Sayfa 5 - Toplam 8 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
Bulunan 41 den 50 - Toplam 76

TÜBİTAK Yurt İçi Yüksek Lisans Burs Programı

Burs ve Destek Haberleri Forumunda TÜBİTAK Yurt İçi Yüksek Lisans Burs Programı Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar benim de bir sorum olacak. Ben lisansla birleştirilmiş tezsiz yüksek lisans yaptım. Şu an ...


 1. #41
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  9
  Arkadaşlar benim de bir sorum olacak. Ben lisansla birleştirilmiş tezsiz yüksek lisans yaptım. Şu an farklı bir alanda tezli yüksek lisans yapmaktayım. Benim durumum şartlarda bahsedilen 2) Daha önce yüksek lisans yapmamış olmak ibaresiyle çakışır mı? Yani Tübitak'ın sistemine göre, lisansla birleştirilmiş tezsiz yüksek lisans mezunları da bu burstan faydalanabilir mi? Biraz araştırdım ama tam kesin bir sonuca ulaşamadım ve belirtilen tarihler arasında başvurumu yaptım.

  Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

 2. #42
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  1.279
  hocam bu program zaten tezli yl için dir.ondan daha once yapmıs oldugunuz tezsız yl bır sorun yaratmaz ama 20 sinde sondu basvuru suresı
  Tek Bir Şeye İhtiyacımız Vardır; Çalışkan Olmak !...
  Mustafa Kemal Atatürk

 3. #43
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  1.279
  ne zaman acıklanır bu icat sizce
  Tek Bir Şeye İhtiyacımız Vardır; Çalışkan Olmak !...
  Mustafa Kemal Atatürk

 4. #44
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  94
  26 kasımda açıklanacakmış

 5. #45
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Alıntı Gülperi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  26 kasımda açıklanacakmış
  5 haftanın dolacağı gün mü yoksa tam bir tarih mi verildi?
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 6. #46
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  41
  ya arkadaşlar bi açıklama yaparken lütfen dikkatli kelimeler seçin nedemek 26 kasım açıklanacakmış.Bikere o tarih hafta sonuna denk geliyor ve tübitak bugüne kadar hiç bir sonucu hafta sonu açıklamadı.ikincisi 26 kasımda 5 haftalık süre çokdan geçmiş oluyor.üçüncüsü geçen yılın açıklanma tarihine baktınız herhalde.Heryıl aynı tarihe gelmez doğal olarakda...

 7. #47
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Sakarya
  Mesaj
  58
  Hocam Tubitak bursu hakkında şunu merak ediyorum:
  Ben lisans 4. sınıf öğrencisiyim,yüksek lisans yapmayı düşünüyorum.
  Daha lisanstan mezun olmadan bu bursa başvurup,yüksek lisansa başlamak şartıyla burs almaya hak kazananlar var diye duymuştum..
  Bu bursa başvuru için ales puanı ve ortalama gerekli. bu bursa ne zaman başvuru yapmalıyım????

 8. #48
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  2228-SON SINIF LİSANS ÖĞRENCİLERİ İÇİN YURT İÇİ LİSANSÜSTÜ
  (YÜKSEK LİSANS/DOKTORA) BURS PROGRAMI (2011)


  Türkiye’de Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimlerde(*) lisans öğrenimlerinin son sınıfında olup da 2011-2012 öğretim yılı güz yarıyılında bu alanlardan birinde tezli yüksek lisans veya lisans sonrası doktora programına başlayacak öğrencilere karşılıksız burs verilecektir. Bursiyerler; koşulları sağlayan başvurular arasından, adayların lisans ağırlıklı genel not ortalamaları ve Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) puanları esas alınmak suretiyle, gerektiğinde üniversitelere ve alanlara göre dağılım da gözetilerek, TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) Değerlendirme ve Destekleme Kurulu’nca belirlenecektir.

