reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 3 - Toplam 5 İlkİlk 12345 SonSon
Bulunan 21 den 30 - Toplam 49
Ağaç Şeklinde Aç24Beğeni

Araştırma Görevlisi ve İkinci İş

Araştırma Görevlisi Forumunda Araştırma Görevlisi ve İkinci İş Konusunu İncelemektesiniz

deucan Demiş ki: üniversiteyle temasa geçsinler iş alımı yaptıracaklar.... ünide sizi yollayacak oradan aldığınız maaşın ...


  1. #21
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    06-2012
    Mesaj
    15
    Alıntı deucan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    üniversiteyle temasa geçsinler iş alımı yaptıracaklar.... ünide sizi yollayacak oradan aldığınız maaşın %60 ı sizin cebe %40 okula kalacak yasal olarak böyle çalışılabiliyor...
    Peki bunları hep rütbelileremi özel . ( yrd.doç.dr-doç.dr-prof.dr)
    Arş.gör. bu yolla kazanç sağlayabilirmi ?
    Birde şu danışmanlık olayını biraz açarmısınız ?

  2. #22
    Yardımcı Doçent Doktor
    Üyelik Tarihi
    06-2011
    Nerden
    ANKARA
    Mesaj
    845
    Alıntı Stefan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Benim anlamadığım araştırma görevlisi nasıl oluyor da bir başka yerde çalışacak kadar boş zaman bulabiliyor?
    ben de onu anlamaya çalışıyorum akademik çalışmalarını öteleyerek muhtemelen.
    " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

  3. 14-06-2012, 17:06

    Yeni Üye


  4. #23
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    06-2011
    Mesaj
    217
    Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Tüm 657'ler için geçerlidir (50/d dahil); Hisse sahibi olabiliyorsunuz. Nasıl borsadan hisse alınabiliyorsa aynı şekilde bir limited şirketinde hisse ortaklığınız olabilir bunda kısıtlama yok. Ancak orada çalışan olarak görünemezsiniz. Yani hesabınıza yıl sonu kar payının dışında bir şey yatamaz.


    "YASAKLANAN ŞİRKETLER

    1- Kollektif Şirketler: Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesinde, memurların kollektif şirketlere ortak olamayacakları açıkça belirtilmiştir.

    2- Komandit Şirketler: Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesi, memurların komandit şirketlere ortak olması konusunda ayrım yapmakta ve ‘‘komandite’’ ortak olmalarını yasaklamaktadır.

    Bilindiği gibi, şirket borçları nedeniyle, sorumlulukları şirkete koydukları sermaye ile sınırlı tutulan ortaklar ‘‘komanditer ortak’’, tüm mal varlıkları ile sınırsız biçimde sorumlu tutulan ortaklar ise ‘‘komandite ortak’’ adını almaktadır.

    Buna göre, memurların komandit şirketlere ‘‘komanditer ortak’’ olmalarında yasal bir engel yoktur.

    3- Adi Şirketler: Adi şirketlerde, şirketin idaresi ve temsili, kural olarak bütün ortaklara aittir (Borçlar K. Md. 525, 533, 534). Bir ticari işletmeyi kısmen de olsa kendi adına işleten kimsenin ‘‘tacir’’ sayılması, memurların bu şirketlere ortak olmalarını imkansız kılmaktadır.

    YASAKLANMAYAN ŞİRKETLER

    1- Anonim Şirketler: Yasalarımızda, Devlet memurlarının anonim şirketlere ortak olmalarını engelleyen bir hüküm yeralmıyor. Çok kişinin de bildiği gibi, bir anonim şirketin hisse senedine sahip olmakla, o şirkete de ortak olunmaktadır. Örneğin, borsada bir bankanın ya da bir çimento şirketinin hisse senetlerini almakla, bu şirketlere ortak olunmaktadır.

    Aynı şekilde, borsaya kayıtlı olmayan bir şirketin, yüzde 5-10 ya da 60 oranında hissesini almakla, şirketin o oranda ortağı olunmaktadır. Kaldı ki, anonim şirketin hamiline yazılı hisse senetlerinin alınması halinde, ortağın kim olduğunun tespiti de, pek mümkün değildir.

