devlet onları okutuyor, yetiştiriyor ve karşılığında onlardan hizmet bekliyor ama onlar okuyacağım, yetişeceğim, sana da hizmet vermeyeceğim, kendi keyfime bakacağım diyorlar. Benim tavrım tamamen bu kişilere yönelik. Ama ben ne zaman bu konulara bir şey yazsam, herkes hemen kendi bireysel sorunlarından bahsederek benim üzerime gelmeye başlıyor. Demek ki sorun bende, benim üslubumda. O yüzden en iyisi bir daha bu tartışmalara girmemek. Kırdığım, incittiğim herkesten özür dilerim, hakkınızı helal edin. İyi tartışmalar sizlere.

 8. #17
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  8
  merhabalar hocam;
  dil eğitimi bittikten sonra; kadro ile ilişiğii kesmek istiyorum. doktorama kendim devam edeceğim. 6 aylık zorunlu hizmetimi kendi yaptığım doktoradan sonra ödeme seklinde zorunlu hizmeti erteleme durumları oluyor mu ? yani kadromdan 6 aylık zorunlu hizmetimi doktoram bittikten sonra ödemek kaydı ile ilişiğimi kesme durumu olabilir mi ?

 9. #18
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.788
  Alıntı gül gonca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  merhabalar hocam;
  dil eğitimi bittikten sonra; kadro ile ilişiğii kesmek istiyorum. doktorama kendim devam edeceğim. 6 aylık zorunlu hizmetimi kendi yaptığım doktoradan sonra ödeme seklinde zorunlu hizmeti erteleme durumları oluyor mu ? yani kadromdan 6 aylık zorunlu hizmetimi doktoram bittikten sonra ödemek kaydı ile ilişiğimi kesme durumu olabilir mi ?
  Zorunlu hizmet ertelenmiyor. Dil eğitiminden sonra zorunlu hizmeti tamamlayıp ondan sonra istifa edersiniz ya da senedi ödeyip istifa edersiniz. ayrıca bazı okullar dil eğitiminden sonra zorunlu hizmet yapılmış olsa dahi kurs ücretini talep edebiliyorlar.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP'de Zorunlu Hizmet
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan muhatapx
  Cevap: 23
  Son Mesaj: 24-03-2016, 10:57
 2. ÖYP ve Zorunlu Hizmet
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 136
  Son Mesaj: 17-08-2014, 18:54
 3. 50/d Kadrosunun Düşürülmesi
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan guldy
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 14-12-2013, 14:00
 4. Zorunlu Hizmet
  ÖYP Yönetmelikleri forum içinde, yazan ayseyildiz
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 23-09-2012, 10:18
 5. YL'de Mülakatlardan Sonra Kontenjanın Düşürülmesi !
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan mynet
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 25-08-2012, 17:01

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git