Sonuçları Görüntülenen Anket: Sizce Yeni MEB Bakanı Yasa Tasarısında Bizlerin Sorunlarına Çözüm Üretecek Mi?

Oy
73. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Evet, çözüm üreteceğinden eminim. Güveniyorum.

  9 12,33%
 • Hayır, çözüm üretemeyecektir.

  38 52,05%
 • Kısmen de olsa çözüm üreteceğini düşünüyorum.

  26 35,62%
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 3 - Toplam 6 İlkİlk 12345 ... SonSon
Bulunan 21 den 30 - Toplam 53

Yeni MEB Bakanı'na YÖK Yasa Tasarısı Madde Önerileri

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Yeni MEB Bakanı'na YÖK Yasa Tasarısı Madde Önerileri Konusunu İncelemektesiniz

Vahdet Demiş ki: Bütün öneriler ve madde çözümleri not alınıyor. Ama sizden ricamız hangi madde ...


 1. #21
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Alıntı Vahdet Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bütün öneriler ve madde çözümleri not alınıyor. Ama sizden ricamız hangi madde değişmeli ve çözüm öneriniz nedir? Taslakta yer alan maddeleri üzerinden çalışma yapılması daha avantajlı bizler için. Yasa Taslağı için tıklayınız.
  Anladım hocam fakat Bu taslak pdf olduğu için istediğim gibi kopyala yapıştır yapamıyorum. Gene de uğraştım Ve kendi önerilerimi oluşturdum. Yaptığım değişiklikler dikkat çeksin diye parantez açarak başına ve sonuna yıldız koydum. Anladığım kadarıyla metni koyulaştıramıyorum.

  ***36. maddenin 3. fıkrasının orjinal hali: 3- Yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami dokuz yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, devlet üniversitelerinde öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini, vakıf ve özel üniversiteler ile vakıf ve özel meslek yüksekokullarında kalan kredilerin ücretlerini ödemek şartı ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder. Yüksek lisans diploma programını azami üç yıl, doktora diploma programını ise azami altı yıl içinde başarı ile tamamlayamayanlara tez aşamasında olmak kaydıyla yönetim kurulu kararıyla bir yıl daha süre verilir. Bu süre sonunda da başarılı olamayanların öğrencilikle ilişikleri kesilir.

  ***36. maddenin 3. fıkrasının önerilen hali: 3- Yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami on yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, devlet üniversitelerinde öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini, vakıf ve özel üniversiteler ile vakıf ve özel meslek yüksekokullarında kalan kredilerin ücretlerini ödemek şartı ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder. Yüksek lisans diploma programını azami (**dört yıl**), doktora diploma programını ise azami (**yedi yıl**) içinde başarı ile tamamlayamayanlara tez aşamasında olmak kaydıyla yönetim kurulu kararıyla bir yıl daha süre verilir. Bu süre sonunda da başarılı olamayanların öğrencilikle ilişikleri kesilir. (** Bu kanun yürürlüğe girdiğinde henüz doktora tezlerini bitirmemiş ve azami süreyi aşmış öğrencilere doktora tezlerini tamamlamaları için kanunun yürülüğe girdiği tarihten itibaren altı aylık ek süre verilir.**)

  ***52.maddenin 3. fıkrasının orjinal hali: 3- Devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına başvurabilmek için, doktoranın tamamlandığı yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumunda en az iki yıl süreyle öğretim üyesi olarak çalışmış olmak şarttır. İlgili yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi kadrosunda bulunanlar için bu şart aranmaz. Bu şartı yerine getirmeden devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına atanacakların sayısı, bölümün sene başındaki öğretim üyesi sayısının %10 unu geçemez.

