+ Konuyu Cevapla
Sayfa 5 - Toplam 8 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
Bulunan 41 den 50 - Toplam 80
Ağaç Şeklinde Aç9Beğeni

ÖYP'mi Yoksa YLSY'mi Daha Avantajlı?

YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu Forumunda ÖYP'mi Yoksa YLSY'mi Daha Avantajlı? Konusunu İncelemektesiniz

iki alımın da kendi içinde artıları ve eksileri var. ylsy'nin avantajlarına bakarsak; - her şeyden ...


 1. #41
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2010
  Mesaj
  36
  iki alımın da kendi içinde artıları ve eksileri var.

  ylsy'nin avantajlarına bakarsak;
  - her şeyden önce yurt dışında çok daha dolu ve doyurucu bir eğitim alıyorsunuz (bölümünüz ne olursa olsun).
  - farklı bir ülkede okumanın getirileri çok fazla oluyor (her şeyden önce kendinize olan güveniniz artıyor; dil sorununuz otomatikman çözülüyor çünkü gittiğiniz ülkede yıllarca kalıyorsunuz, okuyor araştırıyorsunuz; yüksek lisans ve doktora sürecinde yapacağınız neredeyse tüm yayınlar yabancı olduğu için internette ulaşılabilirliğiniz artıyor, çalışmalarınıza aldığınız atıflar artıyor, daha ulaşılabilir oluyorsunuz -çalıştığım bölümde bu bursla yurt dışında eğitim almış hocamdan biliyorum bu durumu. bölümümdeki proflardan çok çok çok daha fazla atıf almıştır kendisi-)
  - gittiğiniz ülkede sorumluluğunuz sadece öğrenci olmak. öyp'de olduğu gibi aktif olarak arş gör olmuyorsunuz ve lüzumsuz angaryalara uğraşmıyorsunuz. sizden beklenilen tek şey okumanız; sonrasında ise sizin için yapılan harcamanın karşılığında ülkeye dönmeniz ve öğrendiklerinizi aktarmanız.
  - yüksek lisansı farklı bir ülkede, doktorayı farklı bir ülkede yapabilirsiniz. süreçte biraz zorluyorlarmış, kolay olmuyormuş ama bu imkanınız var. bu da ayrı bir güzellik diye düşünüyorum.

  öyp'nin avantajlarına bakarsak;
  - dilini dişini bildiğiniz topraklarda lisansüstü eğitiminize devam ediyorsunuz,
  - arş gör olarak çalışma hayatının içine giriyorsunuz (bu durumun aynı zamanda bir dezavantaj olduğunu da düşünüyorum). üniversitelerdeki işleyişi bizzat içinde bulunarak öğreniyorsunuz ki bu çok önemli bir ayrıntı. neden? çünkü yurt dışında eğitim alıp gelenler çok farklı bir sistemin içinden geliyorlar ve ülkemizdeki sistemin, işleyişin içine girince ciddi bir şok yaşıyorlar. şokun başlıca nedenleri de net bir iş tanımının olmaması, hiyerarşik düzen içerisinde herkesin altındakini ezmeye çalışması oluyor.
  - ülkede olduğunuz için alanınızdaki hocalarla tanışıp, kendinizi gösterme, belki ilerisi için farklı girişimlerde bulunabilme yollarınızı açıyorsunuz.
  - ülkenin gündemini bildiğiniz için çalışmalarınız, alanınızın güncel sorunlarıyla ya da ülkenin eksikleri ya da ihtiyaçlarıyla ilgili oluyor. yurt dışındayken bu pek böyle olmuyor, gittiğiniz ülkenin sorunlarına ya da bulunduğu noktaya göre çalışmalar yapıyorsunuz ve durum böyle olunca ülkeye dönüldüğünde çalışmalarınız değersiz sayılabiliyor.
  - zorunlu hizmet konusunda avantajlı olunuyor. eğitim aldığınız süre kadar zorunlu hizmetiniz var. (bire bir mevzusu)
  - hocalar sizi gördüğü ve bildiği için kadro ve ünvan alma konusunda daha avantajlı oluyorsunuz. çünkü hocalar yanlarında bulunan, onunla birlikte sıkıntı çeken ya da hocanın yarattığı sıkıntılara göğüs geren arş gör'leri dışarıdan gelenlerden daha çok destekliyorlar.
  - belli bir çevre ediniyorsunuz.

