+ Konuyu Cevapla
Sayfa 92 - Toplam 220 İlkİlk ... 42829091929394102142192 ... SonSon
Bulunan 911 den 920 - Toplam 2194
Ağaç Şeklinde Aç231Beğeni

ÖYP İle Atandım Ya Sonra? Ataması Sonrası Rehberi ve Soru-Cevap

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP İle Atandım Ya Sonra? Ataması Sonrası Rehberi ve Soru-Cevap Konusunu İncelemektesiniz

Ahmet Ulu Demiş ki: Hocam ben öyp yi kazandım. Size bir kaç sorum olacaktı. 1) ...


 1. #911
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  3.800
  Alıntı Ahmet Ulu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam ben öyp yi kazandım. Size bir kaç sorum olacaktı.

  1) Tekrar öyp tercihi yapma imkanım oluyor mu, üniversiteyi değiştirmek için.
  2) Diyelim ki Kpss ile atandım sözleşmeli ya da direk, devlet öyp li olduğum için atanmamı engelleyebilir mi yoksa direk istifa edip gidebilir miyim?
  3) 65 dili veremezse benden ne kadar ücret isterler?
  4) İstifa eden bütün seneti mi öder, yoksa öyp den faydalandığı süreyi mi?
  3 yıl boyunca tercih yapamazsınız, sonraki ilk tercihte %10 puan kesintisi olur.
  Gidebilirsiniz.
  Dil kursunun ardından atandığınız üniversitede 6 ay çalıştığınızda ücret istenmiyor.
  Tüm senet değil, çalıştığınız süre kadar.

 2. #912
  Akademik Forum
  Misafir
  Alıntı Merve Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  3 yıl boyunca tercih yapamazsınız, sonraki ilk tercihte %10 puan kesintisi olur.
  Gidebilirsiniz.
  Dil kursunun ardından atandığınız üniversitede 6 ay çalıştığınızda ücret istenmiyor.
  Tüm senet değil, çalıştığınız süre kadar.
  hocam başka yerde sordumda cevap alamadım.ben Karabük üniversitesine atandım.orda ki eğitim dili Türkçe mi İngilizce mi nasıl öğrenebiliriz?

 3. #913
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  3.800
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  hocam başka yerde sordumda cevap alamadım.ben Karabük üniversitesine atandım.orda ki eğitim dili Türkçe mi İngilizce mi nasıl öğrenebiliriz?
  Üniversiteyi arayıp sorabilirsiniz.

 4. #914
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Nerden
  izmir
  Mesaj
  590
  selam ben gazi ekonometriyi kazandım halihazırda dokuz eylülde ekonometri abd de yüksek lisans yapmaktayım. Gazinin kadrosunun ilanı lisans mezunu olmak şeklinde idi benim gaziye yüksek lisans kaydım ne şekilde olacak hocam atama belgelerini götürdükten sonra mı ne yapmam gerek şu anlık belgeleri toplamaktan başka

 5. #915
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  73
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  5 Ağustos'ta yapılan yerleştirmeler sonrasında neler yapılacağı konusunda sizlere bilgi vermek amacı ile bu kılavuzu hazırladık.

  Öncelikle yerleştirmesi yapılan tüm adaylara Akademik hayatlarında başarılar dileriz. Yerleşemeyenler de üzülmesin 2014 Aralık ayında onları yaklaşık 1.200 kişilik yeni bir atama süreci bekliyor

  Gelelim atama sürecine;

  Atama süreci üniversitelere göre değişkenlik gösterse de genellikle 1 ay içinde rektör tarafından imzalanır ve göreve başlamanız için size bilgi verilir. Göreve başlama yazınızın yazılması için size yazılı ya da sözlü tebligat yapılır ve 15 süreniz olur. Bu 15 günlük süre içerisinde görevinize başlamazsanız atamanız yapılmaz. (Muvafakat süreci bu işlemin dışındadır aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır.)

