+ Konuyu Cevapla
Sayfa 3 - Toplam 5 İlkİlk 12345 SonSon
Bulunan 21 den 30 - Toplam 45
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni

Cari Usul Ön Değerlendirme Problemi

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda Cari Usul Ön Değerlendirme Problemi Konusunu İncelemektesiniz

siteye giriliyor arkadaşlar şimdi girdim.ama sonuçlar açıklanmamış.ayrıca puanımda 0.003 bir artış olmuş.demekki tekrar gözden geçirilmiş....


 1. #21
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  43
  siteye giriliyor arkadaşlar şimdi girdim.ama sonuçlar açıklanmamış.ayrıca puanımda 0.003 bir artış olmuş.demekki tekrar gözden geçirilmiş.

 2. #22
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  270
  Alıntı lucie manette Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  şu yazdıklarınla sözlerimdeki gerçeği kanıtlamış oldun. teşekkürler )
  Sonuçlar açıklansın da sen otur o zaman kendi haline ağla, olmayan kibirli cevaplar vereceğine

 3. #23
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  18
  ben her şeye hazırlıklıyım. hayatta hiçbir alternatifi olmayanlardır yıkılacak olanlar. kibir mi? hiç üzerime alınmıyorum =))

 4. #24
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  9
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bildiğiniz üzere YÖK bir önceki yerleştirmede boş kalan kadrolara adayları adaletli bir şekilde yerleştirmek ve tekrar kadroların boş kalmasını engellemek için bu seferki cari usul alımlarda sınavı aynı gün ve aynı saate koymuştur. Bu alınan kararın amacı insanların birden çok yere başvuru yapmasını engellemekti, ama ne yazık ki öyle olmadı. adaylar herhangi bir kısıtlama olmadığı için yine birden çok üniversiteye başvurmuş ve hep aynı kişiler ilk 4'e girmiştir. Daha önce söylediğimiz gibi ne yazık ki bu durum daha fazla adaletsizliğe yol açmıştır. Yine kadrolar boş kalcaktır çünkü 5 üniversitede birden ilk 4'e giren aday bölünemeyeceği için sadece bir üniversitenin sınavına girebilecek ve bazı üniversitelerde 4 yerine sadece 1 aday sınava katılabilecektir. Çünkü belkide diğer 3'ü başka üniversitede girecektir sınava.

  Yani daha adaletli bir sınav yapmak isteyen YÖK ne yazık ki Cari Usul alımlarında listeleri kontrol edemediği için bir önceki alımdan da daha adaletsiz bir yerleştirmeye yol açmıştır.

  Bir kaç ay önce bir üniversiteden 3 yere başvurdum, myolarına. meğerse ancak birine başvurabilirmişiz. beni hiçbirinde sınava almadılar. bileydim kimseyi keklemek amacında değildim, tekine başvurur sınavına girerdim. daha önce herkes böyle başvurmuştu heryere. ben de bazı yerlerde sıralamaya giremediğim için böyle yapmıştım. belki bikaçında girerim de gider sınav olma şansım olur. puanım düşük normalde...
  duyduğuma göre - mesela 4 arkadaş oluyor, puanları çok yüksek; gidip 4 üniversiteye 4ü de başvuruyor. hepsinde sınava girmeye hak kazanıyolar. bazıları girmiyor, rakipsiz sınavı kazanıyorlar. böyle bir sistem yapanlar varmış. biz de avucumuzu yalıyoruz
  busefer de cari usulu görünce, başvurmaya korktum, aynı şey başıma gelmesin diye başvurmadım. yökün tercih sisteminde 8 tercihi yaptım. bekliyoruz (

 5. #25
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  18

  Smile herkese bundan sonrası için başarılar =))

  buraya kadarmış arkadaşlar. benim de olmadı. hakkı ile o puanları alıp ve yine hakkı ile yerleşen arkadaşları canı gönülden kutluyorum. dilerim bundan sonrası onlar için çok çok daha güzel olur. benim gibi kazanamayan arkadaşlara da "vardır bunda da bir hayır" diyorum. evet üzüldüm. hem de çok üzüldüm ama bu bugünlük sadece. yarın bambaşka bir gün. sınavlara girecek olanlar sınavlarına, tezi bitmemiş olanlar da tezlerine ağırlık versin. hayat devam ediyor. inanıyorum ki gerçekten hakedenler de er ya da geç başaracak. işte o güzel günlere kadar en büyük silahınızın azim ve sabır olması dileğimle...
  herkese iyi çalışmalar =))

 6. #26
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  43
  Saolasın kardeş.Bende kazanamadım ama pes etmeyi düşünmüyorum. ingilizceyi 65 üstü yapıp alese tekrar girip puanımı yükselterek son kez haziran ayını beklicem.artık kısmet diyorum.Sana da hayatta başarılar diliyorum.

