Sonuçları Görüntülenen Anket: Sizce Görüşmeler Etkili Olacak Mı?

Oy
33. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Evet,en azından tepkisiz kalmayacağız.

  29 87,88%
 • Hayır, yapılabilecek pek birşey yok.

  5 15,15%
Çok Seçmeli Anket
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 4 İlkİlk 1234 SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 35

Yeni YÖK Yasa Taslak Toplantısı için Soru ve Görüş Önerileriniz

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda Yeni YÖK Yasa Taslak Toplantısı için Soru ve Görüş Önerileriniz Konusunu İncelemektesiniz

Bütün yazılanlar not alınıyor. Bu hafta sonuna kadar şekillenecek. Akademisyen kökenli milletvekilleri ve tüm partılerın ...


 1. #11
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Bütün yazılanlar not alınıyor. Bu hafta sonuna kadar şekillenecek. Akademisyen kökenli milletvekilleri ve tüm partılerın grupbaskanvekilleri ile görüşürsek sorun çözülebilir.
  shockhan bunu beğendi.

 2. #12
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  44
  diğer başlığa not etmiştim, tam olarak başlığı karşılamıyor belki ama yine de buraya da ilave etmek istedim;

  zaman kaybedilmeden hem bu görüşmelerde hem de özellikle bimer ve MEB bilgi edinme kanalları aracılığıyla taleplerin iletilmesi sürecinde kullanılmak üzere ortak bir metnin oluşturulması gerekiyor. bu metnin ortaya çıkabilmesi için de öncelikle hedeflerin, hedef kitlelerin ve mesajların açık bir biçimde belirlenmesi şart. O yüzden dar kapsamdan başlayarak burada metne ilişkin saptamalarımızı sıralayabilirsek, bir metin ortaya çıkarılabilir diye düşünüyorum. herkes tek tek kendi bulduğu kanaldan uğraşmaya çalışmak yerine kolektif biçimde destek verirse hem daha etkili ve geniş katılımlı olur hem de mesaj dağılmadan yerini bulur.

  en dar kapsamda, son eklenen bu iki madde ile ilgili saptamalara yer verilebilir:
  1. Yasa taslağına sonradan (ocak ayında) eklenen iki madde çok ciddi mağduriyetler doğuracak niteliktedir. Bunlar 52. md ve 57. md (6).
  2. Bu iki ekleme ile birlikte kısaca doktorasını bitiren araştırma görevlilerinin 1 yıl içerisinde işsiz bırakılması gündeme gelecektir.
  3. 52. maddedeki hüküm nedeniyle doktorasını bitiren bir kişinin aynı şehirde akademik hayatını sürdürmesi engellenmektedir, insan haklarına aykırıdır.
  4. Bu iki ciddi maddenin neden taslağın kamuoyuyla paylaşıldığı, üniversitelerin görüşüne sunulduğu dönemde değil de tüm görüş alışverişlerinin tamamlandığı aşamada sessiz sedasız metne dahil edildiği sorgulanmalıdır.

  Daha geniş kapsamda bu maddelerle bağlantılı olarak ama bunlarla sınırlı olmayan yeni yasa taslağı ile ilgili taleplere yer verilebilir:
  1. Türkiye'de yükseköğretimin dönüştürüldüğü ve bu dönüşüme yönelik metinlerin hazırlandığı önemli bir süreçte, şeffaflık ve kamu yararı gibi önemli ilkeler gözardı edilmekte, yükseköğretim sisteminin temeline adeta dinamit konulmaktadır.
  2. Taslak metni üzerinde yapılan değişikliklerde kamuoyunun, konuyla ilgili paydaşların (üniversitelerin, akademisyenlerin, öğrencilerin ve hatta öğrenci yakınlarının) görüşleri ne derece ve hangi prosedürler dahilinde dikkate alınmaktadır?
  3. MEB'na sunulan taslak metninden sonraki sürecin nasıl işleyeceği, yasanın bu noktadan itibaren hangi aşamaları izleyeceği konusunda bir takvimin açıklanması gerekmektedir.


  benim aklıma gelenler şimdilik bunlar. Derdini kısa ve öz anlatan bir metin tüm araştırma görevlilerinin geleceğini yakından ilgilendiren bu meseleyi gündeme taşımaya yardımcı olacaktır.

