reklam
Sayfa 16 - Toplam 32 İlkİlk ... 6141516171826 ... SonSon
Bulunan 226 den 240 - Toplam 475

Araştırma Görevlilerini Bekleyen Tehlike! Doktora Bittikten Sonra 1 Yıl İçinde İlişik Kesilecek

Genel Güncel Olaylar Forumunda Araştırma Görevlilerini Bekleyen Tehlike! Doktora Bittikten Sonra 1 Yıl İçinde İlişik Kesilecek Konusunu İncelemektesiniz

akılçağı Demiş ki: Ortaya hiç bir şey çıkmasa bile, meclise gidip görüşmeniz bile oldukça önemli ...

 1. #226
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı akılçağı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ortaya hiç bir şey çıkmasa bile, meclise gidip görüşmeniz bile oldukça önemli ve değerli bence. bundan tam dört sene önce, temmuz 2008 yönetmeliğine dair istanbuldan meclise 50d ile ilgili olarak milletvekillerini bilgilendirmek için gitmiştik ve orada gerçekten bizim sorunlarımız hakkında pek bilgi sahibi olunmadığını fark etmiştik.
  kısacası, yapacağınız şey tekrar söylüyorum oldukça önemli. milletvekillerinin ve özellikle akademisyen milletvekillerinin parti gözetmeksizin bizlerle empati kuracaklarına eminim. yeter ki basit olarak, yök yasa tasarısındaki son dakika değişikliklerinin ne anlama geldiği anlatılabilsin.
  sizlere şimdiden kolay gelsin ve buradaki forumdan bile haberdar olmayan yüzlerce asistan arkadaş adına teşekkürler..
  Herkes elinden geleni yapsın. Karınca misali ulaşamazsakta hedefe amaç önemli. Gayretsiz teslim olmaktansa, çalışarak yorulmak daha akılcı. Hayırlısı olsun.

 2. #227
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  44
  zaman kaybedilmeden hem bu görüşmelerde hem de özellikle bimer ve MEB bilgi edinme kanalları aracılığıyla taleplerin iletilmesi sürecinde kullanılmak üzere ortak bir metnin oluşturulması gerekiyor. bu metnin ortaya çıkabilmesi için de öncelikle hedeflerin, hedef kitlelerin ve mesajların açık bir biçimde belirlenmesi şart. O yüzden dar kapsamdan başlayarak burada metne ilişkin saptamalarımızı sıralayabilirsek, bir metin ortaya çıkarılabilir diye düşünüyorum. herkes tek tek kendi bulduğu kanaldan uğraşmaya çalışmak yerine kolektif biçimde destek verirse hem daha etkili ve geniş katılımlı olur hem de mesaj dağılmadan yerini bulur.

  en dar kapsamda, son eklenen bu iki madde ile ilgili saptamalara yer verilebilir:
  1. Yasa taslağına sonradan (ocak ayında) eklenen iki madde çok ciddi mağduriyetler doğuracak niteliktedir. Bunlar 52. md ve 57. md (6).
  2. Bu iki ekleme ile birlikte kısaca doktorasını bitiren araştırma görevlilerinin 1 yıl içerisinde işsiz bırakılması gündeme gelecektir.
  3. 52. maddedeki hüküm nedeniyle doktorasını bitiren bir kişinin aynı şehirde akademik hayatını sürdürmesi engellenmektedir, insan haklarına aykırıdır.
  4. Bu iki ciddi maddenin neden taslağın kamuoyuyla paylaşıldığı, üniversitelerin görüşüne sunulduğu dönemde değil de tüm görüş alışverişlerinin tamamlandığı aşamada sessiz sedasız metne dahil edildiği sorgulanmalıdır.

  Daha geniş kapsamda bu maddelerle bağlantılı olarak ama bunlarla sınırlı olmayan yeni yasa taslağı ile ilgili taleplere yer verilebilir:
  1. Türkiye'de yükseköğretimin dönüştürüldüğü ve bu dönüşüme yönelik metinlerin hazırlandığı önemli bir süreçte, şeffaflık ve kamu yararı gibi önemli ilkeler gözardı edilmekte, yükseköğretim sisteminin temeline adeta dinamit konulmaktadır.
  2. Taslak metni üzerinde yapılan değişikliklerde kamuoyunun, konuyla ilgili paydaşların (üniversitelerin, akademisyenlerin, öğrencilerin ve hatta öğrenci yakınlarının) görüşleri ne derece ve hangi prosedürler dahilinde dikkate alınmaktadır?
  3. MEB'na sunulan taslak metninden sonraki sürecin nasıl işleyeceği, yasanın bu noktadan itibaren hangi aşamaları izleyeceği konusunda bir takvimin açıklanması gerekmektedir.


  benim aklıma gelenler şimdilik bunlar. Derdini kısa ve öz anlatan bir metin tüm araştırma görevlilerinin geleceğini yakından ilgilendiren bu meseleyi gündeme taşımaya yardımcı olacaktır.

