Sayfa 5 - Toplam 8 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
Bulunan 41 den 50 - Toplam 71
Ağaç Şeklinde Aç12Beğeni

Üniversite Uzman Kadrosu Nedir?

Uzman Forumunda Üniversite Uzman Kadrosu Nedir? Konusunu İncelemektesiniz

canear Demiş ki: umut saçan hocamın dediklerinin altına imzamı atarım. Uzman denilen kadro aslında 2 ...


 1. #41
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Alıntı canear Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  umut saçan hocamın dediklerinin altına imzamı atarım. Uzman denilen kadro aslında 2 tanedir. Birincisi Memur olan uzman, onlar kraldr, uzman doktor gibi... Bir de gariban "akademik" uzmanlar vardır. Her ne hikmetse başına uzman sıfatı gelen meslek yükselirken, üniversitelerde neredeyse çaycı konumuna düşmektedirler. Bizzat sıkıntısını ve mobbing'ini çekiyoruz. Biophysics, valla sen kimsede olmayan uzmanlığı yapıyorsun derim. Bulunduğum doğu üniversitesinde toplamda 10 uzmanız. Saçma sapan ne varsa sırtımızda. Odalarımız elimizden alınıyor. Biz akademiğiz bizi şube müdürünün altına vermeye çalışıyorlar. Kimsenin yapmayacağı işler veriliyor. Hepimiz şu anda idari iş yapıyoruz (bologna, farabi, erasmus gibi). Hepimiz yüksek lisans mezunuyuz. Okutmanlar ve öğretim görevlileri haftada 1 gün okula uğruyor biz memurdan bile aşağıyız. full mesai. Bu böyle çünkü eskiden gelen ve bu zamanda profesör olmuş olanların kafasında "uzman" denilen kişi, bildiğin tekniker, ustabaşı gibi birşey. Demek ki geçmişte öyleymiş. Yök te ki büyük efendilerin bile akademik uzman nedir, bundan haberi yok. Ösym bile uzmanı adamdan saymıyor. sen hangi sınavda gözetmenlik yapıyorsun? Ben yaklaşık 2 yıldır hiç bir ösym sınavında görev alamıyorum. Özellikle yök toplantılarında belirtilmiş uzmanlara görev yok diye hatta yökün yayınladığı listede memur, öğretmen var uzman yok. Sadece doktor uzman var. Sadece açık öğretimlerde görev alabiliyorum. O da artık kalan hangi görev varsa. Doktora yapmamıza izin verilmiyor. Uzmanlık araş. gör. liliğinden bile berbat bir kadro. Nereden girdik bin pişmanız.
  Ösym'de kurye olarak görev alıyorum, kısmetse doktora sonrası normal şekilde alacağım. Her bölgenin üniversitenin hatta birimin kendine göre farklı uygulamaları olabilir, ama özellikle büyük üniversitelerde Uzmanlar fakülte ve araştırma merkezlerinde çalışıyor. Son dönemde çıkan Uzman kadrolarını incelerseniz, zaten çoğunluğu merkezler için ve fen bilimleri ağırlıklı yani durum bana has değil.

  Anadolunun bir üniversitesinde fizik bölümü bir arkadaşım araştırma görevlisi olmasına rağmen 3 yıl öğrenci işlerinde idari personel gibi çalıştı, çünkü dekanı yasada y.l. ya da doktora yapma zorunluluğunuz yok diye adamların eğitimlerine yasak koydu. Yani demem o ki bu biraz içinde bulunduğunuz koşullar, çalıştığınız insanlar, uzmanlık alanınız v.s. bunlarla birebir ilişkili.

  "Nereden girdik pişmanız" demişsiniz buna istinaden size tavsiyem işinizden ayrılmanız. Ocak ayında yaklaşık 3700 taban doğuda yerine göre geliştirme ödeneğiyle birlikte yine yaklaşık 4 bin liranın üzerinde bir maaş olacak bu ünvanın maaşı, sanıyorum üniversiteniz çalışan bulma konusunda hiçbir sorun yaşanmayacaktır. Ancak bırakırsanız inanın bana siz de daha sonra pişman olursunuz
  Son düzenleyen biophysics, 24-12-2015 saat 09:29.

