reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 14 - Toplam 17 İlkİlk ... 41213141516 ... SonSon
Bulunan 196 den 210 - Toplam 251

ÖYP Toplantısında Neler Konuşuldu?

ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü Forumunda ÖYP Toplantısında Neler Konuşuldu? Konusunu İncelemektesiniz

Nazmi Demiş ki: Atılmayacakları ile iligli bir karar alınacağından söz ediiliyor. İnşallah böyle bir karar ...

 1. #196
  Yasaklı Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  147
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Atılmayacakları ile iligli bir karar alınacağından söz ediiliyor.
  İnşallah böyle bir karar çıkar.

 2. #197
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  6
  Toplantıda dil konusu hakkında konuşulanları yazar mısınız arkadaşlar.

 3. #198
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  7
  Ben de şunu merak ediyorum, çift anadal programı konusu dile getirildi mi..sonuçta iki bölümü de başarıyla bitirdim o kadar emek verdim neden her iki bölümümden de tercihde bulunamayım???

 4. #199
  nilsuli
  Misafir
  Bu yüksek lisans doktora olayını neden bu kadar sorun haline getirdiniz anlamadım- SOnuçta kimse bütün kadrolar yl doktora mezunlarına verilsin demiyor ki- 15 lisans mezunlarına veriliyorsa 3 tanede yl mezunlarına verilsin bunun nesi garip- öyp çıkınca bazıları araştırma görevliliğine merak sardı ama bazıları doktorasını bitirmiş yıllardır akademisyen olmak için uğraşıyor- Ayrıca bir üniversitede araştırma görevlisi olab ir arkadaşımın dediği aynen şöyle; öyp ile gelenlerden kimse memnun değil bizim üniversite cari alımlara dönecek, öyp ye rektör sıcak bakmıyor artık

 5. #200
  shockhan
  Misafir
  .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ..............

 6. #201
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı shockhan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  torpille alamadıkları için moralleri bozuk bizim okulda aynı kafada ...
  aynen öyle arkadaşım ..... Üniversitesi ÖYP ile alımı durdurdu bir bölüm başkanı söylediği şu: Eğer ÖYP ile kadro alırsak istediğimiz alınamayacak... Savcılığa suç duyurusu gibi oldu. Soruna bakın soruna. ÖYP yi istememek= Torpili savunmak. Geçenlerde bir hocam da ılk 4 e gıremez dıye korkuyorum dıyor... Bu nasıl adalet bu nasıl dunya.Ama abartmamak lazım çünkü Tr de işler böyle yürüyor. Koltuğa geçerken atan tutan başkanlar bürokratlar Çarkın dişleri arasında ezilince...neyse bana yakışmaz eleştirmek durum bu

 7. #202
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  142
  Alıntı aDNA Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  aynen öyle arkadaşım ..... Üniversitesi ÖYP ile alımı durdurdu bir bölüm başkanı söylediği şu: Eğer ÖYP ile kadro alırsak istediğimiz alınamayacak... Savcılığa suç duyurusu gibi oldu. Soruna bakın soruna. ÖYP yi istememek= Torpili savunmak. Geçenlerde bir hocam da ılk 4 e gıremez dıye korkuyorum dıyor... Bu nasıl adalet bu nasıl dunya.Ama abartmamak lazım çünkü Tr de işler böyle yürüyor. Koltuğa geçerken atan tutan başkanlar bürokratlar Çarkın dişleri arasında ezilince...neyse bana yakışmaz eleştirmek durum bu
  Ses kaydı yapıp, foto çekip onları ele vermek lazım. Çok şımardılar (:

 8. #203
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2010
  Mesaj
  159
  ben de ÖYP kaynaklarının aktarımı konusunda toplantıda neler konuşulduğunu ve Nisan'da çıkacak muhtemel usüllerde bu konuda nasıl bir gelişme yaşanacağını merak edenlerdenim. merakımı giderme zahmeti göstereceklere de teşekkür ederim. daha da öyp li boynu bükük çocuk olmaktan yakınmak istemeyenlerdenim..
  Hatâî hal çağında
  Hak, gönül alçağında
  Kâbe yapmaktan yeğdir
  Bir gönül al, çağında.

