+ Konuyu Cevapla
Sayfa 6 - Toplam 14 İlkİlk ... 45678 ... SonSon
Bulunan 51 den 60 - Toplam 134

ÖYP Çekiciliğini mi Kaybediyor?

ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı Forumunda ÖYP Çekiciliğini mi Kaybediyor? Konusunu İncelemektesiniz

temmuzda atanmış bir öyp li olarak kesinlikle katılıyorum şöyle ki atandığım üniversitede 50 d lilerin ...


 1. #51
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  55
  temmuzda atanmış bir öyp li olarak kesinlikle katılıyorum şöyle ki atandığım üniversitede 50 d lilerin çoğu cidden yatarken, bilgi birikimi, istek ve motivasyon 0 ken filan öypliler sürekli ders çalışmakta. ilk başta öyp nin adaletsiz olduğunu kendimin de lisanstan yeni mezun olmuş biri olarak araştırma görevliliğini hak etmediğimi düşünürken şimdi fikirlerim çok değişti yazıyoz okuyoz biz

 2. #52
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  292
  ben lisansımı okuduğum üniversitede başka üniversiteden mezun olan araştırma görevlileri vardı arkadaşlar.onlarla bizim üniversite mezunu araştırma görevlilerinin hiçbir farkı yoktu. kim daha iyiyse kim daha çok çalışırsa o hakettiği değeri ve imkanları alırdı. ben lisanstayken bütün üniversitelerde durum böyle zannediyordum.hatta hocalarımız y.lisans ve doktorayı aynı üniversitede yapmaya pek sıcak bakmazdı hep dışardan da öğrenci almak isterlerdi.birde yilisansta mülakat yoktu bizim üniversitede ales ve akademik ortalamayla sıralamaya göre öğrenci alınırdı ben çok safmışım diyorum şimdi bütün üniversitelerde durum böyle zannediyordum.meğer iş sadece hocaların prensipleriyle ilgiliymiş. lisans hocalarım gibi akademisyen pek yok Türkiye'de...o yüzden öyp
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Alıntı ersen Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Cari usülü 12 kere denemiş biri olarak cari usülden nefret ediyorum. Giden paranıza mı yoksa giden zamanınıza mı yanacaksınız? Ama öyp eksikleri olmasına rağmen cari usülden çok daha iyidir. Ve özellikle şunu vrgulamak istiyorum usta-çıark ilişkisinin Türkiye'deki diğer adı AHBAP-ÇAVUŞ ilişkisidir. Kesinlikle farkı yoktur. Alımlarda liyakate dayalı olarak yapılmaktadır. Birinin akrabası ya da yardakçısı olmanıza da gerek yoktur ve son olarak şunu ifade edeyim son yapılan öyp alımları yani 2011 Temmuz öyp sistemi Cumhuriyet Tarihinin en adaletli alımıdır.
  sana kesinlikle katılıyorum çok güzel söylemişsin.EKSİK OLSUN AMA YANLIŞ OLMASIN, EKSİK DÜZELTİLEBİLİR AMA YANLIŞ YANLIŞ GETİRİR
  Son düzenleyen deucan, 07-12-2011 saat 09:39.

 3. #53
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  173
  Alıntı necmisci Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar ÖYP şuan içine girmeyen ve girmeye can atanlar için çok cazip!
  onun dışında bir cazip yanı kalmadı.
  Mesela, öyp yönetmeliğinde yök ilk alımlarda 65 alamayanların desteklerden yararlanamayacağınnı belirtmişken şuanda bu kararın üzerine onca karar aldılar ve öyp den araştırma görevlilerini tiksindirdiler.
  ben ve bir çok arkadaşım yök'ün bencilce kararlarından dolayı öypden kutulmak için uğraş içerisindeler.

