+ Konuyu Cevapla
Sayfa 15 - Toplam 25 İlkİlk ... 51314151617 ... SonSon
Bulunan 141 den 150 - Toplam 243
Ağaç Şeklinde Aç39Beğeni

Cari Alım 33/a Kadrosuyla Yurtdısında Doktora

YÖK 33/A Doktora Bursu Forumunda Cari Alım 33/a Kadrosuyla Yurtdısında Doktora Konusunu İncelemektesiniz

yensari Demiş ki: sevindim hocam herhangi bir sorun yaşamamış olmanıza. kusura bakmayın sürekli sorular soruyorum. ...


 1. #141
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  60
  Alıntı yensari Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  sevindim hocam herhangi bir sorun yaşamamış olmanıza.

  kusura bakmayın sürekli sorular soruyorum.

  beni dediğim gibi görevlendirmemi üniversitem 1 eylülde başlıyacak şekilde yazmışlar. gideceğim okulun başlangıç tarihi gibi birşeyi oladığı için yani herzaman başlanabildiği için karşı tarafla ilgili bir sıkıntı yok. ancak buradan bir sıkıntı çıkarmı bilmiyorum. çünkü vize randevusu falan derken benim gidişim ekimi bulacak sanırım.

  ayrıca size maddi konularla ilgili brşeyler sormak istiyorum. iki yurt dışı maaşı avans olarak verdiklerini yazmışlardı daha önceden doğrumudur?

  bunun dışında vizeye giderken yökten ve üniversiteden çıkan kararı götürdünüz mü? ve üniversitenizden giden kişiye tarafımızdan şu şekilde ödeme yapılacaktır, ekonomik teminatı bizi gibi bir yazı götürdünüz mü?

  tekrar hayırlı olsun. görüşmek üzere.
  arkadaşlar ciddi şekilde merak ettiğim bir konu var. amerika için yök ne kadar para veriyor? http://www.yok.gov.tr/documents/2028...d-71c6ae4d8da6 adresinde pdf in en altında ABD kısmında 51$ var 80$ var. "6245 sayılı Harcırah Kanunu uyarınca ilk altı ay tablodaki miktar kadar, altı aydan sonra her gün için tablodaki miktarın 2/3’ü hesaplanarak ödeme yapılacaktır" gibi bir ibare var. ben anlamadım bu işten hiçbir şey. yani biz buradaki maaşın tamamını alıyoruz ayrıca yök'ün 51$ alıyoruz daha sonra yani 6 ay sonra da 34 dolar olarak almaya devam mı ediyoruz? yani amerikada bize aylık geçen para ne kadar?

 2. #142
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  668
  Alıntı the Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  arkadaşlar ciddi şekilde merak ettiğim bir konu var. amerika için yök ne kadar para veriyor? http://www.yok.gov.tr/documents/2028...d-71c6ae4d8da6 adresinde pdf in en altında ABD kısmında 51$ var 80$ var. "6245 sayılı Harcırah Kanunu uyarınca ilk altı ay tablodaki miktar kadar, altı aydan sonra her gün için tablodaki miktarın 2/3’ü hesaplanarak ödeme yapılacaktır" gibi bir ibare var. ben anlamadım bu işten hiçbir şey. yani biz buradaki maaşın tamamını alıyoruz ayrıca yök'ün 51$ alıyoruz daha sonra yani 6 ay sonra da 34 dolar olarak almaya devam mı ediyoruz? yani amerikada bize aylık geçen para ne kadar?
  Alıntı globalerol Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  december hocam zor bisey mi acaba yokten onay almasi neden kimse gitmiyor ki acaba burokratik olarakmi zor? yada baska biseymi varki asagidaki tabloda 33. madde yani yok bursuyla doktora egitimi icin gonderilmis arastirma grevlilerinin sayilari var ve giderek her yil azaliyor sebebi nedir? halbuki ylsy den kat kat daha avantajli gozukuyor gozume cunku hem bursu alicaz ylsdekiler gibi hemde trdeki yuzde 60 maasimiz yaticak hemde ozluk haklarimiz devam edecek

  TABLO 3. 33. MADDE KAPSAMINDA YURTDIŞINA GÖNDERILEN
  ARAŞTIRMA GÖREVLILERININ YILLARA GÖRE DAĞILIMI

  1987 149
  1988 408
  1989 197
  1990 195
  1991 206
  1992 159
  1993 1,279
  1994 133
  1995 286
  1996 168
  1997 78
  1998 96
  1999 82
  2000 64
  2001 52
  2002 75
  2003 63
  2004 47
  2005 35
  2006 40
  2007 54
  2008 31
  2009 30
  2010 11
  2011 22
  2012 9

