reklam
Sayfa 14 - Toplam 32 İlkİlk ... 4121314151624 ... SonSon
Bulunan 196 den 210 - Toplam 475

Araştırma Görevlilerini Bekleyen Tehlike! Doktora Bittikten Sonra 1 Yıl İçinde İlişik Kesilecek

Genel Güncel Olaylar Forumunda Araştırma Görevlilerini Bekleyen Tehlike! Doktora Bittikten Sonra 1 Yıl İçinde İlişik Kesilecek Konusunu İncelemektesiniz

YÖK yorumlardan memnun değil anlaşılan. yeniyasa.yok.gov.tr adresindeki ne düşünüyorsunuz kısmında güvenlik kodu verilmediği için 2 ...

 1. #196
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  19
  YÖK yorumlardan memnun değil anlaşılan. yeniyasa.yok.gov.tr adresindeki ne düşünüyorsunuz kısmında güvenlik kodu verilmediği için 2 gündür yorum yapılamıyor...
  TouchWood bunu beğendi.

 2. #197
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Alıntı ahmet murat Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Kazanılmış hakla ilgili olarak konu tartışmalı sanırım. Hukukçu değilim ama mesela siz öğrenci oldunuz Fakat sonra yasa değişti ve mesela kazandığınız bölüme yaş sınırı getirildi. Fakat sizin yaşınız tutmuyor. Yani yeni yasaya göre sizdeki bir vasıf dolayısıyla siz öğrenci olamıyorsunuz. Kanaatimce kazanılmış hakkınız olduğu için sizin öğrenciliğinize zarar gelmez. Çünkü siz öğrenciliği yasa değişmeden önce elde ettiniz. Fakat siz öğrenciyken yasa değişti ve mesela okulun süresi 4 yıldan 5 yıla çıktı. Siz ben okulu kazandığımda okul 4 yıllıktı diyemezsiniz. Bizim durumumuzda da aynı şey söz konusu olmalı yani bence araştırma görevlileri yasa değişikliği ile toptan farklı sözleşmeli veya memur statülerine geçirilebilir, meslek koşulları değiştirilebilir fakat bazı vasıfları taşımadığı için işlerinden atılamaz. Tıpkı öğrenci örneğinde olduğu gibi. fakat yasa bu haliyle değişirse tabii ki yasa değiştikten sonra araştırma görevlisi olanlar için geçerli olacaktır. Fakat yasa değişmeden önce araştırma görevlisi olanlar mahkeme yoluyla geri mesleklerine dönebileceklerdir. Tabii 33/a lılar için.

  - - - Güncellendi - - -

  Yani öğrencilik ve devlet kurumlarında çalışmak bir statü gibi geliyor. Bu statüleri hangi şartlar ile kazanırsanız o şartlarla devam ettirisiniz. Fakat kazandıktan sonra statünün şekli ve şartları değiştirilebilir. Fakat statünün devamı şartları değiştirilemez. Nasıl ki 15 yaşında üniversite öğrencisi olduktan sonra üniversite öğrencisi olmak için yaş sınırı 18 olmalıdır diye bir kanun çıksa veya siz bir bölümü veya mesleği erkek olarak kazandıktan sonra o bölümü veya mesleği kazanmak için kız olmak gerekir diye bir kanun çıksa sizin öğrenciliğiniz veya mesleğiniz yanmaz. Fakat sizin kazandığınız bölümü kapatıp sizi farklı bir bölümde öğrenci yapabilirler. Mesela siz Hindistan tarihi bölümünü kazandınız siz 2. sınıfta iken sizin bölümünüzü kapatıp sizi tarih bölümünün 1. sınıfına alabilirler. Siz gene öğrencisiniz fakat sadece bölümünüz değişti. Veya bir mesleği icra eden erkekleri toptan farklı bir mesleğe kaydırabilirler. Aynen bu örneklerde olduğu gibi mevcut 33/a lı araştırma görevlileri farklı sözleşmeli veya devlet memurluğu statülerine geçirilebilir. Fakat tezleri bittikten sonra işlerinden atılamazlar. Çünkü araştırma görevlisi oldukları zaman böyle bir şart yoktu. Fakat benzer bir iş ve benzer güvenceleri olan öğretim görevlisi yapılabilir. Hatta şartları daha kötü olan memurluk statüsünede geçirilebilirler. Sonuçta gene devlet kurumunda güvenceli bir işleri var. Fakat şartları kötüleşti. Bunlar olabilir fakat işlerinden olamazlar. Bence bu husus çokça ifade edilse özellikle basında belki hükümet aracılığıyla tasarının ilgili maddesi değişebilir. Ve davalarla uğraşmak zorunda kalmayız. Hükümette tazminatlarla uğraşmak zorunda kalmaz.
  Mantıklı yorum. Değişik bir memur statüsüne geçirebilir. Ama sonuçta cidden de sıkıntı.