  Resmi gazetede yayınlanan genelgeye göre (03/04/2012 tarih ve 28253 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikteki “Kamu Kurum ve Kuruluşları tarafından kimlik, adli sicil, askerlik ve sağlık durumu hususlarında adaylardan yazılı beyanları dışında ayrıca bir belge talep edilmez." hükmü gereğince, vukuatlı nüfus kayıt örneği, adli sicil, askerlik durum belgesi, sağlık durum belgesi istenmeyecektir.) normalde artık belge istenmemesi, beyana dayalı olarak bilgi verilmesi gerekir ancak üniversiteler atamada aşağıdaki belgeleri isteyeceklerdir.

  Atamanızın yapılabilmesi için 06 Ağustos 2014 - 20 Ağustos 2014 tarihleri arasında aşağıdaki belgelerle birlikte kazandığınız üniversiteye başvurmanız gerekmektedir.

  İstenilen Belgeler

  -Lisans/Yüksek Lisans diplomasının aslı veya noter tasdikli örneği
  -Lisans mezuniyetinize ilişkin Transkriptin aslı
  -Yerleştirmenize esas beyan ettiğiniz ALES, KPDS veya ÜDS sonuç belgesinin çıktısı.
  -Ales'ten muaf iseniz doktora eğitimini tamamladığınıza dair yada öğretim elemanı olarak çalıştığınıza dair belge.
  -12 Adet fotoğraf.
  -Araştırma Görevlisi olarak çalışmasına engel bir durum olmadığına dair tam teşeküllü hastaneden alınmış sağlık raporu. (Sağlık raporunu tam teşekküllü devlet hastanesinden alacağınız için vaktinizi alabilir en kısa zamanda hastaneden randevu alıp gitmeniz gerekir.)
  -Askerlik durum belgesi
  -Önceden Kamu Görevlisi olarak çalışmış olanlar için Hizmet Belgesi (Ayrıldığı veya hali hazırda çalıştığı kurumun personel işleri dairesinden alabilir.)

  Eğer lisede hazırlık okumuş iseniz hazırlık okuduğunuza dair bir yazı alırsanız okuldan (lise diplomasında yazıyorsa o da olur) kademenizde 1 puanlık bir artış olur (eğer yazıyı hemen alamıyorsanız sonra istediğiniz zaman yapabilirsiniz çok bir getirisi yok zaten)

  Gerekli tüm evrakları topladıktan sonra Fakülte/Enstitü/MYO sekreterliğine bizzat müraacat etmenizin sağlıklı olacaktır. (Bazı üni.ler posta ile Kabul ediyor sorunuz) Belgelerinizi eksiksiz teslim ettikten sonra teslim-tesellüm evrağınızı almayı unutmayınız!

  Ayrıca aldığınız/imzaladığınız tüm belge, evrak, görev yazısı, atama belgesi, dilekçe vs. bir dosya içinde toplayınız çünkü artık kamu görevlisi oldunuz ve bunların ilerde işinize yarayacağını unutmayınız!

  Evraklarımı verdim, atamam ne zaman olur;

  Atama süreci genelde bir aya yakın olur, ÖYP sürecinin gecikmesi atama sürecini de etkileyecektir. Yerleştirmeler açıklandıktan sonraki hafta tüm evraklar toplanacak ve kontrol edilecektir. Eksiksiz olan evraklar atama için yönetim kuruluna girecek ve orda onaylanacaktır, Şubat'ın başında ise göreve başlama yazınız yazılır ve atamanız biter. Görevinize başlarsınız. (Fakültenizin yoksa bile görev yeriniz orasıdır ve orda çalışmaya başlarsınız. O yüzden şimdiden misafirhane vb. ayarlayınız.)