  ***52. maddenin 3. fıkrasının önerilen hali: 3- Devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına başvurabilmek için, doktoranın tamamlandığı yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumunda en az iki yıl süreyle öğretim üyesi olarak çalışmış olmak şarttır. İlgili yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi kadrosunda bulunanlar için bu şart aranmaz. Bu şartı yerine getirmeden devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına atanacakların sayısı, bölümün sene başındaki öğretim üyesi sayısının %10 unu geçemez. (**Bu sınır sebebiyle atanamayanlar TYK'ya başvurdukları takdirde TYK. tarafından doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumuna kura ile öğretim üyesi olarak atanırlar. TYK tarafından bu şekilde atananlar atandıkları yerde iki yıl çalıştıktan sonra doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumuna dönmek hakkına sahiptirler.**)

  ***57. maddenin 6. fıkrası orjinal hali: 6 - Araştırma görevlilerinden, atandığı tarihten itibaren yüksek lisans için azami üç yıl, doktora için azami altı yıl, toplamda azami dokuz yıl içinde doktora ve sanatta yeterlilik eğitim-öğretimini başarı ile tamamlayamayanların yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilir. Doktoralarını başarıyla tamamlayan araştırma görevlileri, doktoralarını tamamladıkları tarihten itibaren bir yıl daha araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Bu sürenin sonunda kadroyla ilişikleri kesilir.

  ***57. maddenin 6. fıkrası önerilen hali: 6 - Araştırma görevlilerinden, atandığı tarihten itibaren yüksek lisans için azami (**dört yıl**), doktora için azami (**yedi yıl**), toplamda azami (**on yıl**) içinde doktora ve sanatta yeterlilik eğitim-öğretimini başarı ile tamamlayamayanların yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilir. (** Bunlardan Yükseköğretim kurumları ile ilişikleri kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde müracaat etmeleri halinde, kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarının meslek yüksekokullarında öğretim görevlisi veya yükseköğretim kurumunun memur unvanlı kadrolarına, yüksek lisans diplomasına sahip olmayanlar ise memur unvanlı kadrolara, ilgili mevzuatında öngörülen şartları taşımaları kaydıyla atanırlar.**) Doktoralarını başarıyla tamamlayan araştırma görevlileri, doktoralarını tamamladıkları tarihten itibaren (**iki yıl**) daha araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. (**Doktoralarını bu kanun yürürlüğe girdikten bir ve daha fazla sene önce bitirmiş araştırma görevlileri için bu süre bir yıldır.**) Bu sürenin sonunda kadroyla ilişikleri kesilir.

  ***59. maddenin birinci fıkrası orjinal hali: Bu Kanunun 57 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca merkezi yerleştirme ile öğretim üyesi olarak yetiştirilmek üzere Devlet yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrosuna atananlar, lisansüstü öğrenimini yapmak üzere, azami olarak sadece yüksek lisans öğrenimi için üç, yüksek lisans ve doktora öğrenimi için dokuz, sadece doktora öğrenimi için altı yıl süreyle yurtiçinde bir başka Devlet yükseköğretim kurumunda görevlendirilebilir. Bu araştırma görevlileri görevlendirildikleri süre kadar kadrosunun bulunduğu Devlet yükseköğretim kurumuna mecburi hizmetle yükümlüdür. Bu şekilde görevlendirilenlere, sadece gidiş ve dönüşte sürekli görev yolluğu ödenir.

  ***59. maddenin birinci fıkrasının önerilen hali: Bu Kanunun 57 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca merkezi yerleştirme ile öğretim üyesi olarak yetiştirilmek üzere Devlet yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrosuna atananlar, lisansüstü öğrenimini yapmak üzere, azami olarak sadece yüksek lisans öğrenimi için (**dört**), yüksek lisans ve doktora öğrenimi için (**on**), sadece doktora öğrenimi için (**yedi yıl**) süreyle yurtiçinde bir başka Devlet yükseköğretim kurumunda görevlendirilebilir. Bu araştırma görevlileri görevlendirildikleri süre kadar kadrosunun bulunduğu Devlet yükseköğretim kurumuna mecburi hizmetle yükümlüdür. Bu şekilde görevlendirilenlere, sadece gidiş ve dönüşte sürekli görev yolluğu ödenir.