 9. #204
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  Nisan 2 oldu Yönetmelik yolda mı acaba? =)

 10. #205
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  27
  2010 agustosta başlayıp, 50-65 arası puanı olan, toeic magduru olup, bu KPDS son şansları olanlar için nedir durum? 65 i geçemezsek atılacak mıyız? geçtik diyelim: 2 yarıyılda yüksek lisansa başlayamazsak atılacak mıyız?

 11. #206
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  27
  Keza bende Ahçelik adlı üyeye teşekkür etmek istiyorum. Sosyal bilimci olup doktora yapan, ailedende zengin olmayan bireylerin çektiği sıkıntıları çok az kişi bilir. Herneyse konumuz tabikide bu değil. İşin torpil kısmının varlığını tabikide kabulleniyoruz. Fakat bir lisans mezunu ile yüksek lisans mezununun karşılaştırılması hadisesi oldukça gereksiz ve komiktir.

  Ana mevzu Ahçelik'in belirttiği gibi üniversitelerdeki eğitim verebilecek kontenjanların biran evvel doldurulması ise kendisinin dediklerine sonuna kadar katılmamız gerekiyor. Yok ÖYP'yi postacılık gibi bir devlet memurluğu şeklinde görüp kpss gibi işlevsiz bir sınavın benzeri olan ales ve geçmişe müdahale edemeyeceğiniz ayrıca üniversiteler arasındaki korkunç farklara rağmen oluşan haksız bir diploma notuyla kazanılacak basit bir memuriyet gibi görüyorsanız her şey zaten mübahtır.

  ÖYP ile alınan öğrencilerin kapasitesine gelince. Herkes kendi bildiğini söylüyor. Belli bir kriterde yok. O zaman bende kişisel yorumları yapmak zorundayım. Afedersiniz ama İstanbul Üniversitesi'ne gelen birkaç arkadaşla tanıştık. Maalesef ki bırakın bilim yapabilmeyi, kitap okuma alışkanlıklarının bile olduğuna emin değilim.

  Ayrıca şöyle bir durum daha söz konusudur. Bunun sırf yandaşlık meselesi ile alakası olmadığına emin olunuz. Çünkü ülkemdeki her siyasi kafadan adamla sohbetim var. Kimse de açıkçası ÖYP'den gelen asistanlardan memnun değil. Felsefeciden, tarihçiye pek çok sosyal bilim dalında bunun böyle olduğunu söyleyebilirim. Teknik dallar ile ilgili yorum yapmıyorum.

  ÖYP'ye eğerki bir bilim sınavı getirilir, ales ve diploma notunun haksız ve saçma etkileri azaltılırsa bu bir nebzede olsa zaten tartışma konusu olmaktan çıkar. Çünkü yıllar geçtikte bir dalda uzmanlaşan kişi lisanstan çıkan taze bir beynin yapabildiği kadar aleste başarılı olamaz. (Madem mavzu bahis oluyor alesim 84'tür...)

  vs vs vs... konuşulacak çok şey var fakat her master doktora yapanın toprilci olduğu veyahut bir şekilde kayırıldığı ya da dandik bir tez yaptığı iddiası çok büyük bir genellemedir. Sakıncalıdır.

  Son olarak şunun da belirtilmesi gerekiyor. Bu sistem master ve doktora yapan ve yeni başlayanların üzerine değişmiştir. Dolayısıyla hoop sistem değişti cari usulde gidicek siz başınızın çaresine bakın denilemez. Bir lisans mezunu bu sisteme notuna bakarak katılabiliyor. Uygun değilse bu sürece hiç bulaşmıyor. Bizler yüksek lisansa başladığımız da cari usulün kalkacağını biliyormuyduk? Bu bir mağduriyettir. Bunu reddetmek olmaz.
  Alıntı biryeldeğirmeni Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sayın Ahcelik isimli üyenin hem yok forumunda hemde bu forumda belirtmiş olduğu düşünceleri takip ediyorum uzun süredir. Kendisine bizim sorunlarımızı dile getirdiği için
  teşekkür ederim. Aşağıda yazmış oldğu bilgileri de okuma fırsatı olmamış arkadaşlara tavsiye ederim.

