reklam

Sonuçları Görüntülenen Anket: Sizce Yeni MEB Bakanı Yasa Tasarısında Bizlerin Sorunlarına Çözüm Üretecek Mi?

Oy
73. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Evet, çözüm üreteceğinden eminim. Güveniyorum.

  9 12,33%
 • Hayır, çözüm üretemeyecektir.

  38 52,05%
 • Kısmen de olsa çözüm üreteceğini düşünüyorum.

  26 35,62%
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 4 - Toplam 4 İlkİlk ... 234
Bulunan 46 den 53 - Toplam 53
Ağaç Şeklinde Aç36Beğeni

Yeni MEB Bakanı'na YÖK Yasa Tasarısı Madde Önerileri

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Yeni MEB Bakanı'na YÖK Yasa Tasarısı Madde Önerileri Konusunu İncelemektesiniz

runnur Demiş ki: cevabınız için teşekkürler hocam. hocam diğer sorum hakkında bilginiz var mı? benim ...

 1. #46
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Alıntı runnur Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  cevabınız için teşekkürler hocam.

  hocam diğer sorum hakkında bilginiz var mı? benim haftaya yüksek lisans a kayıtşı olduğum üniversitede, derslerim başlayacak, ancak bunların göndermeme hakkı var mı beni?

  ?:yeni araştırma görevlisi kadrosu kazandığım üniversite(50/d ile), beni Yüksek lisans öğrenim görmem için göndermiyor. Burada yüksek lisans programı olmasına rağmen, gerekçeleri ise:

  seneye öğrenci alacaklarmış, burada bölüm yeni açıldığından dolayı, 80 üstü üds si olan öğretim kadrosu sayısının tutmak için kadromun burada kalması gerekiyor diye direniyorlar

  bunların buna hakları var mıdır? Benin hakkımı arayabileceğim bir madde var mı? yani bunların beni göndermeme gibi bir yasal gerekçeleri var mı?

  Ben bu anadolu üniversitesinde eski bilimsel çalışmalarımdan uzak, odamda hapsedilmiş şekilde akşama kadar oturmak zorunda kalıyorum!!

  lütfen acil bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

  eğer göndermezler ise ben istifa etmeyi bile düşündüm, çünkü benim yüksek lisans eğitimim buradaki kadrodan daha önemli, gerekirse ek iş yapar karnımı doyururum diye düşündüm artık
  Anladığım kadarıyla 35 ile görevlendirme istiyorsunuz. fakat 50/d ile görevlendirme olmuyor. Yani ya OYP li olacaksınız ya da yüksek lisansı kendiniz kazanacak ve bağımsız olarak yapacaksınız. Eski bilimsel çalışma ortamınız ile neyi kast ettiğinizi anlayamadım. Eğer başka bir ilde yüksek lisansı kendiniz kazanmışsanız kendi üniversitenizin müsamahalı olması gerekir diye biliyorum. fakat bu konudaki düzenlemeleri bilmiyorum. Sizin üniversitenizde yüksek lisans yok mu? Genelde doktora olmaz ama yüksek lisans olur?

 2. 14-02-2013, 13:39

  Lisansüstü


 3. #47
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  50dliyi 35e göndermek için 33a yapmak zorundalar.

 4. 14-02-2013, 13:44

  Lisansüstü


 5. #48
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Alıntı runnur Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  hocam burada diğer bölümlerde olan arkadaşları (50/d ile alınan), 35. madde ile gönderdiler, yüksek lisans eğitimi olan üniversitelerine. Beni yüksek lisans ımdan mahrum edecek, yasal madde var mı? Buradaki kadrom yüzünden?
  50/d liyi 35 ile göndermişlerse yanlış göndermişler. Sonradan idare ve o arkadaşlar sıkıntı çekebilir. Sizi mahrum edecek madde derken şu şekilde düşünün onları sizin istediğiniz şekilde davranmaya zorlayan bir madde var mı? Dolayısıyla İdare sizi 35 ile göndermek zorunda değil fakat sizin yüksek lisansı kazandığınız şehre gitmeniz için izin vermek zorunda olabilir. Tam bilemiyorum. Fakat bu konunun yeri burası değil. Yanlış forum yerinde soruyorsunuz. 35 ile görevlendirme hakkındaki forum konularına arada sırada yazın. Mutlaka cevaplayacaklardır.

