reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 109 - Toplam 116 İlkİlk ... 95999107108109110111 ... SonSon
Bulunan 1.621 den 1.635 - Toplam 1740

İletişimciler Burada Toplanalım

ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı Forumunda İletişimciler Burada Toplanalım Konusunu İncelemektesiniz

mendieta Demiş ki: Çok genel bir soru olmakla birlikte bu sorunların düzeltilmesi ile ilgili çalışmalar ...

 1. #1621
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  Alıntı mendieta Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Çok genel bir soru olmakla birlikte bu sorunların düzeltilmesi ile ilgili çalışmalar yapılıyor mu? Bununla birlikte atanan iletişimci hocalarımızın şu anki sorunları ve genel durumlarıyla ilgili görüşleri neler?
  Benim şahsen puanım düşük olduğu için atanamadım, ama bu forumdaki başlıklarda tanıştığımız arkadaşlarımızdan atananlar oldu oldu,atanananların çoğu aralık ayında atananlar olduğu için onlar henüz göreve başlamış değillerse bile bazılarının daha başlamadan bile türlü sıkıntılar çektiklerini biliyorum. Kendi anlattıkları yaşadıkları falan. En başta şunu söylemek lazım: Sıkıntısız yan gelip yatarak yaşanacak bir sektör, bir iş kolu hayırlı bir iş kolu değildir. Tüccarda olsanız, memurda olsanız, akademisyende olsanız belli sıkıntıları yaşamak zorunda kalıyorsunuz. ÖYP ile ilgili arkadaşlarla yaptığımız sıkıntılara gelecek olursak: Bir kere en önemli sıkıntı şu: Dönüşü olmayan bir yola girmek...

  İşte bu yol insanların en çok korktukları, hele atandıkları üniversite hakkında hiç bir fikirleri yoksa en çok tereddütte kaldıkları yerlerden biri. Korkunç bir rakama senet imzalayacaksınız, ve en az 10 - 15 senenizi feda edeceksiniz. Daha önceki gün Akdeniz Üniversitesinde ÖYPli bir genç intihar etti. Çünkü artık o işi sevmiyordu ve geri dönmesi de mümkün değildi. Ben o arkadaş için çok üzüldüm, neler yaşadığını, neler hissettiğini elbette bilemeyiz, ama manzaranın her zaman için karanlık olduğunu söyleyerek içinizi de karartmak istemem, hayatından memnun olanlarda var.

  sıkıntılardan biri de adayların kendi yaptıkları hatalar... Üniversite okumuş, akademisyen olmaya karar vermiş bazı arkadaşlar bile işsizlik psikolojisinde oldukları için mi bilmiyorum, kazansalar bile gidemeyecekleri, yaşayamayacakları veya hiç bir fikrinin olmadığı, hiç bir araştırma yapmadığı şehirleri ya da üniversiteleri tercih edip daha sonra 'Eyvah ben burayı neden seçtim, keşke yazmasaydım' diyebiliyorlar. Bu ÖSS'deki üniversite tercihi yapmaya benzemiyor. ÖSS'de bi sene bırakıp sonra yeniden başlayabilirsiniz ama bunda değil. Sırf yeter ki atanayım diye doğu yazan üyelerin sayısını bu başlıktaki önceki topiclere bakarak anlarsınız. Hatta bu doğuya karşı psikolojik yığılmanın bazı doğu üniversitelerindeki atama puanlarının bazı batı şehirlerinden daha yüksek kapattığını göreceksiniz. Örneğin Erciyes Üniversitesi gibi köklü bir üniversite 76 puanla kapatırken Tunceli Üniversitesi'ne 82yle yerleşenler oldu.

  Ben atanmayan biri olarak atanan arkadaşlar adına bunları söylüyor gibi gözükmüş olabilirim, ama gerek kendi üniversitede okuduğum dönemden gerekse forumdan tanışıp konuştuğum kişilerden öğrenerek bunları söylüyorum. Onların neredeyse tamamında hep bir korku var, acaba başka türlü yapabilirmiydim diye düşünüyorlar. Ama bir çoğuda pişman değil. Tabi hepsi yolun başında, çünkü ÖYP sadece öğrencilik yapacağımız dönemi kapsamıyor, Öğretim Üyesi olduğumuz dönemde de benzer sıkıntılar yaşayabiliriz.

  Ben kimseye karamsar bir manzara çizerek yolundan çevirme niyetinde değilim, ama benim akademisyen olma ideallerim var, ve bu öypden başka türlü de olmuyor diyorsanız (ben öyle diyorum) zaten karşılaşacağınız sıkıntıları bir şekilde atlatmak için uğraşacaksınız.
  ohyeah bunu beğendi.

