reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 8 - Toplam 17 İlkİlk ... 678910 ... SonSon
Bulunan 106 den 120 - Toplam 251

ÖYP Toplantısında Neler Konuşuldu?

ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü Forumunda ÖYP Toplantısında Neler Konuşuldu? Konusunu İncelemektesiniz

biobiobio59 Demiş ki: allah aşkına bu hiyerarşi yaratma sevdanızdan vazgeçin.. ne demek doktoralara oncelık.. yuksek ...

 1. #106
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  18
  Alıntı biobiobio59 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  allah aşkına bu hiyerarşi yaratma sevdanızdan vazgeçin.. ne demek doktoralara oncelık.. yuksek lısanlar artsın.. bu bencilliktir.. kadroya neden giriyorsunuz herkes akademik olma sevdasında mı acaba.. evde istekli oalbilirsiniz bu işi de yapmak istersiniz ama hayatınızı da idame ettirmeniz gerekir ailenize bakmanız gerekir o gerekir bu gerekir kısaca kadro candır.. bilimsel araştırmayı daha lisans seviyelerinde özümseyen öğrenciler var.. ayrıca unıversıte mezunu her diploma sahibi insan işi hak eder.. kimsenin yuksek lisans doktorası kımseyı baglamaz.. tekkede değil üniversitedeyiz.. hangi seviyede olursa olsun herkes emek harcıyor ve para emeğe verılıyor.. o işte kaç yıl geçirdiğine değil.. araştırma görevlisi seviyesinde bile ayrım cıkarmaya çalışmayın.. çok bilen sadece kadroya mahkum değil.. iyi parası projesi olan cok hoca var.. alanınızda cok biliyorsanız zaten sizi bırakmazlar.. ARAŞTIRmaya devam.. selamlar.
  kimseyle polemiye girmeyeceğim, biz demokratik ülkede talebimizi ifade ettik, herkesin farklı talepleri var sizin bakış açınızla herkesin talebi sorgulanır, o zaman dil olsun diyene ne gerek var denilebilir. olmasın diyene de niye olmasın denilebilir. bunun ölçüsü de siz değilsiniz. kararı da yök verecek. biz adaletli olanı söyledik somut öneriler sunduk sizin itirazlarınız soyut.

  BU ARADA AKADEMİSYENLİK ZATEN HİYERARŞİK BİR YAPIDIR, ASKERİYEDEN SONRA BELKİ EN KATI VE KESİN HİYERARŞİ ORADA VARDIR. herkesin kaç yıl geçirdiğini de bakılır, ünvanı na da bakılır,
  her üni. mezunu işi hakeder ancak her üni mezunu yüksek lisansı haketmesi için 3 sene okuması lazımdır. ayrıca her üni mezunu işi hakeder ancak dr üvanını alması için yıllara ihtiyacı vardır.

  elbette her üniversite öğrencisi kadroyu hakeder ancak HER DOKTORA ÖĞRENCİSİ HER ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN KADROYU DAHA ÇOK HAKEDER.
  daha çok hakedene, sadece hakedenden daha çok öncelik verilmesi gerekir.

 2. #107
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  467
  yaşa be..................

 3. #108
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  12
  ÖYP, araştırma görevlisi yerleştirme programı değildir. Öyle olsaydı zaten o amaçla sadece ve sadece lisans mezunlarını alırlar atandıkları üniversitelerde hocalarına hizmet etmek amacıyla yerleştirilirlerdi. Ama mevcut duruma bakarsanız atananların çoğu dil eğitimi almak, yüksek lisans yapmak veya doktora eğitimlerine devam etmek için öğrenim gördükleri üniversitelerlerde görevlendirilmektedirler ve bu yüzden atandıkları üniversitelerde şu aşamada hizmet edememektirler. ÖYP, Öğretim Üyesi yetiştirme prgramı olduğuna göre YÖK Personel Kanunun 3(a) maddesi kapsamında öğretim üyesi ünvanları olarak tanımlanan profesör, Doçent ve Yardımcı Doçent ünvanlarına en yakın adayların tercih edilmesi bu sistemi rahatlatacak ve düzene sokacak bir düzenleme olacaktır. ahcelih arkadaşımızın orda yüksek lisans mezunlarına öncelik tanınmasıyla ilgili fikirlerini destekliyor, uygulamaların bu akademisyenlik aşkıyla daha fazla emek verenlerden itibaren yapılması gerektiğini vurgulamak yerindedir. Diğer anlamda lisans mezunu olup popülist yaklaşımlarda bulunan ve bu konuda tezat fikirleri olan arkadaşlar biraz da bu açıdan konuya yaklaşırlarsa, ahcelik gibi arkadaşların ne demek istediklerini mantık ve vicdan süzgecinden geçirerek anlayabilirler. Bu ahcelik arkadaşımızın kişisel fikri olmadığı gibi onun aşamasında olan herkesin ortak sorunudur ve ÖYP bu konuda adaletli davranmamaktadır.

