+ Konuyu Cevapla
Sayfa 7 - Toplam 10 İlkİlk ... 56789 ... SonSon
Bulunan 61 den 70 - Toplam 99

Makale: YÖK Yürütme Kurulu Kararları 13.10.2011

Anasayfa Haberleri Forumunda Makale: YÖK Yürütme Kurulu Kararları 13.10.2011 Konusunu İncelemektesiniz

Sadece yorum yapabiliyorum şu anda, yeni karar alındığında eskileri iptal oluyor....


 1. #61
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Sadece yorum yapabiliyorum şu anda, yeni karar alındığında eskileri iptal oluyor.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #62
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  26
  Yorumlardan anladığım kadarı ile arkadaşlar kendi üniversitelerinin ÖYP Koordinatörleriyle görüşmüyorlar veya ÖYP Koordinatörleri bu konuda pasif kalıyor..

  Sorulan sorular neredeyse aynı, herkes 3 maddenin son 2 maddesi hakkında sıkça sorular soruyor ve bilinmeyen, açıklığa kavuşması gereken en önemli nokta; son alınan yürütme kururu kararı ile birlikte öncekiler yok hükmünde mi sayılıyor, yoksa herkes girdiği dönemde yürürlükte olan karara göre mi muamele görecek? Kanaatimce açıklanması gereken en önemli nokta bu, bunun dışındaki her şey alınan kararla birlikte net ifade edilmiş oluyor..

 3. #63
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Mesaj
  42
  Bu benim sadece KİŞİSEL FİKRİM; alınan kararlar 2010 yılındaki ÖYP'lileri bağlamaz. 2011'de alınmış olup da şu an dil kursuna gidecekler için bağlayıcı olabilir. Çünkü 2011 yılında alınanların çoğu zaten ÖYP üniversitelerinde yüksek lisanslarına başladı. Kursta olanlara ise 65 şartı getirilmiş. Kararlarda ahım şahım ve endişenilecek bir şey yok diye düşünüyorum. Hayırlısı olsun

 4. #64
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  11
  Alıntı Quanterrito Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu benim sadece KİŞİSEL FİKRİM; alınan kararlar 2010 yılındaki ÖYP'lileri bağlamaz. 2011'de alınmış olup da şu an dil kursuna gidecekler için bağlayıcı olabilir. Çünkü 2011 yılında alınanların çoğu zaten ÖYP üniversitelerinde yüksek lisanslarına başladı. Kursta olanlara ise 65 şartı getirilmiş. Kararlarda ahım şahım ve endişenilecek bir şey yok diye düşünüyorum. Hayırlısı olsun
  bende aynı şekilde düşünüyorum.. 2010 yılında alınanların çoğunu kendi üni.leri biyerlere yolamadı zaten şimdi hata yaptık apar topar yer bulun öyp kapsamında gidin mi diyecekler.. bu durumda olan yüzlerce adam var sanırım.. ayrıca yeni çıkan kanun eskiler,i nasıl yok sayar? milet 2010 kararlarının bazı maddelerine göre yl yada doktoralarına şekil verdi. bu kadar basit değil...

 5. #65
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  31
  Arkadaşlar

  01.09.2010 kararı ile 13.10.2011 kararı çelişiyor. Ben dahil birçok kişi OYP olmayan bir okulda OYP Arş Gör olarak atanmadan önce doktora/master yapıyordu. Biz 01.09.2010 kararına göre eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Ne olacak peki eğer bölümlerimiz bizim dilekçelerimiz ile oyp kontenjanı açmazsa?

  İnsanlar mağdur olacak bence. İnsanlar hayat planlamalarını ona göre yaptılar. Taşra'da bilerek 65'i geçmeyen bazı istismarcılar için 3. maddeyi koymak ve bunu geriye dönük işletmek mevcut 200-300(en az diyorum) insanın doktora ve masterlarını yakmak demek.