 3. #198
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  59
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yeni YÖK Yasa Tasarısına Sonradan Eklenen Madde!

  Madde 57
  (6) Doktoralarını başarıyla tamamlayan araştırma görevlileri, doktoralarını tamamladıkları tarihten itibaren bir yıl daha araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Bu sürenin sonunda kadroyla ilişikleri kesilir.


  33/a ve 50/d ayrımı sona eriyor. Tartışmalarda olmayan ve sonradan eklenen madde ile doktorasını bitirmiş araştırma görevlilerine yardımcı doçentlik kadrosuna atanabilmeleri için sadece bir yıl süre tanınıyor ve bu süre içinde ataması olmayan araştırma görevlilerinin ilişikleri kesiliyor.


  Yeni Tasarının Son Hali
  Bu madde tam olarak ne zaman eklendi? tarih benim için önemli. Çünkü, eğer bir gün kazanılmış haklarla ilgili bir emsal dava görürsem, benim de işime yarar. Ben de 33/a lıyım ve yeni atandım sayılır.

 4. #199
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  33
  Bu yeni tasaridan zarar görmemek adına su an ne yapılabilir? Tam da kayıt dönemi son OYP lilerin. Mesela bu sözleşme yapmayan unilere bana sözleşme yapın diye ya da bana görevlendirme yazın diye bir şey diretilebilir mi? Var midir olma gibi bir ihtimali?

 5. 19-01-2013, 23:52

  Yüksek Lisans


 6. #200
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Arkadaşlar bu kadar sıkıntı yapmamak lazım. Anayasal süreçten çıkarsa YÖK alınacak bu kararlar da Anayasa Mahkemesine gidemeyecektir. Ve usulsüzlük varsa MEB b una dur demeli...

 7. #201
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  59
  Alıntı Powers Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar burası Türkiye ne olacağı hiç belli olmaz. Bir gün adamın biri rüyasında okulu 4+4+4 yapalım diyor hop hiç akılda yokken bir anda tüm eğitim sistemi baştan aşağı değişiyor. 9 yıl sonraya kim öle kim kala.
  9 yılım yok ve yüksek lisansım bitti. Doktoraya da başladım. İşin kötüsü bunlara sevineceğime üzülmeye başladım...