  Dikkat!;
  Evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmeniz atamanızın yapılacağını göstermez! İlanın şartlarından birine uygun olmadığınız tespit edilirse atamanız yapılmaz. O yüzden garantisi olmayan bu durum için sakın başka işlerinizi bırakıp plan yapmayınız atamanız yapıldı gelin göreve başlayın demelerini bekleyiniz (Atamanız yapıldı dedikten sonra 15 gününüz olacak)


  ÖYP Maaş ve Başlangıcı

  Maaş atandığınız günden itibaren başlar ve önünüzdeki ilk ayın 15'inde toplu olarak alırsınız. Mesela ayın 3'ünde göreve başladınız, ayın 15'ine geldiğiniz zaman maaşınızı peşin alacağınız için ayın 15'ine kadar olan 12 günlük maaşınızı ve bir sonraki ayın tam maaşını toplam olarak alırsınız. Yani 42 günlük maaş yatar, yaklaşık olarak 3.400 liraya tekabül eder. Araştırma görevlilerinin Temmuz 2014'ye gore net maaşı 2.354 tl'dir. Dil kursu süresince maaşınız yatmaya devam eder. Ayrıca atandığınız üniversitede geliştirme ödeneği varsa ondan da yararlanırsınız. Evlilik durumunda ise sadece asgari geçim indiriminiz 50-100 tl arasında artcaktır. Kademe/derece yükselmesi de maaşınıza çok az etki edecektir 2-3 tl. Dil tazminatları için de sadece KPDS/YDS geçerlidir: http://www.akademikpersonel.org/kpds...sa-etkisi.html

  Detaylı bilgi için: ÖYP Özlük Hakları: Maaş ve Ödenekler

  Atama sonrası;

  Eğer yabancı dil puanınız 65'in altında ise;

  Yabancı dil tercihlerini yapmak için (ÖYP puanı ile açılacak dil merkezlerinden tercih yaparsınız) fakültenizde beklersiniz ve size verilen görevleri yaparsınız. En geç Şubat ayının ortasında dil merkeziniz belli olur ve orda eğitim görmek için görevlendirilirsiniz. Bu görevlendirme esnasında yaklaşık 30 bin liralık bir senet imzalarsınız. Dil eğitimi ve 6 aylık zorunlu hizmet senetidir. En çok sorulan soru eğer dil puanı yüzünden başarısız olursam ve ilişiğim kesilirse bu senedi ödeyecek miyim sorusu. İlk atanan yani 2010 yılı ÖYP'lilerinden ilişiği kesilenlerden bu senet tahsil edilmemiştir ancak bu seneki ilişiği kesilecek olan 50'nin altında kalan bazı arkadaşlarımızdan isteyeceklerini öğrendik o yüzden durum kesinlikle net değildir. İlk yıl 50'yi geçemez ve ilişiğiniz kesilirse bu senet tutarını ödemek durumda kalabilirsiniz.

  Dil eğitimi zorunlu olduğu için açılan tüm dil merkezlerinden gitmek istediklerinizi sıra ile tercih ediniz. Eğer daha az tercih yaparsanız ve tercihlerinize yerleştirilemezseniz YÖK sizi bir dil merkezine atayacaktır. Ayrıca normal şartlarda ilk açılan ilk dönem kurslarına başlamanız gerekmektedir sadece hamilelik veya askerlik gibi durumlarda ya da rapor ile beyan edilebilecek durumlarda bir sonraki dönem dil kursuna kadar bekleyebilirsiniz bunun için YÖK ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

  Yabancı dil eğitimleri yalnızca İngilizce değil aynı zamanda Almanca ve Fransızca olarak da verilmektedir. Dil kursunuz bittikten sonra eğer 65'i geçmiş iseniz en yakın ÖYP lisansüstü yerleşmelerine katılırsınız eğer halen 65 alamamışsanız atandığınız okula geri döner ver 65'i geçene kadar orada size verilen görevleri yaparsınız ve tabii ki bu süre için de maaşınız yatmaya devam edecektir.