  "neyin nasıl olduğunu bildiğinizi zannediyorsunuz. bilmiyorsunuz. daha göreceğiniz çok şey var, kaç yüksek kaç dr mülakatına girdiniz nelerle karşılaştınız kimlerle muhatap oldunuz, nelerle hangi gerekçelerle elendiniz. biz neler yaşadık hiç birini yaşamadınız ve bilmiyorsunuz. lisans mezunu oldu mu alanınızda kendinizi prof zannediyorsunuz, k,mseyi beğenmiyorsunuz. sizin bir dönem okuduğunuz kitapları biz bir iki günde okumak zorundayız. şu ana kadar dr öğrencisi olduğumuz halde neden hala atanamamışız bunu bi sorun her şey burada yazılmıyor her şey söylenemiyor maalesef, sizler bu ülkenin en güzel zamanlarında mezun oldunuz. doktora öğrencisi nden lisans mezunu adamla rekabet etsin bu saçma. evet bizi alın dedik bu bizim hakkımız, bunu rahatça söyleyebiliyoruz. bunu dedik senin saçama sapan ales puanından yaptığın 5 fazla soru neden benim 6 yıllık emeğimin önüne geçsin. aynı durumda sen olsan sende aynısını dersin. biz dosya istediler diye çok heveslenmedik. vermezlerse de canları sağolsun, o dikkati çekebilmiş olmak o hazırlığı yapabilmek ve o vurguyu ön plana çıkarabilmek bile lisans ile doktora arasındaki birikim farkının küçük bir tezahürüdür. elini kolunu sallayarak doktoraya girilebileceğini yazmışsın, bi dene bakalım.
  bir üniversitenin bir doktora mülakatında bana ne iş yaptığımı sordular ve başka bir soru sormadan elediler tek soru buydu. bu mudur. üstelik kontenjanı boş bırakıp almadılar.
  o zaman bende size şunu sorarım toplantıda savunmuştunuz. eş durumundan tayin yani siz bir üniversiteye ayrı düşeceğinizi bile bile tercih yapıp gideceksiniz sonra beni birleştirin diyeceksiniz. yazmasaydın kardeşim tercih ekranında desem nasıl olur, yada alesden yüksek alıp eşinin şehrini kazansaydın. şimdi ne hakla fazla puanı olan o şehre gitmek istiyorsun desem nasıl olur. o şehri kazananla yarışamadığın için mi böyle yökten çözüm istiyorsun desem nasıl olur. acımasız olmazmı. ya da sen senet meselesini gündeme getirdin. kardeşim senet miktarını bile bile neden imzalyorsun desem nasıl olur imzaladığın şeye neden itiraz ediyorsun. madem altından kalkamayacağın işin içine niye girdin desem nasıl olur. madem senin eleştirin veya talebin doğru benim isteğim yanlış ise neden dün ikimizde oradaydık. lütfen herkes adaletli, hakkaniyetli ve vicdanlı olsun. dün gelenler için denilebilirmi arkadaş 50 yi geçemeyince atılacağını biliyordun şimdi niye şikayet ediyorsun bi elli alsaydın denilse nasıl olur. biz bunları diyemiyoruz. denilse doğru olur ancak vicdanlı olmaz. anlatabildimmi. senin talebinin haklılığı kadar benim talebimde haklı.

  biz bu aşamya kolayla gelmedik gelsek çoktan atanırdık. atamazlar sa ben iki sene daha sabreder dr ünvanını alır yrd. doç olarak başlarım allah izin verirse, benim bu saatten sonra çabam kendim içinde değil. biz bizim yaşadığımız sıkıntıları bizden sonrakiler yaşamasın adalet olsun istiyoruz. biz zaten yıllardır bekliyoruz. 2 sene daha bekleriz gerekirse. ama umarım siz 6 sene sonra benim olduğum durumda olmaz ve benim savunduğum şeyleri savunuyor olmazsınız. "

 12. #207
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  729
  forumu iyice taradıysanız sizin fikirlerinize gayet güzel cevaplar veriliyor siz öyplileri küçümsemeye devam edin biz de sizlere kıs kıs gülmeye devam ediyoruz