 7. #27
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  18
  Sayın yetkililer;

  ÖYP ek alımlarında yerleştirlemelerin hakkaniyete uygun bir biçimde yapılmadığını düşünmekteyiz. Bunun birçok nedeni var. Ancak belli başlı neden olarak gösterebileceklerimiz şunlardır:

  1. Bazı adaylar puanlarını ve bilgilerini bilerek veya bilmeyerek hatalı yazdı(özellikle transkript konusu) bu durumda bu kişiler asil olsalar bile göreve başlayamacak ama bu tüm listeyi etkiledeği için hepimizin hakkı yenmiş oluyor.

  2. YÖK merkezi bir yerleştirme yapmaya devam etmeli. Ancak evrakların güvenilir olması için tüm evraklar ilgili üniversitelere başvurmadan önce gönderilmeliydi. üniversiteler evrakları geçerli olan adayların isimlerini YÖK e bildirmeli. YÖK te buna göre listeyi oluşturmalıydı ve mutlaka YEDEK ADAYLAR belirlenmeliydi.

  3. Yaz dönemi ÖYP ile kazandığı halde yine başvuranlar oldu. Ancak bilindiği gibi bu arkadaşların sözleşmelerinden doğan yükümlülükleri bulunmaktadır ve yeni kazandıkları üniversitelere gidememe durumları vardır. Bu durumda da bizlerin hakkı çiğnenmiş oluyor. Ayrıca bir kadro dolarken diğer kadro yine boşta kalmaktadır.

  4. Bizler bilim yuvalarının başı olan YÖK ten yeni bir sistem geliştirmesini bekleyemiyoruz maalesef. Sadece şuan uygulanan bir sistemi kullanabilirdi. Bu sistem MEB in uyguladığı sistem. 25 tercih hakkı. 26 ile, ilk 25 tercihin olmaması durumunda istemin otomatik olarak yerleştirdiği bir uygulama. Kazandığı okula gitmeyene 1 yıl boyunca hak mahrumiyeti. Önemli olanın sadece puan olmadığı tercihlerinde önem kazandığı bir yerleştirme sistemidir bu (bugün YÖK'ün kadrolarını dolduramamasındaki temel neden sistemin yerine oturmamış olmasıdır. Örnek verecek olursak; Ağrı'da kadro bulmak isteyen onlarca aday var. Ancak tercih eden de onlarca aday var. Lakin kazandığı halde yazılı sınavına gitmeyen veya yerleşse bile kayıt yaptırmayan birçok aday olduğu da biliniyor. Sonuç olarak o kadrolar açıkta kalıyor. Üstelik gitmek isteyen adaylar olmasına rağmen. Bu durumda denilebilir ki; tek kriter puan olmamalı. "TERCİH"lerde önemli olmalı)

  5. Peki bundan sonra YÖK ne yapmalı? MEB in sistemini kullanabilir. Bu keyfi başvuruları büyük oranda engelleneyecektir. Tüm kadrolar dolacaktır. Çünkü puan ve tercihe göre bir yerleştirme olacaktır. MEB in yerleştirdiği 1 yıl hak mahrumiyetini 2 yıla çıkartırsa, YÖK kadrolarının %98ini çok rahat doldurur.

  ---------------------------------------------

  arkadaşlar bu yazıyı ilgili gördüğünüz kişi ve kurumlara iletmenizi öneririm.

 8. #28
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Yazdıklarınızda haklısınız. Bende elimden geldiği kadar yetkillilere ileteceğim.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 9. #29
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  43
  Konuyla tam olarak bağlantılı değil ama cari alımlarda şu anda halihazırda yedek olayı var değil mi? Yani 1.kadroyu almazsa yedek olarak belirledikleri kişi alabiliyor?

 10. #30
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı gunev Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Konuyla tam olarak bağlantılı değil ama cari alımlarda şu anda halihazırda yedek olayı var değil mi? Yani 1.kadroyu almazsa yedek olarak belirledikleri kişi alabiliyor?
  Evet 1 asil ve 1 yedek olur. Asil eğer belirlenen sürede başvurmazsa ( genelde 15 gün ) yedek kazanan çağrılır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP İle Cari Usul Farkı Nedir?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan mhtrmbrls
  Cevap: 54
  Son Mesaj: 22-08-2015, 17:37
 2. ÖYP de Cari Usul
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fenerbahçe
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 27-06-2012, 21:25
 3. cari usul
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan mango
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 10-08-2011, 18:07
 4. Cari Usul Hesaplaması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan HÜLYA
  Cevap: 24
  Son Mesaj: 25-05-2011, 17:09
 5. Cari Usul Ön Değerlendirme
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bynyks
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 27-11-2010, 00:10

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git