Sonuçları Görüntülenen Anket: geçerliliği var mı?

Oy
42. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • evet

  26 61,90%
 • hayır

  16 38,10%
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 4 - Toplam 5 İlkİlk ... 2345 SonSon
Bulunan 31 den 40 - Toplam 50

Ales bilimsel geçerliliği

ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Forumunda Ales bilimsel geçerliliği Konusunu İncelemektesiniz

vitaminc Demiş ki: ben bunu üds icin söylüyordum ales icin de söylüyorum, alın yüksek bir ...


 1. #31
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Alıntı vitaminc Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ben bunu üds icin söylüyordum ales icin de söylüyorum, alın yüksek bir puan, sonra dilediğiniz gibi elestirin, bir arkadas da deginmis,kim hangi puan türünden eksik notu varsa o puan türünü elestiriyor, üds pis kötü diyen arkadas alsın ortalamanın üzerinde bir puan, ales eh tüh diyen alsın yüksek puan, sonra dilediği gibi elestirsin..
  Her konuyu eleştirmekte özgür buradaki insanlar. İllaki o sınavlardan iyi puanlar almak zorunda değiller eleştirmek için. Benim de sınav puanlarımla ilgili sıkıntım yok, belirteyim.

 2. #32
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  49
  merhaba herkese..benim bi sorum olacakti.. oyp icin ales 85-95 arasi ve UDS 45-55 arasi alacagim muhtemelen.. diploma notumdan gelen puan 69.20.. yuksek lisans yapmadim.sizce hazirandaki basvuruya basvurursam kazanma sansim nedir.bolum besyo..
  simdiden tesekkurler

 3. #33
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  15
  Nbalive kardeşim araya girip parazit yapıyosun ama bu sorunun cevabını kimse veremez ki, yaparsın başvurunu ve bekleyip görürsün sonucu. Arz talep meselesi diyorum ben, eğer senin bölümünden daha yüksek puanlılar başvurursa kazanamazsın. Başvuran olmazsa o zaman nispeten düşük bir puanla bile kazanabilirsin, sonuçta herkes kendi alanındakilerle yarışıyor. Yalnız üds'ni 65 üzerine çıkarman senin avantajına olur, YÖK'ün ne yapacağı pek belli olmadığı için eşeği sağlam kazığa bağlamakta fayda var, yoksa sen stres yaşarsın. Puanlar konusunda da kabaca bir fikir edinmek açısından şuradaki ortalama puanlara ve kontenjan sayılarına bakabilirsin: http://www.oyppuan**************/oyp...enjanlari.html

 4. #34
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  45
  "V" olasın Anonymous, okuduklarımın çoğuna katılıyorum .

 5. 01-04-2012, 22:07

  Asistan


 6. #35
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  98
  Alıntı Anonymous Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  En bilinen örnekleri ;
  SAT – GRE – GMAT
  O hayalini kurduğumuz Amerikan Üniversitelerin de akademisyen,asistan,uzman olmak için girmek ve istenilen puanı almış olmak gerekir.


  SAT

  SAT (Scholastic Aptitude Test) Amerika’da Yüksekokul veya Üniversiteye girmek isteyen Amerikan vatandaşları ve uluslararası öğrenciler tarafından kullanılan bir sınavdır. SAT Amerika’da kar amacı gütmeyen kuruluş olan College Board tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye’deki birçok üniversite yabancı uyruklu öğrencileri kabul etmek için SAT kullanır.

  SAT (Scholastic Aptitute Test) Amerika’da yılda 7 defa, diğer ülkelerde ise 6 defa yapılır. Sınava kayıt internet http://sat.collegeboard.org/register üzerinden yapılabilir. SAT sınav sonuçları 2 yıl geçerlidir.
  SAT, öğrencilerin üniversite öğreniminde önemli ve gerekli olan eleştirel okuma, yazma – komposizyon ve matematik – geometri konularında bilgi düzeyi ve yorum yeteneğini ölmeyi hedefler. SAT öğrencilerin üniversite eğitimlerinde akademik başarıya ulaşmada gereksinim duyacakları ve orta öğretimde öğrenmiş oldukları düşünme becerilerini ölçer.

