reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 10 - Toplam 11 İlkİlk ... 891011 SonSon
Bulunan 136 den 150 - Toplam 165

Harçlar Yüksek Lisans ve Doktora Eğitiminde Kaldırıldı!

Yüksek Lisans Eğitimi Forumunda Harçlar Yüksek Lisans ve Doktora Eğitiminde Kaldırıldı! Konusunu İncelemektesiniz

tolga40 Demiş ki: Hocam öyle ama 2547 sayılı kanunun 44/c maddesinde azami süre YÖK'ün yüksek ...


  1. #136
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    09-2014
    Nerden
    Ankara
    Mesaj
    229
    Alıntı tolga40 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Hocam öyle ama 2547 sayılı kanunun 44/c maddesinde azami süre YÖK'ün yüksek lisans eğitim öğretim yönetmeliğinde belirtilir diyor.YÖK'ün sitesinde yüksek lisans eğitim öğretim yönetmeliği Madde 10'da azami sürenin 3 yıl olduğu ve azami sürenin sonunda tamamlayamayanların 2547 nin 46. maddesine göre harç yatırarak devam edebilir diyor.Gazinin yönetmeliğinde de 24. maddede "Öğrenim ücretlerine ilişkin olarak 2547 sayılı Kanunun 44 üncü ve 46 ncı madde hükümleri ile Bakanlar Kurulunca belirlenen esaslar uygulanır." diyor. Yani bunları incelediğimde 3 yıldan sonra harç ortaya çıkacağını düşünüyorum.
    Öğrenci işleriyle görüştünüz mü? Ders kayıt dönemini kaçırmamak için harcı yatırıp daha sonra iade için dilekçe verirseniz belki buradan bir sonuç elde edersiniz diye düşünüyorum..

  2. #137
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2011
    Mesaj
    4
    Enstitü ile görüşmemde Senato kararı falan dediler...Onların da net bilgisi yok gibi...Ama dediğiniz gibi çözüm bulunamazsa dilekçeyle başvurmak gerek...

  3. #138
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    08-2011
    Mesaj
    275
    Alıntı tolga40 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Hocam öyle ama 2547 sayılı kanunun 44/c maddesinde azami süre YÖK'ün yüksek lisans eğitim öğretim yönetmeliğinde belirtilir diyor.YÖK'ün sitesinde yüksek lisans eğitim öğretim yönetmeliği Madde 10'da azami sürenin 3 yıl olduğu ve azami sürenin sonunda tamamlayamayanların 2547 nin 46. maddesine göre harç yatırarak devam edebilir diyor.Gazinin yönetmeliğinde de 24. maddede "Öğrenim ücretlerine ilişkin olarak 2547 sayılı Kanunun 44 üncü ve 46 ncı madde hükümleri ile Bakanlar Kurulunca belirlenen esaslar uygulanır." diyor. Yani bunları incelediğimde 3 yıldan sonra harç ortaya çıkacağını düşünüyorum.
    Hocam lisansüstü borç erteleme işlemlerinde de yüksek lisansımı 3 yılda tamamladığım için, normal öğrenim süresini aştım diye talebim reddedilmişti. Ben biraz uygulamalardan yola çıkarak yazdım ama hukuken böyle bir hakkımız varsa bilmek gerekir tabi.

  4. #139
    Ka-Sel
    Misafir
    Merhaba arkadaşlar, aynı durum uzun süredir benim de kafamı kurcalıyor. Üniversite yetkilileri kesinlikle net bir cevap vermiyor. Ancak YÖK Lisansüstü Yönetmeliği gayet açık ve net;
    Süre
    MADDE 10- (Değişik:RG-6/2/2013-28551)
    a)Tezli yüksek lisans programını tamamlama süresi azami üç yıldır. Daha kısa sürede mezun olabilecek bir öğrenciyle ilgili düzenlemeler, ilgili senato tarafından kabul edilen yönetmelikle belirlenir.
    b) Tezli yüksek lisans programını azami üç yıl içinde başarı ile tamamlayamayanlar, 2547 sayılı Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder.

