+ Konuyu Cevapla
Sayfa 6 - Toplam 16 İlkİlk ... 45678 ... SonSon
Bulunan 51 den 60 - Toplam 155

ÖYP Araştırma Görevlisi İken Yeniden ÖYP Tercihi ve Puan Kesintisi

ÖYP 2014- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Forumunda ÖYP Araştırma Görevlisi İken Yeniden ÖYP Tercihi ve Puan Kesintisi Konusunu İncelemektesiniz

papirus Demiş ki: Evet bir defa yerleşmiş bir kimsenin tercih yapmaması gereketiğini uygulamaya çalışması kesinlikle ...


 1. #51
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  86
  Alıntı papirus Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Evet bir defa yerleşmiş bir kimsenin tercih yapmaması gereketiğini uygulamaya çalışması kesinlikle yerinde bir karar, umarım geri adım atılmaz. Bir yeri yazıp oraya atandıktan sonra sızlanmak tekrar tercih hakkı istemek nasıl bir doyumsuzluk? Araştırma görevlisisiniz şuanda, araştırmadan nasıl böyle bir işe kalkıştınız hayret doğrusu! Öyp nin senet sistemini biliyor olmanız ve atandığınız yeri kayıtsız şartsız kabul etmeniz gerekiyor,ayrıca şuanda bir kadro yakmaya çalıştığınızın farkında mısınız? Bunlar yüzünden her yıl öyp kadrolarının %40'ına yerleştirme yapılamıyor! Sistem sorunlu olabilir, eksikleri olabilir bunları giderme talebinde bulunun sonuna kadar arkanızdayım. Amacı çalışmak ve bilim yapmak isteyen herkes bunu her yerde her şartta yapar, ayrıca kimse sizi oraya bağlamıyor istifanızı verin başka bir meslek alanına yönelin. Senet bağlıyor diyeceksiniz atanırken bunu da biliyordunuz!
  1.Sızlanmak,doyumsuzluk veya araştırmadınız kelimleriniz çok ilginç;şu anda beni bağlayan bir senedim yok.Ama,hukuki açıdan karşılığı(geçerliliği değil) olmayan bir sözleşme dayatılmasının yanı sıra,gerekirse araştırma görevliliğinden istifa edip 1,5 yıl beklemeyi göze almış olmama rağmen, var olan haklarımın da YÖK tarfından gaspedilebilecek olması(son anda tüm araştırma görevlilerinden %10 puan kesilecek olması gibi) ve bunları dile getirmemin doyumsuzluk olmadığı kanaatindeyim ki bunlar belli bir eğitim almış almış insana yakışmayacak ithamlar.

  2.Bu kadroyu yakma işini inanın ne YÖK ne de başka bir devlet kurumu bu kadar takmıyordur.Yök bu durumu gerçekten bir problem olarak düşünse,ylys ile öyp atamalarını çakıştırmaz ve lisans yerleştirmelerinde olduğu gibi bir ek kontanjan açar ve atamaların hemen ardından boş kalan yerleri rahatlıkla doldurabilir.Ama bunun yerine,boş kalan yerlerdeki kontanjanları aradan 6 ay geçirdekten sonra diğer bir atama dönemine ekleyerek sayıyı artırıyor,kendi reklamını yapıyor,akademisyen olmak isteyenleri umutlandırıp,kpds-üds-alese başvuran insan sayısını,aynı zamanda elde edeceği gelirini de artırıyor.