  Yabancı dil puanınız 65'in altındaysa dil kursuna zorunlu olarak gitmeniz gerekir. Ayrıca dil kursu süresince 65'i geçseniz bile kurstan ayrılamazsınız. Kurs esnasında izin kullanılmaz, sadece rapor ile devamsızlık yapabilirsiniz. Eğer aynı anda devam eden bir yüksek lisans ya da doktoranız varsa ve tez dönemindeyseniz ancak o şekilde dışarıdan devam edebilirsiniz. Haftada 5 gün günde 5 saat süren bir kursa gideceğiniz için ders dönemini unutunuz. Zaten önceliğiniz yabancı dil olsun. Ayrıca yabancı dil eğitimleri verilecek okullarda sizler için kalacak yer ayarlanmamaktadır, o yüzden tercihler sonuçlandıktan sonra biran önce kalacak bir yer ayarlayınız.

  Yıllara göre tüm dil merkezleri: http://www.akademikpersonel.org/oyp-...erkezleri.html

  Unutmayın;
  ilk yıl 50'yi ikinci yıl ise 65'i geçemezseniz,
  Yabancı dil eğitimi almak istemezseniz,
  Yabancı dil eğitimini yarıda bırakmak isterseniz,
  Kadro ile ilişiğiniz kesilecektir!  Eğer yabancı dil puanınız 65 ve üstünde ise;

  Eğer herhangi bir yerde lisansüstü eğitim almıyorsanız veya atandığınız okulda lisansüstü eğitim programlarınız yoksa (yani varsa tercih yapmayacaksınız); ÖYP lisansüstü alımlarını bekleyeceksiniz. ÖYP lisansüstü alımları artık YÖK tarafından merkezi bir şekilde yapılacaktır. 15 Ocaktan sonra lisansüstü eğitim yapabileceğiniz üniversiteleri görebilecek ve tercihlerinizi yapabileceksiniz. Yine ÖYP puanınız ile lisansüstü eğitim alacağınız üniversiteyi seçene kadar fakültenizde görevli olarak kalıcaksınız. ÖYP lisansüstü tercihlerinde açıkta kalma ihtimali az da olsa vardır o yüzden bölümünüze/anabilim dalınıza açılan tüm kadrolara başvurunuz.

  Lisansüstü tercihler bitince kazandığınız üniversitede 35. Madde görevlendirmeniz çıkana kadar 39. Madde ile derslere girmek için görevlendirilebilirsiniz. Böylece derslerinizden geri kalmamış olacaksınız. 35. madde görevlendirilmesinin çıkması yazışmalara göre yaklaşık 3 ayda çıkmaktadır evrakları elden takip ederseniz bu süreyi kısaltabilirsiniz.

  Eğer önceden yüksek lisansınızı bitirmişseniz ÖYP'de doktoranıza yurtdışında devam edebilirsiniz. Detaylı bilgi: ÖYP Yurtdışı Eğitim Bursları

  Unutmayın;
  Dil puanınız 65 üstü ise ve ÖYP lisansüstü eğitim alımlarına başvurup 35. madde için görevlendirme istemezseniz kadro ile ilişiğiniz kesilecektir!

  ÖYP'de git-gel yapılmaz, bölüm başkanınız ya da dekanınız biz hallederiz derse bile durumu anlatınız bu yüzden bir çok arkadaşımızın ilişiği kesilmiştir.

  Senet 35. Madde görevlendirilmesi ile beraber imzalatılır. Her üniversiteye göre değişse de yaklaşık olarak 6 yıl için 200-300 bin TL arası bir senede imza atarsınız. Bu senedi ise istifa, ÖYP'ye devam etmeme vb. durumlarında ödersiniz.