 2. #1622
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Bende atanamadım açıkçası ama sorunların çözüleceğinden pek umudum olmadığı için nasıl bir yol benimsediğimden bahsetmek istiyorum.

  Malum üniversitelerde mobbing çok sık görülüyor. Özellikle ÖYP'li insanın altına imza attığı sorumluluklar "ben bu muameleyi hak etmiyorum ve ayrılıyorum" deme şansını ortadan kaldırıyor. O yüzden ben ÖYP'yi amacına uygun biçimde (yerleşik üniversitelerde akademisyen yetiştirip ihtiyacı olan üniversitelere yerleştirmek) kullanmayı göze alamıyorum. Bilmediğim üniversiteye gitmeye cesaretim yok. İdealist arkadaşlar kızacaklar belki ama ben kesinlikle akademisyen olmak istiyorum ama bunu şartları, çalışma ortamı düzgün bir üniversitede ve hayatımı kurup yaşayabileceğim bir şehirde yapmak istiyorum.

  Bu şartlar altında üniversite seçiyorum. İletişim özelinde konuşursak Anadolu Üniversitesi İletişim fakültesinde insana değer veriliyor. Sergi açma, stüdyo kullanma gibi olanakları geniş. Şehir yaşanabilir, kültürel aktiviteler açısından hareketli. Yakınlığı bakımından İstanbul ve Ankara'daki konferansları söyleşileri bilmemeneleri günü birlik gidip takip edebilirsiniz. Dolayısı ile ÖYP kadrosu açılır açılmaz başvurdum. 1,5 puanla kaçırdım ama kabul etseydim zaten çalışmak istediğim bir üniversite olduğu için kendimi "zorunlu" hizmet boyunduruğunda hissetmeyecektim.

  Diğer bir tercihim Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Okulun sunduğu olanaklardan emin değilim ancak bilime ve insana değer verilen bir fakülte. Yine düzenlenen festivaller, konferanslar, söyleşiler bakımından zengin. Zaten yaşadığım bir şehir hayatımı geride bırakıp başka bir yerde Hayat kurmam gerekmiyor.

  Dolayısı ile bu iki üniversitenin ÖYP kadrosu açması halinde başvururum. Ama seçenekleri 2 ile sınırlarsanız yıllarca kadro bekleyip açıkta kalabilirsiniz ki ben bunu yaşıyorum Bu yüzden diğer iletişim fakültelerinin Cari kadrolarını takip ediyorum. Cariden girmenin iş güvencesi sunmaması gibi bir dez avantajı var. Ama öte yandan "ben bu şartlar altında çalışamıyorum, insana yakışır muamele yok, bu şehirde eşimin iş olanağı yok vb." bir şeyler demek durumunda kalırsam istifa edebilme özgürlüğü var. Tamamlayamazsam senet ödeme stresi yok. 10 seneni gidip başkalarının ellerine emanet etmiyorsun.

  Özetle yaptığım şey etik bulunmayabilir olsa da ben yalnızca "ben hayat boyu burada çalışırım" diyebileceğim üniversiteleri ÖYP ile yazıp geri kalanları cariden takip ederek akademisyenlerin karşılaştığı sorunlardan kaçınmaya çalışıyorum. Ceremesini de bu yaşımda hale anne babamdan para alarak ve yarım zamanlı işler deneyerek çekiyorum
  edius, ohyeah ve zhenzhunaicha bunu beğendiler.

 3. #1623
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Podof hocam sizi tebrik etmek istiyorum gerçekten. Asıl etik olan sizin yaptığınız, araştırmadan, bakmadan, "hele bir gireyim de, nasıl olsa kurtulurum buradan." mantığı ile rastgele yazıp da girenlerin yanında. Herkes sizin gibi olsa "kadronun yanması" gibi bir durumdan hiç bahsetmeyeceğiz zaten. Umarım idealinize kavuşursunuz.

 4. #1624
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  222
  Podof hocamızın izlediği yol zor olduğu kadar da idealist ve hedefleri olan bir insanın izleyeceği bir yol ama kendisinin de belirttiği gibi bu durumu sınırlamak bekleme süresini muhtemelen uzatacaktır. Podof hocamız kadar keskin olmasada bende benzer bir yol izlemiştim geçen tercihlerde ve sonum benzer olmuştu malesef.