  Ben 2010 temmuz öyp alımlarında cari usül ile bir kaç yere başvurdum. yine değişen olmadı torpilin alası yapıldı. Ben ikinci sıradayken 8. sıradaki adam yerleşti. hemde bir sınav puanı ile!
  daha sonra yök isteğe bağlı yurt dışına gönderecem dedi 65 üstü olanlar için bundada çark etti ve en yüksek dil puanlı her üniden 3 kişiyi yolladı.
  yaptıkları tek artı şey ise dil kursuna göndermek gibi oldu ama onuda milletin burnundan getirdiler.
  kıytırıktan dil eğitimleri ile dili geçmek için 1 ve 2 yıl gibi saçma sapan uygulamalar öne sürdüler. şimdi bazı üniversiteler dilden 65 ve üstü alamaynladan dil kursu ücreti bile talep ediyor.
  Doçentlikte ki dil yeterliliğini etten püften dil eğitimleri sonrasında bir yada iki yıl gibi ütopik bir süreçte isteniyor. halbuki üniversitelrede hıocalar yıllarca dil vermek için kaznıyor.
  dil eğitiminin vasat olduğu ülkemizde bu durum en büyük sıkıntı..
  dahası şu doktora sonrası yar.doç. kadrosu öyp de hazır seni bekliyorken yök bunu da geri çekti. yani doktora sonrası kadro açılmazsa mecburi hizmet sürecinde arş. gör. olarak kalma sıkıntısı var. Göçebe gibi yılda en az üç defa yer değiştiriyorsunuz. bu da evliler için çok sıkıntı.
  bir diğer problem, hem atandığın üniversite öypli arş. gör.leri adam sınıfına da sokmuyor. çünkü onlar için sürekli kalacak nitelikte eleman lazım. bazen işlerine gelmeyince siz bizim değil yök'ün elemanısınız diye belirtirlerken de onca saat ders ve uygulamada da sizi amele olarak çalıştırabiliyor.
  halbuki öyp araştırma görevlisi ilk bir yıl sadece dil çalışmalı. derse girme zorunluluğu olmamalı.
  diğer bir problem yök'ün ani kararları ile sizi ansızın işsiz bırakabiliyor.
  yüksek lisans ve doktorada uzattığın süre sebebiyle öyp den dolayısıyla da üniversiteden atılıyorsunuz.
  SIKINTILARI SAY SAY BİTMEZ....
  halbuki normal araştırma görevlileri bu yukarıda saydığım sıkıntıların hiç birini yaşamıyor. Onlar rahat rahat diline de çalışıyor, yüksek lisans doktorlarını da yapıyor. kimse ağır hesap bile sormuyor. Adam yerine konuluyor.
  bence ales, üds yada okul notunun yüksek olması onun akademik yeteneğinin iyi olduğu anlamına kesinlikle gelmez. Bazı Kişiliksiz adamlarla doluyor kadrolar(herkesi kastetmiyorum). ha ÖYP'yi savunanlara da saygı duymak lazım herkeS olaya kendi penceresinden bakar. tek avantaj merkezi alımda torpil olayını bitirmesi ve yabancı dil sıkıntısı olanlara üniversite kapısını açması.
  ÖYPden GİRECEK ARKADAŞLARA RİCAM LÜTFEN BU AĞIR SORUMLULUK VE YÜKÜMLÜLÜĞÜ HESABA KATARAK GİRSİNLER. YOKSA SİZLERDE "LANET OLSUN" BAYRAĞINI ÇEKEBİLRİSİNİZ.
  ...Doçentlikte ki dil yeterliliğini etten püften dil eğitimleri sonrasında bir yada iki yıl gibi ütopik bir süreçte isteniyor. halbuki üniversitelrede hıocalar yıllarca dil vermek için kaznıyor...

  Çok haklı

  ...SIKINTILARI SAY SAY BİTMEZ....
  halbuki normal araştırma görevlileri bu yukarıda saydığım sıkıntıların hiç birini yaşamıyor. Onlar rahat rahat diline de çalışıyor, yüksek lisans doktorlarını da yapıyor. kimse ağır hesap bile sormuyor. Adam yerine konuluyor...

  Çok haksız

 4. #54
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  2
  50.000 TL olan Yurt dışı harcamaları ve bazı sarf malzeme ödeneğinin doktora yapanlarda 30.000 TL'ye indirildiğine ilişkin bir duyum aldım. Bu bilinen birşey miydi, yoksa yeni mi oldu?
  Bilgisi olan...?