  Yukarıdaki tabloda, 33. madde kapsamında yurtdışına doktora yapmak üzere gönderilen
  araştırma görevlisi sayılarının yıllara göre dağılımı mevcuttur (Tablo 3). Son birkaç
  yılda bu madde kapsamında yurtdışına gönderilen araştırma görevlisi sayısında
  görülen düşüş yukarıdaki tespitleri doğrulamaktadır. Ayrıca, hem MEB hem de YÖK
  tarafından son yıllarda farklı yurt-dışı burs olanaklarının sunulması bu bursa olan ihtiyacı
  ve ilgiyi azaltmış görünmektedir.
  YÖK 33. Madde kapsamında sağladığı yurtdışı doktora bursuna ek olarak 2009 yılından
  itibaren devlet üniversitelerinde çalışan akademisyenlerin yetiştirilmesi amacı ile
  birçok seviyede yurtdışı araştırma bursları vermektedir. Bu kapsamda, yüksek lisans
  tez döneminde olanlar için en fazla üç ay, doktora tez döneminde olanlar veya doktora
  sonrası araştırma için yurtdışına gitmek isteyenler için ise en fazla bir yıllık araştırma
  bursları verilmektedir. Ayrıca, öğretim üyeleri için bir aydan üç aya kadar araştırma
  bursları sağlanmaktadır. Tablo 4’te bu burslar ile ilgili sayısal gelişmeler görülebilir. Bu
  burs kapsamında yurtdışına gönderilen araştırmacı sayısında kısa sürede ciddi artışlar
  olduğu görülmektedir. Bu burslar kapsamında yurtdışına gitme imkânı bulan araştırmacı
  sayısı üç yılda 2.500’ün üzerine çıkmıştır. MEB ve YÖK’ün yurtdışı lisansüstü
  öğrenim burslarının aksine, bu burslar öğretim üyesi sayısının artırılmasından ziyade,
  yurtiçinde yetişen akademisyenlerin niteliğinin artırılmasını amaçlamaktadır.

  - - - Güncellendi - - -

  33. MADDESİ UYARINCA LİSANSÜSTÜ EĞİTİM İÇİN YURTDIŞINA
  2547 SAYILI YÜKSEKÖĞRETİM KANUNU’NUN 33. MADDESİ UYARINCA LİSANSÜSTÜ EĞİTİM İÇİN YURTDIŞINA GÖNDERİLECEK ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ HAKKINDA