  - - - Güncellendi - - -

  52. maddenin 3. fıkrası hakkındaki önerim maddenin kaldırılamaması durumunda maddeyi yumuşatma amaçlıdır. Söz konusu öneriye ikinci alternatif öneri olarak

  ***52. maddenin 3. fıkrasının 2. alternatif önerl hali: 3- Devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına başvurabilmek için, doktoranın tamamlandığı yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumunda en az iki yıl süreyle öğretim üyesi olarak çalışmış olmak şarttır. İlgili yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi kadrosunda bulunanlar için bu şart aranmaz. (**Doktoralarını tamamlayan araştırma görevlileri TYK'ya başvurdukları takdirde TYK. tarafından doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumuna kura ile öğretim üyesi olarak atanırlar. TYK tarafından bu şekilde atananlar atandıkları yerde iki yıl çalıştıktan sonra doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumuna dönmek hakkına sahiptirler.**)

  Bu ikinci alternatif olursa torpilin önüne tamamen geçilecektir. Çünkü %10 luk dilim bu öneride kaldırılmıştır. Ayrıca daha öncede belirttiğim gibi hakkari, şırnak gibi illerde çalışan öğretim elemanlarına 2-3 kat fazla maaş da getirilebilir. Zannedersem şimdi de normalden biraz fazla maaş alıyorlar ama tabii ki oralar için yeterli değil
  PHinallynotDone, aDNA ve desim bunu beğendiler.

 2. #22
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  ahmet hocam elinize sağlık, bizden beklenen de böyle madde madde değişiklik önerilerimizi belirtmemizdi.

 3. #23
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Ellerine sağlık Hocam. Bunlar omurga oldu, diğer değişiklikleri de editör arkdaşlarımızla toparlayıp inş 2 haftaya kadar yeniden TBMM'de yetkililere sunacağız. Şimdiden emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekküler.

 4. #24
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  59
  Alıntı ahmet murat Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Anladım hocam fakat Bu taslak pdf olduğu için istediğim gibi kopyala yapıştır yapamıyorum. Gene de uğraştım Ve kendi önerilerimi oluşturdum. Yaptığım değişiklikler dikkat çeksin diye parantez açarak başına ve sonuna yıldız koydum. Anladığım kadarıyla metni koyulaştıramıyorum.

  ***36. maddenin 3. fıkrasının orjinal hali: 3- Yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami dokuz yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, devlet üniversitelerinde öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini, vakıf ve özel üniversiteler ile vakıf ve özel meslek yüksekokullarında kalan kredilerin ücretlerini ödemek şartı ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder. Yüksek lisans diploma programını azami üç yıl, doktora diploma programını ise azami altı yıl içinde başarı ile tamamlayamayanlara tez aşamasında olmak kaydıyla yönetim kurulu kararıyla bir yıl daha süre verilir. Bu süre sonunda da başarılı olamayanların öğrencilikle ilişikleri kesilir.

  ***36. maddenin 3. fıkrasının önerilen hali: 3- Yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami on yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, devlet üniversitelerinde öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini, vakıf ve özel üniversiteler ile vakıf ve özel meslek yüksekokullarında kalan kredilerin ücretlerini ödemek şartı ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder. Yüksek lisans diploma programını azami (**dört yıl**), doktora diploma programını ise azami (**yedi yıl**) içinde başarı ile tamamlayamayanlara tez aşamasında olmak kaydıyla yönetim kurulu kararıyla bir yıl daha süre verilir. Bu süre sonunda da başarılı olamayanların öğrencilikle ilişikleri kesilir. (** Bu kanun yürürlüğe girdiğinde henüz doktora tezlerini bitirmemiş ve azami süreyi aşmış öğrencilere doktora tezlerini tamamlamaları için kanunun yürülüğe girdiği tarihten itibaren altı aylık ek süre verilir.**)

  ***52.maddenin 3. fıkrasının orjinal hali: 3- Devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına başvurabilmek için, doktoranın tamamlandığı yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumunda en az iki yıl süreyle öğretim üyesi olarak çalışmış olmak şarttır. İlgili yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi kadrosunda bulunanlar için bu şart aranmaz. Bu şartı yerine getirmeden devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına atanacakların sayısı, bölümün sene başındaki öğretim üyesi sayısının %10 unu geçemez.