  Zorunlu hizmetiniz yurtiçi eğitiminizin süresi kadardır yani toplamda 6 yıl eğitim aldıysanız yüksek lisans ve doktorada 6 yıl zorunlu hizmetiniz olur. Doktoranız bitince bu zorunlu hizmetinizi tamamlamak için ilk atandığınız üniversiteye dönersiniz. (Eğer atandığınız üniversitede lisansüstü programlarınız varsa ve eğitiminize orada devam ederseniz herhangi bir senet imzalamazsınız dolayısı ile zorunlu hizmetiniz olmaz ve senet imzalamadığınız için eğitiminizin esnasında istifa edebilirsiniz.) Senedi yalnızca yüksek lisans eğitiminiz için yapabilirsiniz, çünkü doktoraya YÖK izni ile başka bir üniversitede devam etmek isteyebilirsiniz.

  ÖYP ve Zorunlu Hizmet için detaylı bilgi: ÖYP ve Zorunlu Hizmet

  Atandığım üniversitede yüksek lisans/doktora programım var;
  Eğer varsa sizler için ne mutlu çünkü senet imzalamayacaksınız. Ayrıca eğer programlarınız varsa sizi başka bir üniversiteye göndermek istemeyeceklerdir, çünkü kendi ihtiyaçlarına yönelik davranacak ve sizin orada çalışmanızı isteyeceklerdir. Ancak bu tamamen Dekanlığın insiyatifine verilmiştir isterse gönderebilir. Eğer yine atandığınız yerde lisansüstü programlarınız varsa ÖYP lisansüstü alımlarını beklemeden orada başlatabilirler o yüzden atamanız yapılırken mutlaka öğreniniz.

  Şu anda atandığım üniversitede lisansüstü programlarım var ancak ben de aynı bölümde başka bir üniversitede yüksek lisans/doktora yapıyorum;
  Büyük ihtimalle yatay geçiş yaptıracaklardır kendi bünyelerine almak isterler. Tez dönemindeyseniz sadece tez izlemelere izin verirler onun dışında atandığınız yerde kalır ve doktorayı atandığınız yerde yaparsınız.

  Atandığım üniversitede lisansüstü programlarım yok ayrıca ben başka bir üniversitede yüksek lisans/doktora yapıyorum;
  Öncelikle o anabilim dalının ÖYP kapsamında olup olmadığına bakmamız lazım güncel liste yukarıda da yazıldığı gibi Ocak'den sonra belli olacaktır. Eğer ÖYP kapsamında ise tercihleri beklemeden orada görevlendirilmek için dilekçenizi yazabilirsiniz, uygun görülürse onaylanacaktır.

  Eğer onaylanmazsa üzülmeyin hali hazırda lisansüstü eğitim yaptığınız programa (yüksek lisans/doktora) devam edebilir ve aynı anda iki tane yüksek lisans veya doktora yapabilirsiniz. Detaylı bilgi: http://www.akademikpersonel.org/yuks...mi-okumak.html

  ÖYP kapsamında değilse ve atandıktan sonra kazandıysanız hiç bir şekilde görevlendirilmezsiniz. Yine ÖYP kapsamında olmayan ama atanmadan önce kazanıp devam ettiğiniz programlarınız varsa Dekanlığınızın teklifi ile YÖK bireysel olarak değerlendirecektir.

  Vakıf üniversitesinde devam ettiğiniz bir lisansüstü program varsa ve lisans mezuniyeti isteyen bir ilan ile yerleştiyseniz vakıf üniversitesinde devam etitğiniz programdan ayrılmak durumunda kalacaksınız çünkü ÖYP bir kamu görevliliğidir ve sadece devlet üniversitelerinde eğitim alabilirsiniz. Eğer ilan yüksek lisans yapıyor olma ilanı ise büyük ihtimal ile sizden kendi programlarına yatay geçiş yapmanızı isteyeceklerdir.

  Çeşitli atama sonrası soruları;

  ÖYP'yi kazandım atama hakkımı dondurup seneye kullanabilir miyim?
  Hayır kullanamazsınız açıklanan tarihler arasında başvuru yapmazsanız hakkınız yanacaktır.