  Birisi bana YÖK Yürütme Kurulu kararlarının hukuki niteliğini anlatabilir mi? Bir karar metinde aksi ifade yok ise nasıl diğerinin yerini alabilir? Biz bu 3. maddeyi nasıl yorumlayacağız?

 6. #66
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  173
  İlk iki madde bence açık ancak 3. maddeden benim çıkardığım şu eksik ya da yanlış varsa düzeltilsin lütfen. 3. madde Atandığı tarihte ve/veya yurtiçi yabancı dil eğitimi sonunda, yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan ÖYP Araştırma Görevlilerinin bir yıl / iki yarı yıl içinde bAşkanlığımızın belirlediği lisansüstü eğitim programlarından birine başlamaları sağlanmasına aksi taktirde kadro ile ilişiklerinin kesilmesine; şeklinde. Yani yüksek lisansını tamamlayan bir öyp'li araştırma görevlisinin de kadro ile ilişiğinin kesilmemesi için bir sene içinde doktoraya başlaması gerekiyor. Örneğin; kişi 23 temmuzda atandı diyelim. Tezini bu tarihten sonra verirse tekrar ataması yapılacağı için bir sonraki senenin 23 temmuzuna kadar ya da görev süresinin sonuna kadar bekleyebilir, muhtemeldir ki doktoraya girebilir. Ancak 23 temmuzdan önce tezini verirse ne bileyim mayıs haziran gibi o zaman doktoraya başlaması için 1-2 ayı var. Bu durumda zaten sonbaharda ve ilkbaharda ilan edildiği için lisansüstü eğitim kontenjanları kişi kadrosunu kaybeder. Yani arkadaşlar her sene atama tarihimizi kontrol edip işi şansa bırakmayıp yüksek lisansı veya dil eğitimlerini ona göre tamamlamamız gerekiyor. Zaten atamalar da 1 senelik yapılıyor. Çünkü ....lisansüstü eğitim programlarından birine başlamaları sağlanmasına aksi taktirde kadro ile ilişiklerinin kesilmesine; ifadesi genelleyici bir ifade yani bu yüksek lisansı tamamlayıp doktora aşamasına gelindiğinde de geçerlidir diye düşünüyorum. Bir de süreçten bihaber olan üniversiteler (çoğunda öyp koordinatörlüğü bile yok, olanlar da ne kadar işe yarar bilmiyorum) tek tek öyp'li araştırma görevlilerini takip edip zırt pırt değişen yürütme kurulu kararlarına hakim olup YÖK'e gerekli düzenlemeleri ve bildirimleri nasıl yapacaklar? Bu kararların uygulanması ne kadar mümkün olabilir? Acaba bir gözdağı mı? şeklinde sorular da aklıma geliyor. Artık bu soruları ve sorunları aklım havsalam almıyor.

 7. #67
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  127
  bir yıl içerisinde başlanması dıyor fakat teknik olarak sanıyorum eğer bu sonbahar da yerleşmemışsın şubatta.. bahar donemı ıcın muhakkak yerleşmemışz gerekiyor...... yoksa 23 temmuz da her hangı bır alım olmazki.. alımlar eylulde... 23 temmuzda atananalr bu şubatta muhakkak yerleşmeliler... doğrumudur???

 8. #68
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  Ordu
  Mesaj
  75
  Arkadaslar merhaba. Aşağıda vereceğim linkte biz gibilerin durumuna dair bir madde var buna göre : GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmelik yayımlanmadan önce Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı çerçevesinde yapılan sınavlarda başarılı olarak bir yükseköğretim kurumunda araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazananlar hakkında bu yönetmelik hükümleri uygulanmaz. aşağıdaki linke tıklayara Üçüncü Bölümden Çeşitli ve son hükümlerden madde 15 in altında okuyabilirsiniz.
  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...eti%C5%9Ftirme