  Metnin hazırlanmasının ardından tüm kanallar kullanılarak bu konu gündeme taşınmalıdır ! Ulusal-yerel basında, sosyal medyada konu dikkate alınmamakta. Öncelikli olarak metin hazırlanmalı, ve tamamlandıktan sonra gündem maddesi haline getirilmeli.

  Son bir not: "burası Türkiye, bir şey olmaz korkmayın.. vs" şeklinde mesaj atanlara hitaben; bütün korkutucu düzenlemeler bu lafların eşliğinde gündeme gelmiştir, hiç bir şey yapmadan bir şeylerin gerçekleşmemesini ummaktansa, konu ile ilgili düşüncelerimizi belirtmek, ses çıkartmak ve bu vahim tablonun gerçekleşip kabusumuz olmasını engellemek bizim elimizde, bizden başka kimse de bunu bizim yerimize yapmayacak... malesef.. Eğer siz haklı çıkarsanız ve bu taslak hiç bir karşı çabaya gerek olmaksızın gerçekleşmeden rafa kalkacaksa bile en fazla boşuna bir kaç mesaj atmış, bir kaç kişiyle görüşmüş oluruz..
  Son düzenleyen zato1982, 21-01-2013 saat 21:52. Sebep: imla
  senzazucchero ve leonmathilda bunu beğendiler.

 3. #228
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  http://www.akademikpersonel.org/oyp-...rileriniz.html

  Önerilerinizi ve sorularınızı buradan alıyoruz hocam.
  aDNA, Mr December ve iarastirmaci bunu beğendiler.

 4. #229
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  43
  ÖNEMLİ!!!!!

  Merhaba arkadaşlar.. Bugun en yetkili ağızdan YÖK başkan vekili Şaban Çalış' tan bu konunun mahiyetini öğrendim. Kendisi üniversitemize öyp toplantısına geldi bugün. bu konuyu kendisine sorduğumuzda şunu söyledi: ÖYP' li arkadaşlar için herhangi bir tehlike yok, onlar zaten kendi üniversitelerine dönüp mecburi hizmetlerini yapacaklar. Ancak cari usulle atanmış olup 33a kadrolarında çalışan arkadaşlar endişe duyabilir. Onlar doktoralarını bitirdikten sonra 1 yıl içinde ünvlerinden kadro alamazlarsa, kadro ile ilişikleri kesilecek. Onlar için de küçük üniversitelerde kadro açacağız büyük ihtimalle" diye konuştu. Bu arada bu yıl yazın yurtdışı dil eğitiminin yapılacağını ve bu süreni de 6 ay olacağını belirtti...
  aDNA bunu beğendi.

 5. #230
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  İşte bu kadarEn son İst da Seminerlerimizde vurguladık. ÖYP'nin ruhuna aykırı diye. Ama insanlar da açık yazmayınca ve aldıkları enteresan kararları okuyunca tedirgin oluyor. Ama yine de bizler mutlaka ilgililere ulaşarak aksayan yönleri vurgulamalıyız.Teşekkürler.
  Niënor bunu beğendi.

 6. #231
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Alıntı nirvana_26 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ÖYP' li arkadaşlar için herhangi bir tehlike yok, onlar zaten kendi üniversitelerine dönüp mecburi hizmetlerini yapacaklar.
  Mecburi hizmeti olmayanlar? Sorun onlar içindi, mecburi hizmeti olan ÖYPlilere bir şey olmuyor ki yeni tasarıda.

 7. #232
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  43
  Şaban Çalış genel olarak öyp kadrolarına sahip olnların bu konudan etilenmeyeceğini, zaten Türkiyenin araştıma görelisine fazlasıyla ihtiyacı oldugunu, alınan araştır görevlilerin işten çıkartılmayacağını söyledi.. Hali hazırda atandığı üniversitede eğitim gören bir arkadaşımız da toplantıdaydı.. Genel olarak öyp lilerin etkilenmeyeceğini şiddetle belirti kendisi.