  ylsy'nin olumsuzluklarına gelince;
  - senetlerde çok ciddi miktarların altına imza atıyorsunuz. eğer girdiğiniz yoldan pişmanlık duyar ve bu yolu bırakırsanız çok sıkıntı yaşarsınız (imza attırılan miktar ve bunun yarısı kadar da ceza size ödettiriliyor).
  - tercih ettiğiniz ülkeyi sevip sevmeyeceğinizi, girdiğiniz yolu başarıyla tamamlayacağınızı bilemiyorsunuz (yurt dışında çok daha yoğun, düzenli ve yüksek tempoda çalışmanız gerekiyor. adamlar işlerini ciddiye alıyorlar.), bu uzaklığı ve bir anda tamamen yabancı bir ortamda kendini bulmayı psikolojiniz kaldırabilir mi? bunu da iyi ölçüp tartmanız lazım. bütün bunlar çok ciddi risk almanız demektir.
  - zorunlu hizmette bire iki oluyor. yani ne kadar süreyle yurt dışında eğitim almışsanız, bunun iki katı kadar zaman zorunlu hizmet yapmanız bekleniyor.
  - ülkeye döndüğünüzde bir kadronuz oluyor. ancak bölümdekiler tarafından önyargıyla karşılanmanız, ünvanınızı hemen alamamanız olası sorunlar. sizden önce bölümde olanlar varsa çok büyük bir ihtimalle öncelik onlara tanınacak ve yükselme yoluna öncelikli olarak onların girmesi sağlanacaktır.
  - yurt dışında eğitim aldığınız süre boyunca memuriyet derecenizde bir yükselme olmuyor. öyplilerin yıllar içinde dereceleri de yükselirken, ylsyliler daha düşük derece görevlerinin başında oluyorlar.
  - yurt dışındayken ülkeyle bağ kurma yollarına gitmediğinizde, dönüşte tamamen yabancı bir ortamda buluyorsunuz kendinizi. özetle yeni bir çevre edinme süreci yaşıyorsunuz.
  - ülkedeki prosedürlerden dolayı, bölüm arkadaşlarınızın ve hocalarınızın size karşı tutumlarından dolayı (her zaman olumsuz olmaz ama olma ihtimali çok yüksek) göreve başladığınız anda karşılaşacağınız angarya işlerle yurda döndüğünüze pişman oluyorsunuz. (arkadaşım ingilizce bildiğine pişman durumda çünkü fakültedeki hocalar ingilizce tüm işlerini, çevirilerini ona yaptırtmaya çalışıyorlar. buna karşı bir önlem alın ya da dik durun. bir kez yapmaya başlarsanız görevinizmişçesine üstünüze yapışır kalır bu işler de!)
  - hem yabancı bir ülkeye gittiğinizde hem yurdunuza döndüğünüzde kültür şoku ve insan şoku yaşayabiliyorsunuz.
  - verilen bursla geçinmek zorundasınız ve genellikle bu paranın yetmediği söyleniyor. burslu olduğunuz sürece başka bir işte çalışmanız yasak. başka bir işte çalıştığınız tespit edilir ya da öğrenilirse bursunuz kesiliyor ve sizin için yapılan harcamaların devlete geri ödenmesi isteniyor. (yurt dışında burslu olup aynı zamanda çalışanlar elbette var ama bu riskten de haberiniz olmalı)

  öyp'nin olumsuzluklarına gelince;
  - arş gör olarak çalışmanızın dezavantajları olabiliyor. kendi işlerinize, çalışmalarınıza yeterli zamanı ayıramayabiliyorsunuz. çünkü pek çok bölüm işini yapmanız bekleniyor.
  - geçici bir arş gör olduğunuz için ve göreve başladığınızda diğerlerinden haliyle yeni olduğunuz için her türlü lüzumsuz işten siz sorumlu tutulmaya çalışılıyorsunuz.
  - eğitim almanın sizin önceliğiniz olduğu göz ardı ediliyor. ne de olsa herkesin her yerde iş gücüne ihtiyacı var. siz yeterli bilgiyle donanmışsınız, donanmamışsınız pek umrunda olmuyor insanların -çoğunun-.
  - memuriyet dereceniz çalıştığınız sürece yükseliyor. ylsy'lilerin memuriyet derecesi sıkıntısını yaşamıyorsunuz.
  - yurt dışında alabileceğiniz dolulukta bir eğitim alamıyorsunuz (bu tamamen benim şahsi fikrimdir).

  ylsy'yi çok isteyen ve kazanan; ancak aynı dönemde öyp'de de yerleştirilmesi yapılan ve yurtta kalan biri olarak ilk etapta aklıma gelen avantaj ve dezavantajlar bunlar. zaman içerisinde farklı boyutlarda artı ve eksiler aklıma gelirse aktarırım.

