reklam
Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12
Bulunan 16 den 18 - Toplam 18
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

KPSS Öğretmen Adayları İçin Alan Sınavı

Genel Güncel Olaylar Forumunda KPSS Öğretmen Adayları İçin Alan Sınavı Konusunu İncelemektesiniz

tabi ki her bölüme göre sınav yapılması bence de daha mantıklı olur. her bölüme bir ...

 1. #16
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  132
  tabi ki her bölüme göre sınav yapılması bence de daha mantıklı olur. her bölüme bir merkezden sınav olmalı.yani yine ösym falan.. bi resimciye genel yetenek sormaya gerek yok adam zaten belli bi alanda yetenekli. keşke imkan olsa da uygulama yapıp alsalar.ama nerede bi insan zümresi not verecek olsa muhakkak torpil, ideoloji devreye girer.

 2. #17
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  31
  Öncelikle hem MEB'de hem de dershanede çalışmış bir Türkçe öğretmeni olarak bence ve bu işi yapan pek çok meslektaşımca alan sınavı oldukça elzemdir.Mevcut KPSS hiçbir şekilde öğretmen seçen bir sınav değildir.Türkçe-Sosyal Bilgiler-T.D.E.-Tarih vb. sözel alan destekli öğretmenliklere alanında iyi olan değil,trajikomik bir şekilde matematiği yüksek olan atanmaktadır.Çünkü matematik oldukça belirleyici bir ölçüt.Alan sınavı sizin tahmin ettiğiniz gibi sıralamada etkisiz değil,oldukça etkili olacak.Yeni sistemin ayrıntısı ise şu: GK/GY: %30; Eğitim Bilimleri: %30 Alan Sınavı: %40 oranında etkili olacaktır.

  Bu sistem bazılarına göre ek külfet,bazılarına göre de MEB'in üniversite hocalarına hakareti olarak algılanmış olsa da gerçek asla öyle değildir.Üniversitede bileğinin hakkıyla öğretmenlik mesleği için uğraşıp yüksek bir diploma notuyla mezun olup saçma bir sınavdan geçemediği için atanamayanlar, diğer tarafta 3 sene ite kaka geçip son sene sadece KPSS'ye çalışıp hatta öğretmenlik staj uygulamasında bile öğretmeni değil KPSS cep kitaplarını takip edip atananlar ve atandıktan sonra her başı sıkıştığında atanamayan ilk gruptaki kişileri arayıp yardım isteyenler varken belirleyici bir niteliğe sahip alan sınavı herkesin beklentisiydi zaten.

 3. #18
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  74
  Teorik olarak, etik olarak tartışabiliriz uzun uzun. Fakat işin pratiği gereği söyleyecek olursak-eğer yürürlüğe girdiyse,ben henüz doğrulatamadım- faydalı olacak bir uygulama. 3 yıldır içinde bulunduğum MEB camiasından edindiğim tecrübeyle söylüyorum, hayal gücünüzün ötesinde cehalet ve kifayetsizlik içindeki insanlar öğretmenlik yapmakta. Onlardan çok daha kaliteli genç öğretmenler ise açıkta beklemekte. Hali hazırdaki durum bu. Daha fazla alanında sorun yaşayan öğretmen dahil olmamalı bu sisteme.(Bu alan sınavı görevindeki öğretmenler için de uygulansa desteklerim doğrusu.) Değil öğretmenlik yetenekleri daha kendi alanına dair bile hakimiyeti olmayan insanların, alanında iyi olduğu bir şekilde objektif bir sınavla sınanmış, benzerleri içerisinden öne çıkarak gelmiş bir jenerasyonla yer değiştirmesi gerek. Bu sirkülasyona çok acil ihtiyaç var.

  Gerçeklerle konuşalım, arz ile talep örtüşmüyor dolayısıyla öğretmenliğe girişte bir sınav olması mecburi. Bu sınavda biyoloji öğretmeninin Briand-Kellog paktını bilip bilmediğini ya da Coğrafya öğretmeninin taban aritmetiği konusundaki pratiğinin yeterliliğini sorgulayan mevcut sistem çok komik. Bunun yerine hiç değilse matematik öğretmenleri matematik üzerinden, felsefe öğretmenleri felsefe üzerinden sınansa daha anlamlı olacağı kesin. Tabi bu yeni uygulamanın da eleştiriye ve geliştirilmeye ihtiyacı var ama o ikinci adım bence.


       
Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12

Benzer Konular

 1. YLSY Adayları İçin Dil Kursu Veren Ünivesitelerin Y.D.Yüksekokulları İle İlgili Bilgiler
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan kapkarakalem
  Cevap: 27
  Son Mesaj: 25-09-2012, 21:09
 2. KPSS Lisans sınavı giriş belgeleri yayımlandı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 29-06-2012, 16:48
 3. önlisan kpss sınavı
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kitokito
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 16-12-2011, 00:04
 4. Öğretmen Adayları Dikkat!
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-11-2010, 17:48
 5. KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nda değişiklik işlemleri
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan nehir
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-09-2010, 13:10

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git