 13. #208
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı ibulut Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  forumu iyice taradıysanız sizin fikirlerinize gayet güzel cevaplar veriliyor siz öyplileri küçümsemeye devam edin biz de sizlere kıs kıs gülmeye devam ediyoruz
  Aslında bulut bazı konularda haklılar. Lisans Mezunu arkadaşlarımız bir çok alışkanlığı edinmeden bu sisteme girmiş oluyorlar. Yaşları da çok genç bazı arkadaşlarımızın.Ama Hocalarına çok görev düşüyor. Kendileri de bu süreçten geçtiler,eğitildiler,öğrendiler. Onlara göre ÖYP li sorun çünkü 0 dan başlayacak bazı şeyler. Haklı oldukları yanlar var ama bu sistemden kaynaklanıyor. ÖYP'yi ilk uygulayan ODTÜ; Gaziantep ile Erzurum Unıv. lerini ayağa hatta şaha kaldıran da yine bu program.Hocaların biraz daha sorumluluk alıp yetiştirmeleri, ÖYP Araş. Gör. arkadaşlarımızın üzerinde daha fazla emek harcamalılar.Çünkü 10 yıl sonrasının Akademik hayatını şekillendirecekler; ÖYP'li Araş. Gör. olacaklardır. ÖYP Devam etmesi halinde 2020 de yaklaşık 40 bini aşkın Yrd. Doç. ve Doç. ÖYP'li Araş. Gör. arkadaşlarımızdan olacaktır. Kısaca herkes için EĞİTİM şart.
  Son düzenleyen aDNA, 22-05-2012 saat 13:38.

 14. #209
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  729
  Hocam arkadaşın dört yanlışı bir doğrusunu götürüyor kusura bakmasın. Bi kere öypyi anlamamış kendince ikiye ayırmış bi kere amaç kontenjanların bir an evvel doldurulması falan değil postacılık gibi bir memuriyet hiç değil. Öypde amaç akademisyen yetiştirmektir zaten hazır eleman gelsin denmiyor. Gerekirse sıfırdan başlar yeterince süre var en sonunda evelallah akademisyen olur. Ben ne akademisyenler gördüm daha işe yeni başlamış öyplilere taş atacağına onlara baksın. Arkadaş alesi dil sınavını beğenmez ama başka sayfada da ylsy'yi savunmuş bilmem farkında mı ama onun seçimi katıksız alesten yapılıyor.

 15. #210
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı ibulut Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam arkadaşın dört yanlışı bir doğrusunu götürüyor kusura bakmasın. Bi kere öypyi anlamamış kendince ikiye ayırmış bi kere amaç kontenjanların bir an evvel doldurulması falan değil postacılık gibi bir memuriyet hiç değil. Öypde amaç akademisyen yetiştirmektir zaten hazır eleman gelsin denmiyor. Gerekirse sıfırdan başlar yeterince süre var en sonunda evelallah akademisyen olur. Ben ne akademisyenler gördüm daha işe yeni başlamış öyplilere taş atacağına onlara baksın. Arkadaş alesi dil sınavını beğenmez ama başka sayfada da ylys'yi savunmuş bilmem farkında mı ama onun seçimi katıksız alesten yapılıyor.
  Hocam adı üstünde zaten. Çamur atmak cidden çok yanlış. Ben bir ÖYP li değilim fakat 2007 den beri çektiğim sıkıntılara baktığımda 23-24 yaşında gencecik arkadaşlarımızı 30 lu yaşlara kadar eğitecek bir Program.Eksikleri kesnlikle var, yanlış uygulamaları can sıkıcı.Buna rağmen geleceğin Türkiyesini yetiştirecek insanlar yine bizim başarılı,bilgili,kültürlü insanlarımız olacaktır,olmalı da. YLSY ile hem kamu hem de Akademik camiada yer alacak bir çok arkadaşımız yurt dışında.MEB yine yeni açılan Unıv. ler için öğrenci gönderiyor. Siyaset yapmak istemiyorum ama iyi yapılan şeyleri de görmeliyiz. 2009 da herkes torpilim yok,dayım yok diye ağlarkan şimdi ÖYP ve ÖYP'li karakterli genç arkadaşlarımızı yerden yere vurmaya çalışıyoruz. Cari ile alımların 6 defa kazığını yemiş biri olarak söylüyorum: YÖK geliştirip daha iyisini yapana dek en ADİL, en LİYAKATLI sistem ÖYP!!!


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Ankara İçin ÜDS Kursu Tavsiyeleriniz Neler?
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan Gökcan Çürük
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 26-05-2014, 10:41
 2. ÖYP yi kazandıktan sonra prosedürler neler?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan nurcihan
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 15-05-2012, 23:49
 3. Anneler Neler Öğretirler??? :):)
  Sohbet/Muhabbet Konuları forum içinde, yazan zkü
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 29-09-2011, 23:36
 4. KPDS 80 Soru ama Konular Neler?
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan frank
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 04-05-2011, 13:42

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git