+ Konuyu Cevapla
Sayfa 6 - Toplam 12 İlkİlk ... 45678 ... SonSon
Bulunan 51 den 60 - Toplam 116

Çetinsaya: Yeni ÖYP yönetmeliği Nisan Ayında Tamamlanacak

ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü Forumunda Çetinsaya: Yeni ÖYP yönetmeliği Nisan Ayında Tamamlanacak Konusunu İncelemektesiniz

ODTÜ ve Ankara Üniv. de ders geçme arasında dağlar kadar fark varken ve bu biliniyorken, ...


 1. #51
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  ODTÜ ve Ankara Üniv. de ders geçme arasında dağlar kadar fark varken ve bu biliniyorken, herkesin ortalamasının eşit sayılması bence de adaletsizlik. Bölümden bölüme fark vardır, buna herkes gibi ben de katılıyorum. Fakat tartışılması ve düzeltilmesi gereken en önemli konulardan biri de Univ.lere göre ortalamadır. Bizde 100lük sistem var ve ABD arasındaki farktan dolayı ben de 1.6 puan ile 2010 da bir ÖYP kadrosunu kaçırdım.Alt dönemimdeki arkadaşımız beni geçti,hakkıyla aldı helal olsun. Ama dersine giren Hocayı çok iyi biliyorum.Farklı ABD olduğumuz için dersini almadım.Sonuçlar açıklanınca o kadar şaşırdım ki: Alesim,dilim yüksek ama Ortalam yüzünden kadroyu kaçırmıştım.İşte o zaman ODTÜ-İTÜ-BOĞAZİÇİ' nde okuyan ve mezun olan arkadaşımla, ders seviyesi ve ders notu verme kriterleri farklı olan bir Univ. den mezun olan arkadaşlarımın nasıl bir adaletsizliğe mahkum edildiği. Ales ve Yabancı dili geliştirmek elinizde. İkisini de 90 yapın, diğer arkadaşınız 3.50, siz 3.00 ile mezunsanız cezalandırılıyorsunuz gibi geliyor. Benim düşüncem bunun önüne geçilmeli. Eğitim seviyeleri maalesef ülkemizde belli bir standart üzerinden yapılamıyor. Kimi Hocalar, ilk sınıfta verdiği notu son sınıfta da şaka gibi verirken,kimi Hocalar da derse Asistanını sokup 90-95lerle geçirerek diğer Unı. de okuyan ve mezun olan insanların haklarını gasp ettiğini düşünemiyor. Yatarak mezun olanla,kasarak zor mezun olanı aynı kefeden alıp yarışa sokmak bence ADİL değil...

 2. #52
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  27
  Alıntı aDNA Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşım yazmayım tartışma ortamı doğmasın diyorum ama tutamadım kendimi. Osmanlıca bilmek tarih bölümü için ekstrem durum. Bu durumlar için zaten YÖK Cari kadroları bitirmiş değil. Zaten bitmezde Cari alımlar. Ama bu Araş. Gör. alımları, Yrd. Doç. veya Doç. alımı değil. Osmanlıcayı lisansta 2 yılda öğrenen bir arkadaşımız da bir zahmet eğer Hocaları istiyorsa ÖYP de kaldığı süre içerisinde (en az 4 yıldır) öğrenir ve gelir. O beğenmeyenleri cebinden de çıkarabilir. Cari alımı isteyen Hocalara bakın; emin olun ki: %90' ı eşini dostunu alamadığı için, %10 u da rakip olarak göreceği tiplerin gelmesinden çekindiği içindir. Benim dilim 86.250 idi 4 kadroya başvurdum.Adamlar bölüm kurmus(Hoca diyemeiyorum, çünkü mantık belli) Yrd. Doc. yaşları 40'ı aşmış. Egolarını bıraktım korkularına malup olmuşlar. Kusura bakmayın ama nerede pasif,silik tipler var ya da emrine amadeyim Hocam diyecek insanlar var onları seçmek için soruları bile verdiklerini gördüm. Etliye sütlüye karışmamak ile Başarısız olmayı bir tutmayın. Başarısız ya da eksik ise eğitilir olur biter. Yrd. Doc. olarak dönene kadar emin olun eksiklerini kapatır.Kapatamıyorsa zaten şapkasını önüne koyarak kendi düşünsün.Yaşınızı bilmiyorum Hocam ama çok güzel insanlarla beraber çalışmışsınız belli. Umarım kayırmacı işler yapan Hoca tiplemeleri ile bir araya gelmezsiniz. O zaman ÖYP neden bu kadar önemli anlarsınız...
  Yazınız bolbol ve güzel güzel tartışalım ne ala işte

  1. Osmanlıca bilmek tarih bölümü için ekstrem bir durum değildir. Türkiye'deki tarihçilerin yarısından fazlası hatta tarihçi olmayan Bilgi Belge bölümü ve İlahiyatçılardan bile bir kısım insanlar tarih ve hatta Osmanlı tarihi çalışmaktadır.