  1.BİREYSEL KOŞULLAR
  Askerlik görevini yerine getirmemiş lisans derecesine sahip adayların en fazla 25 yaşında; askerlik görevini yerine getirmemiş yüksek lisans derecesine sahip adayların ise en fazla 27 yaşında olmaları, diğer araştırma görevlilerinin yaşlarının eğitimlerini tamamlayarak üniversitelerine döndükten sonra 30 yıl hizmet verebilmeleri beklenerek değerlendirilmesi,
  Erkek adaylar için askerlikle ilişkisi bulunmamak. (Askerliğini yapmış, tecil edilmiş veya tecil edilebilecek durumda bulunmak)
  Sağlık durumu, yurtdışında öğrenim görmeye elverişli olmak. (Tam teşekküllü hastaneden alınmış sağlık raporu.)
  Yükseköğrenimi sırasında kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak.
  2. AKADEMİK KOŞULLAR
  Lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik ortalamasının en az "dört üzerinden 2,80", "on üzerinden 7", "yüz üzerinden 70" olmak veya lisans öğrenimi bölüm ilk %10’u arasında bitirmek (bu durumu belirten Rektörlük yazısı gerekmektedir.) Bu not ortalamaları, mezun olunan üniversitenin kendi sistemi içinde değerlendirilecek, diğer üniversitelerin sistemleri ile kıyaslama yapılmayacaktır. Yüksek lisans öğrenimi ile ilgili akademik not ortalaması kesinlikle göz önüne alınmayacaktır.
  Yükseköğretim Kurulu'nca uygun görülen yurtdışındaki üniversitelerden lisansüstü bir programa kesin kabul belgesi sağlamış olmak. Bu liste dışındaki bir üniversitenin bölümü için talep yapılması halinde, bu bölümün listeye alınması için gerekli belgelerin talep eden üniversite tarafından hazırlanması ve Kurulumuzca onayı gerekmektedir.
  3. YABANCI DİL VE DİĞER KOŞULLAR
  Amerika Birleşik Devletleri'nde lisansüstü eğitime gönderilecek adayların TOEFL sınavının klasik yazılı sisteminden en az 550, bilgisayarlı sisteminden en az 213 internet tabanlı sisteminden ise en az 79-80 almaları veya Kurulumuzca eşdeğerliliği olan bir dil belgesine sahip olmaları gerekmektedir.
  İngiltere'de lisansüstü eğitime gönderilecek adayların IELTS sınavından en az 6.0 almaları veya Kurulumuzca eşdeğerliliği olan bir dil belgesine sahip olmaları gerekmektedir. (IELTS sınavı genel ve akademik olmak üzere iki farklı şekilde verilmektedir. Değerlendirmelerde sadece IELTS Akademik sınav sonucu göz önüne alınacaktır.)
  Almanya'da lisansüstü eğitime gönderilecek adayların Alman Kültür Merkezi'nce yapılan Mittelstufe II kursunu başarıyla tamamlamaları veya Alman Kültür Bakanlığı Merkezi'nce yapılan KMK II sınavında başarılı olmaları veya Kurulumuzca eşdeğerliliği olan bir dil belgesine sahip olmaları gerekmektedir.
  Fransa’da lisansüstü eğitime gönderilecek adayların DALF sınavından başarılı olmaları veya Kurulumuzca eşdeğerliliği olan bir dil belgesine sahip olmaları gerekmektedir.
  Diğer dillerin söz konusu olduğu ülkelere lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların ise ilgili ülkede lisansüstü eğitimi takip edebilecek düzeyde dil bilgisine sahip olduğuna dair bir belgeyi ilgili ülkelerin kültür merkezlerinden veya eşdeğer kuruluşlarından getirmeleri yada Kurulumuzca eşdeğerliliği olan bir dil belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

  Adayların, Kabul belgesi sağladıkları üniversitelerin Yabancı Dil, GRE/GMAT puanı ile ilgili koşulları sağlamaları zorunludur.

  hocam bunuda yokten buldum

  - - - Güncellendi - - -

  HOCAM BUDA DIREK KANUNUN KENDISI

  (Değişik: 9/4/1990 - KHK - 418/23 md.; İptal: Ana. Mah'nin 5/2/1992 tarih ve E. 1990/22, K. 1992/6 sayılı
  Kararı ile; Yeniden düzenleme: 18/5/1994-KHK-527/16 md.) Lisansüstü eğitim - öğretim için yurtdışına gönderilecek
  araştırma görevlileri hakkında yukarıdaki atama süresi ile ilgili hüküm uygulanmaz. Bu gibilerin öğrenim ücretleri ve
  yollukları dahil her çeşit sosyal ve diğer giderleri bağlı bulundukları üniversitelerin personel giderleri içerisinde açılacak özel
  tertipden ödenir. Lisansüstü eğitim - öğretim için yurt dışına gönderilen araştırma görevlileri kadrolarında bırakılırlar ve
  (Burslu gidenlerin biryılı aşan süreleri ile şahsen özel burs sağlayan ve bu burstan istifade etmesi için kurumlarınca
  kendilerine aylıksız izin verilmesi uygun görülenler hariç) aylık ve diğer her türlü ödemelerin kanuni kesintilerin sonra kalan
  net tutarının % 6O'ını kurumlarından alırlar. Bunlardan kurumlarınca gönderilenlere, 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere
  Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun hükümlerine göre aynı ülkede bulunan öğrencilere verilen tahsisat tutarında ayrıca
  ödeme yapılır. Burslu gidenlerin aldıkları burs miktarları bu miktarın altında ise aradaki fark kurumlarınca kendilerine ayrıca
  ödenir. Bunların okul ücretleri ile eğitim ve öğretime başlayabilmeleri için zorunlu olan kurs ücretleri karşılanır. Kitap ve
  kırtasiye bedelleri ile diğer eğitim ve öğretim giderlerini karşılamak için her yıl Mart ve Eylül aylarında iki eşit taksitte
  ödenmek üzere birer aylıkları tutarında ek ödenek verilir

