reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 4 İlkİlk 1234 SonSon
Bulunan 16 den 30 - Toplam 51

Makale: ÖYP'de %3'lük Kesinti ve Tercih Sayısının Arttırılması İçin Dilekçe

Anasayfa Haberleri Forumunda Makale: ÖYP'de %3'lük Kesinti ve Tercih Sayısının Arttırılması İçin Dilekçe Konusunu İncelemektesiniz

biz bir istekte bulunuyoruz bulunmak yasak degıl bulunduk dıye ne fırsatcılıgımız kaldı ne cıkarcılıgımız bız ...

 1. #16
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  1.279
  biz bir istekte bulunuyoruz
  bulunmak yasak degıl
  bulunduk dıye ne fırsatcılıgımız kaldı ne cıkarcılıgımız
  bız ıstekte bulunduk dıye hemen yök bunu kabul etmeyecek
  akıllarına yatarsa otururlar gorusurler yaparlar yatmazlar o ayrı.sankı bız dedık hemen kabul oldu gibi tepkı gostermek yersız
  zamanında bız neler yazdıkta hıc bır somut adım goremedık
  lutfen bıraz saygı

 2. #17
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  19
  Alıntı hicran Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  %10 demek imkansız demek. "bir daha başvuramasın" şeklinde düzeltirseniz en net halini almış olur.
  aynen öyle sana katılıyorum kardeşim

 3. #18
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  41
  İlke olarak katılmakla beraber kullanılan üslubun yarı-resmi, ve amatörce olduğunu düşünüyorum.

  - Proje diye başlanıp program şeklinde devam etmiş (ki bu yukarıda belirtilmiş)
  - "hakkının yenmemesi için" yerine "rekabet eşitliğinin sağlanabilmesi için" şeklinde bir ifade daha düzgün durur.
  - "diğer kişilerin hakkının yenmemesi" yerine "diğer adayların mağdur olmaması" ifadesi kullanılabilir.
  - "bu rakamın düşüklüğü" yerine "bu oranın düşük/yetersiz oluşu" gibi bir ifade seçilebilir.
  - "yapmalarının önüne tam anlamıyla engel olamamaktadır" gibi bir ifade olmaz. " yapmalarına bir engel teşkil etmemektedir" gibi bir cümle kullanılabilir.
  - "bu rakamın en az" yerine "bu oranın en az" şeklinde bir ifade kullanılabilir.
  - "ayrıca bir diğer eksiklik ise" ifadesinde anlatım bozukluğu vardır. "ayırca bir diğer eksiklik de" ya da "bir diğer eksiklik ise" şeklinde düzeltilmeli.
  - "kadro olduğunu göz önüne alınırsa" şeklinde bir cümle olmaz "kadro olduğu göz önüne alınırsa" demek doğru olur.
  - "bahsetmiş olduğum konuların" yerine "mevzubahis konular" ifadesi daha resmidir.

  Ukalalık olarak algılanmasını istemem. Fakat olektif bir harekete kalkışılıyorsa böyle şeyler önemli. Umarım yardımı olur.

  Saygılarımla

 4. #19
  shockhan
  Misafir
  .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .

 5. #20
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  78
  Alıntı CemSoganci Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  peki hocam haklı olabılırsınız.ailevi nedenlerden ötürü (eş durumu, bakıma muhtaç aile bireyi vb.) demıssınız.bu durumdakı ınsan neden tercıh yapayım 6 7 ay maasımı alayım ondan sonra cıkarım gozu ıle bakıp baskasının hakkına mani oluyor.neden kendısını dusunuyor sadece.eger zaten cıddı manada dusunen bır ınsansa ve onunde cıddı bır engel var ıse tercıh yapmayacaktır bu ınsan.gıdemıcegını bıle bıle tercıh yapıyorsa zaten insanlık ayıbıdır.baskalarının hakkını yemektır.bencıllıktır tamamen ego yanlısı bır davranıs bıcımıdır.bız bunun onune gecmek ıstıyoruz

  ben du dılekceyı yazdım.kendımı dusunme amacı ıle yazmadım.bu ve bunun gıbı hele bır yazayımda sonradan gıtmesemde olur dıye tercıh yapan ınsanların onune gecmek ıcın yazdım.