    Durum böyle iken A Üniversitesi halen 5. yarılında harç alma işlemini uyguluyor. Konuyu kendilerine bir türlü izah edemedim acaba YÖK'e dilekçe yazsam netice alır mıyım. Aynı konuyla ilgilenen arkadaşlar yazarsa memnun olurum. Selamlar..
    sushi bunu beğendi.

  5. #140
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    07-2013
    Mesaj
    45
    Harçlar tamamen kaldırılmış mı ?

  6. #141
    Akademik Forum
    Misafir

    üniversite harçları

    iyi günler bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim bu dönem kimya bölümünde yüksek lisans ikinci öğretim programına yerleştim başvuru koşullarında harç ücreti 700 tl olarak belirlenmiş ancak daha sonra bu şartı kaldırıp düzenlenme aşamasına alındığı belirtildi ve kayıt yaptırdıktan 2 ay sonra bu ücreti 4.000 tl ye çıkardılar buna yasal olarak hakları var mı? yani bu ücret neredeyse özel üniversitelerde talep edilen ücret kadar

  7. #142
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    07-2015
    Mesaj
    1

    Question Yüksek lisans harç bilgileri

    arkadaşlar merhaba, tezsiz yüksek lisansta harç ödüyor muyuz?

  8. #143
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    5.056
    Alıntı my lord Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    arkadaşlar merhaba, tezsiz yüksek lisansta harç ödüyor muyuz?
    Tabiki ödüyorsunuz.
    --------------------------------------
    #akademikzam

  9. #144
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    03-2013
    Mesaj
    133
    Arkadaşlar ben yüksek lisansı kazandım ve 20 temmuzda kayıt yaptıracağım. Ben ÖYP de yüksek lisans yapıyor olma şartlı ilanlara başvuru yapabilir miyim? YÖK çağrı merkeziyle konuştuğumda o süreçte öğrenci belgesi alabiliyorsanız sorun olmaz dediler. Peki ben kayıt yaptırdığım tarih de en erken ne zaman öğrenci belgesi alabilirim bilgilendirebilirseniz çok mutlu olacağım.

  10. #145
    Akademik Forum
    Misafir
    Merhaba. Yüksek lisans başvurularında referans kullanılabilir mi? Eğer kullanılabiliyorsa, referans mektupları yahut referansların isimleri nereye eklenir? Teşekkürler...

  11. #146
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    09-2012
    Mesaj
    14

    Thumbs up

    kayıt yaptığınız üniversiteden daha net bilgiye ulaşırsınız.

    - - - Güncellendi - - -

    Alıntı gökhan82 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadaşlar ben yüksek lisansı kazandım ve 20 temmuzda kayıt yaptıracağım. Ben ÖYP de yüksek lisans yapıyor olma şartlı ilanlara başvuru yapabilir miyim? YÖK çağrı merkeziyle konuştuğumda o süreçte öğrenci belgesi alabiliyorsanız sorun olmaz dediler. Peki ben kayıt yaptırdığım tarih de en erken ne zaman öğrenci belgesi alabilirim bilgilendirebilirseniz çok mutlu olacağım.

  12. #147
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    03-2011
    Mesaj
    3.724
    Alıntı gökhan82 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadaşlar ben yüksek lisansı kazandım ve 20 temmuzda kayıt yaptıracağım. Ben ÖYP de yüksek lisans yapıyor olma şartlı ilanlara başvuru yapabilir miyim? YÖK çağrı merkeziyle konuştuğumda o süreçte öğrenci belgesi alabiliyorsanız sorun olmaz dediler. Peki ben kayıt yaptırdığım tarih de en erken ne zaman öğrenci belgesi alabilirim bilgilendirebilirseniz çok mutlu olacağım.
    Kayıt yaptırdığınızda alabilirsiniz.