  ***52. maddenin 3. fıkrasının önerilen hali: 3- Devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına başvurabilmek için, doktoranın tamamlandığı yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumunda en az iki yıl süreyle öğretim üyesi olarak çalışmış olmak şarttır. İlgili yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi kadrosunda bulunanlar için bu şart aranmaz. Bu şartı yerine getirmeden devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına atanacakların sayısı, bölümün sene başındaki öğretim üyesi sayısının %10 unu geçemez. (**Bu sınır sebebiyle atanamayanlar TYK'ya başvurdukları takdirde TYK. tarafından doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumuna kura ile öğretim üyesi olarak atanırlar. TYK tarafından bu şekilde atananlar atandıkları yerde iki yıl çalıştıktan sonra doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumuna dönmek hakkına sahiptirler.**)

  ***57. maddenin 6. fıkrası orjinal hali: 6 - Araştırma görevlilerinden, atandığı tarihten itibaren yüksek lisans için azami üç yıl, doktora için azami altı yıl, toplamda azami dokuz yıl içinde doktora ve sanatta yeterlilik eğitim-öğretimini başarı ile tamamlayamayanların yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilir. Doktoralarını başarıyla tamamlayan araştırma görevlileri, doktoralarını tamamladıkları tarihten itibaren bir yıl daha araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Bu sürenin sonunda kadroyla ilişikleri kesilir.

  ***57. maddenin 6. fıkrası önerilen hali: 6 - Araştırma görevlilerinden, atandığı tarihten itibaren yüksek lisans için azami (**dört yıl**), doktora için azami (**yedi yıl**), toplamda azami (**on yıl**) içinde doktora ve sanatta yeterlilik eğitim-öğretimini başarı ile tamamlayamayanların yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilir. (** Bunlardan Yükseköğretim kurumları ile ilişikleri kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde müracaat etmeleri halinde, kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarının meslek yüksekokullarında öğretim görevlisi veya yükseköğretim kurumunun memur unvanlı kadrolarına, yüksek lisans diplomasına sahip olmayanlar ise memur unvanlı kadrolara, ilgili mevzuatında öngörülen şartları taşımaları kaydıyla atanırlar.**) Doktoralarını başarıyla tamamlayan araştırma görevlileri, doktoralarını tamamladıkları tarihten itibaren (**iki yıl**) daha araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. (**Doktoralarını bu kanun yürürlüğe girdikten bir ve daha fazla sene önce bitirmiş araştırma görevlileri için bu süre bir yıldır.**) Bu sürenin sonunda kadroyla ilişikleri kesilir.

  ***59. maddenin birinci fıkrası orjinal hali: Bu Kanunun 57 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca merkezi yerleştirme ile öğretim üyesi olarak yetiştirilmek üzere Devlet yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrosuna atananlar, lisansüstü öğrenimini yapmak üzere, azami olarak sadece yüksek lisans öğrenimi için üç, yüksek lisans ve doktora öğrenimi için dokuz, sadece doktora öğrenimi için altı yıl süreyle yurtiçinde bir başka Devlet yükseköğretim kurumunda görevlendirilebilir. Bu araştırma görevlileri görevlendirildikleri süre kadar kadrosunun bulunduğu Devlet yükseköğretim kurumuna mecburi hizmetle yükümlüdür. Bu şekilde görevlendirilenlere, sadece gidiş ve dönüşte sürekli görev yolluğu ödenir.