  3.Aklıselim her insan,altına imzasını attığı sözleşmeyi kayıtsız-şartsız imzalamaz,çıkarları doğrultusundan imzalar.Yapılan sözleşmelerin yükümlülüklerini yerine getirmediğinizde ,çalıştığınız süre ve yasal faizleriyle beraber geri ödersiniz.Bu miktar y.lisans için 100-120 bin TL;doktora ile beraber ise 250-300 bin TL gibi insanın hayatta bir arada zor görebileceği paralardır.Bunu çok yerinde bir uygulama olarak görenler verilen eğitimin yanısıra görevlendirme ile gidilen üniversitelerde idari ve akademik görevlerimiz gereği(labaratuvar çalışmalarını yapmak,raporları değerlendirmek,gözetmenlik,vb) çalıştığımızı gözardı etmektedir.Yani aldığınız maaşın karşılığı olarakçalışmamıza rağmen,sanki senet devlet bize oturduğumuz yerde maaş veriyormuş gibi göstermektedir. Bir de buna ek olarak,senet yaparken 2 adet devlet memuru istenmekte...Bir süre sonra bu senet sisteminin düzeltileceği ve belki de kaldırılabileceği düşüncesindeyim.Eğer böle birşey olursa, kayıtsız şartsız imza atma noktasında sizin için pek de hoş olmayan sonuçlar doğurabilir.
  4.Amacım bilim yapmaktan veya çalışmaktan farklı birşey olsa,öyp ile atanmadan 2 yıl önce yüksek lisansa başlamaz, tez hazırlamaz ve onlarca makale incelemezdim.Ama maalasef,bilim(özellikle mühendislik ve fen fakülteleri için) dört duvar arasında ve girişinde üniversite yazılı bir binada yapılamıyor.Senet dayatma ve insanların özlük haklarını hiçe sayma konusunda oldukça titiz(!) olan YÖK,maalesf şuana kadar ne vadettiği ödenekleri vermiş, ne de maaşlar konusunda somut bir adaım atmıştır.Ama olsun biz herşeyi kayıtsız şartsız kabul edelim,her şart altında da çalışırız;zaten yarının bilim insanları değil,bu gidişle yarının doktorolu Çalıkuşu romanından Ferideleri olacağız değil mi?
  5.İstifamı vermem ve yeni meslek dallarına yönelmem konusundaki telkinleriniz için size minnettarım,bu arada şu anda beni senet bağlamıyor,atanırken bunu da biliyordum..
  denizzznehir, macenta, xkare ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

 2. #52
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Mesaj
  22
  Bu çıkan son karar ile tam bir şoka uğramış durumdayım, 2012 yaz alımlarında bir üniversiteye atandım ve senet imzalamadım çünkü kendi üniversitem de eğitim veriyor.

  ÖYP tercihleri önüme geldiğinde iki fırsat dikkatimi çekti, ilki ya eğitiminide kendisi veren bir üniversiteye atanacaktım ve senet belası ile uğrasmayacaktım ya da bilerek doğunun ücra bir köşesinde liseden üniversiteye döndürülmeye çalışılan değil bölüm henüz fakültenin bile kurulmadığı bir üniversiteye atanacak ve yüksek lisansımın bulunduğu kendi şehrimde ve üniversitemde yıllarca calıscaktım. Fakat ben basımın üzerinde demoklesin kılıcı gibi duran bir senet istemedim ve doğup büyüdüğüm memleketimi lisans ve yüksek lisans eğitimi aldığım fakültemi bırakarak hayatımda ilk defa geldiğim bir şehire atandım. Atanmamıza mütakip doğuyu tercih edip de atanan arkadaşlarda bir kıpırdanma gördüm, MAHKEME! doğudaki üniversiteleri yazıp büyük üniversitelere eğitime gelen arkadaslar ile konustugumda oldukca rahat olduklarını yakında senetlerininde iptal edileceğini söyluyorlar, yanlıs anlasılmasın benim sorunum onlarla değil, benım sorunum sistemin adaletsizliği ile alakalı, madem böyle bir yol vardı ben neden buradayım? uzun zamandır bu soruyu soruyorum kendime.
  Daha sonra eğer calısırsam ve puanlarımı tavan yaparsam büyük bir üniversiteye gecebileceiğimi düşündüm. Şimdide bu sacma sapan süresiz kesinti kararını gördüm ) YÖK ne yapmaya calısıyorsun ah bir anlasam, ah net bir karar versen de bizde önümüzü görsek
  macenta bunu beğendi.

 3. #53
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  77
  arkadaşlar tekrar merhaba

  idari hukuk alanında uzman ama ÖYP yi ilk defa duyan bir avukat ile son gelişmeleri uzun uzun mütalaa ettik. tahmin edileceği üzere net birşey söyleyebilmek zor. ama sonuçta kabataslak olarak şu sonuçlara ulaştık diyebilirim:

  1. öncelikle, bugün bile idari mahkemeye başvursak 28 aralık tarihine kadar hiçbir cevap alamayacağımızı, idari mahkemenin çok ağır işlediğini öğrendim.

  2. zaten yayınlanan bir madde-açıklama ile dava açmanın çok afaki olduğunu, başa gelen bir mağduriyetten ötürü dava açmanın asıl olduğunu öğrendim. burası türkiye.

  3. avukat arkadaşıma göre yeni yayımlanmış bir yönetmelik maddesi yok. bizi ilgilendiren iki paragraftan ilki zaten temmuz yönetmeliğinde de vardı. asıl sorun yaratan ikinci paragraf ise "BUNA GÖRE..." ibaresiyle başlamakta. yani bir önceki paragrafın yorumu, açıklaması mahiyetinde. ama yorumu yapan kişi yanlış bir yorum yapmış. ortada yanlışlık olduğu çok açık. buna göre onu dikkate almamak gerekir (mi?). dolayısıyla, görüştüğüm avukatın görüşü -kesin olmamakla birlikte- yarın açılacak tercih sisteminde (birinci paragraftan hareketle) bir yılını dolduran öyp lilerin puanlarının kırılmayacağı yönünde. eğer kırılırsa bunun %100 bir hukuk ihlali olduğu...