  Metnin hazırlanmasının ardından tüm kanallar kullanılarak bu konu gündeme taşınmalıdır ! Ulusal-yerel basında, sosyal medyada konu dikkate alınmamakta. Öncelikli olarak metin hazırlanmalı, ve tamamlandıktan sonra gündem maddesi haline getirilmeli.

  Son bir not: "burası Türkiye, bir şey olmaz korkmayın.. vs" şeklinde mesaj atanlara hitaben; bütün korkutucu düzenlemeler bu lafların eşliğinde gündeme gelmiştir, hiç bir şey yapmadan bir şeylerin gerçekleşmemesini ummaktansa, konu ile ilgili düşüncelerimizi belirtmek, ses çıkartmak ve bu vahim tablonun gerçekleşip kabusumuz olmasını engellemek bizim elimizde, bizden başka kimse de bunu bizim yerimize yapmayacak... malesef.. Eğer siz haklı çıkarsanız ve bu taslak hiç bir karşı çabaya gerek olmaksızın gerçekleşmeden rafa kalkacaksa bile en fazla boşuna bir kaç mesaj atmış, bir kaç kişiyle görüşmüş oluruz..
  ahmet09, leonmathilda ve iarastirmaci bunu beğendiler.

 3. #13
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  86
  Ya eski yönetmelik aynen kalsın ya da,
  1-Eski yönetmelik 33/a lılar için aynen kalsın. Yürürlükte olan yönetmelikte yüksek lisans, doktora şartı ve süre sınırlaması yok. (İlla kariyer isteniyorsa, eskileri kapsamadan yeni gelen araştırma görevlileri için belirli bir süre içerisinde lisansüstü eğitim zorunluluğu getirilebilir. Sonrasında görevine devam eder)
  2-Araştırma görevlisi görev tanımı sadece akademik faaliyetler üzerinden yapılsın.
  3-50/d liler 33/a kadrosuna geçirilsin. 50/d ile alım olmasın sadece 33/a ile alım yapılsın(Üniversitelerin bundan sonra kadrolarına alacakları araştırma görevlilerini paçavra olarak kullanıp atmalarını engeller ve ona göre daha seçici davranmalarını sağlar)
  4-50/d liler burslu öğrenciler ise, sadece lisansüstü eğitim yapsınlar. Herhangi bir iş yapma zorunluluğu olmasın. En azından başarılı öğrencileri devlet desteklemiş olur. Belki yayın açısından Dünya'da belirli bir seviyeye geliriz.
  5-Yard Doç.'lik gibi saçma sapan bir kadro yerine, doktoralı araştırma görevlisine ders verme yetkisi verilsin. (Bana kalırsa doçent olana kadar herkes öğretim yardımcısı olsun. Sadece Profesörlerin ve doçentlerin ders verme yetkisi olsun. Hiç bir iş yapmıyorlar en azından ders versinler. )
  6-Maaşlar elbette iyileştirilsin.
  7- Öyp zaten doğudaki üniversiteleri desteklemek için yapılmış bir sistemdir. Yök Sabreder ise, zaten batıda doktoralarını bitiren öyp'liler görev yerlerine dönecektir. Dolayısı ile doğudaki üniversitedeki öğretim görevlisi sorunu da çözülecektir. Ayrıca senet imzalama gibi bir dayatma getirilmemelidir. Sistem düzelir ve kompleksli profesörler ya da diğer öğretim üyeleri kendilerine çeki-düzen verir ise, kimse istifa etmek zorunda kalmaz.
  8- Eğer yasa illa bu şekilde değiştirilecek ise, Yök başkanının istifası için bütün üniversite senatolarına yazı yazılsın. O da olmadı............................................ ...............................................(Bu boşluk tüm içten geçen kötü dileklerimizle dolsun)
  ahmet09 ve senzazucchero bunu beğendiler.