 4. #109
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  850
  Alıntı adym Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  devlet politikası değilde 'maalesef devlet geleneği' dedi mecburi hizmete geri döndürebilmek için bir yaptırım olmak zorunda dedi. yanlış hatırlamıyorsam bizler de nelere imzalar attık diye espride yapmıştı hatta devran ben ödemem diyince muhittin beyde sonrasında sen ödemiyorsun nasıl olsa boşver diye espri yaptı bu arada devrim toplantının yıldızıydı)
  isim devran hocam devrim degil
  düşünce çarmıhında esir gibi işkencedeyim...

 5. #110
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  18
  daha fazla kimseyle tartışmayacağım biz demokratik olarak talebimizi ifade ettik katılan olur katılmayan olur. katılmak kadar katılmamak da tercihdir. herkes bir birinin görüşüne tahammül etmeyi öğrenmelidir. herkes eleştirilebilir. biz talebimizi içeren dosyamızı sağlam ve güçlü bir şekilde hazırladık ve sunduk. takdir YÖK başkanlığınındır. bunun yerinde olup olmayacağına onlar karar verecek biz somut veriler ve istatistiki bilgilerle dosyamızı destekledik, yani burada soyut gerekçelerle değil somut gerekçelerle çıkış yapın, bilimadamlığı adaylığı bunu gerektirrir. biz kıyaslamalarla ve veriler gittik.
  olmaz saçma niye şöyle olsun böyle olsun vb. şekilde ifadeler sizi haklı kılmaz çıkarmaz. biz diyoruz ki bu okulların acil öğretim üyesi ihtiyacı varsa biz talibiz. doktora istiyorsanız var dil istiyorsanız var her türlü koşul var kadro verin yapalım diyoruz.
  üstelik bizlerin işi de var biz akademisyenliği salt bir kadro ve iş olarak görmüyoruz.
  pek çoğumuz araşt. görevlisinden daha fazla kazanıyor. dr. ünavını aldığımızda bu bize maddi anlamda çalıştığımız kurumlarda, araşt görevliliği maaşından çok fazla getirilerde getirebilir. biz buna rağmen bundan vaz geçmeyi kabul ediyoruz. başkanımıza bunu da söyledik.

  tartışmayı kişler üzerinden yapmayacağım. bizim fikrimiz bu. ayrıca bizim gibi düşünen arkadaşları da yök forumdaki sayfamıza destek vermeye bekliyoruz