    Anonim şirket ortaklarının, şirketin idare ve temsili konusunda doğrudan yetkileri yoktur. Bu yetki, anasözleşme ya da genel kurul kararıyla atanan yönetim kuruluna aittir (TTK Md. 317).

    Bunun yanısıra, anonim şirket ortaklarının şirket borçları nedeniyle sorumlulukları da ‘‘koymayı taahhüt ettikleri sermaye’’ ile sınırlıdır (TTK Md. 269). Tüm bu nedenlerle, devlet memurlarının anonim şirketlerde ‘‘kurucu ortak olmaları’’ ya da kurulu şirketlere ‘‘sonradan ortak olmaları’’ mümkündür.

    Danıştay'ın görüşü de bu yöndedir (Dn. 1. Dairesi, 19.06.1991 Tarih ve E.91/77, K.91/105).

    2- Limited Şirketler: Memurların limited şirketlere ortak olup olamayacakları konusunda yasada açık bir hüküm yoktur. Limited şirketlerde, ortakların şirket borçları nedeniyle sorumlulukları, koymayı taahhüt ettikleri sermaye ile sınırlıdır (TTK Md. 503, 532).

    Şirketten tahsil olanağı bulunmayan vergi ve SSK borçlarından ise, hisseleri oranında doğrudan doğruya sorumlu olurlar ve yasa hükümleri gereğince, takibe tabi tutulurlar (6183 sayılı K. Md.35).

    Bu nedenle memurlar, limited şirkete ‘‘kanuni temsilci’’ olmamak koşuluyla, kurucu ortak ya da kurulu şirkete sonradan ortak olabilirler."
    nazmi hocam. şu anda istifamı verip çalışmadığım bir ortaklığım, ve hiç prim ödemediğim bir bağkurum var.
    öyp için atama beklemekteyim. bu durumla ilgili sıkıntı çıkar mı?

  5. #24
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Alıntı hawk9 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    nazmi hocam. şu anda istifamı verip çalışmadığım bir ortaklığım, ve hiç prim ödemediğim bir bağkurum var.
    öyp için atama beklemekteyim. bu durumla ilgili sıkıntı çıkar mı?
    Hayır hiç bir sorun olmaz.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  6. #25
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    08-2012
    Nerden
    Izmir
    Mesaj
    76
    Isten cikma tarihini nasil ayarlayacagiz? 1 hafta gibi bir esneklik olmaz mi? Ayrildigimiz sirket yerimize eleman bulmak zorunda belki?

  7. #26
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    06-2011
    Mesaj
    217
    Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Hayır hiç bir sorun olmaz.
    Hocam rahatlattınız teşekkürler
    peki %15 lik kesinti söz konusu mu ?

  8. #27
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Ne kesintisi?
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  9. #28
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    06-2011
    Mesaj
    217
    657 ile öğretmen olup da başka yerde ortak olanlardan %15 kesiliyor diye duymuştum.
    bize de geçerli olacak mı.
    atamada bağkurum durdurulup ssk ya geçeceksem iyi.
    ama bu kesinti olur mu ?

  10. #29
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Ortaklıkta hiç bir şey kesilmiyor. Ama idari görevniz olmamalı sadece hisseniz olabilir sorun yok kesinti yok.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  11. #30
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    06-2011
    Mesaj
    217
    Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ortaklıkta hiç bir şey kesilmiyor. Ama idari görevniz olmamalı sadece hisseniz olabilir sorun yok kesinti yok.
    Hocam harikasınız çok teşekkürlerrr
    mutemet biliyordur umarım bilmezse bu kanunları gösteririm artık.





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. Öğretim Görevlisi ile Araştırma Görevlisi Arasındaki Fark
    Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan kgurcan
    Cevap: 56
    Son Mesaj: 14-06-2017, 17:35
  2. Araştırma görevlisi, Öğretim görevlisi vb. Kadrolu mu oldu yoksa Sözleşmeliye devam mı?
    Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan neden_insan
    Cevap: 15
    Son Mesaj: 31-01-2014, 13:26
  3. Cevap: 29
    Son Mesaj: 23-01-2013, 16:27
  4. Cevap: 23
    Son Mesaj: 05-06-2012, 14:29
  5. M.Y.O ' da Araştırma Görevlisi veya Öğretim Görevlisi Olmak ?
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fırat
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 15-07-2011, 14:06

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git