  Lise son sınıf öğrencileri, üniversite eğitimine devam etmek isteyen lise mezunları SAT sınavına girerler. Bu test öğrencilerin orta öğrenim boyunca edindikleri bilgi ve becerileri hangi düzeyde kullanabildiklerini gösterir. SAT aynı zamanda öğrencilerin düşünce ve problemleri çözme biçimlerini ve problemler arasında nasıl bağ kurduklarını da değerlendirir.

  SAT (Scholastic Aptitute Test) SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olarak iki ayrı sınavdan oluşur.

  SAT 1 Reasoning Test öğrencilerin sayısal ve sözel yeteneğini ölçen, çoktan şeçmeli bir testtir ve 3 saat 45 dakika sürer. SAT 1, Mathematics (Matematik – Geometri), Critical Reading (İngilizce eleştirel okuma) ve Writing (Komposizyon) olmak üzere 3 bölümden oluşur. Her testin skoru 200 ile 800 arasında değişir ve toplam 600 – 2400 arası puan alınabilir.

  SAT 2 Subject Test ise çoktan seçmeli 1 saatlik bir sınavdır. Bu test öğrencilerin özel bir akademik konu üzerindeki bilgisini ölçer. Test skoru 200 ile 800 arasında değişir. SAT- 2 Subject Test başlıca konuları İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca ve Çince’dir.

  GRE

  Graduate Record Examination Amerika’da ve diğer ülkelerde mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği bir sınavdır.
  Ağustos 2011’de GRE General Test revize eilmiş ve GRE revised General Test olmuştur. Revize edilmiş test, öğrencilerin yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde sahip olacakları düşünce yapısını daha yakından yansıtacak ve yüksek lisans ve doktora eğitimine hazır olduklarını gösterecektir. Sınav Bilgisayarlı ve yazılı olarak iki şekilde alınabilir. Test, Verbal Reasoning, Quantitative Reasoning ve Analytical Writing bölümlerinden oluşur.

  Verbal Reasoning :
  • Makaleyi analiz etme ve üzerinde sonuçlara varma, tamamlanmamış bilgiden tümevarım, yazarın varsayımları ve/ve ya bakış açısını ortaya çıkarma, gerçek ve mecazi gibi çoklu anlam seviyelerini anlama,
  • Önemli noktaların ayırt edilmesi, başlıcadan ikincili ve ya ilgiliyi ayırma, parçanın özetlenmesi, parçanın yapısının anlaşılması,
  • Kelimelerin anlamlarının, cümlelerin ve bütün metnin anlaşılması, kelimeler arasında ve fikirler arasındaki bağın anlaşılması
  Geliştirilen yeni tip sorularla Verbal Reasoning bölümü okuduğunuzu anlama ve muhakeme yeteneklerinizin ölçülmesi kolaylaşmıştır.

  Quantitative Reasoning
  • Nicel bilgiyi anlama
  • Nicel bilgiyi analiz etme ve yorumlama
  • Matematik modeller kullanarak problem çözme
  • Aritmetiğin başlangıç matematik kavramlarını ve ana matematik yeteneklerini kullanma ve ölçmeyi amaçlar.
  Bu bölüm bilgi yorumlama ve geçek yaşam senaryoları üzerinde arttırılmış vurgu ile nicel düşünce yeteneklerinizi ortaya çıkaracak yeni tip sorulara sahiptir. Bilgisayar bazlı sınavlarda bilgisayardan hesap makinesi kullanabileceksiniz. Kâğıt bazlı bir sınav ise merkez size hesap makinesi temin edecek.

  Analitical Writing
  • Karmaşık fikirlerin açıkça ve etkin belirtilmesi
  • İlgili gerekçeler ve örneklerle fikirlerin desteklenmesi
  • İddiaların incelenmesi ve kanıtların sunulması
  • Tutarlı ve iyi odaklanmış tartışmaların sürdürülmesi
  • Standart yazılı İngilizcenin kullanılması ölçülür.


  GRE Subject Test:
  Yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin özel bir alanda yetenek ve bilgilerinin ölçülebildiği testlerdir. GRE revised General Test ile birlikte alınabilir.
  GRE Subject Test aşağıdaki 8 alandan birinden öğrencilerin önceki detaylı bilgilerini göstermek için kullanılır :
  • Biyokimya, Hücre ve Moleküler Biyoloji
  • Biyoloji
  • Kimya
  • Bilgisayar Bilimleri
  • İngiliz Edebiyatı
  • Matematik
  • Fizik
  • Psikoloji

  GMAT

  GMAT Graduate Management Admission Test, öğrencilerin yurtdışında işletme, pazarlama, finans gibi alanlarda MBA, yüksek lisans ve doktora eğitimleri başvurularından birçok üniversite ve enstitü tarafından istenen, bilgisayar üzerinden uygulanan bir testtir. GMAT sınavı Educational Testing Servis ETS tarafından uygulanmaktadır.

