reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 3 - Toplam 3 İlkİlk 123
Bulunan 31 den 39 - Toplam 39

19 maddelik anketi uygulayabilir misiniz?

Tez İçin Anket Çalışmaları Forumunda 19 maddelik anketi uygulayabilir misiniz? Konusunu İncelemektesiniz

Yalnız hocam bu arada, üniversite öğrencilerine genellemek istiyorsanız eğer tüm dünyadaki üniversite öğrencilerini temsil edecek ...

 1. #31
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  7
  Yalnız hocam bu arada,
  üniversite öğrencilerine genellemek istiyorsanız eğer tüm dünyadaki üniversite öğrencilerini temsil edecek bir örneklem seçmeniz gerekiyor.
  Eğer Türkiye' deki üniversite öğrencilerinden bahsediyorsanız, Türkiye' deki üniversite öğrencilerini temsil edecek bir örneklem seçmeniz gerekiyor. Ancak ankete katılan öğrencilerin hangi üniversitelerde okuduğunu bilmiyoruz. Bu durumda öğrencilerin hepsi İstanbul, Ankara veya İzmir gibi büyükşehirlerdeki üniversitelerden katılıyor olabilir. Yada ülkenin sadece belli bölgelerinden katılıyor olabilir. 7 bölgeden öğrenci katılsa bile hangi bölgelerden kaç öğrenci katıldığını bilmiyoruz ve bu öğrenci sayılarının bulundukları üniversiteleri temsil edip etmeyeceğinide bilemiyoruz.
  Tüm bunlara baktığımızda bence mevcut araştırma sonuçları üniversite öğrencilerine genellenemez

 2. #32
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  98
  ama sizin dediğiniz şuna benziyor mesela biz a üniversitesinde eğitim fakültesinde bir araştırma yapıyoruz eğitim fakültesindeki öğrencilerden random atamayla öğrenci seçiyoruz bu öğrencilerin çoğu c bölümünden gelebilir olasılıksal olarak bu mümkün ama biz ne yapıyoruz yine de random seçiyoruz değil mi araştırmanın gerçek deneysel olması için diğer türlü amaçlı örnklem seçmiş oluruz anlatabiliyor muyum acaba sizin bölüm nedir?

 3. #33
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  7
  Benim bölümüm matematik öğretmenliği,
  Benim dediğim sizin anlattığınızdan çok farklı,
  sizin dedikleriniz şu çerçevede doğru eğer biz araştırmayı dediğiniz gibi a üniversitesi eğitim fakültesinde yapıyorsak eğer, öğrencilerin çoğunun c bölümünden gelmemesi için örneklem sayımızı mümkün olduğunca çok alırız ve bunun sonucu olarak belli bir hata payı ile fakülteye yansıtılabilir. Hiç olmadı tabakalı örneklem uygulanabilir. Burada sorun yok.
  Ancak söz konusu anket çalışmasında bireylerin hangi üniversiteden geldiğini bilmiyoruz, evet hepsi bir bölgedende gelebilir, farklı bölgelerdende ama bunun seçkisizlikle alakası yok. Üstelik gerçek deneysel desen olması için manipule edilmiş bir değişken lazım ki o da bu çalışmada yok. Bu çalışma deneysel bir çalışma değil.
  Bence makaleye katılan öğrencilerin okudukları üniversiteleri sorarak, çalışmanın hangi öğrencilere genellenebileceğini daha rahat ölçebilirdiniz. Mevcut anketle sadece veri yığını elde ediliyor ancak verilerin nerden geldiği bilinmiyor.
  Örneğin sizin dediğiniz gibi ankete katılanların çoğu marmara bölgesindense ve yeterli sayıdaysa öğrencilerin akademik erteleme alışkanlarını marmara bölgesine genelleyebilirdiniz. Ama öğrencilerin üniversiteleri bilinmediği için bu yapılamaz bu çalışmada bence.

 4. #34
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  98
  çalışma deneysel bir çalışma değil tabi ki randomun önemini daha rahat anlatabilmek için gerçek deneysel desenlerde bile bu şekilde örneklem oluşturuluyor olduğunu anlatmak için vurgulamıştım ama gerek yokmuş matematikçiymişsiniz. ben de deu omt mezunuyum. baştan da söylediğim gibi online yayınlamak durumunda kalınca sıkıntılar oldu ben de farkındayım ama bir şekilde topladığım verilere uygun olarak evren örneklem meselesini halletmek durumundayım ki yeterli örnekleme ulaştığım zaman çok da sıkıntı yaratacağını zannetmiyorum. yüksek lisans doktora , dediğiniz gibi üniler ya da yaş aralığı şıkları elbette konulabilirdi daha sağlıklı olurdu tabi. ben veriyi böyle olmazsa başka bir şekilde toplarım. yukarıda da ölçmeci olduğumu söyledim. bu işlerin de nasıl yapıldığını biliyorum nerede ne eksik olduğunu da biliyorum siz de düşüncelerinizi ortaya koymuşsunuz teşekkür ederim.

 5. #35
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  193
  Merhaba Hocam çalışmanıza ben de katıldım. Katılımcı olarak YL ve Doktora öğrencileri için seçenek yoktu bu bir karıştırıcı değişken olmaz umarım.

 6. #36
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  dünyada bi yerler...
  Mesaj
  319
  Uyguladım ama yüksek lisans yoktu sınıf 5 yaptım ama dersi son güne bırakmak falan tam benlik, başarılar diliyorum...
  "When you are not secure with your belief, you start by rejecting questions"

 7. #37
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  117
  tam benlikmiş lisans bitti yüksek lisans bitiyor huyum hiiiç değişmedi tembelim ne yapayim
  BAŞARILAR

 8. #38
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  117
  Alıntı handikap Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhaba Hocam çalışmanıza ben de katıldım. Katılımcı olarak YL ve Doktora öğrencileri için seçenek yoktu bu bir karıştırıcı değişken olmaz umarım.
  bende 4'ü işaretledim yl ve dokt. olsaydı iyiydi

 9. #39
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  98
  evet eksiklikler var bazı değişkenleri çıkartıp en sağlıklı şekilde tanımlamaları yapıcam artık tezin arasında uğraşılmıyor makale işleriyle böyle eksik kalan şeyler oluyor katıldığınız için teşekkürler


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. ÖYP Dil Puanı Anketi
  65 Puan Üstünde Alanlar forum içinde, yazan Ömür
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 13-12-2012, 20:53
 2. yardım edeblir misiniz?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan sameth_hodja
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 09-07-2012, 16:57
 3. Facebook ve Kişilik Yüksek Lisans Tezi Anketi
  Tez İçin Anket Çalışmaları forum içinde, yazan öyp-psy
  Cevap: 33
  Son Mesaj: 28-06-2012, 08:10
 4. Başka bir alanda yapılmış bir anketi tezde kullanmak
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan laputa
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-06-2012, 15:05
 5. Avrupa Yükseköğretim Modernizasyon Anketi
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 31-01-2011, 14:01

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git