  13. #148
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    8
    Alıntı Ka-Sel Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhaba arkadaşlar, aynı durum uzun süredir benim de kafamı kurcalıyor. Üniversite yetkilileri kesinlikle net bir cevap vermiyor. Ancak YÖK Lisansüstü Yönetmeliği gayet açık ve net;
    Süre
    MADDE 10- (Değişik:RG-6/2/2013-28551)
    a)Tezli yüksek lisans programını tamamlama süresi azami üç yıldır. Daha kısa sürede mezun olabilecek bir öğrenciyle ilgili düzenlemeler, ilgili senato tarafından kabul edilen yönetmelikle belirlenir.
    b) Tezli yüksek lisans programını azami üç yıl içinde başarı ile tamamlayamayanlar, 2547 sayılı Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder.

    Durum böyle iken A Üniversitesi halen 5. yarılında harç alma işlemini uyguluyor. Konuyu kendilerine bir türlü izah edemedim acaba YÖK'e dilekçe yazsam netice alır mıyım. Aynı konuyla ilgilenen arkadaşlar yazarsa memnun olurum. Selamlar..
    bugün danışmanım da beni uyardı aslında harç ödememen gerekir diye. bu dönem 6.yarıyılım için kayıt yaptırdım yüksek lisansta. lisansüstü yönetmeliğine göre 3.yıldan sonra harç ödemem gerekirken geçen dönem ve bu dönem harç yatırdım. haftaya enstitü ile görüşeceğim. yök'e dilekçe ile başvurmak en mantıklısı sonuç alınamazsa.

  14. #149
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    02-2012
    Mesaj
    92
    Arkadaşlar Merhaba, iki yüksek lisansa aynı anda kayıt yaptırdım. İkinci kayıt yaptırdığım programa devam ettim şimdi tez aşamasındayım yani ikinci yılım ve bu programda harç borcu gözüküyor. Şimdi ilk yaptırdığım yüksek lisanstan kaydımı sildirirsem bu borç kalkar mı? Harcı yatırmazsam (bugün harç yatırmanın son günü)devam ettiğim programda kaydım silinir mi ?Tezi bu sene değil seneye yazmaya karar verdim çünkü.

  15. #150
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    02-2015
    Mesaj
    203
    Alıntı sohoxx Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadaşlar Merhaba, iki yüksek lisansa aynı anda kayıt yaptırdım. İkinci kayıt yaptırdığım programa devam ettim şimdi tez aşamasındayım yani ikinci yılım ve bu programda harç borcu gözüküyor. Şimdi ilk yaptırdığım yüksek lisanstan kaydımı sildirirsem bu borç kalkar mı? Harcı yatırmazsam (bugün harç yatırmanın son günü)devam ettiğim programda kaydım silinir mi ?Tezi bu sene değil seneye yazmaya karar verdim çünkü.
    Diğer programdan kaydınızı sildirseniz bile, yetimeyeceği için, harcınızı bugün için yatırmak zorundasınız. Gelecek dönem için de, devam ettiğiniz enstitüye ikinci kaydınızı sildirdiğinize dair dilekçe verin. Bence, tezinizi şimdi yazmayacak bile olsanız danışman değişikliği, yönetmelik değişikliği gibi problemlerle uğraşmamak için harcınızı yatırıp kaydınızı yapın.
    sohoxx bunu beğendi.





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. Tezsiz Yüksek Lisans İçin ALES Şartı Kaldırıldı
    ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan söğütlü 61
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 14-09-2012, 18:20
  2. Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencilerine de Harçlar Kalktı mı?
    Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan birvarmis
    Cevap: 19
    Son Mesaj: 03-09-2012, 21:56
  3. Matematik eğitiminde doktora açan üniversiteler
    Doktora Eğitimi forum içinde, yazan usagi
    Cevap: 3
    Son Mesaj: 11-10-2011, 09:35
  4. Cevap: 4
    Son Mesaj: 27-06-2011, 22:04
  5. GAZİ ÜNİVERSİTESİ Sanat Eğitiminde doktora yapmış olmak.
    Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 11-06-2011, 13:10

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git