+ Konuyu Cevapla
Sayfa 18 - Toplam 37 İlkİlk ... 8161718192028 ... SonSon
Bulunan 171 den 180 - Toplam 367

Kadro Dereceleri

Akademik Personel ve Özlük Hakları Forumunda Kadro Dereceleri Konusunu İncelemektesiniz

k.e.y.e Demiş ki: peki bu belgeyi diğer belgeleri teslim ettikten sonra ilaveten teslim etmek mümkün ...


 1. #171
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  949
  Alıntı k.e.y.e Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  peki bu belgeyi diğer belgeleri teslim ettikten sonra ilaveten teslim etmek mümkün olur mu?
  Mümkündür.
  2012/2 ÖYP Araştırma Görevlisi

 2. #172
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2013
  Mesaj
  22
  1 yıl araştırma görevlisi kadro derecesi 5 olarak çalıştıktan sonra y.l. yapıp kadro derecesi 4 olan öğretim görevlisi kadrosuna başvurabilir mi?

 3. #173
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  65
  selamlar ben de araştırma görevlisi olarak öyp ile ekim atamasında yerleştim ve çalışmaya başladım araştırma görevlileri 7/1 inden başlamıyor mu beni 8/2 sinden başlatmışlar bu mümkün mü ? (lisede hazırlık okuduğum için 8/1 den 8/2 ye yükseltmişler)

 4. #174
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  15
  Alıntı siyahkırmızı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sayin hocam universite haric ortaogretimde veya eskiden orta okulda alinan hazirlik sinifi icin 1 kademe ilerlemesi aliniyor. Normalde 1 kademe icin 1 sene calismak gerekiyor 3 kademe ise 1 derece olusturuyor.
  Hocam cok tesekkurler. Anadolu liselerinin ortaokul kisminda hazirlik okumus bir dinozor olarak tam da bunu sormaya hazirlaniyordum ki mesajinizi okudum. Simdi seneler evvelki okulumla bir telefon trafigine baslayacagim.

 5. #175
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  133
  Alıntı dytseda Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  selamlar ben de araştırma görevlisi olarak öyp ile ekim atamasında yerleştim ve çalışmaya başladım araştırma görevlileri 7/1 inden başlamıyor mu beni 8/2 sinden başlatmışlar bu mümkün mü ? (lisede hazırlık okuduğum için 8/1 den 8/2 ye yükseltmişler)
  Maas dereceniz 6 /2 emeklilik 8/2 olmasi gerekmektedir

 6. #176
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  65
  Alıntı siyahkırmızı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Maas dereceniz 6 /2 emeklilik 8/2 olmasi gerekmektedir
  Benimki aynen öyle hocam demek ki bi yalnışlık yok teşekkür ederim

 7. #177
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  175
  ÖYP ile 2013/2'de atandım. Daha önce ayrı ayrı ücretli çalışan ve serbest çalışan avukat olarak ssk ve bağ-kur girişlerim oldu ancak hiç memuriyet/kamu görevliliği tecrübem olmadı.

  Atama evrakımda 6. dereceye atamamın yapıldığı belirtiliyor fakat henüz bir bordro olmadığından orada ne diyecek, bilmiyorum. Yüksek lisans mezunuyum ve Kolej'de ortaokul başlamadan önce bir sene İngilizce hazırlık eğitimi gördüm.

  Bu durumda benim derece/kademe durumum emeklilikte veya başka her nerede farklı ise nedir? Buradan sonra doktora da iki kademe ilerletecek diye biliyorum. Fakat 7/3 başlamış isem 6 demelerinin nedeni nedir? Doktora da bitince ne yapınca ilerleniyor? İlerleme bir kimsenin bir şeyler yaptıkça otomatikman katettiği bir yol mudur yoksa kadro boş oldukça okulun sizi ilerlettiği bir yol mu ve neye göre öncelik tanınır kişilere?

  Sordukça sorasım geliyor.

  Vaktiniz olduğunca aydınlatır mısınız?

  - - - Güncellendi - - -

  örneğin @sidneh hocam, yardımcı olabilir misiniz?

 8. #178
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  315
  biz de diyorduk, niye hazırlık okuduk diye...
  Allah tan bir faydası varmış
  Son düzenleyen amar, 09-01-2014 saat 12:54.
  seyyah_real bunu beğendi.