 4. #14
  shockhan
  Misafir
  Öneri-İstek; Yola çıkalı 3 sene oldu ,düzün artık şu kervanı...

 5. #15
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  199
  Şu anda böyle değişiklikler getiren bir kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe girmesi sıkıntı çıkarır.Bence belli bir geçiş ve hazırlanma süresi belirlenip o tarihte yürürlüğe girmeli.

  Ayrıca 52. maddenin 3. fıkrası için detaylı açıklama bekliyoruz,zira anlaşılmaz saçma sapan bir üslubu var ,ve bunun nasıl uygulanacağını ne amaçladığını açıklamalılar.

 6. #16
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı emre_5553 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Şu anda böyle değişiklikler getiren bir kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe girmesi sıkıntı çıkarır.Bence belli bir geçiş ve hazırlanma süresi belirlenip o tarihte yürürlüğe girmeli.

  Ayrıca 52. maddenin 3. fıkrası için detaylı açıklama bekliyoruz,zira anlaşılmaz saçma sapan bir üslubu var ,ve bunun nasıl uygulanacağını ne amaçladığını açıklamalılar.
  Sadece 52. mad.nin 3. fıkrası açık olsa soruların yarısı kalkacak ama belli ki tartışmalar kapalı kapılar ardında yapılmış.

 7. #17
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  11
  1. ÖYP' de görevlendirmesi olmayanlar madur edilmesin.
  2. Madem kamu görevlisiyiz zorunlu hizmet de asker, doktor gibi olsun, bu yasa araştırma görevlilerini işsiz bırakıp başının çaresine bak o zaman mecbur doğuya gidersin gibi dayatmacı bir mantığa sahip, çok büyük haksızlık.
  3. En önemlisi bu tasarıyla araştırma görevliliği hiç cazip bir hale gelmiyor. İşsiz kalma kaygısıyla çalışan insanlar verimli olamaz. bunun örneklerini çok gördüm.
  aDNA bunu beğendi.

 8. #18
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2010
  Mesaj
  6
  merhaba arkadaşlar,

  yeni yasa tasarısında 50/d lileri 33/a ya geçirmek bir yana 33/a tamamen kaldırılıyor, 35. madde ile görevlendirilenler hariç. bu kazanılmış haklar konusunda geriye dönüştür.
  maaşlarda iyileşmeler konusunda da artık hersene yapılan vaatlerin tekrarlanmasını istemiyoruz ve icraat istiyoruz. lise mezunu bir kardeşimiz kpps yi kazanıp memur olsa bazı yerlerde nerdeyse bir araştırma görevlisi ile aynı maaşı alıyor. peki nerde kaldı bizim 4 veya 5 sene lisans, 3 sene yüksek lisans ve 4-5 sene doktora yapmamız. lütfen burda yanlış anlaşılmasın kimseyi küçümsemiyorum fakat emeğin hakkı da verilmeli diyorum
  ankara veya istanbul gibi büyük şehirlerde evli ve çocuklu olan araştırma görevlileri geçim hesabı yapmaktan akademik çalışmalarına nasıl odaklanabilsin?
  son olarak yök yasa tasarında muhatap olan taraflarla tartışılan ve karara bağlanan konuların tasarıda hayat bulması gerekmez mi?

 9. #19
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  1
  Sevgili arkadaşlar,

  Geçenlerde dekanlığımıza "Araştırma Görevlileri son düzenlemelerden mağdur olduğunu düşünmektedir" dediğimde, gerek Doktora'dan 1 yıl sonra görev süresinin dolmasının, gerekse Doktorasını bitirdiği il dışında akademik yükselmeye devam etmesinin son derece iyi, son derece doğru ve profesyonel bir karar olduğu, zaten böyle olması gerektiği söylendi. İlk duyduğumda inanamadım. Ama daha sonra hangi hoca ile görüştüysem, hepsi de 'mutlu' idi, 'içinden gülümsüyor, gözleri parlıyordu'...