 6. #111
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  850
  Alıntı ahcelik Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Devran arkadaş
  öncelikle o toplantı da bende vardım. hatta bu düşünceyi ilk ifade eden ilk konuşmacı olarak bendim. toplantıda konuşulan herkesin söylediklerini de isim isim not aldık, toplantı da ne konuşulduğuna da 20 kişi şahit
  1- öncelikle bizim savunduğumuz doktora ve yüksek lisans öğrencilerine öncelik verilmeli konusuna hiç kimse itiraz etmedi bir tek siz karşı çıktınız. öyle dediğiniz gibi ciddi bir muhalefet oluşmadı. sadece siz eleştirdiniz eleştiri noktanızda somut gerekçeler değil soyut gerekçelerdi.
  2- bizim yaptığımız hazırlık ve konujşmamız başta yök başkanımız olmak üzere büyük takdir aldı. hem başkan hem yürütme kurulu hocamız ciddi hazırlığımız ve konuşmamızın başarılı olduğunu sözleri ile ifade ettiler. hatta başkan danışmanı şahsen beni tebrik etti sunumumda başarılı olduğum için. ayrıca bu konuyu gündeme getiren diğer arkadşımız içinde aynı şekilde karşılandı. hatta hatırlarsan 20 kişi içerisinde bir tek bizim hazırladığımız dosya BİZZAT BAŞKAN TARAFINDAN AYRICA MAİL İLE TALEP EDİLEREK, BÜTÜN YÖK ÜYELERİNE DAĞITILACAĞI söylendi. toplantı sonrası organizasyonu yapan görevliler bahse konu çalışmamızın mail ile de göndermemizi tekrar birebir bize hatırlattılar.
  3- toplantıda biz ve bir kaç kişi dışında %70 i kişi şahsi sorunlarını ve birbirini tekrar eden konuları anlattı. isim vermeden dahi buraya kimin ne konuştuğunu tek tek aktarabiliriz.
  4- doktora öğrencisi ile lisans mezunu arasında dağlar kadar fark vardır. hem yeterlilik hem birikim hem literatür hakimiyeti açısından, satır satır da ezbere bilsen bile doktora eğitimi senin lisansda gördüğün kitaplardan ibaret değildir.
  5-torpille giriliyor falan diyorsunuz ya hiç öyle değil bizim bu doktoraya girerken neler yaşadığımızı bilmiyorsunuz. mail adresiniz varsa özelde yazarım. siz orada cari alım ile yerleşebildiğimizi ifade ettiniz. türkiyede cari alımların adrese teslim olduğunu herkes bilir. eğer öyle bir durumumuz olsaydı. dün o toplantıda biz olmamış olurduk
  6- EĞER BU ÖNCELİK VERİLSE bu gün o toplantıda konuşulan sorunların en az 15 tanesi olmamış olacaktı. bu mağduriyetleriniz oluşmamış olacaktı.lisans mezununun öğretim üyesi olması için 8 yıl gerekli, doktora öğrencisi için 2-3 yıl gerekli, üstelik doktora öğrencisi başta dil de olmak üzere pek çok aşamaları geçerek gelmektedir.
  7- biz haklıyız ve hakkımız olan bir şeyi savunduk.  eğer böyle bir durum varsa bu öyp ile alınanlar içinde geçerli olacaktır. çünkü aynı hoca hem normal doktora öğrencisinin hem öyplinin danışmanıdır. öyplilere uzaydan hoca danışman yapmayacaklar arkadaşlar. herkes nasıl yetişiyorsa onlarda öyle yetişecek. kaldıki doktora hiç öyle değildir. bilmeyen adamı yeterlilikte geçirmezler, kimse kimseyi de bilmediği halde yeterlilik sınavında müdafaa etmez torpilde yapmaz
  hocam bizde bu ulkede yasiyoruz neyin nasil oldugunu iyi biliyoruz verdigim ornekler hicde soyut ornekler degildi gayet somut idi,sunu isterseniz desteklerim kesinlikle deseniz ki yazilan makaleler,kitaplar,kitap ici bolumler,yapilan projeler vb puanlamaya tabi tutulsun kesinlikle haklisiniz ama sizin istediginiz 70 alesi olan doktora ogrencisi atansin.elini kolunu sallayan yukseklisansa doktoraya girebilir heleki lisansi ayni okulda yaptiysa istisnalar var elbet cok zorlayan okullarda var,ama genel itibariyle 55 ales 50-60 dil puaniyla doktoraya giriliyor,ayrica siz doktora ogrencisi olarak lisans mezunu bir adamla rekabet edemiyorsaniz o sizin sorununuz kesinlikle,ayrica sizede sormak isterim doktora ogrencisiniz kactane makaleniz var yayinlanmis ? neden doktora asamasinindakilerin yayinlarinin puanlamaya tabi tutulmasini degilde lisans mezunlarinin onunu keserek oyp ye girmesini savunuyorsunuz?ayrica 3.5 yuksek lisans ortalamasinin altinda yuksek lisans mezunu adam nadir cikar.yuksek lisansda buyuk cogunluk 3.5-4.00 arasi notlarla mezun oluyor ve siz bununda puanlamaya dahil edilmesini istediniz.yani olayin turkcesi biz lisans mezunlariyla rakabet edemiyoruz onlarin onunu kesin bizi alin dediniz ne diyeyim tabi herkes kendi fikrini savundu sizden dosya istediler diye cokda heveslenmeyin derim yinede
  düşünce çarmıhında esir gibi işkencedeyim...

