Alıntı oypmağduru Demiş ki: Mesajı Görüntüle
2011 Aralık atamalarında OYP kapsamında A Üniversitesine yerleştirildim.
Şubat ayında OYP’li araştırma görevlileri için açılan lisansüstü kontenjanlarından Bir B Üniversitesine kaydımı yaptırdım. Haziranda B Üniversitesine 35. Maddeyle geçici olarak görevlendirildim. Eylül 2012 itibariyle ise OYP’den istifa ettim. Neden mi? 35. Maddeyle geçici olarak görevlendirildiğim Bölümün A.B.D Başkanı ve bir bölüm hocasının bana bu kısa zamanda yaşatmış olduğu tutum ve davranışlarıdır. Ben, OYP araştırma görevlisi arkadaşların sesi olmak için bu forumu açıyorum.
Görevlendirilmem yapılıp da üniversitenin personeli olmaya başladığım gün problemler başladı. Nakil işlemlerimi yaparken bazı problemler çıktı. Özlük haklarımla ilgili maaşımın yatırılması, maaş farkları konusunda görüş ayrılıkları yaşandı. Enstitü personeli Geldiğim üniversitenin ismini kastederek “ isimden kaybediyorlar” diyerek üniversitemi aşağılaması sarsıldığım andır. Ve ilk gün bölüm başkanı odasında güya bana nasihat ediyor! Ama ne nasihat! Bir akademisyen, bir profosör yeni vazifeye başlayan personeline “bölümde her şey iki dudağım arasında” diyerek aba altından sopa gösterdiği korkutup, sindirmeye çalıştığı bir oryantasyon yaşadım. İlk dönem başka bir Üniversitede yüksek lisansa başlamış aynı bölümden, aynı anabilimdalından 4 ders almıştım, intibak için konuştuğumda aldığın dersler de ders mi deyip üniversiteyi aşağılamıştı. Hiçbir dersin intibakını yapmadı. Kendisinden almış olduğumuz dersten dersi alanların büyük çoğunluğunu bıraktı. Final yapmadan büt yaptı ve sebepsiz yere sınıfı döktü. Bu nasıl bir ölçme ve değerlendirme ki sınıfın büyük çoğunluğu kalıyor. Geçen neden geçti, kalan neden kaldı cevabını bilmiyor. Arkadaşlar dekanlığa şikayet etmek istediler ama sonradan korkup bizimle uğraşır, bitiremeyiz deyip vazgeçtiler. Bu sürede aklımın almadığı birçok duruma şahit oldum ve hocamızdan işittik. Bir araştırma görevlisi arkadaşı Bir yıl bilerek ve isteyerek doktoraya almamış. Bunu da gururla anlatıyor ben ne istersem o olur diyor. Bu dönem seminer dersi alan beş arkadaşın beşini de seminerden bırakıyor arkadaşların dönemi uzuyor. Bir arkadaşın tez izlemesinde bizlere “bakalım seneye bu seminer dersini kaç kişi alacak” diyerek korkutmalar…Yine şahit olduğum şok olduğum bir durum. Lisanstaki bazı sınıfların bütünleme sınavlarını değerlendirirken bir araştırma görevlisi arkadaşa “dersleri iki defa alanları geçir, bir defa alanlar kalsın” diyerek beni şoke ediyor. Bu nasıl bilimsellik ve haksızlık buyrun siz değerlendirin. Bölümün araştırma görevlileri 8-10 yılda yüksek lisans ve doktoralarını bitirebiliyorlar.
Aynı bölümde başka bir hocamız da bölüm başkanımızın izinden giderek öğrencilerine kan kusturmaktadır. Kendisinden almış olduğumuz dersten sebepsiz yere bırakmıştır. Geçen ve kalan neden geçtiğini ve kaldığını anlayamamaktadır. Vermiş olduğu ödevde kendi eserinden faydalandım diye beni büt öncesi sınıfta rencide etmiştir. Bölümün toplantısında gıyabımda konuşarak bölüm hocalarına beni hırsızlıkla suçlayıp rencide etmiş ve değişik ortamlarda aleyhime konuşarak hocaları bana karşı soğutmuştur. Bu nasıl bir akademik anlayıştır ki; sınav öncesi öğrencisinin moralini bozsun, bilerek dersten bıraksın, rencide etsin. Yazdıklarım yaşanılanların bir kısmıdır. Kimse düzenini bozmamak, tepki çekmemek, hocanın sonradan yapacaklarına maruz kalmamak için ses çıkarmıyor. Ben bu haksızlığa karşı boyun bükemem, kabul edemem. “Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır.” Kaidesince susmuyorum.