  Arkadaşlar, işin özü bu ki, bu iki madde hem YÖK'e, hem Rektörlere, hem Dekanlara, hem Bölüm Başkanlarına, hem de Profesörlere uygun geliyor. Şöyle ki:
  1) Yeni açılan üniversiteler, YÖK'e Öğretim Üyesi yetersizliğinde şikayet ediyorlar. Bu madde ile şikayetler büyük oranda azalacaktır.
  2) Oturmuş üniversitelerde Bölüm Başkanlarından Dekanlara, Dekanlar'dan Rektörlere Araştırma Görevlisi kadrosunun tahsisi için sürekli şikayet (ve baskı) geliyor. Bu madde ile mevcut Araştırma Görevlileri gideceğinden, yeni Araştırma Görevlilerinin alımı sağlanacaktır.
  3) Profesörler, Doktorasını bitirmiş Araştırma Görevlilerinden ziyade, yeni mezunları tercih etmektedir.

  Bu iki madde ile, Bölüm Başkanından YÖK Genel Kurul Üyelerine kadar, bütün yöneticiler rahat bir nefes almayı umuyorlar.

  Böyle bir koşulda hangi güç bu maddeyi değiştirecek? Tek çözüm, galiba Milli Eğitim Başkanlığının ilgili komisyonunda kurulacak üyelere dert anlatmak olacaktır.

  Bu derdi anlatırken:
  a) YÖK yasa tasarısı metni kamu oyuyla birkaç defa paylaşıldığı, bu paylaşımlarda bu iki maddenin hiç gündemde olmadığı, maddeler iyi niyetli olsaydı daha önceki taslaklarda paylaşılabileceği (gündemde olan tek maddenin, Dotorasını/Yüksek Lisansını bitirememiş Araştırma Görevlilerine olan yaptırımlar olduğu) anlatılmalı
  b) Akademik yükselmede Doktorası bittiği ilin dışında devam etme zorunluluğunu getiren 52.3 madde ile ilgili olarak "İlgili yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi kadrosunda bulunanlar için bu şart aranmaz" ibaresinin anayasanın eşitlik ilkesine uymayacağından yargı tarafından bozulacağı ve ardından daha büyük kaos yaratacağı, birden ya bütün Yardımcı Doçentlik, Doçentlik ve hatta Profesörlük kadrolarını bağlayacak duruma geleceği, ya da bu maddenin yürürlülüğünün durdurulmasıyla YÖKün ve Bakanlığın prestij kaybına uyrayacağı, bu nedenle bu maddenin taslaktan şimdiden çıkarılmasının sağlıklı olacağı anlatılmalı ve
  c) Doktora sonrası bir yıl sonunda ilişiğinin kesileceği yazılı 57.6 maddesine "Bu yasa, kadro ataması XXXX yılından sonra yapılan Araştırma Görevlilerini kapsar" veya "Bu madde XXXX yılından sonra yürürlüğe girer" şeklinde geçici bir madde eklenerek, bu madde birden karşılaşılarak zor durumda kalacaklara bir süre daha verilmesinin sağlanması istenmelidir (Tamam arkadaşlar, elbette ben bu maddenin tamamen kalkmasından yanayım. Ama reel düşündüğümüzde, bütün yöneticiler bu maddeden memnunsa, sizce kalkar mı? Bu durumda, en azından etkisinin geciktirilmesi, bize hareket etmek için zaman ve imkan sağlayacaktır).

  Buları ise Ankara'daki arkadaşlarımızın başarılı bir şekilde yapacağına inanıyorum.