  BAŞVURU KOŞULLARI
  • T.C. vatandaşı olmak,
  • 01.01. 2011 tarihi itibariyle 27 yaşından gün almamış (01.01.1985 veya sonrasında doğmuş) olmak,
  • Daha önce bu programdan burs almamış olmak,
  • Halen Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarından birinde lisans öğreniminin son sınıfında öğrenim görüyor ve 2010-2011 öğretim yılı sonunda mezun olacak olmak,
  • Öğrenim görmekte olduğu üniversitenin not sistemi esas olmak üzere, başvuru döneminde alınmış 2010-2011 güz yarıyılı derslerini de içeren transkriptindeki ağırlıklı genel not ortalaması, en az 3.00/4 veya 76,66/100 olmak, (Birden fazla anadal yapanların transkripterinde alınan tüm dersler gösteriliyorsa genel ortalaması, değilse asıl anadalın ortalaması dikkate alınacaktır.)
  • 2008 ilkbahar döneminde ya da sonrasında ALES puanı, kayıt yaptırılacağı bildirilen yüksek lisans veya doktora programının gerektirdiği (sayısal, sözel, eşit ağırlık) puan türünde en az 80,000 olmak,

  BAŞVURU DÖNEMİ
  Başvurular 31 Mart-14 Nisan 2011 tarihleri arasında internet üzerinden yapılacaktır.

  BAŞVURU YÖNTEMİ VE BURSİYER ADAYLARININ SEÇİMİ
  Adaylar, http://www.tubitak.gov.tr/bideb adresinden Başvuru Dönemi içinde erişebilecekleri sayfada son başvuru tarihinde mesai saati bitimi olan 18:00’a kadar (saat 18:00’da sistem otomatik olarak kapanır) istenen bilgileri eksiksiz olarak girip onayladıktan sonra başvuru formunun PDF çıktısını alarak imzalayacaklar ve istenildiğinde BİDEB’e ulaştırmak üzere saklayacaklardır. Başvuru sırasında yanıltıcı veya gerçeğe aykırı bilgi verenler, hukuken sorumlu olacaklardır.
  Adayların internet üzerinden beyan ettikleri bilgiler esas alınarak belirlenecek değerlendirme puanlarının hesaplanmasında:
  • Mezun olacağı üniversitenin eğitim öğretimde kullanmış olduğu not sistemi esas olmak üzere yüzlük sistemdeki ağırlıklı genel not ortalaması aynen kullanılır, 4'lük sistemdeki ağırlıklı genel not ortalaması ise Yüksek Öğretim Kurulu’nun belirlemiş olduğu “4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları” tablosu esas alınmak suretiyle yüzlük sisteme dönüştürülür. Üniversitelerin kendi dönüşüm tablolarına göre 100’lük sisteme dönüştürdükleri notlar esas alınmaz.
  • Başvuracağı programın puan türünde alınan ALES puanları aynen bırakılacaktır.
  • Yukarıda belirtildiği şekilde yüzlük sistemde ifade edilen Lisans not ortalamalarının %50’sinin ve ALES puanlarının %50’sinin toplamı alınır.

  Yukarıda belirtilen hesaplama yöntemiyle belirlenen değerlendirme puanına göre yapılacak sıralama sonucunda, program bütçesi çerçevesinde desteklenebilecek bursiyer sayısı dikkate alınarak BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulu tarafından belirlenecek destekleme puanı ve üstünde puan alanlar “bursiyer adayı” olacaklardır. BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulu, gerektiğinde üniversitelere ve/veya alanlara göre dağılımı esas alarak farklı destekleme puanları belirleyebileceği gibi bazı alanlara-bölümlere-bilim dallarına hiç destek verilmemesini de kararlaştırabilir. Bursiyer adayı olarak belirlenenlerden ilanda istenilen belgeleri belirtilen süre içerisinde gönderenlerin belgeleri incelenir. İnceleme sonucunda yanıltıcı ve gerçeğe aykırı bilgi verenler ile belgelerini hiç göndermeyenlerin bursiyer adaylıkları iptal edilir.