  Sınavın amacı, öğrencilerin sayısal, sözel e analitik problem çözme yeteneklerini, İngilizce’yi kullanabilme ve okuduğunuzu anlama seviyelerini ölçer.
  GMAT sayısal (quantitative) sözel (verbal) ve kompozisyon (analytical writing) olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Sınav sırasında sorular zorluk derecesine göre ayrılır, GMAT soru bankasından otomatik olarak seçilir ve ekranda birer birer görünür. Her soru için bir cevap hakkınız vardır ve geri dönüp cevabınızı düzeltmeniz mümkün değildir.

  İlk soru her zaman orta derecede zor olur, takip eden soruların seviyesi bir önceki cevabınıza göre belirlenir. Seviyenizi belirlemek için bilgisayar birkaç tane çok zor ve çok kolay soru sorar. Herhangi bir soruyu yanlış cevaplamanız halinde bir sonraki soru size daha kolay gelecek bir seviyede olacaktır. Pek çok üniversite öğrencilerin spesifik analitik yeteneklerinin değerlendirilmesi için GMAT testini esas almaktadır. GMAT sınavından en az 200 en çok 800 puan alınır. Amerika’daki üniversitelerin büyük çoğunluğu 600 ve üstü puanı kabul eder.
  bilgi için teşekkürler

 7. #36
  Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  konya
  Mesaj
  1.372
  dünyanın her yerinde benzeri uygulanan bir sınav anlaşılan o ki..
  acaba her yerde bu kadar bu sınava karşı olan var mıdır?
  ßĪ¥ØŦĪẔĪҚ

  Senin Hile Ve Yalanlarınla Baş Edemedim, Bu Bana Dert Oldu Önünde Diz Çökmedim Ya, Bu da Sana Dert Olsun !

 8. #37
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  245
  Ne kadar güzel.Bu kadar çok Einstein ile uzaya hükmederiz.

 9. #38
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Alıntı biyofizik Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  dünyanın her yerinde benzeri uygulanan bir sınav anlaşılan o ki..
  acaba her yerde bu kadar bu sınava karşı olan var mıdır?
  Seni de anlıyorum kardeş. Küçük yaşlarımızdan beri yarış atı gibiyiz. Sınavdan sınava atladık ve böyle gidiyoruz. Sende de sınav koyu tiryakilik yapmış anlaşılan.

 10. #39
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Alıntı akeake Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ne kadar güzel.Bu kadar çok Einstein ile uzaya hükmederiz.
  Yakında tüm galaksiye hükmedeceğiz zaten

 11. #40
  Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  konya
  Mesaj
  1.372
  Alıntı alpertunga84 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Seni de anlıyorum kardeş. Küçük yaşlarımızdan beri yarış atı gibiyiz. Sınavdan sınava atladık ve böyle gidiyoruz. Sende de sınav koyu tiryakilik yapmış anlaşılan.
  yok ben de torpil alerji yaptığından merkezi sınavlara sempati başladı
  serceft bunu beğendi.
  ßĪ¥ØŦĪẔĪҚ

  Senin Hile Ve Yalanlarınla Baş Edemedim, Bu Bana Dert Oldu Önünde Diz Çökmedim Ya, Bu da Sana Dert Olsun !

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP İle Atandıktan Sonra Lİsansüstü Başvurularında ALES'in Geçerliliği Nasıldır?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan BURCUEBRU
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 23-08-2012, 11:46
 2. 2012 ÖYP Başvurusu İçin ALES Puanı Geçerliliği
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan osmanaba
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 30-07-2012, 22:04
 3. ÖYP İçin ÜDS Geçerliliği
  ÖYP Puanı forum içinde, yazan canusu
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 23-07-2012, 19:19
 4. akademik personelin ales gecerliliği
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan aylinnn
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 13-04-2011, 02:12
 5. ÜDS Geçerliliği Kaç Yıl?
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan denizzznehir
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 07-01-2011, 23:48

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git