+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 3 İlkİlk 123 SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 23

Mezun olduğumuz bölümden başka bir bölümde ÖYP kapsamında araştırma görev.-y.lisans

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda Mezun olduğumuz bölümden başka bir bölümde ÖYP kapsamında araştırma görev.-y.lisans Konusunu İncelemektesiniz

doğru konuşalım tamam, ülkenin en iyi teknik eğitimi kabul edilen gazi ve marmara'daki bilgisayar eğitiminin ...


 1. #11
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  74
  doğru konuşalım tamam, ülkenin en iyi teknik eğitimi kabul edilen gazi ve marmara'daki bilgisayar eğitiminin bende zayıf olduğunu düşünüyorum.. hatta selçuk un eğitiminin de iyi olmadığını düşünüyorum. bunun yanında son yıllarda sırf fakülte olsun diye açılmış teknik eğitimler var, örneğin eğitim kalitesini bilmesem de simav da tef olması tuhaf geliyor. ayrıca burada genel konuşuyoruz, elbetteki birçok böte mezunu benden dahi iyidir, benden dahi diyorum bizim sınıftada format atmayı bilmeden mezun olanlar oldu, ortalamaya vurduğumuzda ( teflerin öss puanının genel olarak bötelerden yüksek olduğunu bir kenara koyarsak) yazdıkların epey komik geldi.. benim konuştuğum böte bölüm başkanı da oldu, "hocam bu dersler neden bu kadar kolay" dediğimde "buradan giden adam ilkokula gidip paint, word, excel anlatacak" dedi.. madem çok iyi yazılım biliyorsun yolun ıspartaya düşerse Ecir hocanın sınavlarından birine girmeni tavsiye ederim.
  1. sınıftayken akademik kariyer yapacağımı bilsem bende böte'ye giderdim, rahat rahat kebap derslerden AA ile geçer rahatlıkla 85 civari bi diploma notuna sahip olurdum.. gittiğim yere bak, senin bizim anlatacağımıza iddia ettiğin derslerden mantık devreleri finaline girdim, konuları gözüm kapalı kelime dahi takılmadan anlatacak derece iyi biliyorum, hatta sınavdan önce arkadaşlara defalarca anlattım.. sınavda 3 soru var 35 er puandan toplam 105 puan, kağıtlar geldi, kafamı kaldırmadan 75 dakika sürekli yazdım ve ancak 2 soruyu yetiştirebildim, 70 üzerinden 60 alıp cb ile geçtim.. ortalaması 70 in üstünde kimse yoktu herkes gauss eğrisinde standart sapmadan yeterince uzaklaşamadığı için BA düşüren bile olmadı.
  meslek lisesinde ücretli çalıştım, diğer arkadaş da böte mezunu (hemde selçuk) idi, sene başında ders paylaşırken "ben bu derse giremem, şuna giremem buna da giremem" demeye başladı.. artık onun hiç giremeyeceği dersleri ben aldım geriye kalanlar içinden beğendiklerini seçti, kalanlar yine bana kaldı. dersler başladıktan 2 hafta sonra bana gelip " ya ben bu nesne yönelimli programlamayı anlatamayacağım, onun yerine web tasarım anlatsam olur mu " dedi.. ayrıca o arkadaş da eml elektronik mezunuymuş.
  bende daha fazla yazıp bu gereksiz tartışmayı uzatmayayım.. yaz stajı, tez, bitirme projesi gibi ekstra eziyetler teknik eğitimlere kpss çalışmak için zaman bırakmazken, diğer taraftan hemen her bölümde olduğu gibi karambole mezun olanlar da oluyor

  sanki yök'ten birilerinin teknik eğitimlere özel gıcığı varmış gibime geliyor. tefi kapattıkları yetmezmiş gibi kadro da açmıyorlar.. öyp de olmasa muhtemelen doktora yapmamız imkansıza yakın olacaktı