  ÖYP'yi kazandım ama askerdeyim ne yapacağım?
  Kurumunuzun insiyatifindedir, kendileri atamayı askerlik sonrasına kadar bekletebilir veya atamanızı yakabilir. Çünkü DMK 48. Maddeye göre atama için askerlikle ilişiğinizin olmaması gerekmektedir.

  ÖYP'yi Kazandım ama evrakları verdim/evrakları vermedim sonra vazgeçtim ne olur? Cezası var mı?
  3 yıl boyunca yapılacak olan atamalara katılamazsınız ve sonraki ilk atamada ÖYP puanınız %10 kesilir.

  Devlet memuruyum/MEB'de Öğretmenim ÖYP'ye atanmam için istifa etmem mi gerekir?
  İstifa ilk olarak yapılacak işlem değildir. Kanunen ilk önce atandığınız kurumun karşı kurumdan muvafakat (kurumlararası geçiş yapabilir belgesi) isteyecektir. Muvafakatın sizin için tek artısı farklı bir ile atandıysanız yolluk ücreti almak olacaktır. Eğer kurum muvafakat vermez ise atandığınız üniversite sizi arayarak istifa edin gelin başlayayın diyecektir ve sizi bekleyecektir. Ancak muvafakat süreci kurumlararası yazışmalar olacağı için biraz uzun sürebilir ve atanma sürenizi etkileyebilir bu durumda ÖYP lisansüstü yerleştirmelerine katılabilmek için yerleştiğiniz okuldan ataması devam etmektedir diye bir yazı almanız gerekmektedir. Aynı zamanda muvafakat süreciniz devam etse bile dil kursu için tercih yapabilecek ve atama işlemleriniz tamamlandığı zaman lisansüstü eğitiminize veya dil kursunuza başlayabileceksiniz.

  Kurumunuzdan istifa ettikten sonra ertesi gün ünivesiteye atanabilirsiniz herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. Detaylı bilgi: http://www.akademikpersonel.org/akad...-hakkinda.html

  ÖYP'ye Memuriyetten geçtim daha sonra ÖYP'den ayrılarak eski memuriyetime dönebilir miyim?
  657 sayılı Kanuna tabi bir memur üniversitelerdeki öğretim elemanı kadrosuna muvafakat yolu ile veya istifa ederek geçebilir. Memurun istifa edip öğretim elemanı kadrosuna geçmesi halinde bekleme süresi söz konusu olmaz. Muvafakat yolu geçişlerde 2002 yılı Bütçe Uygulama Talimatı ile getirilmiş olan yeni prosedüre göre ayrıca Maliye Bakanlığı'ndan izin alınması gerekmektedir.Bu şekilde geçiş yapanlar için iki durum söz konusudur:

  1-Aday memurken geçenler: Aday memurken öğretim elemanı kadrosuna muvafakat veya istifa yolu ile geçenler daha sonra sadece kendi ayrılmış olduğu kuruma başvura bulunarak dönebilir. Bunlar için merkezi sınavlara (DMS, KPSS) girmiş olma şartı aranmaz. Ancak daha önce çalışmış olduğu kurum, bu personeli alma konusunda idari taktir hakkına sahip olup, bu kişiyi tekrar göreve almak zorunda değildir.

  2-Asaleti Onaylandıktan Sonra Geçenler: Asıl memur iken öğretim elemanı kadrosuna geçenler daha sonra istedikleri taktirde 657 sayılı Kanuna tabi kadrolara geri dönebilirler. Bu kişiler sadece ayrılmış oldukları kurumlara değil, herhangi bir kamu kurumuna geri dönebilirler. Bunlar için merkezi sınavlara (DMS, KPSS)girmiş olma şartı aranmaz. Ancak kamu kurumları (ayrıldığı kamu kurumu dahil) bu tür personeli alma konusunda idari taktir hakkına sahiptir.Yukarıda belirtmiş olduğumuz her iki durumda vurgulandığı üzere idare ihtiyaç duyması halinde bu tür kişileri geri alabilmektedir. Ancak bu konuda idare, taktir hakkına sahiptir.