  Verdiğim örnekte oldukça basit ama elzem bir hadisedir. Tarih bölümleri yakınçağ, yeniçağ, eskiçağ, cumhuriyet tarihi, ortaçağ, eskiçağ, genel türk tarihi ve osmanlı medeniyeti ve müesseseleri kürsüleri olarak ayrılır.

  Bunlardan 4 tanesinde Osmanlı tarihi çalışılır. Konuya maalesef ki oldukça uzaksınız. Olabilir bilmiyorsanız anlatırız dert değil. Yani neymiş 8 kürsüden 4ünden yani yarısında Osmanlı çalışılırmış ve Osmanlıca bilmek mühimmiş...

  2. Osmanlı öyle bir iki yıl içerisinde halledilebilecek birşey değildir. Biz 4 yıl lisansta bunun eğitimini alıyoruz. Master tezimizde bu alanda çok daha ciddi bir ilerleme yapıyoruz. Doktorada ise hala belli bazı konularda uğraşmak gerekiyor. Osmanlı arşivlerine birgün uğrarsanız size işin gerçeğini anlatırlar.

  3. Cari alımlarda yapılan adam kayırmacılık yüzünden bizler kadro bulamadık. Mevzu zaten bu değil. Ben cari usulü ve torpilciği savunmuyorum.

  4. Öyp'deki çarpık hususların ama konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle sizinde muzdarip olduğunuz not ortalaması haksızlıklarının giderilmesini istemek zannederim ki cari usulün haksızlıklarına destek vermek manasına gelmemektedir.

  Saygılar...

 3. #53
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  467
  burda birileri tarihçilere laf mı atıyor bana mı öyle geldi....

 4. #54
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  27
  1. Efenim öncelikle bahsettiğiniz insan tipine uymadığımı belirteyim de ona göre şahsımı suçlayıcı yorumlar yapınız. Burada daima konu hakkında konuşmayı tercih edelim. Ben sizlerin şahsınıza herhangi bir laf söylemiyorum.

  2. Durumumu merak ediyorsanız söyleyeyim. Ben doktora öğrencisiyim ve dediğiniz gibi lisanstan sonra açıkta kalıp aç aç bir memuriyet arayanlardan değilim. Zaten benim ana sıkımtımda bu. Hiçbir akademik yeterlilik göstermeyen bir kimsenin Öyp'ye alınması açıkçası mantıksızdır.

  3. Akademik yeterliliği ne bir ales ne de bir diploma notu gösterebilir. Yazılan bir tez ya da makale olmadıkça kişinin yapabildiği ve yapabileceği ilim kapasitesi anlaşılamaz.

  4. Maalesefki akademisyen olmak isteyenler değil tezsiz yüksek lisans yani formasyan yapmak isteyenlerin genellikle notları diğerlerinden daha yüksek oluyor. Çünkü tezli yüksek lisanstansa tezsizin örneğin ales örneğin diploma notu puanları daha yüksek. Sosyal bilimler alanındaki pekçok dalda bunu açıkça söyleyebilir. Arkadaşlarım senelerce birbirini yedi. Hepsini yaşadık gördük. Sınıfımdaki en yüksek not ortalaması olan ilk 10 kişiden belki sadece 1i yada 2si mastera başlamıştır. Diğerleri hep öğretmen olmak için uğraştılar. Pek çoğuda maalesef açta açıkta atanamadan bekliyor. İşte Öyp çıkar çıkar telaşlı bir şekilde bu işe sarılanlar bunlardır. Maalesef ki bunlardır... Bunu da küçümseyerek söylemiyorum. Sadece ülke şartları.

  5. Ana sıkıntı yüksek lisans tezini bile vermemiş bir bireyin akademisyen adayı kabul edilmesidir. Çünkü bilemezsiniz ne yapıp yapamayacağını. Maalesef ki bu böyledir. Nasıl ki Doçentliğini vermeyen birisine Prof luk yolları kapalıysa (ki buna mantıksız denemez) masterını bitirmeyen bir kişinin yar doçluğu garanti altına alınamaz.

  Alıntı m.a.g.NUM Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  şuraya bak 2.00 ile mezun olmuş adamla 3,50 ile mezun olmuş adamı denk sayacak öneri adalettetn yoksun garip bir kendine göre öneri çıkarmadır.bir şeyin geçmişte kalması onu değersiz yapmaz.aslında notu yüksek olanlar ta okula ilk girdiği gün akademisyen olmayı istediği için bu kadar çaba göstermiştiir.ama kampste sürte sürte okulu zar zor bitiren baktı ki iş yok en kolayı bu lan öğretmen olmaktan daha kolay dedi ve bu öyp ye girmeye niyet etti.bu mudur vicdan adelet anlayışınız.ezberlemek için bile kitap açıp karıştırmak gerek kusura bakmasın kimse.ezberciliği kötü bir şey diye lanse edenler işin ruhuna tükürüyorlar.ben edebiyatçıyım bana ezvberlenmeyecek bir şey göster şiiri naıl öğrenir insan yahut fizik de formül nasıl bilinir.yapmayın herkes kendine uygun öneri değil de adilana bir öneri de bulunsun el-insaf

 5. #55
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  27
  1. Boğaziçi değil İstanbul Üniversitesi'nde okudum ve halada okumaktayım. Bizim okuldaki kadar çok ve ciddi tarihçiyi herhalde başka bir okula bulamazsınız.