 2. #12
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  85
  Ben çok iyi yazılımcıyım felan demedim dikkatini çekerim. Eğer BÖTE mezunlarının hangi sıfatla mezun olduklarını bilseydin şu tartışmayı yapmıyor olurduk. Ben bölüme başladığım ilk günden son güne kadar hocalarımdan hep " siz öğretmen değilsiniz öğretim teknoloğusunuz bunu bir türlü anlatamadık, öğrenciler de anlamadılar" lafını duydum. Buna tabiki ilk günlerde anlam verememiştik ama sonradan anladıkki biz BÖTE ciler gerçekten de öğretmen değliz. Hocalarımızın deidiği gibi Öğretim Teknoloğuyuz. Bizim sizin yaptığınız işlerde gözümüz zaten yok. Bütün kadrolar sizin olsun. Biz Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Uzmanı olarak istihdam edilelim bize yeter. MEB de bu yanlışı anladı ve artık BÖTE mezunlarını Teknik Müdür yardımcısı ve Öğretim teknoloğu olarak atayacak. Birde ortalamamı yüksek getiririm felan demişsin ya işte o olayda üniversiteden üniversiteye değişiyor. Ben bölümümü birincilikle bitirdim ama ortalamam 82 idi. Bizim de kendi alanımızla ilgili sınavlarımızda en aşağı 7-8 sayfa yazı yazıyorduk. Bölümün kolaylığı üniversiteden üniversiteye değişiyor anlayacağınız. Sizi bilmem ama bilgisayar mühendisliği için amaç olan bilgisayar BÖTE için bir araç. Bizim bilgisayar bilimlerinde yeni bir şey bulmak gibi bir amacımız zaten yok olamazda. Bu yönde eğitim almıyoruz. He TEF ler için belki olabilir orasını bilmem. Bizim amacımız her türlü teknolojinin eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılmasını sağlayarak öğrenmeyi daha etkili bir hale getirmek. Maksimum kazanımla öğrenme öğretme sürecini yürütmek. BÖTEciler bunlarla ilgilenir. Bizi mantık devreleri felan ilgilendirmez. Lisede koca bir yıl elektronik gördüm. Zaman kaybı. Keşke yazılımla ilgili daha fazla şey görseydim. Birde sınava gel gir felan demişsin gerek yok ben zaten ülkenin en iyi teknik liselerinden birinden mezunum ve o zor sınavlardan geçerek bugüne geldim. Okulum kendi ilinde bulunduğu fen lisesini ÖSS de geçen bir liseydi. Uzun lafın kısası siz TEF li arkadaşlardan sadece ve sadece bir ricamız var BÖTEciler olarak. Her forumda bizi aşağılayarak kendinizi dahiymiş gibi göstermeyin. Bilgisayar alanında çok iyiysenizde bunu BÖTEciler üzerinden örnekler vererek değil sizin kulvarınızdaki bölümlerden örnekler vererek açıklayın. Mesela Bilgisayar Mühendiliği sizin kulvarınızdaki bir alan. Aldığınız eğitim birbirine yakın. BÖTEcilerle aynı kulvarda değilsiniz. Zaten BÖTEcilerin TEF lerle bir yarışıda yok.

  Şunuda söylemek istiyorum. BÖTEciler çok yönlü yetiştiriliyorlar. Bende 4-5 ay öncesine kadar yazılımcı olarak özelde çalışıyordum pek çok arkadaşım gibi. Onun için BÖTEciler her yere fazlasıyla yakışır. Kişiden kişiye değişir tabiki. Kendini ne kadar yetiştirdiğinle alakalı olarak yaptığın işte ona göre değişir.

  Bizim sizinle aslında neyi tartışmamız gerekiyordu biliyor musun? MEB in bilişim teknolojileri alanındaki sorumsuzca davranışlarını. Ama gel gör ki bu TEF-BÖTE olayı bizi kısır tartışmalara sürüklüyor. Neyse bence bu TEF-BÖTE olayını burda bitirelim. Bilişim alanında üreten bizlere yakışmıyor çünkü.

  Saygılarımla.