  Eğer yasalaşırsa, şöyle bir gelecek ön görüyorum
  1- Gelişmiş üniversiteler bundan sonra ağırlıklı ÖYP programını uygulayacaklar
  2- Gelişmiş üniversiteler, ÖYP istemezlerse, bu 'tahsisli' kadrolardan alacaklar
  3- Araştırma Görevlisi, yurtdışına çıktığı süre kadar maaşı kesilecek
  4- Doktorasını bitirenlerden üstün başarılılar, özkaynaklardan kullanmak şartıyla üniversite tarafından 2 yıl daha Doktora Sonrası Araştırmacı statüsüyle çalışabilecek
  5- Bizler yaşadığımız üniversiteden ayrılmak istemiyorsak, ya TÜBİTAK gibi projeler hazırlayıp, kendimize 2250 TL bursiyer parasının verildiği projeler yazacağız, ya da yurtdışına çıkmak için TÜBİTAK-BİDEP'ten Doktora Sonrası Yurtdışı Burs programlarına başvurarak geçimimizi sağlayacağız.
  6- Kadro süresi sona ermemiş Araştırma Görevlileri, yaşadıkları illerden evlilik vb. durumlar nedeniyle ayrılamayacaksa, Doktorasını bitirmeye yakın sürede, ildeki çeşitli Personel Daire Başkanlıklarının Müdürlerinin kapısını aşındırıp diğer kamu kurumlarına geçiş için çabalayacaklar (Başka kurumlara geçişi garantilemek için, bazı Araştırma Görevlileri Doktora tezini bitirmeyip, tezden başarısız olmayı deneyebileceklerdir).
  7- Başka ildeki üniversitede 2 yıl çalıştıktan sonra yer değiştirmede Dekanlıktan muvafakatname almak için ciddi kavgalar yaşayacağız (Küçük bir üniversite kendi personelinden daha iyi birini bulduğunda 'İstediğin zaman gidebilirsin' demeyecektir herhalde)
  8- Araştırma Görevlisi kadrolarına, hiçbir yerde iş bulamamışlar başvuracak; aile geçindirmeyi düşünen erkekler bu meleğe yönelmeyi cazip bulmauacağından, Araştırma Görevlisi mesleği bayan ağırlıklı bir meslek olacaktır.
  aDNA, ali rıza ve iarastirmaci bunu beğendiler.

 10. #20
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  59
  toptan öneri:

  öyp, 33a, 50d gibi statüler kaldırılsın. bütün üniversiteler merkezi ilana çıksın ve daimi kadro statüsünde (şimdiki 33a gibi) ve yedek belirleyerek alsın araştırma görevlilerini. eğer kadro isteyen üniversitenin kendinde lisansüstü eğitim olanağı yoksa şimdiki 35. madde gibi görevlendirme yapılsın. (mecburi hizmetini tamamlamak istemeyenlere de senet yerine bir daha başka bir yükseköğretim kurumu ve kamu kuruluşunda görev alamama getirilsin mesela!) böylesi bir durumda araştırma görevlisi olmak isteyenler de "ben şu ile/üniversiteye/bölüme gitmek istiyor muyum gerçekten?" diye daha etraflıca düşünüp karar verir ve uygulamada da "yok sen 33alıydın, yok sen öypliydin, yok sen öyplisin ama büyük ünide olduğun için senetin ve mecburi hizmetin yok, yok sen cari usulle girdin ama senetin var, yok öypliye ödenek var, yok 50dlinin güvencesi yok" benzeri karışıklıklar da oluşmaz ve yaşanmaz.

  ama böylesi bir düzenleme şansı şu an için gözükmüyor. -muhtemelen de öyle ki;- bu tasarı üç şağı beş yukarı geçecek ısrarında diretiliyorsa da yapılması gereken şey bitirme sürelerinde yapılacak -9 yıl- eşitlemesiyle birlikte
  kasım taslağındaki tasarı maddelerini kabul etmektir..
  ne diyordu orada?
  1)öyp veya cari alımla mesleğe girmiş 33alılar için farketmezsizin: yüksek lisans ve doktora 10 senede bitmelidir; başarılı olanlar yard.doç. kadrosunu bekler,başarısız olanlar öğretim görevlisi, uzman,memur vs. olarak görev alır. (kasım taslağı madde 53 -ocak m.57 karşılığı-)