 2. #42
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.090
  Alıntı XX06 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhabalar benim bi kac sorum var cevap verırsenız sevınırım.

  1.sorum:Ylsy ve öyp de eğitim süreleri aynı mı ve kac sene benım bıldıgım ylsy 5 sene ama emın deılım
  2.sorum:ylsy sonucunda yar.doc olarak atanıyoruz.öyp de peki egitim bıtınce ne olarak atanıyoruz.
  3:sorum: Öyp de torpılın olduguna daır ınternette bı kac yazı okudum .Mulakatlara alınıyoruz bu goreve baslayacagımız unıversıtelerde mı oluyor yoksa egıtım alacagımız unıversıtede mı mulakata alınıyoruz.
  4.sorum:Öyp için gecerli bu sorum yuksek lısans yapıyorum mesela yuksek lısans yaparken basvurdugumda yuksek lısans yaptıgım bolumden de tercıhte bulunabılır mıyım yoksa kendı bolumumden mı sorumluyum.Basvurulan unıversıtelerın aradıgı kosullara baktıgımda yuksek lısansla ılgılı bı durum belırtılmemıs hıc ama ınternette bı yazıda yuksek lısans yaptıgımız bolumude secebılıyoruz yazan olmus dogrulugundan emın degılım .
  5.sorum:Öyp eğitimi sadece ODTU de mı verılıyor?

  Simdiden cookk tskler verecegınız cevaplar ıcın .
  1. Eğitim süresi size kalmış. YL bitirmek 2artı1 yıl, Doktora bitirmek 4artı1 yıldır maksimum. İster tüm yılları kullanırsınız isterseniz erkenden bitirirsiniz.
  2.YLSY sonucunda yrd doç olarak atanamıyorsunuz direk. ÖYP de de öyle. Atandığımız okula dönüp kadro bekliyoruz ÖYPde. YLSYde benzer ama MEBin sizi başka yerlerde çalıştırabilme durumu var. Forumu araştırın öğrenirsiniz.
  3. ÖYPde mülakat yoktur. Merkezi atama ile atanırsınız.
  4. Genelde lisans alanından devam ediliyor ÖYPde. Foruma bakınız.
  5. Çook eskiden ODTÜ ve diğer birkaç okuldaydı ÖYP eğitimi fakat şu anda 15in üstünde okulda var.

 3. #43
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  1
  merhaba benim bi kaç sorum olacaktı. ben yüksek lisansımı tamamladım öyp kazanırsam sadece doktora eğitimi mi alacağım.. birde forumda okudum dil sınavını geçemezseniz normal araştırma görevlisi olursunuz öyp avantajlarından yararlanamazsınız diyor. brnim bildiğim ilişkin tamamen kesiliyor. ben öğretmenim ve öyp kazanırsam meslekten istifa edeceğim o yuzden dili geçemezsem sıkıntı olur diye düşündüm. bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

 4. #44
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  734
  Alıntı byz Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  merhaba benim bi kaç sorum olacaktı. ben yüksek lisansımı tamamladım öyp kazanırsam sadece doktora eğitimi mi alacağım.. birde forumda okudum dil sınavını geçemezseniz normal araştırma görevlisi olursunuz öyp avantajlarından yararlanamazsınız diyor. brnim bildiğim ilişkin tamamen kesiliyor. ben öğretmenim ve öyp kazanırsam meslekten istifa edeceğim o yuzden dili geçemezsem sıkıntı olur diye düşündüm. bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim
  Tamamladığınız yüksek lisans alanınızla aynı ise, ve kazandığınız üniversite kabul ederse doktoradan başlarsınız. ÖYP eski yönetmeliğinde normal araştırma görevlisi olabilirdiniz dili geçemezsiniz. Fakat artık o durum kalktı. Dilde başarısız olursanız işinize son veriliyor. ilk yıl 50 yi geçmek zorundasınız, 2. yıl ise 65 geçmeniz gerek. Dil konusunda mecburen geçeceksiniz. Şuanda dili geçemedikleri için işlerine son verilen ÖYPzedeler mevcuttur. Düşünüp doğru kararı bilginiz ve azminize göre kendiniz verebilirsiniz. Başarılar.
  Selçuk&İrm

 5. #45
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  845
  Alıntı bilim_adamı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  2 yıl içinde 65 almazsak normal arş mi oluyoruz yoksa tamamen görevden mi uzaklaştırılıyoruz hocam_?
  normal arş. gör. olarak kalma kaldırıldı. görevden uzaklaştırılma var.
  " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

 6. #46
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  25
  ÖYP'nin bir diğer dezavantajı:

  2012 yönetmeliğine göre yurtdışı doktora için 1 yıllık süre kaldırılmış ve yerine maksimum 15 gün ibaresi getirilmiştir.