 8. #202
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Alıntı Vahdet Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar bu kadar sıkıntı yapmamak lazım. Anayasal süreçten çıkarsa YÖK alınacak bu kararlar da Anayasa Mahkemesine gidemeyecektir. Ve usulsüzlük varsa MEB b una dur demeli...
  YÖK bildiğim kadarıyla yabancı üniversite kurulabilmesi gibi bir kaç basit sebep için Anayasa değişikliği istiyor. Yani Anayasa değişikliği olmadan da acaba YÖK yasası değişemez mi? Bir de (gerçi konuya ilgi azaldı sanırım) Tasarıdaki değişmesini istediğimiz hususlarda ortak metin çıkarıp MEB'e bilgi edinmeden yollayabilir miyiz? MEB'in sitesinde TC kimlik no istiyor. Dolayısıyla bir kişinin birden fazla aynı konudan yollamaması bence iyi olabilir. Ortak metin de en çok şikayet edilen meseleler ifade edilebilir. Ortak metin de bence öncelikle 57/6 daki haksızlık güzel bir şekilde ifade edilmeli. Burada YOK.'un tasarı sitesindeki yorumlardan yararlanılabilinir. Ayrıca senet sepet meselesinin haksızlığı ve buradaki mağduriyet de ifade edilebilir. Tasarıdaki senetlerin tasarı yasalaştıktan sonra imzalanan senetler mi olduğu yoksa şimdiki yasa döneminde imzalananları da kapsayıp kapsamadığının net ifade edilmesi de istenebilir. Bütün asistanlara memur veya öğretim görevlisi olma hakkının verilmesi gerekliliği ve eşitlik ilkesinden bahsedilebilir. Yüksek lisans ve doktora öğrencilik hakkı bildiğiniz üzere süresiz olmuştu. Tasarının son halinde yüksek lisans ve doktoradan atılma da getirilmiş. Muhtemelen özellikle 50/d li asistanlar için getirildi. Bunun kazanılmış haklara aykırı olduğu da ifade edilebilir. Bence güzel ve etkili bir ortak metin çıksa iyi olabilir.

 9. #203
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  arkadaşlar 33 a daimi kadro değildir 3 senede bir sözleşme yapılır, bunu unutuyorsunuz. yök 33a lıları atmak istese sözleşme döneminde atacaktır, sözleşmeler uzatılmayacaktır. Buna gerekçe olarak da yeni kanunda araştırma görevlisi tanımı değişikliği gösterilecektir.

 10. #204
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.040
  Alıntı Korsaatci Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  arkadaşlar 33 a daimi kadro değildir 3 senede bir sözleşme yapılır, bunu unutuyorsunuz. yök 33a lıları atmak istese sözleşme döneminde atacaktır, sözleşmeler uzatılmayacaktır. Buna gerekçe olarak da yeni kanunda araştırma görevlisi tanımı değişikliği gösterilecektir.
  Daimi kadro denmesinin nedeni emekli olana kadar araştırma görevlisi kalınabilmesi.
  Yoksa doçent olana kadar hepimiz kadro karşılığı sözleşmeliyiz.

 11. #205
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Bugün Başbakan başörtüsü ile ilgili adımların atıldığını söyledi ve biraz sabır dedi. Acaba YOK tasarısını mı kast etti? Umarım Anayasa değişikliğinden sonraya bırakırlar tasarıyı. Acaba hükümetin niyeti ne? Anayasa değişikliğinden önce mi yapacak yoksa sonraya mı bırakacak? Keşke bir yetkili açıklama yapsa.

 12. #206
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  MEB in ilgili taslakta araştırma görevlileri ile ilgili düzenlemeyi değiştirmesi için güçlü bir kaynaktan baskı gelmesi gerekir, ancak böyle kaynağa sahip olanlar bu taslağın değiştirilmesinden ziyade kendilerine yard doç veya doç kadrosu bulunması konusunda uğraşacaklardır ( tipik Türkiye manzarası)...iyi niyetliler olabilir, beklenti sahipleri olabilir ancak 2008 yılından beri Yök ün izlediği strateji ile bu taslak araştırma görevlileri kapsamında tam olarak uyuşuyor, yani bu birden çıkmış birşey değil tam tersine uzun yıllardır yapılmak istenen düzenleme, umarım yök yeni düzenleme yapmaz zira kasım düzenlemesini de darmaduman etti bu ocak düzenlemesi.