  4. istifa hiçbir şekilde çıkış yolu değil. istifa etmenin bizatihi kendisi kusurlu bir davranış sayılırmış ve yarın birgün dava açacak olursak bizi haksız pozisyona düşürürmüş. aynı zamanda avukat, yönetmelikten yola çıkarak, istifa ettiğimiz tarihten itibaren 1 yıl puan kesintisi olacağını söyledi. (oysaki ben atandığımız tarihten itibaren 1 yıl sanıyordum. daha önceki yıllardaki uygulama hakkında bilgisi olan var mı?)

  yök e gidildi. personelle görüşüldü. avukata danışıldı. sıra tercih sisteminin açılmasını beklemekte...

 4. #54
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  2
  Merhaba arkadaşlar,
  ÖYP 2012 aralık tercihlerine başvurmak istiyorum fakat şöyle bir durum. bölümün verdiği ilanda A bölümü mezunu olmak yazıyor. Ben ise ilişkili olna B bölümünden mezunum ve A bölümünde yüksek lisans yapmaktayım. ÖYP de bölümün verdiği ilana başvurabilir miyim. Eğer sıra bana gelirse atanabilir miyim?
  ilginiz için teşekkürler şimdiden

 5. #55
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Alıntı cx876 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhaba arkadaşlar,
  ÖYP 2012 aralık tercihlerine başvurmak istiyorum fakat şöyle bir durum. bölümün verdiği ilanda A bölümü mezunu olmak yazıyor. Ben ise ilişkili olna B bölümünden mezunum ve A bölümünde yüksek lisans yapmaktayım. ÖYP de bölümün verdiği ilana başvurabilir miyim. Eğer sıra bana gelirse atanabilir miyim?
  ilginiz için teşekkürler şimdiden
  İlanın lisans mezuniyeti özelliğini yüksek lisans ile karşılayamazsınız puanınız tutarsa yerleşirsiniz sırası önemli değil ama atanamazsınzı ve 1 yıl boyunca %10 puanınız kesilir.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 6. #56
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  175
  merhabalar ben 2011 temmuzda öyp ile atanmıştım şimdi %10 luk kesintiyi göze alıp tercih yapsam fakat kazanamasam bu kesinti halen devam edecek yani 2013 te temmuzda yine %10 luk kesinti devam edecek mi? durum bu kadar vahimmi?

 7. #57
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Alıntı denizzznehir Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  merhabalar ben 2011 temmuzda öyp ile atanmıştım şimdi %10 luk kesintiyi göze alıp tercih yapsam fakat kazanamasam bu kesinti halen devam edecek yani 2013 te temmuzda yine %10 luk kesinti devam edecek mi? durum bu kadar vahimmi?
  Sanırım ÖYP kadrosunda bulunanlar için sürekli devam edecek gibi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 8. #58
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  242
  Kardeşim oyuncak mı bu ya yok memnun değilim yok beğenmedim felan filan. Sizler tercih ettiğiniz yerlerde çalışmak istediğiniz bir hoca bulup görüşmediyseniz , o okulun fiziki şartlarını öğrenmediyseniz, ve bu işi sadece iş olarak görüyorsanız siz zaten akademisyen olmayın arkadaşım. Bu ne hersene puanını yükselt tercih yap bilmem ne. Bu sebepten okullarda işler yürümüyor kadro dolduramıyor okullar. Elinizi vicdanınıza koyun. Ekstra durumu olanlara lafım yok.(aile sağlık,aş durumu gibi sebepler)....

 9. #59
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Karar değişti eskiler içiçn kesinti yok: http://www.akademikpersonel.org/oyp-...egisiklik.html
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 10. #60
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  77
  Hepimize hayirli olsun

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. %3 - %10 puan kesintisi
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan zahmet
  Cevap: 73
  Son Mesaj: 21-12-2012, 14:09
 2. %10 Puan Kesintisi
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan bisanthe
  Cevap: 50
  Son Mesaj: 12-08-2012, 00:53
 3. Puan Kesintisi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan coversws
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 09-08-2012, 22:32
 4. %3'lük Puan Kesintisi Uygulaması
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan erdemyigiter
  Cevap: 392
  Son Mesaj: 26-07-2012, 17:11
 5. Puan kesintisi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan degrmenci
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 18-01-2012, 19:38

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git