  ***59. maddenin birinci fıkrasının önerilen hali: Bu Kanunun 57 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca merkezi yerleştirme ile öğretim üyesi olarak yetiştirilmek üzere Devlet yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrosuna atananlar, lisansüstü öğrenimini yapmak üzere, azami olarak sadece yüksek lisans öğrenimi için (**dört**), yüksek lisans ve doktora öğrenimi için (**on**), sadece doktora öğrenimi için (**yedi yıl**) süreyle yurtiçinde bir başka Devlet yükseköğretim kurumunda görevlendirilebilir. Bu araştırma görevlileri görevlendirildikleri süre kadar kadrosunun bulunduğu Devlet yükseköğretim kurumuna mecburi hizmetle yükümlüdür. Bu şekilde görevlendirilenlere, sadece gidiş ve dönüşte sürekli görev yolluğu ödenir.

  - - - Güncellendi - - -

  52. maddenin 3. fıkrası hakkındaki önerim maddenin kaldırılamaması durumunda maddeyi yumuşatma amaçlıdır. Söz konusu öneriye ikinci alternatif öneri olarak

  ***52. maddenin 3. fıkrasının 2. alternatif önerl hali: 3- Devlet yükseköğretim kurumlarında ilan edilen öğretim üyesi kadrolarına başvurabilmek için, doktoranın tamamlandığı yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumunda en az iki yıl süreyle öğretim üyesi olarak çalışmış olmak şarttır. İlgili yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi kadrosunda bulunanlar için bu şart aranmaz. (**Doktoralarını tamamlayan araştırma görevlileri TYK'ya başvurdukları takdirde TYK. tarafından doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında başka bir Devlet yükseköğretim kurumuna kura ile öğretim üyesi olarak atanırlar. TYK tarafından bu şekilde atananlar atandıkları yerde iki yıl çalıştıktan sonra doktoralarını tamamladıkları yükseköğretim kurumuna dönmek hakkına sahiptirler.**)

  Bu ikinci alternatif olursa torpilin önüne tamamen geçilecektir. Çünkü %10 luk dilim bu öneride kaldırılmıştır. Ayrıca daha öncede belirttiğim gibi hakkari, şırnak gibi illerde çalışan öğretim elemanlarına 2-3 kat fazla maaş da getirilebilir. Zannedersem şimdi de normalden biraz fazla maaş alıyorlar ama tabii ki oralar için yeterli değil

  altına imza atılır, hocam. eline sağlık. böylelikle en azından kasım taslağında olduğu gibi daha eşitlikçi ve hakkaniyetli düzenlenmiş tasarı maddeleri haline geliyorlar.

 5. #25
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Arkadaşlar ankete katılımı da unutmayalım. Anket sonucu da önemli.

 6. #26
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2012
  Mesaj
  3
  Tasarının 36. maddenin 3. fıkrasında belirtilen doktora suresinin yeni yasanın onaylandığı yıl icinde 1 defaya mahsus olmak uzere 7 yılı aşan tum doktora öğrencilerine 1 defaya mahsus olmak kaydıyla öğrencilik statülerinin 3 ay ek sure verilerek uzatılması ve verilen bu ek sürede tezini başarıyla tamamlayamayanların ögrencilikle ilişiklerinin kesilmesi konusunda YÖK yasasının 36/3 maddelerinin yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca doktora eğitim surelerinde belirtilen azami 6 yıl suresi calışılan konu ve üniversitede ki olanaklar değerlendirilerek bağımsız bilimsel bir kurul tarafından eğitim süresi belirlenmelidir.

 7. #27
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Vahdet Hocam konulara göre hükümetle yapılacak görüşmelerde kullanılabilecek aklıma gelen argümanlar da şu şekilde olabilir. Beğendiklerinizi alırsınız.