  Edius hocamızın dediklerine de katılıyorum. Bir yer olsun da neresi olursa olsun mantığıyla tercih hiçbir zaman yapmayacağım çünkü minimum 12 senenizi bu programa teslim ediyorsunuz. Bu normal sağlıklı bir insan ömrünün yüzde 15'ine tekabül ediyor. Üstelik insan ömrünün en kıymetli, en verimli olacağı yıllar bunlar.

  Diğer problemelere gelecek olursak şu ana kadar bu sistem ile ilgili bildiğimiz herşeyi göze almış durumdayım akademisyenlik için fakat bilmediklerimizden korkuyorum. yani maç başladıktan sonra kuralların değişmesinden korkuyorum. Örneğin 33/a kadrosu ile 50/d kadrosunu tek safta toplanacağı gibi bir yazıya denk geldim marmara üniversitesi araştırma görevlilerin açmış olduğu bir sitede. Bu mevzunun 33/a'lılarıda kadro açısından riske edebileceğinden bahsediliyor.

  Kısacası zorlukları göze alamamak değil benim derdim. Sadece göremediğm, bilemedeğim, farkında olmadan hayatımı etkileyecek, bu işin içine girdikten sonra değişecek kurallardan korkuyorum ve endişeleniyorum.

  Umarım hepimiz istediğimiz yerlere atanır ve akademik hayallerimizde muvaffak olabiliriz.

 5. #1625
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  İyi dilekleriniz ve yorumlarınız için çok teşekkürler

 6. #1626
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  92
  bu kefil olayı sadece senet imzalarken değil mi? Yani atandığımız okula devam etsek kefile gerek kalmayacaktır herhalde?

 7. #1627
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Evet, aynen öyle hocam.

 8. #1628
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  222
  Kendi bünyesinde yüksek lisans ve doktora imkanı olan öyp kapsamındaki iletişim fakülteleri hangileridir acaba? Bu konuda bilgisi olan hocalarımızın paylaşımlarının çok faydalı olacağı inancındayım. Hatta biriken bilgilerden iletişimciler için ufak bir rehber bile oluşturabiliriz bu hususta.
  Şimdiden tüm yardımcı olan hocalarıma teşekkür ediyorum..

 9. #1629
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Ben kendi bildiklerimi yazayım biriktikçe derler toplarız o halde.

  Anadolu üniversitesi 2012 ek yerleştirmede kadro açtı üstelik kendi eğitim imkanı var.
  Gazi üniversitesi bildiğim kadarıyla düzenli olarak kadro açıyor ve eğitim veriyor.
  Ankara Üniversitesi (yanılıyor olabilirim düzeltiniz) yalnız bir kere kadro açtı kendi eğitim veriyor.

  Bozok üniversitesi kadro açıyor ama oraya bağlı ÖYP'liler başka üniversitelerden ders alıyorlar.
  Ondokuz Mayıs üniversitesi de kadro açıyor ama bölüm çok yeni bu yüzden başka üniversitede okuyorsunuz.
  ohyeah bunu beğendi.

 10. #1630
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  222
  Alıntı Podof Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ben kendi bildiklerimi yazayım biriktikçe derler toplarız o halde.

  Anadolu üniversitesi 2012 ek yerleştirmede kadro açtı üstelik kendi eğitim imkanı var.
  Gazi üniversitesi bildiğim kadarıyla düzenli olarak kadro açıyor ve eğitim veriyor.
  Ankara Üniversitesi (yanılıyor olabilirim düzeltiniz) yalnız bir kere kadro açtı kendi eğitim veriyor.

  Bozok üniversitesi kadro açıyor ama oraya bağlı ÖYP'liler başka üniversitelerden ders alıyorlar.
  Ondokuz Mayıs üniversitesi de kadro açıyor ama bölüm çok yeni bu yüzden başka üniversitede okuyorsunuz.

  Çok teşekkürler Podof hocam, diğer hocalarımızda bunların dışında bildiği yerleri yazarsa minik güzel bir rehber yapabileceğiz umarım.

 11. #1631
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  Alıntı mendieta Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Çok teşekkürler Podof hocam, diğer hocalarımızda bunların dışında bildiği yerleri yazarsa minik güzel bir rehber yapabileceğiz umarım.
  Genellikle yeni açılan üniversiteler başka yerlere gönderdiği için senet sepet istiyor diye biliyorum, köklü üniversitelerde böyle sıkıntı pek olmuyor.

 12. #1632
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Alıntı edius Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Genellikle yeni açılan üniversiteler başka yerlere gönderdiği için senet sepet istiyor diye biliyorum, köklü üniversitelerde böyle sıkıntı pek olmuyor.
  Evet hocam ama sadece üniversitenin yaşına bakmak yanıltıcı olabiliyor. Köklü üniversiteler de iletişim fakültesini sonradan açabiliyorlar ya da iletişim fakülteleri mevcut olsa da yüksek lisans bölümleri bulunmayabiliyor.
  Bunu diğer alanlardan biliyorum ama iletişimde de böyle olmalı.