  - - - Güncellendi - - -

  buda burs miktarlari+ trdeyken aldiginiz maasilarin yuzde 60 ida hesabiniza yatamaya devam edecektir. ve ylsy deki gibi 2 kati zorunlu hizmet sarti
  ÜLKELER YABANCI PARA MİKTARI
  ......1.240 EURO ALMANYA
  ......1.485 $ ABD
  ......1.150 EURO AVUSTURYA
  ......1.650 A$ AVUSTRALYA
  .........985 EURO BELÇİKA
  ......7.200 DK DANİMARKA
  ......1.325 EU RO FRANSA
  .........970 EURO FİNLANDİYA
  ......1.145 EURO HOLLANDA
  ......1.000 £ İNGİLTERE
  .........955 EURO İSPANYA
  ......6.950 K SİSVEÇ
  ......2.530 FS İSVİÇRE
  .........810 EURO İTALYA
  ..192.000 JAPON YENİ JAPONYA
  ......1.560 C$ KANADA
  ......6.780 KN NORVEÇ
  ......1.120 $ÜRDÜN
  ......1.120 $ YENİ ZELANDA
  .....1.275 $RUSYA FEDERASYONU *
  .........450$KAZAKİSTAN, KIRGIZİSTAN, TÜRKMENİSTAN
  TACİKİSTAN ÖZBEKİSTAN MOĞOLİSTAN

  DİĞER ÜLKELER .... 1.020$
  ————————————
  *KIRIM, TATARİSTAN, ÇEÇENİSTAN, DAĞISTAN

  - - - Güncellendi - - -

  buradan da gidilebilecek universiteler listelerine ulasabilirsiniz listede olmayan bir universiteye gitmek isteniyorsada yok yurutme kurulunda izin alinmasi gerekiyormus
  hocam hepsi burda ilk sayfaları okusaydınız bulurdunuz devletin verdıgı burs miktarlarını amerika : 1.485 $ ABD doları + trdeki araştırma görevlisi maaşının yüzde 60 kısmı

 3. #143
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  60
  Alıntı globalerol Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  hocam hepsi burda ilk sayfaları okusaydınız bulurdunuz devletin verdıgı burs miktarlarını amerika : 1.485 $ ABD doları + trdeki araştırma görevlisi maaşının yüzde 60 kısmı
  teşekkür ederim. bakmıştım lakin belki değişiklik olmuştur diye düşünmüştüm. birde maaş %60'ı 1 yılı geçtikten sonra artık ödenmiyor değil mi? tekrar teşekkür ederim.

 4. #144
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  668
  Alıntı the Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  teşekkür ederim. bakmıştım lakin belki değişiklik olmuştur diye düşünmüştüm. birde maaş %60'ı 1 yılı geçtikten sonra artık ödenmiyor değil mi? tekrar teşekkür ederim.
  ılk yıl tum maaşınızı dıger yıllar ıse yuzde 60ını alırsınız burs haricı......

 5. #145
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  03-2013
  Mesaj
  14
  Arkadaşlar Merhaba,
  Tüm yıllarda maaşınızın %60'ını alıyorsunuz ilkinde tamamı diye birşey yok anlaşılan.
  Çünkü ilk ay maaşımın tamamını yatırdılar diye şimdi geri istiyolar benden aradaki farkı. %60'ını yatıracaklarmış.
  Burada da banka hesabıma gelen para 1475 dolar civarı kesintilerle.
  Böylece güncel bir maaş örneği teyit edilmiş oldu
  Saygılarımla
  Hoşçakalın

 6. #146
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  60
  Alıntı I_Have_a_Dream Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar Merhaba,
  Tüm yıllarda maaşınızın %60'ını alıyorsunuz ilkinde tamamı diye birşey yok anlaşılan.
  Çünkü ilk ay maaşımın tamamını yatırdılar diye şimdi geri istiyolar benden aradaki farkı. %60'ını yatıracaklarmış.
  Burada da banka hesabıma gelen para 1475 dolar civarı kesintilerle.
  Böylece güncel bir maaş örneği teyit edilmiş oldu
  Saygılarımla
  Hoşçakalın
  hadi hayırlı olsun. umarım her şey gönlünüzce geçer.

  ayrıca maaşın ilk baştan beri %60 yatması da faydalı bir bilgi oldu. ama 1475 dolar'ın içinde mi %60 yoksa , 1475 dolar + maaş %60 mı yatıyor orası biraz muamma kalmış olsun gene de tam olarak teyit etmiş olduk 1475 doları.