  ** (md. 52/3) %10 luk kota: Çok sayıda davaya sebep olabilir. Araştırma görevlileri arasındaki dostluk ve birlik yerine rekabet, ayak kaydırmaca, birbirini gözetleme ve gruplaşmayı arttırır. Açılan davalarda muhtemelen yayın kıstas alınır. Bu da asistanları yetersiz yayınları yayınlatmak için türlü türlü yollara başvurmaya itecektir. Asistanlarla profesörler arasındaki aşk hikayelerinin sayısının tavan yapmasına sebep olacaktır. %10 luk kotaya alınmak istenmeyen asistanlar hakkında uydurma soruşturma ve uyarı, kınama cezalarına sebep olabilir. %10 luk kota siyasi görüşlere göre veya rüşvet ve torpile göre doldurulabilir. Davayı kazanan arş. gör. lileri bu sefer üniversitede mobinge maruz kalabilir. Bazı arş. gör. lileri ise sırf iyi avukat tutamadıkları için davalarını kaybedebilirler. Bu kota ya kaldırılmalı ya da kura olmalıdır.

  ** (md. 57/6) Doktoradan sonra güle güle denmesi : Önceki statülerine güvenip evlenen 33/a lı doktorasını bitirmiş araştırma görevlilerinin çoluk çocukları ile perişan olmasına sebep olabilir. Eğer madde mecburiyetten dolayı getiriliyorsa düzenlemenin 2 yıl ile kısıtlanması, torpil ve rüşvetin önüne geçilmesi için atamaların kura ile yapılması ve 2 yılın sonunda eski görev yerine dönme hakkının getirilmesi gerekir. Ayrıca bu kişilerin mesleklerinden atılmasının kazanılmış haklara ve hukuki güvenlik ilkesine aykırı olabileceği ve bunun da çok sayıda davaya sebep olabileceği. (Danıştayın daimi kadrodakilerin geçici kadroya alınması ile ilgili bir kararı için bakınız: 8. Daire, 31.12.2000, E. 1999/2314, K. 2000/8056). Aksi yöndeki kararların tarihe siyasetten etkilenmiş karar olarak geçebileceği.


  ** (md. 57/6) Araştırma görevlilerinin doktora tezlerinden sonra 1 yıl içerisinde ilişkilerinin kesilmesi: 1 yıllık süre azdır çünkü bu bir yıl içerisinde araştırma görevlisi hem yeni yayınlar için hem yeni üniversite bulmak için hem de idarenin verdiği görevleri yapmak için çalışmak zorundadır. Sürenin kaldırılması mümkün değilse en az 2 yıl olması gerekir.

  ** (md 57/6) Doktora ve yüksek lisans eğitimini başaramayan araştırma görevlilerinin ilişiklerinin kesilmesi: Mecburi hizmeti olanlar ile olmayanlar arasında eşitsizliğe sebep olmaktadır. Ayrıca bu başarısızlık bazen siyasi görüşünden veya kendisine yapılan haksızlıklar sebebiyle uyumsuzluğundan veya psikolojik olarak etkilendiği bir olay yüzünden de olabilir. Bu sebeple bu kişilere de mecburi hizmeti olanların sahip olduğu öğretim görevlisi veya memur olma hakkının tanınması gerekir.

  ** Yukarıda eleştirilen söz konusu maddelerin YOK un kasım taslağında olmadığı sonradan ocak taslağına yerleştirildiği ve hakkında hiç eleştiri veya yorum alınmadan MEB e gönderildiği.

  ** (md 36/3, md. 57/6, md 59/1) Yüksek lisans ve doktora sürelerine 1-2 yıl eklenmesi : tez konularının zorluklarının farklı olabilmesi, Anadolu çocuklarının yabancı dil seviyesinin düşüklüğü ve bazı tezlerin yüksek yabancı dil yeteneği istemesi,yabancı dili iyi kavrama ve kullanabilme yeteneğinin kişiden kişiye değişebilmesi, Bir yakınının hastalanması veya ölmesinin yarattığı psikolojik etki, Üniversitelerdeki mobing ve bazen hocalarla yaşanan uyuşmazlık, Bazı bölümlerde asistan sayısının azlığı sebebiyle asistanlar üzerindeki ağır iş yükü,

  ** Doktora tezlerinin tez aşamasında olan ve azami süreyi aşmış araştırma görevlileri için 6 aylık ek süre verilmesi: Atılmanın kaldırılmasına güvenerek veya yukarıda belirtilen diğer sebeplerden dolayı eğitim sürelerini uzatan araştırma görevlilerinin yasanın çıkması ile bir anda mağdur ve işsiz duruma düşeceği.