 13. #1633
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  Alıntı Podof Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Evet hocam ama sadece üniversitenin yaşına bakmak yanıltıcı olabiliyor. Köklü üniversiteler de iletişim fakültesini sonradan açabiliyorlar ya da iletişim fakülteleri mevcut olsa da yüksek lisans bölümleri bulunmayabiliyor.
  Bunu diğer alanlardan biliyorum ama iletişimde de böyle olmalı.
  yeni açılandan kastım iletişim fakültesi yeni açılan demek istedim. başvurduğunuz üniversitenin enstitü sayfasına bakın, eğer varsa muhtemelen senet almayacaktır. Ama kesin böyledir demek doğru değil. genellikle böyle oluyor

 14. #1634
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  252
  Herkese merhaba.
  Atanmışlara işlerinde, atanmaya çalışanlara çalışmalarında kolaylıklar olsun.
  Bayağıdır takip ettiğim bu forumda aktif olmaya karar verdim. Zira, umut ediyorum, ÖYP maratonunun sonuna geliyorum. Bu yüzden alabileceğim ve de verebileceğim paylaşımlara açık olmalıyım.
  Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler mezunuyum. İlk kez ÖYP tercihi yapacağım, Aralıkta tercih yapmadım. Zaten puanım da yetmiyordu, bir kaç yer hariç.
  Hiç çalışmadan iki ALES'e girdim. Sırasıyla 89 ve 88 aldım. İngilizcem iyi olmasına rağmen, ÖSYM'nin sınavlarında 60'ı geçemedim. IELTS'e girip 70'in üzerine çıkmayı planlıyorum. Son YDS'den sonra daha da ÖSYM'nin sınavlarına girmem.
  Şu an ALES çalışıyorum. Denemelerim 95'den aşağı gelmiyor. Sözel 1 ve Sözel 2'de toplamda en fazla 4 yanlışım çıktı. Matematik'de ise 40 netin aşağısına inmedim.
  Lakin okul ortalamam düşük. Bu yüzden hali hazırda (89 ALES- 60 DİL) ÖYP puanım ise 77 küsuratlarda..
  Aralık atamalarında adayların çoğunun 79-82 puan arasında yığıldığını ve yerleştiğini gördüm. Bu yüzden atanma umudum büyük.
  Herkese kolaylıklar olsun yeniden.

 15. #1635
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  6
  Arkadaşlar hepinize merhabalar çok faydanız oldu tüm yorumları okudum. Gerçekten önemli bir yeriniz var şuan benim için hiç tanışmasakta.

  Benim şöyle bir durumum var Şimdi ortalamam 75 Ales'ten sonbaharda 80 aldım. Şimdi yeniden girmeye hazırlanıyorum. Alesteki çalışmalarım sonucunda son zamanki denemelerden 90 altı almadım sınavda da umarım o seviyede bir puan bekliyorum. Yabancı dil olmadan 72 yapıyor ve atanma olasılığım yok.

  Şimdi hocam sorum şöyle yds yi kaçırdığım için ielts ye gireceğim. Fakat ösym 3 ve yukarı nottan itibaren denlik veriyor yani yds 45'ten başlatıyor. Bu durumdaöyp puanım 79 oluyor. Yalnız sorun şu ki 3 alamazsam İelts den örneğin 2 alsam ve ösym 30 civarı puan verse 77 oluyor. Yani dilden 25 bile alsam atanma sınırına geliyorum aralık ayına göre. Bu konuda ne yapabilrim ? Önerilerileriniz var mı ? O puana direk denlik veren sınav var mı ? Son olarak da İelts den orta seviyede ingilizcesi olan biri için 3 almak zor mu ?


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. ÖYP 2012/2 Aralık Sınıf Öğretmenliği Puanlarını burada paylaşalım
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan rimedtemas
  Cevap: 66
  Son Mesaj: 03-01-2013, 15:37
 2. Yabancı öğrenciler burada istenmiyor
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-09-2012, 08:45
 3. ÖYP İşletmeciler Burada Toplanalım
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan keynes27
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 19-07-2012, 14:11
 4. Sonuçlar İçin Alternatif Link Burada
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan xerxer
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 19-07-2011, 12:46
 5. iletişimciler burada
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan HÜLYA
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 29-05-2011, 18:45

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git