  pekı bende sıze bır soru sorayım.benım kendı unıversıtemde kendı bolumumde gecen öyp de 5 tane kadro vardı.5 ide doldu 5 inede gelen olmadı.halı ıle bende bu kadroları ıstıyordum.bu bos beles tercıh yapan arkadaslar yapmamıs bu kadroya ben yada benden baska gorevıne adam gıbı devam edıcek 5 kısı yerlesseydı ne olurdu.ben yada dıger 5 kısının hakkı nerede.bızım gecen 1 senemızın maasını kim odeyecek.ustelık yerlesen 5 kısıden 2 sı odtü de ars.gor idi.
  sımdı o egosu yuksek ınsanların davranıslarının cezasını ben neden cekıyorum.kendı bolumumde 44 kadro vardı en az 15 (ve daha ustu) kısı bu zıhnıyette tercıh yapıp gıtmedı.üniversite bölüm mezunu olarak ılan şartı koymus.gıdıyor eğitim cıkıslı ınsan tercıhte bulunuyor.yerlesıyor.amacı ne hele bı atanayım nasıl olsa yanlıs beyanın bır yaptırımı yok bakarsın unıversıtede benı atar, gozden kacarım... işime atanır devam ederım.bole bır zıhnıyet olabılır mı.o kadroyu hak eden ınsanın gunahı ne.baska ego sahıbı ınsan yuzunden senelerını hala umutla gecırmesı mı.bunun olmasına kımsenın yön vermeye hakkı yok.o yuzden bılınclı tercıh yapılması lazım.gercekten gıdemeyecegını bılen ınsan tercıh yapmaz

  lutfen elestırı getırırken kendı cıkarlarımızı dusunmedıgımızı goz onunde bulundurun.ınsanların bılınclı tercıh yapmalarını ıstıyoruz ve bundan dolayı bu dılekceyı olusturduk.eger hala bu tarz davranıs bozuklugu olan tercıh surecınde bulunursa kendısı acısından bır yaptırımla karsılasacagını bılmesı lazım adayların
  Hocam yanlış beyan ve keyfi tercih yapanlar konusunda dediklerinize ben de katılıyorum. Ancak bunun telafisi %10 puan kesintisi olmamalı. Bunun yerine kadrolarda yedek sistemini oluşturmayı talep edebiliriz ki bu sayede kadro boş kalmayacak ve kimsenin önü kesilmeyecektir. Bu da işlemlerin bürokratik süreçlerle uzatılmaması ve işin tek elden yani YÖK aracılığıyla yapılmasıyla gerçekleşebilecektir. Bu sayede tekrar tercih için geçerli mazereti olan insanların da hakları ellerinden alınmamış olur diye düşünüyorum. Eğer dediklerimde yanlış bir şey varsa lütfen düzeltin.

  Buna ek olarak zaten tercih sisteminin (yazılım ve yöntem olarak) düzeltilmesi gerektiği konusunda herkes hemfikirdir diye düşünüyorum.
  Kaygan olma ki tutunasın.

 6. #21
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  1.279
  arkadaslar yazdıgım seyde yanlıslar olabılır
  cok kısıtlı bır zaman aralıgında yazdım

  hatalarım vardır kusura bakmayın
  duzeltılmesı gerekn yerlerı dılekceyı ındırdıkten sonra gondermek ıstersenız duzeltıp gonderebılırsınız