 3. #13
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  57
  Alıntı holasa Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Birşeyler yazmayacaktım ama dayanamadım. Artık bu TEF-BÖTE muhabbetinin tadı kaçtı. Ben ne TEF mezunları gördüm internetten program indiremeyen, ben ne TEF mezunları gördüm HTML-ASP-ASP.NET-PHP vb. güncel teknolojilerin t sini bilmeyen ben ne TEF mezunları gördüm proje yönetimi, sistem analizi vb. bilgisayar bilimlerinin olmazsa olmazı konuları duymamış olan. Eğri oturup doğru konuşalım arkadaşlar ben Anadolu Teknik Lisesi mezunuyum üniveristede de BÖTE okudum. Şimdide Enformatik yüksek lisans öğrencisiyim. Üniversitede de ben yazılım analizi yapıp seneryolar yazarken ve yazılım geliştirirken TEF mezunları milattan kalma işlerle uğraşıyorlardı. Şuan öğretmenlik yapıyorum.Görevlendirme olduğu için meslek lisesinde derse giriyorum.Elimi kolumu sallaya sallaya okula gidip ders anlatıyorum. TEF mezunu öğretmenler de hala ders çalışıp açıklarını kapatmaya çalışıyorlar. TEF mezunlarının anlatabileceği birşey kalmadı bilgisayar bölümlerinde. Sadece bilgisayar teknik servis ile ilgili konular ve elektronik dersleri. Elektronik dersleri içinde zaten size gerek yok Elektronik ve elektrik öğretmenleri hakkını vererek anlatırlar bu dersleri. TEF mezunlarının nasıl dersler gördüklerini gayet iyi biliyorum. Dersleri nasıl gördüklerini de gayet iyi biliyorum. Sizlerden ricam BÖTE mezunlarını aşağılamaktan vazgeçin. Bu nedir ya her forumda aynı şey. Bu konuda ilk olarak buraya yazıyorum ve bir daha da bu konuda böyle yersiz bir tartışmaya da girmek istemiyorum. İlanlarda sizlerin bölümlerinin olmasının sebebi muhtemelen bölümlerininizin artık olmayışı. Ortak bir noktada buluşmak yerine ayrışmaya çalışıyorsunuz. İstesenizde istemesenizde bu kadro ilanları bu şekilde açılacak. BÖTE mezunlarına talep zaten arttı. Hem özel sektörde hem de kamuda. Artmaya da devam edecek. Sizler bunu istemesenizde isteyen aklı başında insanlar var. Hakkınızı ararken hakları zaten yok edilmek üzere olan BÖTE mezunlarını aşağılamayın. Sizlerden ricam bu.
  holasa kardeş sana katılıyorum, TEF-BÖTE muhabbeti çok baydı ve nedense TEFliler kendilerini çok üstün görüyorlar garip.. Her neyse bence de YÖKle konuşun ve kadro açtırın bakalım girebiliyo musunuz bizim BÖTElilerin girdiği yerlere..

 4. #14
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  74
  bötecilerde o transkript var olduğu müddetçe teflilerin girememesi gayet normal değil mi ?
  ben 95 ales 85 dille açıkta kaldım. yaz gelince başvurulara tekrar bakalım, bir insanın 99 transkriptinin olması anormal değil mi ? hadi 1 kişi yaptı diyelim, onun arkasında 2 tane 98, sonrasında 97 diye gidiyordu puanlar.. 4 sene hiç yemediniz içmediniz ders mi çalıştınız..
  ama size de kızmıyorum, şanslısınız ki Allah yolunuzu tef'e düşürmemiş.. uykusuz geçen geceleri ancak çekenler bilirler

 5. #15
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  52
  Alıntı QnX Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ismail hocam, seninle kaderdaşız.. bende tef mezunu bilgisayarcıyım.. mezun olduğum üniversitedeki bilgisayar mühendisliği bölümü ile kendi bölümümü karşılaştırıyorum, mühendislik ile bizim bölümün 3 matematik dersi aynı, onlar mühendislik matematiği alırken biz meslek matematiği aldık ki bilenler bilir o dersin kitabı da "schaum's outline elektrik devreleri" ydi.. onlar hiç eğitim dersi almazken elektronik derslerini tef'e göre daha hafif geçtiler.. teknik eğitim ile eğitimi karşılaştırmıyorum bile, eğitim fakültesi mezunu arkadaşlar alınmasınlar ama gördükleri en zor derste bizim fakültede insanlar ortalama yükseltiyor..
  yazın başvurduğum yere "matematik ve bilgisayar bilimleri" mezunu biri alınmış.. bitirme tezi de kütüphane otomasyonu imiş.. o arkadaş da kusura bakmasın ama kütüphane otomasyonunu ben bir gecede kendim hobi olsun diye sıfırdan yapmıştım.
  bunu düzeltmenin bir yolu yok maalesef, teknik eğitim fakültelerinin kapanması gündeme geldiğinde çok mail attık, telefonla aradık yapmayın etmeyin dedik ama yök böyle istedi.. şimdi açılan teknoloji fakültesinde de her yerde kaliteli eğitim olduğunu söyleyemem, kadrolarda bilgisayar mühendisi yazıyor 4 sene sonra teknoloji fakültesi mezunları ortaya çıkınca o ilanları da düzeltirler, sadece mühendislik fakültesi mezunlara başvurabilir duruma getirirler.. arada olan bize oldu
  Matematik ve Bilgisayar Bilimleri(Burslu) Mezunuyum. Ayrıca Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde yüksek lisans yapıyorum. Bir sene teknokentte yazılım geliştirici olarak çalıştım. Ayrıca bölüm üçüncüsüyüm. Yani bitirme projesi ile girmedik biz buraya. Tezim "topografik haritalarda filtreleme ve kopuk contourların birleştirilmesi işlemleri". Başka sorun var mı arkadaşım? CV yi düzgün okumanızı tavsiye ederim...