  Belgelerin incelenmesinden sonra, bursiyer adaylarının listesi ve aşağıda sayılan belgelerin ulaştırılacağı tarih aralığı, Başvuru Döneminin bitiminden itibaren 5 hafta içinde http://www.tubitak.gov.tr/bideb adresinde ilan edilecektir. Bursiyer adayı olma hakkını kazananlara ve kazanamayanlara ayrıca bildirim yapılmayacaktır.
  BURSİYER ADAYLARINDAN İSTENECEK BELGELER
  Aşağıda sayılan belgelerin aynı sıraya göre düzenlenip gönderilmesi gerekmektedir.

  1. Adayın internet üzerinden yaptığı başvuru sonucunda PDF çıktısını alıp imzaladığı başvuru formu,
  2. Adayın fakültesini, bölümünü ve lisans öğreniminin son sınıfında olduğunu gösteren, öğrenci işleri biriminden alınmış yeni tarihli öğrenci belgesinin aslı,
  3. Adayın öğrenciliğinin başından 2010-2011 güz yarıyılı sonuna kadar almış olduğu dersler ile geçme notlarını ve ağırlıklı genel not ortalamasını gösteren transkriptinin aslı veya onaylı sureti,
  4. Adayın 2008 ilkbahar döneminde ya da sonrasında girdiği ALES sonuç belgesinin renkli fotokopisi veya bilgisayar çıktısı,
  5. Adayın özgeçmişi ve varsa yayın listesi (Türkçe, imzalı, en çok iki sayfa),

  BURSİYERLERİN BELİRLENMESİ
  İstenen belgeleri eksiksiz ve usulüne uygun olarak süresi içinde ulaştıran adayların, internet üzerinden yaptıkları başvurularındaki beyanları ile belgeleri karşılaştırılır. İnceleme sonucunda yanıltıcı ve gerçeğe aykırı bilgi verenler ile belgelerini süresinde göndermeyenlerin bursiyer adaylıkları iptal edilir. Belgeleri beyanlarına uygun bulunanlar bursiyer olarak ilan edilirler.
  Burs verilenlerin listesi ve bunlardan istenen diğer belgelerin ulaştırılacağı tarih, yukarıdaki belgelerin ulaştırılacağı tarihten itibaren 5 hafta içinde http://www.tubitak.gov.tr/bideb adresinde ilan edilecektir. Ayrıca burs verilenler, izlenmesi gereken aşamalar ve istenen belgelere ilişkin bilgileri içeren Bildirim Yazısı’na e-BİDEB üzerinden ulaşabileceklerdir. Burs verilenler, örneğine başvuru sırasında yine e-BİDEB üzerinden ulaşılabilecek olan, Yüklenme Senedi ve Müşterek Borçlu ve Müteselsil Kefalet Senedini ve Bildirim Yazısı’nda sayılan diğer belgeleri BİDEB’e belirlenen sürede ulaştıracaklardır. Bu belgelerin belirlenen sürede usulüne uygun olarak ulaştırılmaması halinde burs tahsisi geçersiz olacaktır.

  BURSİYERLİK SÜRESİ VE BURS MİKTARI
  Akademik programda bursiyerin, yüksek lisans/doktora (okunacaksa, yüksek lisans/doktora öncesi bilimsel hazırlık) derslerine başladığı yarıyıl esas alınarak tezli yüksek lisans öğrencilerinin bursları öğrenciliğinin ikinci yılının, doktora öğrencilerinin bursları öğrenciliğinin beşinci yılının sonuna kadar devam ettirilir. Yüksek lisans öğrenimlerine güz yarıyılında başlayanların bursları ikinci yılın Ağustos ayı sonunda, bahar yarıyılında başlayanların bursları ikinci yılın Ocak ayı sonunda ve yine doktora öğrenimlerine güz yarıyılında başlayanların bursları beşinci yılın Ağustos ayı sonunda, bahar yarıyılında başlayanların bursları beşinci yılın Ocak ayı sonunda kesilir. Öğrenimlerini bursiyerlik süreleri dolmadan bitirenlerin bursiyerlikleri, enstitüsünün öğrenci işleri birimince düzenlenmiş mezuniyet belgelerinde yazılı tarih dikkate alınarak ay sonu itibariyle sona erer. Lisan hazırlık sınıfında burs ödenmez.