 13. #207
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  60
  ya ben nerdeyse kazandığım için sevinemez duruma geldim..ne zaman foruma girsem tüm yaşam sevincimi yitiriyorumm..tamam bunların hepsi gerçek veya gerçekleşmesi muhtemel şeyler ama ben biraz da işten çıkarma konusunun o kadar da kolay olmayacağı inancındayım.hele hele öyp liler için..belki de tek sorun yök gibi içi geçmiş bi kurumun her an ne yapıp nasıl davranacağından emin olamayışımız..ama ne yazık ki bizler de bir türlü hakkımızı aramayı beceremiyoruz be arkadaşlar.hak aramayı geçtim kenetlenip ortak bir ses çıkarmaktan bile aciziz..belki de öğretmenler gibi..en azından sanal ortamlarda yapılması çok da zor olmasa gerek..günden güne artıyor sayımız..daha maaş konusu bile doğru dürüst gündeme gelmiş değil..hala geçenlerde bülent arınç ın söylediklerinden kendimize umut kırıntısı çıkarıp pısıyoruz..hala akademisyenlik para için yapılmaz diyen arkadaşlarımız var..ben çok şükür ki sevdiğim istediğim bi işi yapıcam artık ama şuda çok açık ki bende doğalgaz-elektrik faturası ödeyip kirada oturuyorum..en önemlisi bilime verilen değerin göstergesidir bu tür şeyler..dünyanın her yerinde böyle.. haklarımızın iyileştirilmesi ve maaşımızın artırılması şart..ama ne yazık ki biz tüm bunları bi tarafa koymak zorunda kalıp daha yolun başındayken bile atılıp atılmayacağımız korkusuyla karşı karşıya bırakılıyoruz..o kadar kolay değil..o kadar kolay olmamalı

 14. #208
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.863
  İki yıldır resmi gazetede yayınlanan ve araştırma görevlilerinin özlük haklarının iyileştirilmesi durumu tamamen yalan oldu kendi verdikleri sözü kendi aldıkları kararı bile uygulayamıyorlar..
  burem5 bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 15. #209
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  20
  Alıntı bogdansali Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  YÖK yorumlardan memnun değil anlaşılan. yeniyasa.yok.gov.tr adresindeki ne düşünüyorsunuz kısmında güvenlik kodu verilmediği için 2 gündür yorum yapılamıyor...
  Gökhan Çetinsaya 'nın twitter hesabında yaptığı;
  'Yeni yasa taslağı önerisine ilişkin olarak yorumlarınızı 'http://yeniyasa.yok.gov.tr ' sayfamıza ve @yeniyasayadogru twitter hesabımıza bekliyoruz.' yorumundan yola çıkarak @yeniyasayadogru adresine tweet atabiliriz diye düşünüyorum.

 16. #210
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  bana kızmayın lütfen arkadaşlar ama istediğiniz kadar mesaj atın adamlar için tınnn....baksanıza araştırma görevlileri çalıştayı oluyor daha yök üyeleri araştırma görevlilerinin 5510 un 4/c si olarak istihdam edildiğini bilmiyor, çıkıp siz burslusunuz diyor...ordaki arkadaşlar durumumuzu lütfen iyileştirin diyor, çıkıp daha da kötü yapıyorlar...zihniyet bu...
  alpertunga84 bunu beğendi.


       

Benzer Konular

 1. İlişik Kesildikten Sonra Mehil Müddeti (Göreve Başlama Süresi)
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan akademipersonel
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 10-08-2016, 17:46
 2. Cevap: 7
  Son Mesaj: 15-01-2013, 14:05
 3. Yüksek Lisans Bittikten Sonra İstifa Olasılığı
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan beyin_bedava
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 06-04-2012, 00:13
 4. Cevap: 9
  Son Mesaj: 28-07-2011, 18:54
 5. zorunlu hizmet bittikten sonra ne oluyor?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bayan yanı
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 06-04-2011, 22:50

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git