 6. #16
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  33
  İstemeden bir tartışmaya neden olmuşum Amacım kimin birbirinden üstün olduğunu göstermek falan değildi.Fakat kadrolar konusunda bize haksızlık yapıldığını düşünüyorum.Örneğin ek kontejyanlarla açılan bir bilgisayar yazılımı bölümüne başvuramadım.Yerleşen kişi 77 puanla girmiş benim puanım 79 du.Bende o bölüme giren kişiyle aynı eğitimi aldığıma inanıyorum.
  Bunun çözümü için neler yapılabilir o yolları paylaşalım derim.YÖK'e telefon etmekle olacak iş değil gibi.Bir tek TRT başvurularında bilgisayar alanında TEF-BÖTE mezunlarının aynı işe başvurabildiğini gördüm şimdiye kadar.Resmen üvey evlat muamelesi görüyoruz.Adalet bakanlığının işe alımlarında bile daha yeni girmiş TEF mezunları başvurabilir diye.Bizim sonumuz meslek liselerine öğretmen olmak mıdır?Kaldı ki o bile zorlaştı iyice.

 7. #17
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  85
  ismail52 kullanıcı adındaki 52 den anladığım üzere hemşeriyiz. TEF lere bende haksızlık yapıldığına inanıyorum. Ama bu haksızlık sadece teflere değil BÖTE lere de yapılıyor. Yazılım mühendisliği bölümlerine TEF-BÖTE vs bilgisayarla ilgli her bölümün başvurabilmesi gerektiğine inanıyorum. Biliyoruz ki yazılım mühendisliği bölümü Türkiye de fazla yok.Bir kaç özel üniversitede var.Yazılım mühendilsiği derslerine baktığımda gördüğüm olay biz çok rahat ders verebiliriz orada. Kaldıki benim BÖTE deki bütün hocalarım aynı zamanda Bilgisayar Mühendisliğinde de hocaydı. Benim puanım da 81 di. eğer BÖTEden öğrenci alsalardı ben oraya yerleşmiş olacaktım belkide. Her neyse. Umarım size mühendislik tamamlama olayını getirirlerde teknoloji fakültesi olayı adam gibi bir şey olur. Yoksa bölümleriniz adı da yok artık ülkede. Hiç değilse BÖTE lerin şimdilik adı var. Ama biz son sınıftayken bölüm başkan yardımcımız BÖTElerin kapatılacağını sadece Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi vereceklerini söyledi. Yani bu ülkede düşününki koca koca adamlar "bir aletin nasıl çalıştığını öğretmek için öğretmen yetiştiriyoruz ne gerek var buna" diyorsa sonumuzun ne olacağını düşünmek bile istemiyorum.

 8. #18
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  1
  Ne oldu arkadaşım..? Girdiğiniz bütün forumlarda aşağılayıp küçümsediğiniz hatta egonuzu tatmin ettiğiniz BÖTE mezunlarının alandığı kadrolara alınamıyor musunuz? yazıııııııııııııııııkkkkkkkkk... çok yazıııııııııııııık

 9. #19
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Sevgili arkadaşlar, elbetteki internet ve forumlar şu anda Dünyadaki en demokratik alanlardır. Ancak demokraside bir yere kadar tecelli eder o da başkalarının haklarına saygısızlık gösterdiğiniz zaman son bulur. O yüzden lütfen birbirimize biraz daha saygılı olalım neticede hepimizin isteği aynı: Akademik Personel olmak Lütfen yazılarımıza biraz daha dikkat edelim.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 10. #20
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  85
  Nazmi hocam size katılıyorum. BÖTE mezunları olarak bizleri küçümseyen yazılar son bulduğu anda bizlerde bu konuyu kapatacağız. Kimzeyle bir alıp veremediğimiz yok çünkü.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Yüksek Lisans Yaparken Başka Bir Bölümde Daha Okumak
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan adamelik
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 19-10-2014, 00:45
 2. Başka bir bölümde TEZSİZ yüksek lisans yapmak
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan Can Toktaş
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 22-06-2012, 13:04
 3. Cevap: 9
  Son Mesaj: 22-03-2012, 01:27
 4. Cevap: 2
  Son Mesaj: 23-09-2011, 23:46
 5. mezun olduğumuz bölüm dışındaki bir bölümde öyp yapabiliyormuyuz?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ufkysr
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 31-08-2011, 14:39

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git