  Dil puanım 65 veya üzeri ben de yurt içi dil eğitimine katılabilir miyim?
  Hayır katılamazsınız, isterseniz sizler için 6 aylık yurtdışı dil kursu olacak (detayları henüz belli değil) Bilgi: ÖYP ve Yabancı Dil Eğitimleri

  Atandığımız zaman devlet memuru mu oluyoruz? Hangi maddelere hangi yönetmeliklere hükümlere tabiyiz?
  Ceza ve kılık kıyafet vs. olarak 657 sayılı devlet memurları kanununa ve özlük hakları olarak ise 2547 sayılı yüksek öğrenim kanununa tabiyiz. Kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalışırız. (Öğretim üyesi dışındaki tüm akademik kadrolar kadro karşılığı sözleşmelidir öğretim görevlisi, okutman, uzman vs.) Sigortanız, eski adı emekli sandığı olan yeni adı ise SGK 5510/4c olan sigortaya tabiyiz (devlet memurlarının sigortası. Yalnız 657'nin 4c maddesi ile karıştırmayın o farklı bu sadece sigorta) Detaylı bilgi: ÖYP Özlük Hakları: Maaş ve Ödenekler

  ÖYP'den istifa edersem 6 ay içinde başka bir memurluğa geçebilir miyim?
  Akademik kadrolar için sure veya sayı sınırı yoktur. İstifa ettikten sonra hemen başka bir memurluğa başlayabilirsiniz.

  ÖYP'de İlk Sene Aday Memur mu oluruz?
  Hayır akademik kadrolarda aday memurluk yoktur.

  Mecburi hizmetimizi sadece ilk atandığımız Üniversitede mi yapabiliriz? Yer değiştirebilir miyiz?
  Mecburi hizmeti sadece ilk atandığınız üniversitede yapabilirsiniz.

  İmzalayacağımız senetler için kefil durumları nedir?
  Normalde üniversiteler 2 tane devlet memuru isterler ama uygulamada birlik yoktur eğer devlet memuru bulamıyorsanız personel dairesi ile görüşünüz bazı üniversiteler emekli veya SGK'lıları da kabul etmektedir. Eğer senetlerinizi imzalayacak kefilleri bulamazsanız ilişiğiniz kesilecek ve görevlendirmeniz yapılmayacaktır.

  Şu anda bir şirket sahibiyim/ şirket ortaklığım var devir etmem mi gerekir?
  Herhangi bir şirkette hisseleriniz olabilir ancak müdür vb. şirketin çalışanı/sahibi olarak görünemezsiniz yani şahıs şirketi de kabul edilmez.

  ÖYP dil merkezindeyken hem dilimi hem de ALES puanı yükselttim, kurs sonrası bu yeni puanlarımla ÖYP Lisansüstü başvurusu yapabilir miyim?
  Evet ÖYP puanlarınız son aldığınız sınav sonuçlarına göre güncellenebilmektedir.

  35. madde ile eğitime başladım kadrom da aktarıldı ilk atandığım üniversite beni geri çağırabilir mi?
  Hayır çağıramaz sadece tez danışmanınızın onayı ve YÖK'ün karar ile sadece doktora tez aşamasında geri dönebilirsiniz.

  ÖYP İle Atanmaya Hak Kazananlar İçin Tanışma Platformu
  Hocam merhaba, öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Ben atandığım üniversitede yüksek lisans yapmakta olan bir araştırma görevlisiyim. Ağustos ayı içinde yüksek lisansım bitecek. Bulunduğum yerde doktora yok. Siz lisansüstü eğitim başvuruları için 15 ocak demişsiniz. Bu yeni atanan arkadaşlar için geçerli değil mi? Benim durumumda olan ar. görevlileri eylül de mi eğitim tercihi yapacak yoksa biz de ocak ayını mı bekleyeceğiz. Bu alımlarda bir değişiklik söz konusu mu?