 2. #42
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  150
  zaten sorun orada bırakamıyorsun hocam, haklısın bu konuda... Fakat sizlerinki gibi de değil olay, parmak basmak istediğim nokta bu. Bu kadro gerçekten hak ettiğini alamayan bir kadro...Yani işimiz var, maaşta fena değil o zaman mahvedin bizi mi diyelim? Sen olayın inanılmaz güzel yüzünü gösterip, çok klişe olarak ananı da al git diyorsun ve inan yakışmıyor. Yüzeysel bir tavır çünkü bu. Ekmek bulamıyorsa, pasta yesin anlayışı. Bizse "arkadaş olay öyle değil, gerçek yüzü bu" diyoruz. Nüans farkı burada işte. Doğu üniversiteleri ya da batı üniversiteleri de değil olay. Doğu üniversitelerini dağda, kuş uçmaz kervan geçmez, kimsenin bilmediği yerler olarak mı düşünüyorsunuz? Hiçte öyle değil. Benim üniversitemde herkesin yeri belli, kadrolar tam, o araş. gör kardeşimiz çoook yeni açılan bir üni. de çalıştığı için öğrenci işleriyle tebelleş olmuş. O çok özel bir durum. Her yeni kurulanda yaşanır. Ayrıca kendi yazında büyük üniversitelerde ki uzmanlar diyorsun, fark edebiliyor musun durumu? Tüm Türkiye Ankara, İstanbul, İzmir, Sakarya gibi belli başlı üniversite devlerinin bulunduğu yerlerle mi sınırlı? Türkiye genelinde uzmanlara olan bakış açısı yanlış. Eğer tam bu akademik zamlar olurken Bülent Arınç üniversitemize gelmeseydi ve ben korumaları zorla aşarak kendisiyle uzmanlara yapılacak zam ve sorunları hakkında konuşmasaydım ve söz almasaydım, belki de maaş arttırı mı da olmayacktı..( Benim sayemde oldu demiyorum, yanlış anlaşılmasın.. Sadece etkenlerden biri şüphesiz..) Size kurye görevi çıkmasına bile şaşıyorum. Muhtemelen Ankara gibi bir yerdesiniz. Çünkü çoook miktarda anadolu üniversitesinde uzmanlara hiçbir şey çıkmıyor. Bizzat arkadaşlarım var. Zaten ösym listesinde sadece doktor uzmanlar kaale alınıyor. Normal uzman diye bir ibare yok. Hiyerarşik listede uzman yok. Sizin tanıdk ahbaplar var gibi geldi. Ösym sınav koordinatörü falan..
  Son düzenleyen canear, 24-12-2015 saat 11:10.

 3. #43
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Alıntı canear Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  zaten sorun orada bırakamıyorsun hocam, haklısın bu konuda... Fakat sizlerinki gibi de değil olay, parmak basmak istediğim nokta bu. Bu kadro gerçekten hak ettiğini alamayan bir kadro...Yani işimiz var, maaşta fena değil o zaman mahvedin bizi mi diyelim? Sen olayın inanılmaz güzel yüzünü gösterip, çok klişe olarak ananı da al git diyorsun ve inan yakışmıyor. Yüzeysel bir tavır çünkü bu. Ekmek bulamıyorsa, pasta yesin anlayışı. Bizse "arkadaş olay öyle değil, gerçek yüzü bu" diyoruz. Nüans farkı burada işte. Doğu üniversiteleri ya da batı üniversiteleri de değil olay. Doğu üniversitelerini dağda, kuş uçmaz kervan geçmez, kimsenin bilmediği yerler olarak mı düşünüyorsunuz? Hiçte öyle değil. Benim üniversitemde herkesin yeri belli, kadrolar tam, o araş. gör kardeşimiz çoook yeni açılan bir üni. de çalıştığı için öğrenci işleriyle tebelleş olmuş. O çok özel bir durum. Her yeni kurulanda yaşanır. Ayrıca kendi yazında büyük üniversitelerde ki uzmanlar diyorsun, anlatabildim mi durumu? Tüm Türkiye Ankara, İstanbul, İzmir, Sakarya gibi belli başları üniversite devlerinin bulunduğu yerlerle mi sınırlı? Türkiye genelinde uzmanlara olan bakış açısı yanlış. Eğer tam bu akademik zamlar olurken Bülent Arınç üniversitemize gelmeseydi ve ben korumaları zorla aşarak kendisiyle uzmanlara yapılacak zam ve sorunları hakkında konuşmasaydım ve söz almasaydım, belki de maaş arttırı mı da olmayacktı..( Benim sayemde oldu demiyorum, yanlış anlaşılmasın.. Sadece etkenlerden biri şüphesiz..) Size kurye görevi çıkmasına bile şaşıyorum. Muhtemelen Ankara gibi bir yerdesiniz. Çünkü çoook miktarda anadolu üniversitesinde uzmanlara hiçbir şey çıkmıyor. Bizzat arkadaşlarım var. Zaten ösym listesinde sadece doktor uzmanlar kaale alınıyor. Normal uzman diye bir ibare yok. Hiyerarşik listede uzman yok. Sizin tanıdk ahbaplar var gibi geldi. Ösym sınav koordinatörü falan..
  İşte olayı kişiselleştirdiğiniz için belki de sorun yaşıyorsunuz, o ösym listesini iyi incelerseniz uzman'ı da uzman dr. da bulacaksınız, il içi kurye görevi personeline bir bakmanızı öneririm (yine bana has değil çalıştığım birimden 3 arkadaş var başvuruyor ve çıkıyor senede 6-7 sınav). Ben herşey güllük gülüstanlık demiyorum, bizim de kendimize göre sıkıntılarımız oldu. Ama bunların bir kısmını konuşarak bir kısmını kanunen çözdüm bir kısmı da çözülemedi. Herşey kötü öldük bittik kahrolduk yaklaşımını anlayamıyorum ayrıca doğru bulmuyorum. Ama anladığım kadarıyla problemin özü hangi bölümden mezun olup Uzman olarak görev aldığınızla ilgili, fen mühendislik v.s. bu bölümlerde olanlar idari işler v.s. yapmıyor genellikle akademik işlerle ilgileniyor eğitimlerine de bir şekilde devam ediyor