 7. #22
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  3
  Alıntı CemSoganci Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  arkadaslar lutfen elestırı yaparken kedı cıkarlarımızı dusunerek bır seyler yapma amacında oldugumuzu dusunmeyın

  inanın kendı cıkarımı dusunsem bu dılekcenın ıcınde cok daha farklı yazılar olurdu !...
  Arkadaşlar siz neyin tartışmasını yapıyorsunuz? 5 kişilik kontenjandan söz ediyorsunuz. Neredeyse Türkiye'nin tüm köylerine üniversite açacaklar. Sizin bölümünüzün toplam 5 tane mi araştırma görevlisine ihtiyacı varmış. Geri kalan ortalama %90'lık kısım nasıl tamamlanıyor peki. Nokta özellikli ilanlarla. Yani her 10 akademisyenden 9'u, etkisi daha da arttırılmış mülakat yoluyla alınan, amaca yönelik gruptan oluşurken, sadece 1'i tesadüfe bırakılıyor ki; onu da sindirmek ve eritmek için tüm kanunlar gerektikçe yönetmeliklere ekleniyor.

  Bu ÖYP denilen göz boyama programı, hükümetin başının altından çıkan bir program. Sözde; nokta özellikli ilanlara alternatif. YÖK' te zaten yok ya, hükümette varsa eğer hukuktan anlayan ya da hukuku hakkaniyetli şekilde uygulayacak olan birileri, (ben mecliste bile olduğuna inanmıyorum) şu alımların tamamını ÖYP ile yapacak bi kanun çıkarsın da görelim bakalım.

  Her alanda olduğu gibi burada da 10'un 9'unu birileri paylaşırken, kalan 1'i binlerin önüne atıyorlar. Biz de önümüze atılan kemik parçasının ardından koşuyoruz. Yakalayan yalamaya, muhafaza etmeye çalışırken, yakalayamayan mücadeleye bu yolda devam ediyor...

  Ben yakaladım kemiğin birini... Ama kendi adıma Nasreddin Hoca ile Filler gibi olmayacaksam, sizin burada ve kemik yakalama yarışında gösterdiğiniz enerjiden de güç alacaksam, bugün istifa etmeye ve bu sistemi de bu sistemin ve ülkenin geleceğine hipotek koyan hîyanetkârları da yerle bir etmek için savaşmaya hazırım.

  Hı! Ne dersiniz?

 8. #23
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Arkadaşlar kesintiden önce mutlaka Yedek Aday konulmalı. asil belki yanlış beyandan kazandıysa;vicdanına yenik düşer gitmez veya yanlış beyan verenin kadrosu diğer en erken ek alımı beklemek zorunda kalmaz.Artık diğer Cari alımlarda olduğu gibi Asil arkasına Yedek yerleştirilmeli her ÖYP kadrosu için. Bunu yeni YÖK umarız ki düşünür.

 9. #24
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  69
  Bende kazananlarla birlikte yedeklerin de belli olmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu sistemle pek çok sorun çözülebilir.

 10. #25
  shockhan
  Misafir
  .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .

 11. #26
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  150
  Alıntı gul1 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ben de ÖYP ile girdiğim üniversitede hiç aklıma gelmeyecek sorunlarla karşılaştım ve ayrılmak zorunda kaldım. Şimdi de puan kesintisinin arttırılması yoluyla zaten az olan ikinci şansımın da elimden alınacağını öğreniyorum. Bu dilekçeyi verenler de ilk girdikleri üniversitede benim yaşadığım gibi hiç beklemedikleri sorunlarla karşılaşabilir ve herkesin ikinci bir şansa ihtiyacı olabileceğini yaşayarak öğrenmek zorunda kalabilirler...
  ben sizin durumunuzu anlıyorum ve benzer durumları yaşayanlar ile fellik fellik üniversite üniversite gezinen kişileri aynı kefeye koyanları kınıyorum, %10 luk kesinti ile artık ömür boyu akademisyen olamayacaklarının altını çiziyorum.%3lük kesinti bile 3 puan alıyor, küsürlerle açıkta kalanları düşünürsek bu miktar yeterli CEZA için ama amacınız rakiplerimiz ayak altından çekilsin demek ise bunu açık açık söyleyebilirsiniz. lütfen kendi çıkarınız için başkalarını da yakmayın...

