+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12
Bulunan 11 den 19 - Toplam 19

12 Kasım'da YÖK Görüşmesinde Sunulacak Öneriler

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda 12 Kasım'da YÖK Görüşmesinde Sunulacak Öneriler Konusunu İncelemektesiniz

ahmet murat Demiş ki: Taslaktaki 55.maddenin 3.fıkrasındaki hesaplama Eski düzenlemede 200.000 TL olan borç 3582 ...


 1. #11
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Mesaj
  17
  Alıntı ahmet murat Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Taslaktaki 55.maddenin 3.fıkrasındaki hesaplama

  Eski düzenlemede 200.000 TL olan borç 3582 TL. ye iniyor. Taslağa yanlış mı yazdılar acaba? Aylık katsayı yoksa taban aylık katsayısı mı? Taban aylık katsayısı da 0,9579. O zaman borcun toplamı (0,9579*835*60) ise 48.000 TL yapıyor. Bu rakam ise borç azalmış olmasına rağmen yüksek bir rakam.
  hocam ikinci durum söz konusu olsa bile senet yükümlülüğü 4 te 1 ine iniyor. keşke hiç olmasa ama yine de kötünün iyisi diyebilirim.
  hesaplama için ayrıca teşekkür ederim. 2 gündür öğrenmeye çalışıyordum. saygılarımla

 2. #12
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  59
  Papirus un dediği gibi ÖYP ile ilgili bir düzenleme sanırım yok,
  Ancak fırsat bulunursa

  1. Mümkünse 1.5 yıldır yatmayan ödeneklerin ne zaman yatacağı,
  2. Yurt dışı dil eğitiminin artık olup olmayacağı,
  3. 30.000 tl lik seyahat ödeneğinin tez araştırması için yurt dışında uzun süreli kullanımına (10 aya kadar) izin verilmesi ihtimali olup olmadığı
  sorulursa sevinirim...

  2010 ek alımında başvurduğumuzda, yurt dışı araştırma bursu kapsamında 30.000 tl lik ödeneğin kullanılacağı yazıyordu, sonraki yönetmelikte bu değiştirildi...
  Eğer yurt dışında tez araştırması için 30.000 tl lik ödenek kullanılamayacaksa, hiçbir anlamı yok...

 3. #13
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  503
  zorunlu görevin kaldırılması gerektiğini düşünenlerdenim. sadece doktora için göndermiyorlar çünkü bizi. yine Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin bir üniversitesinde normal mesai saatleri içinde yine aynı bilim dalları için hizmet ediyoruz.
  sanki hiç çalışmamışız sadece maaş alarak doktora yapıyoruz kendi derslerimize gidip geliyoruz gibi oluyor çünkü zorunlu hizmet kapsamına sokunca bizi.
  zaten büyük üniversitelerde öyp kadrosu veriyorlar yani 35. maddelerin doktorası bitince kadro gelme olasılığı yine de çok düşük. çoğu kişi yine dönmek durumunda kalacaktır böyle bir dayatmaya gerek yok.

 4. #14
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Hocam umut verdikten sonra 4 de bire indirmen kimseyi tatmin etmez. Zaten rakam astronomik. Umarım. 3500 TL olmasa bile 10.000 TL civarından fazla çıkmaz. Bu 35. madde çok belalı bir maddeydi. Aile saadeti bozulanlar oldu. Ailedeki çocuklar bile bu maddeden etkilendi. Belirttiğim gibi intihar edenler bile oldu. Umarım ikinci durum gibi değildir. Çünkü çok büyük bir değişiklik yapmaz. Zenginler için çıkarılmış bir madde gibi olur. Ama 5000 - 10000 TL civarındaki bir borcu zengin olmayanlarda taksitlendirip çalışarak fazla sıkıntıya düşmeden ödeyebilirler. Devletine küsmezler. Aile huzuru bozulmaz. Senet borçları üniversitelerde fakirler için mobbing aracı haline gelmez. vs. Keşke yurtdışı görevlendirmelerde verilen burs borçları da kısmen azaltılabilse. Bu madde gerçi onların da toplam borcunu azaltıyor. Fakat ben yutdışı burs borçlarının azaltıldığını hiç görmediğim için o konuda yapacak bir şey olduğuna pek inanmıyorum. Çünkü 2006 ve 2011 aflarında bile o kadar baskıya rağmen yurtdışı burs borçları kaldırılmadı. Neyse buna da şükür. Yurtdışı durumlarını pek bilmiyorum sonuçta orada hem maaş hem de burs alınıyor. Belki maaş harcanıp burs biriktirilmesi durumu olabilir. O yüzden maaşları affedip bursları geri istemeleri makul olabilir. Tabi gidilen ülkeden ülkeye değişebilir. Ayrıca yurt dışında yüksek ücretli iş bulup geri dönmeyenlerin önüne geçilmek isteniyor da olabilir. Sonuç olarak tekrar edeyim yurt içi maaş borçlarının 5000- 10000 TL yi geçmemesi gerekir. Aksi şu anda oluşan umudu kıracağı gibi yeni yasa hakkında esaslı bir eleştiri ve haksızlık sebebi olacaktır. Yeni Anayasaya yakışan bir yasa yapmak istiyorlarsa buna dikkat etmeliler. Gerçi burası Türkiye ekseriyetle gelen gideni aratır.
  Alıntı esperanto Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  hocam ikinci durum söz konusu olsa bile senet yükümlülüğü 4 te 1 ine iniyor. keşke hiç olmasa ama yine de kötünün iyisi diyebilirim.
  hesaplama için ayrıca teşekkür ederim. 2 gündür öğrenmeye çalışıyordum. saygılarımla