 9. #179
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Nerden
  Çorum
  Mesaj
  9
  Öncelikle merhaba,
  Ben Mühendislik Fak. mezunu olarak 2013 ekim ayında Bingöl Üni. Metalurji ve Malzeme Bilimi Mühendisliğine atandım. Lise de hazırlık okumuştum bu yüzden lise diplomasını kayıt sırasında vermiştim.
  Kadro derecemin 7/1 , emekliliğe esas derecemin 9/1 olduğunu öğrenince Sizlerin burada belirttiği bilgiler ışığında personel daire başkanlığına mail attım. şimdi sizlere mailimi, gelen cevabı ve bordromu göndereceğim. Çünkü benim kafam karıştı ve sizlerden nasıl bir yol izleyeceğim konusunda yardım bekliyorum.

  Kısaca özet; Mühendis olduğum ve lisede hazırlık okuduğum için kadro derece ve kademe ilerlemesiydi, gelen cevap derece ilerlemesi konusunda 657 nolu devlet memurları kanununa değil 2914 nolu yüksek öğretim personel kanununa bağlı olunup derece ve kademe ilerlemesinin yapılmaması.

  Benim attığım mail;

  Veysel Bey iyi günler;

  Daha önce telefonla aramıştım, kadro dereceleri hakkında bilgi almak için.

  "Devlet Memurları Kanunu'nun 36. maddesi Ortak Hükümler; 2. ve 6. maddelere göre;

  2 – Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen Okulu ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu mezunları(1), Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) mezunları (2), öğrenimlerine göre tesbit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece,

  6 – b) Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir."

  657 sayılı Devlet Memurları Kanunu : Devlet Memurları Kanunu

  Bu duruma göre benim Emekliliğe esas derecemin 8/2, maaş derecemin 6/2 olması gerekmez mi?

  Ben henüz maaş almadığım için bordroya bakamıyorum. Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. iyi günler.

  Arş. Gör.
  Bingöl Üniversitesi
  Mühendislik Mimarlık Fakultesi
  Metalurji ve Malzeme Bilimi Mühendisliği  Gelen cevap;

  Merhaba Burak Bey;

  Bilindiği üzere, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununun “Öğretim elemanlarının sınıflandırılması” başlıklı 3 üncü maddesinde, " Bu sınıf, profesörler, doçentler ve yardımcı doçentlerden oluşur.
  a) Profesörler, profesör kadrosuna atandıkları tarihi izleyen aybaşından itibaren birinci derecenin,
  b) Doçentler, doçent kadrosuna atandıkları tarihi izleyen aybaşından itibaren üçüncü derecenin,
  c) Yardımcı doçentler, yardımcı doçent kadrosuna atandıkları tarihi izleyen aybaşından itibaren beşinci derecenin,
  İlk kademe aylığını alırlar.
  Yukarıdaki (a), (b) ve (c) bentlerine göre üst dereceye atananlar, bu dereceleri kazanılmış hak olarak aldıktan sonra geçirecekleri her yıl için bir kademe ilerlemesinden yararlanırlar.
  B) Öğretim görevlileri ve okutmanlar sınıfı:
  Bu sınıf, öğretim görevlileri ile okutmanlardan oluşur.
  C) Öğretim yardımcıları sınıfı :
  Bu sınıf, araştırma görevlileri ile uzman, çevirici ve eğitim - öğretim planlamacılarından oluşur.
  Öğretim görevlileri, okutmanlar ve öğretim yardımcılarının giriş dereceleri (657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 36 ncı maddesinin "Ortak Hükümler"i ile getirilen kademe ilerlemesi ve derece yükselmesine ilişkin hükümleri hariç) Devlet Memurları Kanunu hükümleri uyarınca öğrenim niteliğine ve süresine göre tespit edilecek kazanılmış hak aylık derece ve kademelerine iki derece eklenmek suretiyle belirlenir." hükmü, “Öğretim elemanlarının görev aylıkları” başlıklı 4 üncü maddesinde "Öğretim elemanlarının bu Kanunun 3 üncü maddesine göre tespit edilen görev aylıkları kazanılmış hak teşkil etmeyip, aylık ödemelerine esas tutulur ve bu Kanun kapsamından çıkmaları halinde dikkate alınmaz.
  Öğretim üyelerinden 3 üncü maddenin (A) bendinde gösterilen kadrolara atandıkları tarihte kazanılmış hak aylık dereceleri unvanları için öngörülen giriş derecelerinin üzerinde olanlar ile bu kadrolara derece yükselmesi suretiyle ulaşanlar hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 161 inci maddesi uygulanır ve kazanılmış hak aylıkları başlangıç derecelerinin ileri kademelerine gelenlerin aylıkları, bu kademeler üzerinden ödenir. Bunların başarılı geçen hizmet süreleri, kazanılmış hak derecelerinde kademe ilerlemesi yapılmak suretiyle değerlendirilir." hükmü, "Derece yükseltilmesi" başlıklı 7 nci maddesinde "Öğretim elemanları;
  a) Yükselebilecekleri derecede aynı unvanla boş bir kadronun bulunması,
  b) Derecesi içinde en az üç yıl bulunmuş ve bu derecenin üçüncü kademe aylığını bir yıl fiilen almış olmaları,
  c) Bu süre içinde olumlu sicil almış bulunmaları,
  Şartıyla bir üst dereceye yükseltilebilirler." hükmü, "Kademe ilerlemesi" başlıklı 8 inci maddesinde; "Öğretim elemanlarının kademe ilerlemesi, bulundukları kademede en az bir yıl çalışmış ve olumlu sicil almış olmalarına ve aynı derecede derlenebilecek bir kademenin bulunmasına bağlıdır.
  Kademe ilerlemesi, ilgililerin hak kazandıkları tarihten geçerli olmak üzere yapılır." hükmü, "Uygulanacak diğer kanun hükümleri" başlıklı 20 nci maddesinde ise, "Bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri uygulanır." hükmü yer almaktadır.
  Ayrıca, Danıştay 8. Dairesinin 09/02/2005 tarihli ve E.2004/1141. K:2005/552 sayılı Kararında "2914 saydı Yasanın yardımcı doçentlerin de aralarında bulunduğu öğretim elemanlarının derece yükselmesini de düzenleyen özel Yasa hükmünde olduğu açık olup, davacının öncelikli olarak tabi olduğu Yasa 2914 sayılı Yasadır. Bu Yasanın 3. ve 7. maddelerinde de yardımcı doçent, doçent ve profesör kadroları için kadro dereceleri ayrı ayrı gösterilmiş, derece yükselmelerinin ne şekilde olacağı açıklanmış, unvanlı kadroların başlangıç derecesi (bir üst unvanın alt sınırı şeklinde ) açıkça düzenlenmiş ve unvana bağlı kadronun değişmemesi halinde kademe ilerlemesi imkanı da getirilmiştir. Artık "Kanunda hüküm bulunmayan bir hal"den söz edilmesi mümkün olmadığından 657 sayılı Yasa hükümlerinin kıyasen uygulanmasının söz konusu olamayacağı” hükme bağlanmış bulunmaktadır.
  Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, öğretim elemanlarının başlangıç derecelerinin 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanununun 3 üncü maddesinde ayrı ayrı gösterilmesi, derece yükselmesinin ve kademe ilerlemesinin ne şekilde olacağının ise mezkur Kanunun 7 nci ve 8 inci maddelerinde açıklanması sebebiyle;
  2914 sayılı Kanunun 20 nci maddesine istinaden 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin (A) bendinde yer alan öğrenimin durumlarına göre giriş derece ve kademelerin gösterildiği cetvel hariç olmak üzere söz konusu bendin 1 inci, 2 nci, 3 üncü, 4 üncü, 5 inci ve 6/b fıkraları ile söz konusu maddede yer alan diğer hükümlerin kıyasen uygulanması mümkün değildir.