 12. #27
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Çok özel nedenlerden dolayı istifa etmek durumunda kalmış olanlar olabilir ama genelinin ben öyle masum olduğuna inanmıyorum. Yazınki ve ara atamadaki sonuçlarda gördük. Adam açıklandığı gün çeşitli forumlarda şu tarz başlıklar açıyor: "Zorunlu hizmeti yapmazsak ne olur?", "Atandığımız üniversiteden başka üniversiteye geçiş mümkün?"...vs...vs... Bu soruları soranların nerelere atandıklarını öğreniyorsun: hakkari, ığdır, bitlis vb. üniversiteler. Adamın mantığı şu: "Ya ben bir yere kapağı atayım da, ales ve dile abanır ve bir dahaki atamada daha batı taraflarına geçerim"...Sizce bu mantığa bir önlem gerekmiyor mu???

 13. #28
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  354
  Ağustos'ta kurul kararları gereğince ilişiğim kesilecek gibi görünüyor... İşten atılanlar %10'luk kesinti nedeniyle bir daha yerleşemeyecek yani. Hem işten atıl hem de (şayet YÖK tüm alımları ÖYP yapacaksa) akademik hayatın sona ersin!!! %10'luk kesintinin sürekli olması hiç akla yatkın gelmiyor bana. Üniversite sınavında bile 1 yıl men edilirsin, daha doğrusu 1 yıl puan kesintisi uygulanır. ÖYP'den atılırsam bir daha bu rezil sistemin içine asla girmem! İsterse %1500 kesilsin puan, banane! Ama sürekli puan kesintisi hem de bu kadar büyük oranda savunuluyorsa, altında başka şeyler ararım. Yüksek puanlılar şöyle bir aradan çekilsin demek bu. Yeni mezunlar şu an sadece deli gibi ales, dil kısacası ÖYP odaklı çalışıyorlar: yani yüksek puanlılar bu kesinti nedeniyle yeniden tercih yapamasa da puanı 2 katı yüksek adamlar gelecek her yıl... Normal kadro denen şeyden torpil nedeniyle yaka silkmiştik ama en azından kefilin yok diye işten atmıyorlar. İşten atılırsam, ÖYP sizlerin olsun canlar, ben yayın sayımı artırıp, kendimi kanıtlayıp umutla normal kadrolara girmeyi bekleyeceğim. Siz de 100 yıl geçerli %100'lük puan kesintisini yasalaştırırsınız inşallah.

 14. #29
  ALES Soru Editörü
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  Bolu
  Mesaj
  189
  Yüzde 10 luk kesinti isteği bildiğim kadarıyla ömürlük değil sadece 1 yıllık. Son yazılan mesajlar buna odaklı yazıldığı için dikkat çekmek istedim. Yüzde 3 lük kesintide bildiğim kadarıyla ömürlük kesinti.(Yanlışım varsa düzeltin)
  Dünyadaki açlık ve sefaletin nedeni yoksulları doyuramadığımızdan değil zenginleri doyuramadığımızdandır.

 15. #30
  shockhan
  Misafir
  .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. %3 Kesintisi ve Tercih Sayısının Arttırılması için Dilekçe !...
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan CemSoganci
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 06-03-2012, 20:12
 2. Cevap: 38
  Son Mesaj: 15-11-2011, 18:08
 3. ÖYP ile ek yerleştirmede yanlış tercih yapanların engellenmesine yönelik dilekçe
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan yorgunsavaşçı
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 13-10-2011, 15:15
 4. Makale: ÖYP Alımları İçin Dilekçe
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 30
  Son Mesaj: 24-06-2011, 23:15
 5. öyp fizikçiler ve tercih sayısının azlığından şikayet edenler...
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan ahmet212121475
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 16-06-2011, 23:29

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git