  Bir de yurt dışında doktora yapma imkanımız nedir. Ben Türkçe eğitiminde çalışıyorum. Bizim alanımızda doğrudan yurt dışı eğitimi var mı bilmiyorum. Belki dil öğretimine yönelik bir eğitim alabilirim diye düşündüm.Bu tercih zamanında mı yurt dışı için araştırma yapmalıyım. Ne önerirsiniz?
  Son düzenleyen öyp-90, 06-08-2014 saat 22:03.

 6. #916
  Editör
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  2.043
  Alıntı öyp-90 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam merhaba, öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Ben atandığım üniversitede yüksek lisans yapmakta olan bir araştırma görevlisiyim. Ağustos ayı içinde yüksek lisansım bitecek. Bulunduğum yerde doktora yok. Siz lisansüstü eğitim başvuruları için 15 ocak demişsiniz. Bu yeni atanan arkadaşlar için geçerli değil mi? Benim durumumda olan ar. görevlileri eylül de mi eğitim tercihi yapacak yoksa biz de ocak ayını mı bekleyeceğiz. Bu alımlarda bir değişiklik söz konusu mu?

  Bir de yurt dışında doktora yapma imkanımız nedir. Ben Türkçe eğitiminde çalışıyorum. Bizim alanımızda doğrudan yurt dışı eğitimi var mı bilmiyorum. Belki dil öğretimine yönelik bir eğitim alabilirim diye düşündüm.Bu tercih zamanında mı yurt dışı için araştırma yapmalıyım. Ne önerirsiniz?
  Hocam orada küçük bir yazım yanlışı olmuş. Eylül ayı içerisinde YL ve Doktora tercihleri başlar. Sizde o zaman tercih yapacaksınız

 7. #917
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  73
  Alıntı srcnyldz Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam orada küçük bir yazım yanlışı olmuş. Eylül ayı içerisinde YL ve Doktora tercihleri başlar. Sizde o zaman tercih yapacaksınız
  Teşekkür ederim hocam

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı srcnyldz Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam orada küçük bir yazım yanlışı olmuş. Eylül ayı içerisinde YL ve Doktora tercihleri başlar. Sizde o zaman tercih yapacaksınız
  Peki yurt dışı doktora tercihleri hakkında bir bilginiz var mı?

 8. #918
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Nerden
  izmir
  Mesaj
  590
  sorumu bilen var mı
  @Nazmi hocam yardım
  Son düzenleyen ekogoztepe, 06-08-2014 saat 22:50.

 9. #919
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  8
  merhaba arkadaşlar,eylülde ki lisansüstü eğitim alımlarında her kadro için yeterli sayıda yl kadrosu açılıyor mu ? bu kadroların sayısına neye göre karar veriliyor? malum yeni yönetmelikte dil 65 üzeriyse ilk yl alımlarında yerleşmemiz gerekiyor yoksa kadrolarımızla ilişiğimiz kesiliyor.

 10. #920
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Nerden
  Kütahya
  Mesaj
  513
  Yanlış mı gördüm bilmiyorum sanki memurluktan öypye geçenlerin sağlık raporu almasına gerek yok gibi bir şey gördüm. Var mı öyle bir şey?
  Gezmek dünyayı, okumak evreni...

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Evet Atandım! Peki Ya Sonrası?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan caylak
  Cevap: 23
  Son Mesaj: 08-08-2014, 16:09
 2. Makale: 10 Ekim 2011 YÖK Soru-Cevap
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 63
  Son Mesaj: 22-10-2011, 11:56
 3. 2011 Sonbahar ÜDS Soru-Cevap Tartışmaları
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 88
  Son Mesaj: 13-10-2011, 10:23
 4. Makale: ÜDS Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-10-2011, 11:16
 5. Makale: YÖK - ÖYP Soru Cevap 02-Haziran-2011
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 603
  Son Mesaj: 31-07-2011, 19:57

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git