 5. #55
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  50/d= atılacağım korkusuyla üretemeyen Araş. Gör. Cari Alımla alınan bir Hocasının herşeyden faydalandığını söylemiş arkadaşım. Yurt dışı imkanı,para desteği vs.Arkadaşım ÖYP li de yurt dışına çıkar. Erasmus dan Cari Faydalanır ÖYP faydalanamaz demıyor kı...Dili iyi olan ÖYP li arkadaşlarımıza bakın biraz. Siz ne kadar olumsuz tarafı varsa kullanıyorsunuz bunu.En az 10 yerde yazdım.'' Bu alımlar şimdiye kadar yapılan Liyakata dayalı TEK alımdır'' Arkadaşlarda yazmış. Cumhuriyet Tarihinde.....Haklılar. Cari ile alımların şekli,usulu ve uygulamaları belli.ÖYP için burada yazılanlarla girecek olan,girmek isteyen arkadaşlarımızı olumsuz etkilediğinizi unutmayın...Bilgi almak isteyen objektif görüş isteyen herkes benimle irtibata geçebilir. Artık bu konuyu da tartışmayı kapatmasını istiyorum Nazmi Hocadan...Ek kontenjanlar açılacak ve sitemize girip bilgi almak isteyenler bu yazılanları okuduğunda bu işten soğuyabilirler.Bu vebali de kimse almak istemez eminim. O yüzden bu konunun da burada kapanması daha mantıklı!!
  Son düzenleyen aDNA, 06-12-2011 saat 20:47.

 6. #56
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Cari ile alınan araştırma görevlileri öyp araştırma görevlilerine kıyasla daha rahatlar. hiç yoktan "acaba yarın öyp ile ilgili hangi karar çıkacak" diye düşünmüyorlar...
  ---------------------------------------------------------------------------------------------
  Alıntı Moz Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  50.000 TL olan Yurt dışı harcamaları ve bazı sarf malzeme ödeneğinin doktora yapanlarda 30.000 TL'ye indirildiğine ilişkin bir duyum aldım. Bu bilinen birşey miydi, yoksa yeni mi oldu?
  Bilgisi olan...?
  o ödeneği alabilen var mıymış
  Son düzenleyen deucan, 07-12-2011 saat 09:38.

 7. #57
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Bence bu ve bu tarz başlıkla sabitlenmeli. İnsanlar öypnin olumlu ve olumsuz yanlarını birlikte görüp değerlendirmeli. ÖYP'nin sadece pohpohlanmış özelliklerini göiyirüp de tercih yaparak kazananların bir kısmının "abi bu da varmış ya" deyip istifa etmesi daha mı iyi acaba?...Tercihler açıklandıktan sonra gördük.... Kazananların bir kısmı şu ifadeleri kullandılar:

  "Abicim doktora yapmak da şart mı ya..."

  "Doktoradan sonra hemen yrd. doç. kadrosu alamıyor muyuz ya..."

  "Kefil de ne oluyor ki, ben bulamam ki..."

  Bu tipler kayıt yaptırmadılar ya da kısa bir süres onra istifa ettiler. Peki kimler mağdur oldu? Bu programı enine boyuna bilen ve bu zorluklara göğüs germeye kararlı olanlar...Bir dahaki alımları beklemeye başladılar...

 8. #58
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  638
  cari usulde alımda ön değ belirleyici olan şey dil puanı.herkesin alesler birbirine yakın olduğu için dil avantaj veya dezavantaj oluyor.zaten min 55 gerekiyor başvurmak için.o yüzden cari ile atanan kişi dil yönünden elbette rahat olur.adam halletmiş dili çünkü bu ön şart.
  öypde yök sözde adalet sağlıccam doğuda dil eğitimı alamayan kişiler de girsin diye dil barajı koymadı dilin ortalamasını da düşük tuttu.dil bilmeyen kişiler girdiler sonra bir ton sıkıntı.burda kimse dili düşük olan adamı suçlayamaz suç yök ün sen adam gibi şart koyma koyduğun şartı da değiştir ondan sonra böyle saçmalaıklar olmamasını bekle.sanki hani dil öğrenmek için illa avrupa falan görmek ya da istanbul izmirde yaşamak gerekiyor.öğrenmek isteyen adam çatır çatır öğrenir kardeşim imkansız bişey değil ki bu.meb ilkokuldan başlayarak dil öğretimi vermiyor mu adam kaç yılda iyi kötü bir temel atamaz mı ya da doğudaki üni lerde okuyan damların batıya gelip dil öğrenmesi falan mı yasak?ben üni yi kazandığım sene sınıfımdaki arkadaşların çoğu şehir dışına gitti küçük illere ama bu adamlar istanbullu.şimdi adam üni yi küçük şehirde okuyor diye dil eğitimi alamaz mı?