 4. #44
  Akademik Forum
  Misafir
  Hocam öğretim elemanları ve okutmanların bir gün okula gitmesini yadırgamıyorsunuz da sizin hergün gitmenizi yadırgıyorsunuz çok ironik olmuş. Ben anlamıyorum akademisyenler neden üniye gitmek istemez desem ki evlerinde çalışıyorlar buna kimse inanmaz. (Sırf laf olsun diye buraya cevap yazılmazsa sevinirim)

 5. #45
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  150
  Sayın hocalarım bakın ben hala derdimi tam anlamıyla ifade edemiyorum galiba; en başta şuna cevap vereyim (merak etme Akademik Forum laf olsun, olmasın diye değil), akademik ortamlarda mesai aslında var gibi gözükse de esnektir. Çoğu açıdan hele de fen bilimleri ile alaklıysan esnek olması lazımdır çünkü gidip deney yapıcan onu, yapıcan, bunu yapıcan, sanayiye gidecen vs. Memurların sürekli rutin işleri olduğundan dolayı bu adamların 8-5 mesaisine tabi tutulmaları normaldir. Eğer uzmanlık akademik bir kadroysa sana da kimsenin "ben seni sürekli odanda bulacağım" lafını etmemesi lazım gelmez mi? İronik diyorsun, yazdığımı anlamamşsın. Eğer akademik kadroysa bu esnetme herkese uygulanmalıdır. Araş. gör'de, prof'da evet arada hiyerarşik farklılıklar bulunmasına rağmen akademiktir. Okutman, öğretim görevlisi ve uzmanlarda öyle. İşte esas sorun burada. Derse giren kişiler hoca, oooh yapsınlar ne isterlerse geri kalanda kahrolsun anlayışına dönüyor bu iş. Ayrıca hem sen hem de biophysics öyle bir kabullenmişsiniz ki herşeyi, daha bir kaç zaman önce maaş arttırımı uzmanlara yani sizlere uygulanmadığında da "ne yapalım, kader.. Olsun ama işimiz var. Biz neyiz ki zaten? Buna da Şükür." dediniz herhalde. Aldığınız ek ödeneği sağa sola verin dostlarım o zaman, ne de olsa size herşey yetiyor. Bilim adamısınız ancak sorgulayamıyorsunuz. Ben anlayamadım sizi. Eğer sen akademiksen ve 2547'ye göre öğretim görevlisi, araş. gör, okutman ve uzmanların hepsi öğretim elemanı sınıfında ve aşağı yukarı aynı düzeyde kadrolarsa, neden kuryeliğe bu kadar seviniyorsun. Neden sana salon başkanlığı çıkmıyor? Nasıl akademiklik bu? Normal öğretmenlere gözetmenlikler çıkarken, senin altındaki memurlara gözetmenlikler çıkarken, kuryeliğe eyvallah, Allah razı olsun diyorsun. Aslında onun bile çıkmaması lazım çünkü daha öncede belirttiğim gibi diğer üniversitelerde çıkmıyor sevgili dostum. Hep başa dönüp aynı şeyi söylemek zorunda kalıyorum; uzmanlık ile alakalı olan bakış açısı bu ülkede yanlııış!! Tüm resmi kurumlarda uzmanlar normal statüdekilerden yukardadır. Uzman mühendis, uzman doktor gibi. akademiklerde en aşağıda algısı var. Ayrıca bu adaletsizlik değil midir bio? Fen bilimlerindeki uzmanlar birşeyler yapabilir, sözelciler kahrolsun... Bak farkındaysan sürekli bir bulduğunla yetin, yoksa defol git havan var. Yök'ün kadrolu uzman gardiyanı gibisin kusura bakma. Olay kesinlikle benim senin şahsınla veya olayı kişiselliştirmeyle alakası yok, kaldı ki bu sev ya da terket düzlemindeki sözlerle esas soruna kafasını çevirip, sadece kişisel çıkar olarak bakan kişi ne yazık ki sensin be hocam. "Ben çok iyiyim, doktoramda bitiyor o zaman uzman kadrosu harika, siz diğerleri de geberin hahahah" durumundasın. Gerçekten yakışık almıyor.Ben geberdik mahvolduk havasında da değilim ayrıca. Sadece genel bir soruna parmak basmaya çalışıyorum. Çok rica ediyorum objektif olunuz sevgili dostlarım.