 7. #147
  ch.accepted
  Misafir
  Alıntı globalerol Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  december hocam zor bisey mi acaba yokten onay almasi neden kimse gitmiyor ki acaba burokratik olarakmi zor? yada baska biseymi varki asagidaki tabloda 33. madde yani yok bursuyla doktora egitimi icin gonderilmis arastirma grevlilerinin sayilari var ve giderek her yil azaliyor sebebi nedir? halbuki ylsy den kat kat daha avantajli gozukuyor gozume cunku hem bursu alicaz ylsdekiler gibi hemde trdeki yuzde 60 maasimiz yaticak hemde ozluk haklarimiz devam edecek

  TABLO 3. 33. MADDE KAPSAMINDA YURTDIŞINA GÖNDERILEN
  ARAŞTIRMA GÖREVLILERININ YILLARA GÖRE DAĞILIMI

  1987 149
  1988 408
  1989 197
  1990 195
  1991 206
  1992 159
  1993 1,279
  1994 133
  1995 286
  1996 168
  1997 78
  1998 96
  1999 82
  2000 64
  2001 52
  2002 75
  2003 63
  2004 47
  2005 35
  2006 40
  2007 54
  2008 31
  2009 30
  2010 11
  2011 22
  2012 9

  Son yıllara doğru ciddi bir azalma olduğu görülmekte. Azalmanın sebebi ne bilemiyorum. Ancak pek çok okulun gitmek isteyen öğrencilere izin vermemiş olma ihtimali de var bence. Neticede 4 yıl o kişiden yararlanamama durumu var ve belki bu personel ihtiyacı doğurduğundan okullar soğuk bakabilir. Bu olgunluğu gösterip öğrencisini yollayan okulları da takdir etmek gerekir bence.

 8. #148
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  135
  Merhaba,

  Bilmiyorum doğru başlıkta mı yazıyorum. ÖYP'li bir araştırma görevlisiyim Doktoraya yurtdışına gitme niyetindeyim fakat YÖK'ün yayınlamış olduğu mezuniyet notu denklikleri mi geçerli YÖK Doktora bursu için yoksa Okulların kendi denklikleri mi önemli olmaya başladı. ODTÜ mezunuyum ortalamam 2.57 ODTÜ'nün denkliğini kullanırsam 75.5 oluyor. YÖK'ün denkliği ile başvuru şansım olmuyor.

  Yurtdışındaki bir üniversiteden kendi çabalarımla kabul alırsam ÖYP'li olarak gönderilmemin başka bir yolu var mıdır doktora dönemi için?

 9. #149
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.084
  Alıntı haritacı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhaba,

  Bilmiyorum doğru başlıkta mı yazıyorum. ÖYP'li bir araştırma görevlisiyim Doktoraya yurtdışına gitme niyetindeyim fakat YÖK'ün yayınlamış olduğu mezuniyet notu denklikleri mi geçerli YÖK Doktora bursu için yoksa Okulların kendi denklikleri mi önemli olmaya başladı. ODTÜ mezunuyum ortalamam 2.57 ODTÜ'nün denkliğini kullanırsam 75.5 oluyor. YÖK'ün denkliği ile başvuru şansım olmuyor.

  Yurtdışındaki bir üniversiteden kendi çabalarımla kabul alırsam ÖYP'li olarak gönderilmemin başka bir yolu var mıdır doktora dönemi için?
  Zaten kabulu kendiniz almalisiniz. YOK bu konuya hic karismaz.
  YOK cevrimini kullanmalisiniz.
  --------------------------------------
  #akademikzam

 10. #150
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  135
  Alıntı Mr December Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Zaten kabulu kendiniz almalisiniz. YOK bu konuya hic karismaz.
  YOK cevrimini kullanmalisiniz.
  o zaman ortalama nedeniyle başvuru yapamıyorum başka bir türlü gitme yolum yok mu hocam yurtdışına?

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Cari Usül Alım Kalkıyor mu?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan osmanaba
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 18-05-2015, 11:21
 2. Cari alim ile yuksek okul 50/d kadrosuyla arastirma gorevlisi alabilirmi ?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan globalerol
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26-01-2013, 16:22
 3. Cari Alım ve Puan problemi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan seyitgokmen
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 23-12-2012, 00:15
 4. Cari alım ve yüksek lisans...
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan antonov
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 09-08-2012, 16:07
 5. Cari Usul İle Alım Kalktı mı?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan devran
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 29-02-2012, 13:03

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git