 9. #69
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  Ordu
  Mesaj
  75
  arkadaslar 24.10.2011 Pazartesi gunu saat 15.00 sularında YÖK'den bir bayan memurla konusma fırsatı yakaladım.1. Maddeler gayet açık dedi dil eğitimine gitmeyen devamsızlık eden kişiler akademik ilişiği kesilir.2. 65'in altında olanlar 6 aylık dil eğitimi sürecinden sonra eger 6 ayda dahil olmak üzere 1 yıl içinde 65 alamazsa ve 50-64 arasında bir dil puanı varsa ÖYP kapsamından çıkartılarak 33/a ya düşürülür. Geriye kalan 2 yıl içerisinde şayet 65 alamazsa görevlerine son verilir ve sözleşme imzalanmaz.3. 65'i geçmiş olanlar en fazla 1 yıl içinde lisansüstü programına yerleşmek zorundalar yoksa ilişik kesilir.Şimdi daha özelleştirelim herkes gibi bende mevcut bir Yüksek lisans programına zaten ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan devam ediyordum ve tez aşamasındaydım. Ordu Genel Türk Tarihi tez aşamasındayken Ordu Genel Türk Tarihi anabilim dalını kazandım. bayana sordugumda tezi bitirdikten sonra şayet 65'i geçersem Yüsek Lisansım saydırılıp Doktora programından baslayacagım söylendi.Bir diger konuda mesai arkadasım Yakıncagdan yuksek lisansı bitirmesine ragmen Ortacaga atanmıstı. bu arkadasımın Yuksek lisansının akıbetini sordugumda Dekanlık ve rektorluk ten kurul kararıyla şayet ikiside Tarih Bölümü içerisindeki ana bilim dallarıysa saydırılabilecegini ve doktoraya anabilim dalı değiştirerek devam edebilecegi yani neticesinde yuksek lisansının yanmayacagı soylendi. Saygılarımla. Umaraım işinize yarar benim işime yaradı en azından kafam rahatladı.

 10. #70
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  43
  Arkadaşlar bugun yökü aradım ve kadroya atandığında listede olmayan bir üniversitede öğrenci olup halen bu yüksek lisansına devam edenler için uygulamanın ne olacağonnı sordum.Uygulama şu şekilde:Eğer şu anda ders aşamasındaysanız kesinlikle ve kesinlikle yüksek lisansınızın bulunduğu üniversiteye görevlendirileceksiniz.Yani bu artık üniversitenin insiyatifine bırakılmamış 01.09.2010 tarihli karar gibi. Ancak tez aşamasındaysanız yüksek lisans yaptığınız üniverisiteye gidip bir dilekçe ile öyp kapsamına alınmanızı belirtip öyp kapsamına giriyorsunuz. Ancak 35. madde zorunluluğu yok , 35. madde tezdeyseniz üniversitenizin insiyatifinde.Sonrasında yüksek lisans üniversiteniz yökten sizin için öyp kadrosu istiyor ve siz öypli olarak tüm hak ve desteklerden faydalanabiliyorsunuz.Bu uygulama normal araştırma görevlisi kadrolarına geçişin engellenmesi için yapılmış. Biliyorsunuz mecburi hizmet almamak için halen dili bilerek geçmeyen ya da başka bir üniversitede yüksek yaptıgını bildirmeyenler var.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. YÖK'le yaptığım görüşme-ÖYP Koord. lükleri ve 2012 Yeni Yürütme Kurulu Kararları
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-06-2012, 15:54
 2. YÖK Yürütme Kurulu Kararları 03.11.2011
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 255
  Son Mesaj: 10-05-2012, 23:35
 3. yök yürütme kurulu
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan janjan3024
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 15-08-2011, 15:52
 4. YÖK Yürütme Kurulu Kararları (Dil ve Lisansüstü Eğitim için)
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan rms
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 05-08-2011, 01:50
 5. 25 Ekim YÖK ÖYP Komisyonu Yürütme Kurul Kararları
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 43
  Son Mesaj: 27-06-2011, 10:15

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git