 6. 14-02-2013, 15:22

  Lisansüstü


 7. #49
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Alıntı runnur Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  cevap için teşekkürler hocam.

  peki yeni YÖK taslağı tahmini ne zaman açıklanacak? Ben eğer 35 ile gidersem senet imzalamak istemiyorum, en azından senet olayı kalkana kadar gelip-gitme yapabilirim belki.
  Yeni YOK taslağında da senet var fakat senetteki maaş kısmı talep edilemiyor. Maaş harici ödemeler talep edilebilcek. Eğer OYP kapsamında giderseniz maaşlara ilave olarak 50 bin TL lik ödenek alacaksınız ve bu ödeneği talep edebilirler. Ayrıca yurtdışı araştırma seyahati gibi faaliyetlerde size yaptıkları masrafları talep edebilecekler fakat tasarıya göre maaşları talep edemeyecekler. Tasarı için en erken tarih Haziran. Tasarı için önce Anayasa değişikliği gerekiyor. Ayrıca Bakan da Tasarı hakkında esaslı eleştiriler yaptı. Bu sebeple Haziran da olamayadabilir. Bu durumda Temmuz da meclis tatil Tasarı ekim-kasım olmadı aralık da çıkar çünkü daha sonra yerel seçim çalışmaları başlayacaktır. Kısacası daha önce de söylemiştim. Senet olayı YOK un tasarısında oldukça olumlu. Umarım hükümet Tasarıyı değiştireyim derken senet konusundaki olumlu düzenlemeyi bozmaz. Vahdet hocamın bu noktayı da hükümete bildirmelerinin olumlu olacağını düşünüyorum. Yani hep tasarının olumsuz yanlarından bahsetmek yerine Ocak tasarısındaki senet konusundaki düzenlemenin olumlu olduğu ve aynen kalması da ifade edilebilir.

 8. #50
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2013
  Nerden
  Trabzon
  Mesaj
  5
  merhabalar sayın hocalarım,
  meb'e sunulan tasarıdaki madde 58'de belirtilen öğretim elemanlarının çalışma esaslarındaki: alternatif (1) içerisinde geçen "... tam gün çalışmaları esastır.." ifadesini anlayamadım. bu ifade ile ne denilmek isteniyor. bu tam gün ne anlama geliyor. eğer bu kabul edilirse, biz bundan sonra nasıl çalışacağız. benim bu ifadeden anladığım sabah 8'de gel, akşam 17:00' da git. bu mu denilmek isteniyor, yoksa tam 24 saat içerisinde, hangi saate ders gelirse, o saatte ders verilir, görevler yapılır mı denilmek isteniyor.

 9. #51
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2013
  Nerden
  Trabzon
  Mesaj
  5
  epeydir sorduğum sorunun cevaplandırılmasını bekliyorum. anlaşılan, bu topik içerisinde konu hakkında bilgi sahibi olan yok.

 10. #52
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  561
  Yanlış görmediysem dün mecliste bu yasa görüşülüyordu, ama içinde YÖK geçen bir yasaydı bu kesin ...

 11. #53
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  45
  Alıntı ahmet murat Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Anladım hocam fakat Bu taslak pdf olduğu için istediğim gibi kopyala yapıştır yapamıyorum. Gene de uğraştım Ve kendi önerilerimi oluşturdum. Yaptığım değişiklikler dikkat çeksin diye parantez açarak başına ve sonuna yıldız koydum. Anladığım kadarıyla metni koyulaştıramıyorum.

  ***36. maddenin 3. fıkrasının orjinal hali: 3- Yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami dokuz yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, devlet üniversitelerinde öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini, vakıf ve özel üniversiteler ile vakıf ve özel meslek yüksekokullarında kalan kredilerin ücretlerini ödemek şartı ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder. Yüksek lisans diploma programını azami üç yıl, doktora diploma programını ise azami altı yıl içinde başarı ile tamamlayamayanlara tez aşamasında olmak kaydıyla yönetim kurulu kararıyla bir yıl daha süre verilir. Bu süre sonunda da başarılı olamayanların öğrencilikle ilişikleri kesilir.