  2. Evet maalesefki yapılan pekçok tezi görüyoruz. Kimin ne yaptığı ortadadır. Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz. O yüzden diyoruz ki master tezini bile bitirmemiş büyük ihtimalle akademik yeterliliği olmayan kimselerin yar doçluğunu garanti altına almak büyük bir risk ve saçmalıktır.

  Saygılar...

  Alıntı m.a.g.NUM Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  valla kusura bakma hoca üniversitenizin adı var diye siz sanıyorsunuz ki sadce biz iyi biliyoruz.kusura bakmayın anadolunun en ücrasında gerçekten tarih aşkı ile okumuş biri ve kendini geliştirmiş bir sizden farklı olmaz.boğaziçinde edebiyat pröf den çok prof var benim okulumda, gerçi onlar anadolu da ya muhakkak onlar kadar başarılı değildrler. toplum öylesine büyük üniveriste ayrımı yapmış ki sizlerle bilim sinavında görüşmeyi çok isterdim o zaman 2 ile 3,5 arasında farkı gösteriridim

 6. #56
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  467
  ya şunu kesinlikle söyleyeyim ben de tarihçiyim ve bölümümü birincilikle bitirdim yüksek lisans yaptım osmanlıca ve arapçayı da çok iyi bilirim. küçük bir üniversiteden mezun oldum. hakkımı da kimseye yedirmem. lisans puanım da 90 nın üzerinde. çok fazla konuşmayın. lisans ortalaması elbette %35 olacaktır.

 7. #57
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  27
  Tariçiyiz ve maalesef ki pekçok sosyal bilimler dalı gibi bu ülkenin üvey evlatlarıyız. Bizler ne öğretmenlik bulabilmekte ne fenciler gibi adam gibi geliri olan işlere girebilmekteyiz. Hatta burs olanaklarımız bile kısıtlıdır. Maalesef ki doktora yapan pekçok tarihçi için Öyp hayatların sürdürüp tezlerini yazabilmeleri için bir can simididir.

  Alıntı kral Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  burda birileri tarihçilere laf mı atıyor bana mı öyle geldi....

 8. #58
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  467
  hadeyandan

  bak dostum ben istanbul üniversitesinde tarihçilerin yazdığı yüksek lisasn tezlerine de baktım kusura bakma çoğu kes kopya yapıştır yapmışlar. osmanlıca da kullanan yok. bence o üniversiteyi fazla övme ....

 9. #59
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  27
  Efendim sizi canı gönülden tebrik ediyorum. Sizin puanlarınızın peşinde değilim. Lakin üniversiteler arasındaki diploma notu kriterlerinin bir hukuksuzluk yarattığı ortadadır. Pekçok farklı kriter uygulanmaktadır. Yök puan tablosuna çevrildiği zaman heder olan puanlardan tutunda her okulda bulunan hocaların öğrenciye bir davranmamasına kadar pekçok etken...

  Alıntı kral Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ya şunu kesinlikle söyleyeyim ben de tarihçiyim ve bölümümü birincilikle bitirdim yüksek lisans yaptım osmanlıca ve arapçayı da çok iyi bilirim. küçük bir üniversiteden mezun oldum. hakkımı da kimseye yedirmem. lisans puanım da 90 nın üzerinde. çok fazla konuşmayın. lisans ortalaması elbette %35 olacaktır.

 10. #60
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  27
  İddialarınız sizi bağlar ve hakikaten çok iddialı buldum. En nihayetinde (bu tabirde hoş değil tabi ama) küçük olarak ifade edilen okullarda not bombardımanına tutan pekçok hocamızı da biliyoruz. Ben sizin şahsınızdan başarınızdan bahsetmiyorum. Lakin böyle genel bir temayülün olduğunu reddedemezsiniz.

  Alıntı kral Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  hadeyandan

  bak dostum ben istanbul üniversitesinde tarihçilerin yazdığı yüksek lisasn tezlerine de baktım kusura bakma çoğu kes kopya yapıştır yapmışlar. osmanlıca da kullanan yok. bence o üniversiteyi fazla övme ....

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. iibf yeni öyp yönetmeliği ile puanların azalma ihtimali
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan hakankolcak
  Cevap: 34
  Son Mesaj: 06-07-2012, 00:48
 2. Yeni ÖYP Usul ve Esaslar Nisan Ayında Belli Oluyor
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 331
  Son Mesaj: 29-06-2012, 18:42
 3. Cevap: 25
  Son Mesaj: 27-06-2012, 18:21
 4. Yeni ÖYP Yönetmeliği Ne Zaman Tamamlanacak
  ÖYP Yönetmelikleri forum içinde, yazan Öypsıkıntısı
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 17-06-2012, 23:07
 5. Yeni YÖK Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan hasan0688
  Cevap: 53
  Son Mesaj: 18-02-2012, 13:28

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git