  ÖYP'lilere yurtdışı kapısı kapanmış gibi görünüyor !!!

 7. #47
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  97
  Alıntı drysnn Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  İkisini de kazanan birisi olarak cevaplamak isterim ki bana göre OYP daha avantajlı..Ben 2009 YLSY ile Almanya'da doktora yapma hakkı kazandım, daha sonra yaptığım yazışmalar sonucunda Almanya'nın en iyi okullarından birinden davet aldım, oraya gittim yüksek lisans çalışmalarımı sundum, beni davet eden prof ve çalışma grubu ile yaptığım görüşmeler sonucunda akseptansımı alarak ülkeme döndüm..Eylül 2010 gibi orda doktorama başlayacakken özel nedenlerden dolayı vazgeçtim. Zorunlu hizmet yerim Karabük Üni'ydi ve orda 2 katı hizmet yapmak zorundaydım. Eğer zorunlu hizmet yapacağın okul senin akademik kariyerin için avantajlıysa, yurtdışına çıkmak için ve aynı zamanda görev yerine döndüğün zaman da seni bağlayan hiçbirşey yoksa YLSY kesinlikle daha avantajlı.Ama ÖYP'nin imkanları ve avantajları da yadsınamayacak kadar fazla..OYP ile araştırmalarım için yine yurtdışına çıkma avantajım var sonuçta..Şuan Sakarya Üni'de OYP kapsamında görevime başladım..Mutluyum sevdiğim işi istediğim okulda kendi memleketimde yapıyorum..Almanya'ya gitseydim kalbi kırık insanlar bırakacaktım ardımda, ama şimdi sevdiğim insanlar yanımda sevdiğim işi yapmanın huzuru içindeyim..
  hocam yalnızca y.lisans yapıp dönebiliyormuyuz.. mesela ben marmara ya atandım y.lisans için kabul aldım biryerden,y.lisansımı bitirdim,doktora yapmak istemiyorum.. basıp kazandığım üniye gelebilirmiyim?

 8. #48
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  35
  merhaba arkadaşlar. sanki öyp bir adım önde gibi durmuyor mu? Yani 1 yıllık yurt dışında doktora imkanıda var. Sonuçta türk insanı olarak ünide gurbet çektik. Bide yük. lisans. ve doktora ile beraber 6 sene yurt dışı sonra tekrar buraya gel zorunlu hizmet. Yoksa ben gözümde mi büyütüyorum! Merak ediyorum ylsy öğrencilerini ing sınavınada kolay demişler. Ben üds sınavından 60 alıcam diye zorlandım. Amerikadaki ing eğitiminden sonra o inglizce sınavı gerçekten kolay oluyor mu? Sanki türkiyede işleri daha kolay yaparım gibime geliyor.

 9. #49
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  845
  Alıntı legend2323 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ÖYP'nin bir diğer dezavantajı:

  2012 yönetmeliğine göre yurtdışı doktora için 1 yıllık süre kaldırılmış ve yerine maksimum 15 gün ibaresi getirilmiştir.

  ÖYP'lilere yurtdışı kapısı kapanmış gibi görünüyor !!!
  o konuda daha yökten herhangi bir açıklama gelmedi. ama ben kaldırılacağına ihtimal vermiyorum. yurtdışı dil kursu belki kaldırılır ama araştırma izni devam eder.
  " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

 10. #50
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  845
  Alıntı bilim_adamı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ve de senet ödeme var değil mi hocam
  *
  senet imzalamayı kastettiniz herhalde. o zaten her iki programın da en temel zorunluluğu.
  " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Tarih bölümünde hangi bilim dalı daha avantajlı?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan tarihci48
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 28-08-2016, 19:37
 2. ÖYP Kapsamından Çıkmak mı Yoksa ÖYP'li Kalmak mı Avantajlı?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ece
  Cevap: 49
  Son Mesaj: 24-10-2013, 19:52
 3. ÖYP'de Kamu Yönetimi mi Yoksa İşletme mi Daha Avantajlıdır?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan burcuer
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 25-03-2013, 18:51
 4. ÜDS'mi daha kolay yoksa KPDS'mi ? ?
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan cemaslan
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 24-01-2012, 17:38
 5. öyp mi avantajlı yoksa doktoramı
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan dt-ngy
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-07-2011, 13:58

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git