  ***36. maddenin 3. fıkrasının önerilen hali: 3- Yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami on yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, devlet üniversitelerinde öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini, vakıf ve özel üniversiteler ile vakıf ve özel meslek yüksekokullarında kalan kredilerin ücretlerini ödemek şartı ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder. Yüksek lisans diploma programını azami (**dört yıl**), doktora diploma programını ise azami (**yedi yıl**) içinde başarı ile tamamlayamayanlara tez aşamasında olmak kaydıyla yönetim kurulu kararıyla bir yıl daha süre verilir. Bu süre sonunda da başarılı olamayanların öğrencilikle ilişikleri kesilir. (** Bu kanun yürürlüğe girdiğinde henüz doktora tezlerini bitirmemiş ve azami süreyi aşmış öğrencilere doktora tezlerini tamamlamaları için kanunun yürülüğe girdiği tarihten itibaren altı aylık ek süre verilir.**)

  ***52.maddenin 3. fıkrasının orjinal hali: 3- Devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına başvurabilmek için, doktoranın tamamlandığı yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumunda en az iki yıl süreyle öğretim üyesi olarak çalışmış olmak şarttır. İlgili yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi kadrosunda bulunanlar için bu şart aranmaz. Bu şartı yerine getirmeden devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına atanacakların sayısı, bölümün sene başındaki öğretim üyesi sayısının %10 unu geçemez.

  ***52. maddenin 3. fıkrasının önerilen hali: 3- Devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına başvurabilmek için, doktoranın tamamlandığı yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumunda en az iki yıl süreyle öğretim üyesi olarak çalışmış olmak şarttır. İlgili yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi kadrosunda bulunanlar için bu şart aranmaz. Bu şartı yerine getirmeden devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına atanacakların sayısı, bölümün sene başındaki öğretim üyesi sayısının %10 unu geçemez. (**Bu sınır sebebiyle atanamayanlar TYK'ya başvurdukları takdirde TYK. tarafından doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumuna kura ile öğretim üyesi olarak atanırlar. TYK tarafından bu şekilde atananlar atandıkları yerde iki yıl çalıştıktan sonra doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumuna dönmek hakkına sahiptirler.**)

  ***57. maddenin 6. fıkrası orjinal hali: 6 - Araştırma görevlilerinden, atandığı tarihten itibaren yüksek lisans için azami üç yıl, doktora için azami altı yıl, toplamda azami dokuz yıl içinde doktora ve sanatta yeterlilik eğitim-öğretimini başarı ile tamamlayamayanların yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilir. Doktoralarını başarıyla tamamlayan araştırma görevlileri, doktoralarını tamamladıkları tarihten itibaren bir yıl daha araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Bu sürenin sonunda kadroyla ilişikleri kesilir.

  ***57. maddenin 6. fıkrası önerilen hali: 6 - Araştırma görevlilerinden, atandığı tarihten itibaren yüksek lisans için azami (**dört yıl**), doktora için azami (**yedi yıl**), toplamda azami (**on yıl**) içinde doktora ve sanatta yeterlilik eğitim-öğretimini başarı ile tamamlayamayanların yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilir. (** Bunlardan Yükseköğretim kurumları ile ilişikleri kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde müracaat etmeleri halinde, kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarının meslek yüksekokullarında öğretim görevlisi veya yükseköğretim kurumunun memur unvanlı kadrolarına, yüksek lisans diplomasına sahip olmayanlar ise memur unvanlı kadrolara, ilgili mevzuatında öngörülen şartları taşımaları kaydıyla atanırlar.**) Doktoralarını başarıyla tamamlayan araştırma görevlileri, doktoralarını tamamladıkları tarihten itibaren (**iki yıl**) daha araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. (**Doktoralarını bu kanun yürürlüğe girdikten bir ve daha fazla sene önce bitirmiş araştırma görevlileri için bu süre bir yıldır.**) Bu sürenin sonunda kadroyla ilişikleri kesilir.