 8. #233
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Lafta herşey güzel oluyor ama uygulamada ne yazık ki farklı olabiliyor. Orada senet imzalayan ÖYPlilerden bahsedilmiş bence. Onlarda zaten sorun yoktu. İhtiyaç olan üniversitelere atananlar vurgulanmış. Büyük üniversitelere atananlarda sıkıntı var zaten. Bir de şu var ki, yeni açılan üniversitelerde ihtiyaç olduğu için doktoradan sonra 1 sene içinde yrd doç kadrosu verilme olasılığı çok yüksek. Özetle bu açıklama bize bilmediğimiz birşey söylemiyor.

 9. #234
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  31
  merhaba arkadaşlar, ben öypnin son alımında Pamukkale Ü. yerleştim, belgelerimi teslim ettim ve lisansüstü kontenjanlarını bekliyordum. Yökün yeni yasa taslağı önerisiyle şok oldum. Detaylıca bu konuyla alakalı forumda ne varsa okudum ama haliyle ortada bir belirsizlik var. Ben ileride mecburi hizmetle kadrosunun bulunduğu üniversiteye dönenlerdenim. Yani üniversitede yüksek l ve doktora programı yok görevlendirme alacam. Forumda okuduğum kadarıyla bu grupta olanlar için bir sıkıntı yok, yani kadromun bulunduğu üniversiteye dönüp yard. doç kadrosu bekleyeceğim ve bu süre içinde kadroyla ilişiğim kesilmeyecek dimi, yanlış mı anlamışım ? Daha yolun başındayken meslekten soğudum. Lütfen yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

 10. #235
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Evet hocam, doğru anlamışsınız.

 11. #236
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Sıkıntı yok arkadaşlar. Ama tabii ki de YL ve Dr sını Büyük Unıv lerde ve sureklı her atamadan 3-5 kadro alan bölümlerde yığılma olacağı ve gidecekleri aşikardı. Lütfen bunu da unutmayalım. Ama 10 yılda bir ÖYP ile gelen kadro da nerede hangı Unıv. de olursa olsun kadrosunu alır çünkü tek Araş. Gör. kendisidir. Yinede hiçbir şeyin garantisi yok!
  Niënor bunu beğendi.

 12. #237
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  31
  Teşekkürler hocam, umarım bu sürecin sonunda kimse mağdur olmaz. Ben yolun başındayken bu tedirginliği yaşıyorum doktorasını yapan hocalarıma Allah kolaylık versin işsiz kalma korkusuyla insanlardan bilim ilim adına nasıl çalışmalarını beklerler anlamıyorum.

 13. #238
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  282
  Alıntı nirvana_26 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Şaban Çalış genel olarak öyp kadrolarına sahip olnların bu konudan etilenmeyeceğini, zaten Türkiyenin araştıma görelisine fazlasıyla ihtiyacı oldugunu, alınan araştır görevlilerin işten çıkartılmayacağını söyledi.. Hali hazırda atandığı üniversitede eğitim gören bir arkadaşımız da toplantıdaydı.. Genel olarak öyp lilerin etkilenmeyeceğini şiddetle belirti kendisi.

  ben de toplantıdaydım.şaban çalış şunu dedi:Küçük üniversitelere öyp araştırma görevlisi olup ta eğitim almak üzere büyük üniversitelere görevlendirilen arkadaşlar kaygı duymasın.

  ama cari usulle atananlar ve büyük üniversitelere öyp araştırma görevlisi olarak atanıp kendi üniversitelerinde lisansüstü eğitim alanların ilişiği kesilecek.İlişkleri kesilenler için başka üniversitelerde(doktorasını yaptığı üniversite dışında) kadro açabiliriz dedi.ama bu da kesin değil.
  GÜNEŞ TOPLA BENİM İÇİN

 14. #239
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Yani bilmediğimiz bir şey söylememiş.

 15. #240
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  43
  hocam eminmisin "büyük üniversitelere öyp araştırma görevlisi olarak atanıp kendi üniversitelerinde lisansüstü eğitim alanların ilişiği kesilecek" cümlesinin sarf edildiğine ? Ben öyle birşey duyduğumu hatırlayamadım da.. Ya da ben kaçırdım bilemiyorum??


       

Benzer Konular

 1. İlişik Kesildikten Sonra Mehil Müddeti (Göreve Başlama Süresi)
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan akademipersonel
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 10-08-2016, 17:46
 2. Cevap: 7
  Son Mesaj: 15-01-2013, 14:05
 3. Yüksek Lisans Bittikten Sonra İstifa Olasılığı
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan beyin_bedava
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 06-04-2012, 00:13
 4. Cevap: 9
  Son Mesaj: 28-07-2011, 18:54
 5. zorunlu hizmet bittikten sonra ne oluyor?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bayan yanı
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 06-04-2011, 22:50

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git