  ** Doğu ve Güneydoğuda çalışan öğretim elemanlarına 2-3 kat maaş artışı: Bunun için herhalde gerekçe yazmama gerek yok.
  PHinallynotDone ve desim bunu beğendiler.

 8. #28
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  ahmet hocam ellerine sağlık, çok güzel özetlemişsin.

 9. #29
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Alıntı ahmet murat Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Vahdet Hocam konulara göre hükümetle yapılacak görüşmelerde kullanılabilecek aklıma gelen argümanlar da şu şekilde olabilir. Beğendiklerinizi alırsınız.

  ** (md. 52/3) %10 luk kota: Çok sayıda davaya sebep olabilir. Araştırma görevlileri arasındaki dostluk ve birlik yerine rekabet, ayak kaydırmaca, birbirini gözetleme ve gruplaşmayı arttırır. Açılan davalarda muhtemelen yayın kıstas alınır. Bu da asistanları yetersiz yayınları yayınlatmak için türlü türlü yollara başvurmaya itecektir. Asistanlarla profesörler arasındaki aşk hikayelerinin sayısının tavan yapmasına sebep olacaktır. %10 luk kotaya alınmak istenmeyen asistanlar hakkında uydurma soruşturma ve uyarı, kınama cezalarına sebep olabilir. %10 luk kota siyasi görüşlere göre veya rüşvet ve torpile göre doldurulabilir. Davayı kazanan arş. gör. lileri bu sefer üniversitede mobinge maruz kalabilir. Bazı arş. gör. lileri ise sırf iyi avukat tutamadıkları için davalarını kaybedebilirler. Bu kota ya kaldırılmalı ya da kura olmalıdır.

  ** (md. 57/6) Doktoradan sonra güle güle denmesi : Önceki statülerine güvenip evlenen 33/a lı doktorasını bitirmiş araştırma görevlilerinin çoluk çocukları ile perişan olmasına sebep olabilir. Eğer madde mecburiyetten dolayı getiriliyorsa düzenlemenin 2 yıl ile kısıtlanması, torpil ve rüşvetin önüne geçilmesi için atamaların kura ile yapılması ve 2 yılın sonunda eski görev yerine dönme hakkının getirilmesi gerekir. Ayrıca bu kişilerin mesleklerinden atılmasının kazanılmış haklara ve hukuki güvenlik ilkesine aykırı olabileceği ve bunun da çok sayıda davaya sebep olabileceği. (Danıştayın daimi kadrodakilerin geçici kadroya alınması ile ilgili bir kararı için bakınız: 8. Daire, 31.12.2000, E. 1999/2314, K. 2000/8056). Aksi yöndeki kararların tarihe siyasetten etkilenmiş karar olarak geçebileceği.


  ** (md. 57/6) Araştırma görevlilerinin doktora tezlerinden sonra 1 yıl içerisinde ilişkilerinin kesilmesi: 1 yıllık süre azdır çünkü bu bir yıl içerisinde araştırma görevlisi hem yeni yayınlar için hem yeni üniversite bulmak için hem de idarenin verdiği görevleri yapmak için çalışmak zorundadır. Sürenin kaldırılması mümkün değilse en az 2 yıl olması gerekir.

