[QUOTE=gungorf01;99650]Diğer arkadaşlara da sizin nazarınızda değerli görüşleri için teşekkür ederim. Şöyle ki karşılaştırmak istediğim puanı öğrencilerin yıl sonunda hazırlık sınıfı final sınavında aldığı ingilizce puanlar(0-100 arası). Bu bağımsız değişken oluyor bildiğim kadarıyla. Öğrencilerin Kolb öğrenme stiline göre 1-2-3-4 şeklinde sıralamam da bağımlı değişken.

eğer bağımlı değişkeni öğrenme stili, bağımsız değişkeni de başarı puanı alırsan başarının öğrenme stilleri üzerindeki etkisini incelersin. bu durumda bağımlı değişkenin olan öğrenme stillerini 4 faktörde ele aldığın için bağımlı değişken sayın dört olacak ki bu durumda anova uygun değil. ( anovayı akademik başarıyı bağımlı öğrenme stillerini bağımsız değişken aldığın zaman yapabilirsin, yani öğrenme stillerinin akademik ortalama üstünde etkisi var mı sorusuna cevap aramış olursun). yok ben öğrenme stilini bağımlı değişken olarak belirledim diyorsan o zaman akademik başarıyı kategorile ve manova yap. tabi literatürde bak bakalım akademik başarı öğrenme stilini etkiliyor mu?

bir de bir yerde ortalamalarda bir sıkıntı olduğu için anova yapamam demiştin galiba onda da marjinal ortalamaları alabilirsin sorun olmaz böylece.