 6. #46
  Akademik Forum
  Misafir
  Hocam benim gözlemlediğim sizde inanılmaz ego var. Yok okutman prof asistan bilmem ne yok memur altım üstüm. Çok merak ettim bu kadar egoya neden olan ne başarınız var. (Bilimsel olarak, dil , ales olarak vb.)

 7. #47
  Akademik Forum
  Misafir
  Hocam bn size hak veriyorum uzman kadrosunun ne oldugu belli deil o yuzden toptan kalkmasi lazim. Imza toplayalim.kaldiralim.su kadroyu sizin gibi degerli insanlari da direk mudur prof yapalim zaman kaybi olmasin ayrica siz evden de isleri yurutursunuz maasi direk kargoyla yollayalim bosa atmye gitmeyin

 8. #48
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  150
  sevgili kardeşim işleri nereye getiriyorsun yaa.. Hay Allah ben hala anlayamadım, ya da bu kadar açık anlatmama rağmen ben hala kendimi ifade edemiyorum. Takıldın eve meve. Ben eğer uzmanlar akademik kadroysa, akademik kadroya yakışır bir davranışı ve koşulu hak eder diyorum, sen hala işe gitmemekle karıştırıyorsun. Ve eminim ki sen üniversitede bile değilsin, teamülleri bilmiyorsun, durum ne bilmiyorsun. Sadece işe git, işten gel, maaş kargola kafa burada yaa. Okumamışsın bile bir önceki yazdıklarımı, ego diyorsun..Bunun egoyla ne alakası var? Sana bir iş yerinde sen müdürsün deseler, ama senin altında çalışan işçinin çalışma koşulları senden iyiyse, onlara daha fazla hak tanınıyorsa ya da sana müdür olmana rağmen işçi gibi davranılıyorsa bu ego mudur? Noluyor aga demezsin böyle bir durumda sen di mi? Şimdi sen "kendini müdürde mi zannediyorsun sen?" diyeceksin, bunun bir örnek olduğunu irdelemeden. Bu arada emin ol o yazdığın sınavlarda hepsinden 90 üzeri notum var ama olay o değil... İnan bu egoluk birşey değil... Çok rica ediyorum yazdıklarımı çok iyi oku ve objektif olarak irdele.

 9. #49
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2015
  Mesaj
  8
  Canear gayet mantıklı konuşuyor bence. Uzman kadrosu hak ettiğini görmeyen bir kadro. Sadece olayı maaş eksenine indirgemek saçmalık.

 10. #50
  Akademik Forum
  Misafir
  Uzman olarak atanan biri üniversite içindeki teknokentte firma acabilir mi? Kanunlar ya da yönetmelikler hem uzman olmaya hem de şirket kurmaya izin veriyor mu?

Sayfa 5 - Toplam 8 İlkİlk ... 34567 ... SonSon

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Merkezlerde Uzman Kadrosu
  Uzman forum içinde, yazan alptekinova
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 13-03-2017, 12:28
 2. Uzman Kadrosu Değişiklikleri (2015)
  Uzman forum içinde, yazan alperdem
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 13-05-2015, 22:02
 3. Öyp İlanlarındaki Fakülte kadrosu ile Enstitü kadrosu arasındaki fark nedir?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan meyva
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 27-08-2014, 13:13
 4. Doğu'daki üniversite de 33-a kadrosu mu yoksa iç anadolu'da 50-d kadrosu mu
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan ata49
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 17-09-2013, 13:18
 5. Uzman Kadrosu Ön Değerlendirme
  Uzman forum içinde, yazan sardalya
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 11-06-2013, 11:52

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git