  ** (md 57/6) Doktora ve yüksek lisans eğitimini başaramayan araştırma görevlilerinin ilişiklerinin kesilmesi: Mecburi hizmeti olanlar ile olmayanlar arasında eşitsizliğe sebep olmaktadır. Ayrıca bu başarısızlık bazen siyasi görüşünden veya kendisine yapılan haksızlıklar sebebiyle uyumsuzluğundan veya psikolojik olarak etkilendiği bir olay yüzünden de olabilir. Bu sebeple bu kişilere de mecburi hizmeti olanların sahip olduğu öğretim görevlisi veya memur olma hakkının tanınması gerekir.

  ** Yukarıda eleştirilen söz konusu maddelerin YOK un kasım taslağında olmadığı sonradan ocak taslağına yerleştirildiği ve hakkında hiç eleştiri veya yorum alınmadan MEB e gönderildiği.

  ** (md 36/3, md. 57/6, md 59/1) Yüksek lisans ve doktora sürelerine 1-2 yıl eklenmesi : tez konularının zorluklarının farklı olabilmesi, Anadolu çocuklarının yabancı dil seviyesinin düşüklüğü ve bazı tezlerin yüksek yabancı dil yeteneği istemesi,yabancı dili iyi kavrama ve kullanabilme yeteneğinin kişiden kişiye değişebilmesi, Bir yakınının hastalanması veya ölmesinin yarattığı psikolojik etki, Üniversitelerdeki mobing ve bazen hocalarla yaşanan uyuşmazlık, Bazı bölümlerde asistan sayısının azlığı sebebiyle asistanlar üzerindeki ağır iş yükü,

  ** Doktora tezlerinin tez aşamasında olan ve azami süreyi aşmış araştırma görevlileri için 6 aylık ek süre verilmesi: Atılmanın kaldırılmasına güvenerek veya yukarıda belirtilen diğer sebeplerden dolayı eğitim sürelerini uzatan araştırma görevlilerinin yasanın çıkması ile bir anda mağdur ve işsiz duruma düşeceği.

  ** Doğu ve Güneydoğuda çalışan öğretim elemanlarına 2-3 kat maaş artışı: Bunun için herhalde gerekçe yazmama gerek yok.
  Sonradan aklıma belirtilebilecek bir husus daha geldi. Madem yasadaki ilişik kesmelerin en büyük sebebi bizleri doğuya göndermek bizlerin yanında en azından yardımcı doçentler de gitsin. Ak koyun kara koyun belli olsun. Esasen bizden ziyade onların gitmesi daha elzem. Zira onlar bizden daha tecrübeli. Bizden daha iyi hocalık yaparlar. Hatta bunun doğu bölgelerinde menfi propaganda malzemesi olabileceği belirtilebilir. Yani hükümet tecrübeli, iyi hocaları batıda bırakıyor tecrübesiz hocaları doğuya gönderiyor da denilebilir. Ayrıca gene bu konuda torpillilerin batıda kalıp torpilsizlerin doğuya gönderilmesinin çalışma barışını bozacağı da belirtilebilir.

  Eğer bu hususlar belirtildikten sonra hükümetin tavrı olumsuz olursa bence medya üzerinde yoğunlaşmalıyız. Anayasa referandumu öncesi medyayla anlaşır ve tasarıdaki haksızlıkları halka duyurmayı başarırsak hükümet istediğimiz yönde değişiklikler yapabilir diye umuyorum.
  uz99 bunu beğendi.

 10. #30
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Ben de medya desteği ile çözüm üretilebileceği kanısındayım.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Cevap: 36
  Son Mesaj: 29-01-2013, 14:55
 2. Yeni Milli Eğitim Bakanı'na Twitter'da sahte hesap
  Eğlence/Karikatür forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-01-2013, 14:26
 3. YÖK Yasa Tasarısı Tamamlandı
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 13-01-2013, 22:48
 4. Yeni Yasa ile Düzenlenen Arş.Gör. Atanma Dil Puanı
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Entomofitoherbo
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 01-01-2013, 20:10
 5. Yeni çıkan torba yasa ve ÖYP'li olmak
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan psoz
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 05-04-2011, 20:28

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git