  2)öyp veya cari alımla mesleğe girmiş ve senet imzalayarak mecburi hizmet yüklenmiş olanlar için: yüksek lisans ve doktora 8 yılda bitmelidir; başarılı olanalar üniersitelerine döner ve yard.doç. kadrolarını bekler, başarısız olanlar üniversitelerine döner ve öğretim görevlisi, uzman, memur vs. olarak görev alır. (kasım taslağı madde 55-ocak madde 59 karşılığı)

  3) ocak taslağı m.52/3 ise ez azından "yard. doç.luk için 3 yıl bekleme süresi"ne izin vermelidir. yard.doç.luk kadrosunun bulunamaması ve kadroyla 3 sene sonunda ilişik kesilmesi durumda ise aynı ilde başka kadrolara başvurmayı engelleyen ibare ise tümden çıkarılmalıdır.


  çok mu zordur bunları yapmak? hayır. çok mu zordur yasayı düzenlemek? hayır.
  ama maalesef başka hesapların peşinden koşuyorsa, gizli gündemler belirlemişse erk sahibi insanlar, orada adaletsizlik ve karmaşa hüküm sürmeye başlar. kanımca kasım taslağındaki şekilde değil de şu ocak taslağındaki haliyle geçerse bu maddeler (hoş o da nasıl olacak bilemiyorum; çünkü 130 ve 131. maddeler için anayasa değişikliği gerekiyor. neyse; mevzu uzar gider. biz taslağı öğretim elemanlarını ilgilendiren kısmı tartışıyoruz zaten, di mi?! yoksa... kendilerini sağlama almış ve istediği gibi at koşturan hocalarımız kapalı kapılar ardında dinamit yerleştirmiş altımıza da yüzümüze sırıtıyorlar hala! öyleyse onların da kadrosu olmasın, hepsi topyekün sözleşmeli olsun diye "selam" edelim karambolden!), adaletsizliği, insan kıyımını, haksız yere cezalandırmayı meşru kılmış ve bunların yanısıra çeşitli şekillerde cin olmadan adam çarpma, cambazlık numaraları, ali cengiz oyunlarını ve yine devletlü dayı-amca arayışlarını tavana vurdurmuş oluruz.

  yok, böyle mi geçti: hoşlanmıyorum-en başta inancım gereği kendime yakıştıramıyorum ama- bela, beddua ve küfürlerin en hasını büyüklerimize ve hocalarımıza şimdiden ayırdım. artık züğürt tesellisi mi dersiniz, boş laf mı dersiniz, çaresizlik mi dersiniz bilmiyorum...havale adresi benim açımdan aşikar...

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 33a'lı Araştırma Görevlileri ve Yeni YÖK Yasa Taslağı
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan joseph roth
  Cevap: 32
  Son Mesaj: 25-07-2014, 15:57
 2. SİNOP ÜNİVERSİTESİ Sinop üniversitesine yerleşmiş ya da yeni kazanan arkadaşlar görüş alışverişinde bulunalım..
  ÖYP İle Atananlar İçin Tanışma Forumu forum içinde, yazan sarimaske
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-01-2013, 23:07
 3. Yeni Yasa ile Düzenlenen Arş.Gör. Atanma Dil Puanı
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Entomofitoherbo
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 01-01-2013, 20:10
 4. Tezsiz y.lisans ve yeni bir program hakkında görüş ve bilgi yardımınız lazım.
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan coderfree
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 31-08-2012, 18:24
 5. Yeni çıkan torba yasa ve ÖYP'li olmak
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan psoz
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 05-04-2011, 20:28

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git