 7. #112
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Trabzon
  Mesaj
  242
  ben ahçelik arkadaşın durumu uzerıne yorum yapmıyorum durumunu da bilmiyorum.. evet hiyerarşi vardır.. phd olduktan sonra başlar.. ama bir meslek sahibi insanı daha fazla emek verdım diye yok sayamazsınız.. yenı mezundan korkulur.. heleki sınav getirseler o zaman bu ortalık daha da kaynar aman yeni mezunlar girecek de benım su kadar yıl oldu mezun olalı da vs vs..ayrıca oyp de lısans mezunıyetı ıle kadro almak sınırlandırılmıs yuksek lısans kadrosundan daha zor çünkü lisans mezunıyetı geneli kapsıyor bu da cogunun işine gelmiyor milletin puanı tavan cunku.. her yuksek lısans doktora yapan akademısyen olacak dıye bır kural da yok.. ıyıysenız, hakkınız yenıyorsa ve goz ardı edılıyorsanız kavganıza ben de destek verırım.. elınızı carpsanız msc phd.. o yuzden ne tum msc lere ne tum phd lere senelerce calıstı dıye buyrun sız onden dıyemeyecegım.. neye gore çalıstı kıme gore çalıştı.. iyi olana zaten sozum yok buyursun doç olsun prof olsun...dekan olsun.. rektör olsun.. akademi bilimleri başkanı olsun..

 8. #113
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  ist
  Mesaj
  21
  o değilde ahçelik sende amma somut soyut işlerine takmışsın ya birazdan hepiniz soyutsunuz sizin yazdıklarınızı göremiyorum demenden korkuyorum

 9. #114
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  117
  Alıntı devran Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  isim devran hocam devrim degil
  toplantıda devrim yaptın ya ondan dedim diye kıvırsam yemezsin dimi özür dilerim aceleyle yazmıştımda

 10. #115
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  850
  Alıntı adym Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  toplantıda devrim yaptın ya ondan dedim diye kıvırsam yemezsin dimi özür dilerim aceleyle yazmıştımda
  onemli degil hocam lafi olmaz duzelteyim dedim sadece
  düşünce çarmıhında esir gibi işkencedeyim...

 11. #116
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  ahcelik orada dile getirdiğiniz diğer sıkıntılar neydi?

  ben bu toplantıyı ÖYp kapsamında atanan kişilerin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi için bir ön adım olarak düşünüyordum. yanılıyor muyum?

  Örneğin; Kasım 2011 tarihinde çıkartılan yönetmeliğe bağlı kararların neden o tarihten önce atanan kişiler üzerinde baskıyla uygulandığı?
  Görevi ile ilişiği kesilen arkadaşların durumlarının neler olacağı?
  Toeic sınavının iptali ile yaratılan mağduriyetler
  Senet,kefil konuları öncelikli konulur değil miydi?

  Orada öyp araştırma görevlilerini temsilen giden grup yalnızca kendi sıkıntılarını mı dile getirdiler? ben tam olarak anlayamadım. toplantıda tam olarak neler konuşuldu.

 12. #117
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  734
  Devran hoca bizleri iyi savunmuş
  Selçuk&İrm

 13. #118
  shockhan
  Misafir
  .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ..............

 14. #119
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  12
  Bu toplantıya katılan bir arkadaşın eşiyle şuan aynı dil eğitimini alıyoruz. Bugün 50bin liralık ödeneklerle ilgili konuşurken, YÖK başkanının 65'i geçen tüm arkadaşlar için ödeneklerin üniversitelerine gönderildiğini söylediğini anlattı. Bu durumdan konu altında bahsedildi mi bilmiyorum; fakat bilgilendirmek istedim.

 15. #120
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.863
  Alıntı yasemn Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu toplantıya katılan bir arkadaşın eşiyle şuan aynı dil eğitimini alıyoruz. Bugün 50bin liralık ödeneklerle ilgili konuşurken, YÖK başkanının 65'i geçen tüm arkadaşlar için ödeneklerin üniversitelerine gönderildiğini söylediğini anlattı. Bu durumdan konu altında bahsedildi mi bilmiyorum; fakat bilgilendirmek istedim.
  Gönderildiyse de bizler görmedik
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Ankara İçin ÜDS Kursu Tavsiyeleriniz Neler?
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan Gökcan Çürük
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 26-05-2014, 10:41
 2. ÖYP yi kazandıktan sonra prosedürler neler?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan nurcihan
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 15-05-2012, 23:49
 3. Anneler Neler Öğretirler??? :):)
  Sohbet/Muhabbet Konuları forum içinde, yazan zkü
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 29-09-2011, 23:36
 4. KPDS 80 Soru ama Konular Neler?
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan frank
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 04-05-2011, 13:42

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git