  Aylık burs miktarı, bu programdan alınan burstan başka burs, kredi, ücret, maaş, ticari kazanç vb. düzenli geliri olmayan yüksek lisans öğrencileri için 1.500 TL/ay, olanlar için 400 TL/ay’dır. Doktora öğrencileri için bu miktarlar 1.800 TL/ay ve 500 TL/ay’dır. Doktora bursiyerlerine ayrıca yılda iki kez (Mart ve Temmuz burslarıyla birlikte) 400 TL ek destek verilir. Bursiyer, gelirinin sona ermesi durumunda tam burslu statüye, başka gelir elde etmeye başlaması halinde de kısmi burslu statüye geçirilir.

  BURSLARIN BAŞLAMA TARİHİ
  Burslar, bursiyer seçilenlerden istenilen belgelerin tamamlanması ve işlemlerin bitirilmesinden sonra, 1 Ekim 2011’den geçerli olarak başlatılacaktır.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 9. #49
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  YÜKÜMLÜLÜKLER VE BURSUN DEVAMI
  Bursiyer programın kural ve ilkelerine uymak, başvuru safhasından itibaren gerçek dışı ve yanıltıcı bilgi vermemek, kayıtlı olduğu yüksek lisans programını; bir yıl süreli lisan hazırlık eğitimi hariç, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın azami üç yıl içinde bitirmekle ve enstitüsünün öğrenci işleri birimince düzenlenmiş mezuniyet tarihini gün/ay/yıl olarak belirten diplomasının veya geçici mezuniyet belgesinin onaylı nüshası ile tez jürisi tutanağını, bitirme tezinin önsöz/teşekkür sayfasını ve özetini BİDEB’e ulaştırmakla yükümlüdür.
  Bursiyer; ücret, maaş, ticari gelir elde etme, öğrenim kredisi almaya başlama, TÜBİTAK dahil yurt içinde ya da yurt dışında bir yerden yüksek lisans/doktora veya başka bir yurt dışı bursu ya da herhangi bir yurt içi bursu kazanma, eğitim amacıyla veya başka bir nedenle bir aydan fazla süreyle yurt dışına çıkma, kayıt dondurma, akademik çalışmayı bırakma veya bursiyerlik süresinin sona ereceği tarihten önce bitirme, soyadının değişmesi gibi durum değişikliklerini iki gün içinde e-posta ile bildirmek, en geç bir hafta içerisinde de bir dilekçe ekinde ilgili belgeleri ulaştırmak zorundadır.
  Bursiyer, iletişim bilgilerinde (e-posta, telefon, adres vb) herhangi bir değişiklik olduğu takdirde en geç 1 hafta içeresinde e-posta ile bideb2228@tubitak.gov.tr adresine haber vermekle yükümlüdür. İletişim bilgisindeki yanlışlık ve eksikliklerden kaynaklanan olumsuzluklarda, sorumluluk bursiyere aittir.
  Bursiyer, mezun oluncaya kadar, enstitüsünün öğrenci işleri birimince Ekim ve Mart aylarında düzenlenmiş öğrenci belgesini adı geçen ayların ilk üç haftası içinde BİDEB’e ulaştırmak zorundadır. Öğrenci belgesini süresinde göndermeyenlerin burs ödemesi durdurulur. Öğrenci belgesinin daha sonraki bir tarihte gönderilmesi halinde belgenin gönderildiği ayı takip eden aydan itibaren burs ödemesi tekrar başlatılır. Belgenin gönderilmediği süre için geriye dönük ödeme yapılmaz. Öğrenci belgesinin Ekim ve Mart aylarını takip eden iki ay içinde de gönderilmemesi halinde BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulu tarafından gerekli görülürse bursiyerin bursu kesilebilir.
  Yurt İçi Yüksek Lisans Burs Programı’ndan desteklenmekte olan bir bursiyer, aynı zamanda TÜBİTAK’ın veya başka bir kamu kurumu’nun yürüttüğü veya desteklediği başka bir programdan ya da projeden burs alamaz.