  Kolay gelsin...


  Bordro ;

  Kurumu / Birimi Mühendislik Mimarlık Fakültesi
  Ait Olduğu Ay 2
  Bütçe Yılı 2014

  PERSONEL BİLGİLERİ
  T.C. Kimlik Numarası:
  Adı Soyadı:
  Kurum Sicil Numarası:
  Emekli sicil Numarası:
  Hizmet Sınıfı / Ünvanı: Ö.E.H / Arş.Görl.
  Medeni Hali / Çocuk Sayısı: Bekar / 0
  Kıdem Ay / Yıl: 1 / 0
  Derece / Kademe: 7 / 1
  Ek Gosterge : 2300
  Derece / Kademe (Emekliliğe Esas): 9 / 1
  Ek Gösterge (Emekliliğe Esas): 2300
  Raporlu Gun : 0
  Sigorta: 0
  Aylık Vergi Matrahı: 1136.07
  Geçen Aylar Vergi Matrahı Toplamı: 0
  Asgari Geçim İndirimi Tutarı: 80.33
  Son düzenleyen Nazmi, 17-02-2014 saat 23:06.

 10. #180
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Nerden
  Rize
  Mesaj
  316
  Yeşil pasaportu; maaş derecesine göre mi yoksa emekliliğe esas mı alıyoruz?

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Belirtilen kadro dereceleri itibarıyla atanabilecek durumda olmak?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan shockhan
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 07-12-2012, 17:04
 2. kadro derecesi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan nk_0910
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-06-2012, 16:12
 3. Doktorada Kadro
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan falatbar
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 07-09-2011, 12:27
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-01-2011, 18:02
 5. Hangi Dil Neden Öğrenilir ? ve Dillerin Zorluk Dereceleri Nelerdir ?
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-10-2010, 18:16

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git