  ***59. maddenin birinci fıkrası orjinal hali: Bu Kanunun 57 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca merkezi yerleştirme ile öğretim üyesi olarak yetiştirilmek üzere Devlet yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrosuna atananlar, lisansüstü öğrenimini yapmak üzere, azami olarak sadece yüksek lisans öğrenimi için üç, yüksek lisans ve doktora öğrenimi için dokuz, sadece doktora öğrenimi için altı yıl süreyle yurtiçinde bir başka Devlet yükseköğretim kurumunda görevlendirilebilir. Bu araştırma görevlileri görevlendirildikleri süre kadar kadrosunun bulunduğu Devlet yükseköğretim kurumuna mecburi hizmetle yükümlüdür. Bu şekilde görevlendirilenlere, sadece gidiş ve dönüşte sürekli görev yolluğu ödenir.

  ***59. maddenin birinci fıkrasının önerilen hali: Bu Kanunun 57 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca merkezi yerleştirme ile öğretim üyesi olarak yetiştirilmek üzere Devlet yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrosuna atananlar, lisansüstü öğrenimini yapmak üzere, azami olarak sadece yüksek lisans öğrenimi için (**dört**), yüksek lisans ve doktora öğrenimi için (**on**), sadece doktora öğrenimi için (**yedi yıl**) süreyle yurtiçinde bir başka Devlet yükseköğretim kurumunda görevlendirilebilir. Bu araştırma görevlileri görevlendirildikleri süre kadar kadrosunun bulunduğu Devlet yükseköğretim kurumuna mecburi hizmetle yükümlüdür. Bu şekilde görevlendirilenlere, sadece gidiş ve dönüşte sürekli görev yolluğu ödenir.

  - - - Güncellendi - - -

  52. maddenin 3. fıkrası hakkındaki önerim maddenin kaldırılamaması durumunda maddeyi yumuşatma amaçlıdır. Söz konusu öneriye ikinci alternatif öneri olarak

  ***52. maddenin 3. fıkrasının 2. alternatif önerl hali: 3- Devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına başvurabilmek için, doktoranın tamamlandığı yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumunda en az iki yıl süreyle öğretim üyesi olarak çalışmış olmak şarttır. İlgili yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi kadrosunda bulunanlar için bu şart aranmaz. (**Doktoralarını tamamlayan araştırma görevlileri TYK'ya başvurdukları takdirde TYK. tarafından doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumuna kura ile öğretim üyesi olarak atanırlar. TYK tarafından bu şekilde atananlar atandıkları yerde iki yıl çalıştıktan sonra doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumuna dönmek hakkına sahiptirler.**)

  Bu ikinci alternatif olursa torpilin önüne tamamen geçilecektir. Çünkü %10 luk dilim bu öneride kaldırılmıştır. Ayrıca daha öncede belirttiğim gibi hakkari, şırnak gibi illerde çalışan öğretim elemanlarına 2-3 kat fazla maaş da getirilebilir. Zannedersem şimdi de normalden biraz fazla maaş alıyorlar ama tabii ki oralar için yeterli değil
  57-6 da yine ilişik kesilir yazmışssın hocam? öncekinde 1 yılda sen de önerilen de 2 yıl yazmışsın? ne farkı kaldı? bütün istek ve öneriler 1 yıldan sonra ilişğinin kesilmemesi yani kişinin iş güvencesinini olması dr. ar.gör. olarakda görevine devam edilmesi? diğer maddeler çok iyi ama bu maddede bi çelişki yok mu?

  - - - Güncellendi - - -

  57-6 da yine ilişik kesilir yazmışssın hocam? öncekinde 1 yılda sen de önerilen de 2 yıl yazmışsın? ne farkı kaldı? bütün istek ve öneriler 1 yıldan sonra ilişğinin kesilmemesi yani kişinin iş güvencesinini olması dr. ar.gör. olarakda görevine devam edilmesi? diğer maddeler çok iyi ama bu maddede bi çelişki yok mu?


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Cevap: 36
  Son Mesaj: 29-01-2013, 14:55
 2. Yeni Milli Eğitim Bakanı'na Twitter'da sahte hesap
  Eğlence/Karikatür forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-01-2013, 14:26
 3. YÖK Yasa Tasarısı Tamamlandı
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 13-01-2013, 22:48
 4. Yeni Yasa ile Düzenlenen Arş.Gör. Atanma Dil Puanı
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Entomofitoherbo
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 01-01-2013, 20:10
 5. Yeni çıkan torba yasa ve ÖYP'li olmak
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan psoz
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 05-04-2011, 19:28

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git