 5. #15
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2012
  Mesaj
  9
  1. Ödenecek senet miktarının azaltılması,yukarda arkadaşın önerisi makul. Çünkü önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde hayatımızda neler olacağını kestirmemiz mumkün değil.dolayısıyla sebepleri dolayısıyla öyp yi bırakmış birinin yapacağı ödemenın makul şekilde yapılandırılması gerekir.
  2.ALES sınavının katsayısı düşürülsün,ortalamanın etkisi çok fazla olmayacak şekilde daha artırılsın ki zamanında ders çalışanın emeğinin hakkı verilsin.lisans ta çalışan birinin akademisyenlıkte de yatmıyacak biri olabilieceği %90 kabul edilebilir bir gerçektir( haa lisans zamanı, ortalması düşük gelmiş herkesin akademisyenlıkte yatacağını kastetmıyorum. Bir kişinin geçmişteki karakteri geleceğindeki karakterinin tahmininde kullanılabilir.).Eğer LİSANSTA TERLEMEMİŞSE, O ZMN DİL+ALES TE TERLESİN.
  3. öyp dil barajı 65 ten 55'e çekılmelidir. yani doktora da gerekli şartı sağlayan birisi,eğer istiyorsa dr.arş gör.veya öğr. gör. olarak akademisyenliğe devam etmeli,daha ilerlemek isteyen kişi ise yrd. doç ve doç dr olma şartlarını sağlamalıdır.yrd. doç ve doc dr. şartlarında 65 barajı makuldur.
  Dil puanı nın yuksek olması o kişinin alanında çok iyi bir seviyede olacağını göstermez.Hiç olmaması da anormal bir durum olacaktır.Eğer çok iyi ingilizcesi varsa o zmn ingilizce öğretmenliği yapsın
  4.Zorunlu hizmet değiştirilmeli,istediği bir universitede görevini yapmalıdır.maaşını yök ödediğine göre yök e bağlı bir kurumda mecburi hizmetini yapmış olması yeterli olmalı.Doktora veya yuksekten sonra mecburi hizmetini yapmadan da kişi ayrılmak istiyorsa yaptırım uygulanmalıdır.
  aDNA, shockhan ve cnc bunu beğendiler.

 6. #16
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Yarın Toplantıdan sonra buradan size görüşmeyle ilgili güzel haberler veririz umarım. Önerilerinizi ilgili arkadaşlarımıza aktaracağız.

 7. #17
  shockhan
  Misafir
  Alıntı Vahdet Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yarın Toplantıdan sonra buradan size görüşmeyle ilgili güzel haberler veririz umarım. Önerilerinizi ilgili arkadaşlarımıza aktaracağız.
  İnşallah, İyi haberlerini bekliyoruz hocam.
  aDNA bunu beğendi.

 8. #18
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  95
  YA bu dil meselesi üzerinde durur iseniz çok güzel olur. 62.50 ve 63.75 gibi rakamlarda kalan ÖYP'liler var. Bunlara en azından bir çare bulsunlar. Hadi 50 barajı neyse bir şekilde elde edilir de ama bu hedefe 65'e yaklaşan yerlerde kalmak o kadar sıkıntılı bir süreç ki. Yani en azından 65 barajını iki yılda geçemeyenleri normal memuriyet kadrosuna atasınlar. Üniv'den atılcam diye hayatım kabus oldu. Barajı 55'e çekerler bu çok daha güzel olur. Ama bir çare bulsun YÖK bu işlere. Yoksa Kendimi YÖK binasının önünde ateşe vercem ... Demedi demeyin...
  Şeb-i yeldayı müneccimle muvakkit ne bilir?

  Mübtelayı gama sor ki geceler kaç saat..?

 9. #19
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Canlı Yayın olmuş donuk yayın.Neyse umarım sonuçları iyi gelir. Bakalım bu geceye kadar havayı soluyanlar anlatırlar. Hayırlısı. Bekleyip göreceğiz.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. KPDS 'ye Giren Arkadaşlardan Öneriler
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan dygmsu
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 28-11-2012, 18:32
 2. EN iyi ÜDS-KPDS soru bankası hangisi? Öneriler..
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Dissident
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 01-03-2012, 17:03
 3. ÜDS Hakkında bir soru ayrıca ÜDS/KPDS çalışanlara naçizane öneriler...
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan nakrugt
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-07-2011, 03:00

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git