  cidden türkiyede yökten daha kötü yönetilen tek kurum vardır o da tff dircidden düzeltilmesi çok basit bazı şeyleri yapsalar bu program harika işler ama yöneticiler üç maymunu oynuyor

 9. #59
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Alıntı hasan0688 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  cari usulde alımda ön değ belirleyici olan şey dil puanı.herkesin alesler birbirine yakın olduğu için dil avantaj veya dezavantaj oluyor.zaten min 55 gerekiyor başvurmak için.o yüzden cari ile atanan kişi dil yönünden elbette rahat olur.adam halletmiş dili çünkü bu ön şart.
  öypde yök sözde adalet sağlıccam doğuda dil eğitimı alamayan kişiler de girsin diye dil barajı koymadı dilin ortalamasını da düşük tuttu.dil bilmeyen kişiler girdiler sonra bir ton sıkıntı.burda kimse dili düşük olan adamı suçlayamaz suç yök ün sen adam gibi şart koyma koyduğun şartı da değiştir ondan sonra böyle saçmalaıklar olmamasını bekle.sanki hani dil öğrenmek için illa avrupa falan görmek ya da istanbul izmirde yaşamak gerekiyor.öğrenmek isteyen adam çatır çatır öğrenir kardeşim imkansız bişey değil ki bu.meb ilkokuldan başlayarak dil öğretimi vermiyor mu adam kaç yılda iyi kötü bir temel atamaz mı ya da doğudaki üni lerde okuyan damların batıya gelip dil öğrenmesi falan mı yasak?ben üni yi kazandığım sene sınıfımdaki arkadaşların çoğu şehir dışına gitti küçük illere ama bu adamlar istanbullu.şimdi adam üni yi küçük şehirde okuyor diye dil eğitimi alamaz mı?

  cidden türkiyede yökten daha kötü yönetilen tek kurum vardır o da tff dircidden düzeltilmesi çok basit bazı şeyleri yapsalar bu program harika işler ama yöneticiler üç maymunu oynuyor
  cari usulle atanan araştırma görevlisinin rahat olmasının nedeni farklı. O adamın "acaba yarın öyp ile ilgili yeni ne çıkacak" diye bir düşüncesi yok. Artı, bölümdeki hocaların oluruyla girdiği için, ileride açılacak bir yrd. doç. kadrosunun sahibinnin öncelikli olarak kendisi olduğunu biliyor.

 10. #60
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  357
  Alıntı aDNA Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar,
  Cari alımlarda girin o zaman ben hepinizi göreyim Sadece ad-soyad çıkmıyor.Alacakları kişi ilk 4 e giremezse ya kadro iptal ediliyor ya da YÖK'e geri gönderiliyor. Lütfen ÖYP'yi ayrı tutun.Sizlere acı deneyimlerimden birer bukle veririm ÖYP de ÖYP diye gezersiniz Şaka bir yana ilk 4 de hatta 2 kadro açıklandığında ilk 8 in de en tepesinde bulunan ben 5 kadro yıtırdım...Alınanlar benım yanımda belkı de maratonda en son sıraya bıle gıremeyeceklerdı...Lutfen ÖYP ıcın konusurken deneyımlı ınsanlara sorun yeter...Yoksa muhtesem puanların bıle olsa 3 sorunun 2 sını alan rakıbın senı gecınce yol+yemek+konaklama parana yanar,şehri bir gezer gelirdiniz.Lütfen biraz daha makul düşünün. Tek eksiği kuralları baştan koymamış olmaları haricinde herşey bence çok çok iyi.Liyakat sistemini uygulayan ilk ve tek program hakkında yazarken acımasız olmayın bu kdr. Eleştirilecek yönleri var ama tuh kakada değil...
  aDNA ya yine katılıyorum cari usulde alaınacak kişi beliyse bi şekilde ilk 4 girer ve kesin o alınır... yok belli değilse onlarda genelde küçük üniler ve doğudaki yerler oluyor ki oraya gire iş olsunda yeter der işi buluncada bi şekilde gitmek için fırsat arar herkese eşit fırsat tanıyan öyp nin kıymetini bilelim...

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git