  TÜBİTAK’ta ve bağlı birimlerinde çalışmakta olanlar, Yurt İçi Yüksek Lisans Burs Programı’na başvuramazlar. Burs almakta iken TÜBİTAK’ta veya bağlı birimlerinde çalışmaya başlayanların bursları, işe başladıkları gün ay itibariyle kesilir. Bu durumda olanların taahhüt senetlerinde belirtilen yükümlülükleri aynen devam eder. TÜBİTAK’ta veya bağlı birimlerinde işe başladığından ötürü bursu kesilip de bursiyerlik süreleri dolmadan işten ayrılanların bursları bir daha başlatılmaz.
  Bursiyerler, öğrenim görmekte oldukları kurum tarafından ilişiklerinin kesilmesi hali dışında, desteklenen alanlar içinde kalmak ve bir defaya mahsus olmak şartıyla alanlarını veya üniversitelerini ya da aynı anda alanlarını ve üniversitelerini değiştirebilirler. Bu durumdaki bursiyerlerin bursiyerlik sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihleri değişmez.
  Eğitimleri kesintiye uğramaksızın enstitüleri tarafından yüksek lisanstan doktora programına geçirilenler, doktoraya kayıt yaptırdıkları tarihi takip eden Mart ya da Ekim ayı başından itibaren yurt içi doktora bursiyeri olurlar. Bu durumda olanların bursiyerlik sürelerinin hesabında yüksek lisansa başlama tarihleri esas alınır.
  2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 44.maddesinin c bendinde öğrenim süreleri düzenlenmiştir. Buna göre; bir yıl süreli lisan hazırlık eğitimi hariç, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın yüksek lisans programını azami üç yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayan ve bu ilanda, programın kural ve ilkelerinde, bursiyer olduğunda kendisine ulaştırılan bildirim yazısında ve noter huzurunda tanzim ettireceği Yüklenme Senedi ve Müşterek Borçlu ve Müteselsil Kefalet Senedi’nde belirtilen kurallara uymayan bursiyerlerden taahhütname ve kefaletname hükümlerine göre yapılan ödemelerin tümü, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren işlemiş yasal faiziyle birlikte geri alınır.  (*) Bu alanların açılımı için bakınız
  Bu programla ilgili tüm uygulamalar TÜBİTAK Bilim Kurulunca onaylanmış Genel Uygulama Esasları’na dayanılarak hazırlanmış “Yürütme Kural ve İlkeleri” esas alınarak yapılır.


  Tüm Gönderiler için Adres
  TÜBİTAK- BİDEB 2210
  Yurt İçi Yüksek Lisans Burs Programı
  Tunus Caddesi, No: 80
  06100, Kavaklıdere/ANKARA
  İletişim Bilgileri
  Yücel BÜYÜKBAŞ
  Ayşe ÇOBANOĞLU

  0312 468 53 00 / 3809, 3810
  bideb2228@tubitak.gov.tr
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 10. #50
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Sakarya
  Mesaj
  58
  Nazmi hocam çok teşekkür ederim. Bu açıklmaya göre başvurular 31 mart-14 nisan 2011 yılı içinse,2012 de de yine aynı tarihlerde olabilir. O zaman bu alesten yüksek almak gerekli.

Sayfa 5 - Toplam 8 İlkİlk ... 34567 ... SonSon

Benzer Konular

 1. TÜBİTAK Yurt İçi Doktora Burs Programı
  Burs ve Destek Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 27-05-2015, 19:44
 2. Yükseköğretimde Yurt, Burs ve Kredi Başvuru Tarihleri Belli Oldu
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 28-08-2012, 00:03
 3. Cevap: 2
  Son Mesaj: 23-09-2011, 23:46
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj: 29-08-2011, 09:55

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git