Ben bu 3 aylık zaman zarfında lisansüstü eğitimime devam edemeyeceğimi anladım ve geldiğim Üniversiteye geri dönüşün yollarını aradım. YÖK OYP Koordinatörlüğünü defalarca aradım. Geriye dönüşün bir yolu yok mu diye? Olmaz en azından yüksek lisansı orada bitirmeniz gerekiyor. Dediler Bu şartlar arasında nasıl eğitimime devam edecektim. Ben lisansüstü eğitim almak ve öğretim üyesi açığını gidermek için gelmiştim. Geçen bir televizyon kanalında YÖK Başkanımız, ülkemizin öğretim üyesi açığından bahsediyordu, doktorasını bitirmiş akademisyenlere çok ihtiyaç olduğunu istatistiklerle anlatıyordu. Aklıma benim ve yüzlerce öğretim gördükleri üniversitelerde keyfi uygulamalara maruz kalıp psikolojisi bozulan, istifa etmek zorunda kalmış veyahut sessiz kalarak psikolojisi bozulmuş onlarca, belki de yüzlerce araştırma görevlisi arkadaşlarımız mevcut. Zaten bu süre zarfında benim de psikolojim bozuldu, yoğun anksiyete yaşadım, uyku bozukluğu başladı, günlerim ve gecelerim zehir oldu. Ne güzel amaçla ve ne güzel niyetlerle başladık nasıl bitti. Ben evli ve çocuğu olan biriyim. Düzenimi değiştirdim, yaşadığım şehri değiştirdim, taşındım, maddi manevi sıkıntı yaşadım, mağdur oldum. yol harcırahımı bile alamadım, oyaladılar. Olan yine bana oldu. Yani böyle haksızlığa ve zulme uğrayarak araştırma görevliliğinden istifa ettim. OYP Araştırma görevlisi arkadaşlar yaşamış olduğu farklı sıkıntılardan dolayı istifa ediyorlar. Hayatlar kararıyor, ömürden ömür gidiyor şuursuzca ama kendilerini büyük gören, küçük dağları ben yarattım dercesine kendinden başkalarına hayat hakkı tanımayan insanlar yerlerindeler ve belki de bu davranışlarına devam edecekler. Ben inanıyorum ki mağdur olanların mağduriyetlerinin giderileceği başka bir hayat var. Hakka girenin de cevabını alacağı bir başka dünya var ben bu dünyada alamadığım ve alamayacağım çocuğumun, eşimin hakkını o adil dünyada alacağıma inanıyor ve yaşadıklarımı Allaha havale ediyorum.
O kadar üzülüyorum ki böyle şeyler okuyunca.Hepimiz az çok hoca zulmünü yaşıyoruz. ama olan yine bize oluyor. tezler zamanında verilemiyor, dönem uzuyor, psikolojiler bozuluyor (ki intihar edenlere de şahit olduk)....
Fakat bu zulmü yapanlar yine yapmaya devam ediyorlar. Onlara hiç bir şey olmuyor. Genç insanların hayatlarıyla, gelecekleri ile oynayanlar, hayatı bir anlamda zindana döndürenler yine elini kolunu sallayarak "hocacılık" oynamaya devam ediyorlar.

Hocaların bırakın size bir söz söylemelerini kendinizi başarısız, yetersiz, değersiz hissettirecek tavırlarda bulunmaları bile bir suçtur!
Neden biz bu hoca zulmünün önüne geçemiyoruz???
Gerçekten samimiyetle soruyorum bunu, neden bunu aşamıyoruz? Neden babalarının çiftliği gibi asıp kesiyor bu adamlar? Bu yetkiyi onlara kim veriyor?

Ben de şu an çalıştığım kurumda bir sürü sorun yaşıyorum. Ne zaman hakkımı savunacak olsam, başka bir zulümle karşılaşıyorum.
Yöke dilekçe yazıp hakkımı arayayım diyorum, sonra ne olacak ki şikayet etsen, olan yine sana olacak deyip susuyorum.
Araştırma görevlisi olduğum süre içinde benim de istifa etmeyi düşündüğüm sayısız zaman oldu.
gerçekten hocaların egolarıyla, baskıları ve mobbingleri ile başa nasıl çıkılacak bilmiyorum. Yök belki bu konuda yasal bir düzenleme yoluna gidebilir. Ama ne yapılacaksa bir an önce yapılmalı...
bilim insanlarının meseleleri bunlar olmamalı artık!